Šta je novo?

Savet za setup nove IT infrastrukture

pcimage

Poznat
Učlanjen(a)
12.01.2019
Poruke
2
Poena
31
Pozdrav svima,

Hteo bi da odradim kompletan setup IT infrastrukture u svojoj kompaniji, s obzirom da je planirano preseljenje u skorije vreme pa je to odlicna varijanta da se neke stvari odrade na mnogo bolji nacin. Sadašnja postavka je kombinacija dosta razlicitih rešenja (što licenciranih, što open source) implementiranih od strane razlicitih ljudi i to generalno funkcioniše ali se s vremena na vreme javljaju i problemi, pre svega jer dosta toga nije praceno adekvatno, vec se ceka da se problem pojavi pa posle krpi kako znaš i umeš...

Imam mogucnost i podršku da setujem okruženje koje ce biti ovog puta praceno i administrirano od moje strane :wall: tako da je svaki savet dobrodošao :smash:

Za pocetak gledam da sve stavim na papir, potom testiram u nekom lab okruženju a na kraju postepeno implementiram i na pravom okruženju. Imam neki setup u glavi za sada ali se iz dana u dan modifikuje a verovatno ce se trend nastaviti i ovde.

Ovo je neka pocetna prica:

Server-1
- Domen DC1 - primarni
- AD sa OU strukturom i GP
- DNS server
- DHCP server

Server-2 - Sve ce ici kroz virtualizaciju
- Domen DC2 - replikacija DC1
- WSUS
- Exchange
- Razne virtualke po potrebi

Server-1 planirana je neka bazicna konfiguracija, s obzirom da ce biti zadužen samo za domen i AD maltene, dok je za Server-2 planirana neka ozbiljnija varijanta jer ce se na njemu vrteti veci broj virtualki u buducnosti. Još uvek nisam smislio pravo rešenje za storage, tako da sam tu trenutno u dilemi da li u okviru postojecih servera ili ici na opciju SAN-a ili... Veoma mi je bitno da se sve setuje tako da ukoliko dode do nekog problema ne stane sve u firmi i s druge strane može veoma brzo da se sve vrati u normalu. Planirano je i da sve bude u varijanti u rack mount.

Svaka preporuka i savet su dobrodošli...
 
Sve zavisi koliki broj korisnika imas. Wsus ti nema svrhe namestati ako imas 10ak korisnika i par vm.
Za excahange bih najradije koristio office 365. Sve lagano radi, sve je u klaudu, nema frke i problema.
Ne znam sta bih ti jos mogao reci, ali ako mi nesto padne na pamet, javljam
 
Recimo Proxmox sa replikacijom izmedju dva servera
 
Ne vidim da je napisao da mu se sve vrti na Hyper-V-u?
 
Ne vidim da je napisao da mu se sve vrti na Hyper-V-u?

Pa Exchange i WSUS su, jel da, windows aplikacije.
AD moze nekako da se namrsi na linuxu za grupne polise nisam siguran.
Iz toga mozemo da sa 99% sigurnosti zakljucimo da ce koristii neki Windows, koji od 2008 na ovamo ima Hyper V rolu, a od 2012 i replikaciju.
 
U principu sve je zamišljeno da ide na microsoft-u (osim naravno nekih virtualki). Išao bih korak po korak, tako da mi je najbitnije da prvo skockam domen okruženje za 70-tak korisnika. Mislio sam da sve guram preko Hyper-V hypervisor pa na njima windows server 2016 sa ostatkom... Najviše sad imam glavobolje oko nabavke hardwera, jel još nisam sve skockao u glavi i na papiru a već me jure da im dam specifikaciju za nabavku opreme.

Neće cloud rešenje za sada jel im je računica skuplja za cloud (imamo microsoft licence za većinu stvari, tako da će samo za servere ići investicija). Rešenje sa dva servera sam zamislio čisto zbog varijante single disaster recovery (bar da domen bude u životu ako nešto krene po zlu). Zamisao je i da se pomoću Failover Cluster Role obezbedi redudantnost za virtualke i da sam miran i sa te strane.

Tako da treba sad smisliti šta je najoptimalnije rešenje za ovo sa hardverske strane pa posle kreće igranka :)
 
Sve to moze preko qemu/kvm-a.
 
  • Like
Reagovanja: AVP
Nazad
Vrh Dno