Šta je novo?

Pomoc! Artefakti a nije graficka kartica.

marris

Poštovan
Učlanjen(a)
01.01.2014
Poruke
18
Poena
54
Pozdrav svim clanovima foruma, imam interensantan problem.
Prvo da napisem sta imam od tehnike:
Dakle sistem se sastoji od HTPC-a, Denon 3311, LG 47 LB 650v. Htpc se sastoji od Athlon X4 740 proc. na MSI FM2 A55 maticnoj sa 8 gb rama DDR3 1866 i GT 1030 grafikom i WIN 10 Pro.
HTPC je povezan HDMI kablom na pojacalo koje je takodje HDMI kablom povezano na TV.
E sad ono najzanimljivije sto mi ne da mira danima i mesecima je to sto se pojavljulju artefakti zelene boje nekad vise nekad manje. Najizrazeniji su kad se boot-uje sistem na pos ekranu. Cim prodje boot i pojavi se sign in tu se smanje artefakti, skoro pa ih i nema. Tako isto i na home screen-u u win. Tek po negde i to ako je crna pozadina se pojavi po neko probijanje artefakta.
HTPC najvise koristim za gledanje koncerata igrice na njemu ne igram i mozda po neki film. Kada pustim neki BD koncert vidi se probijanje artefakta isto u crnim delovima slike takodje nekada manje ali ih nekada ima mnogo i smeta u gledanju. Takodje po nekad zna da izgubi signal u sred reprodukcije sto je isto zanimljivo.
E sad sta sam sve pokusao tokim ovih meseci da resim.Prvo, kada sam primetio problem pomislio sam da su krivci ili HDMI kabal ili graficka. Najlakse je bilo promeniti kabal sto sam i uradio,medjutim nista se nije desilo problem je i dalje tu. Onda sam probao da i sa jednim i drugim kablom promenim HDMI ulaz na pojacalu medjutim nista isto. Takodje je bitno da su na pojacalu vezani i PS3 i MTS-ov STB koji nemaju nikakav problem i na tim ulazima sam probao da nakacim HTPC ali bez uspeha. Time sam iskljucio problem kabla ili ne ispravnog pojacala. Sledece na redu je bila grafika koju sam zamenio. Bila je MSI 440 cini mi se koju sam zamenio sa GT 1030 ali ni to nije donelo rezultata. Artefakti su i dalje tu. I tu sam se zestoko smorio, dok mi nije palo na pamet da preskocim pojacalo i vezem komp direkt na tv istim kablom kojim je bio vezan na pojacalo. I gle cuda odjednom nema vise artefakta slika sjajna nema prekida signala sve najnormalnije.
Tu je sad moje pitanje sta moze biti problem? Necu da ga ostavim na Tv-u jer tako gubim procesuiranje zvuka na pojacalu. Graficka onda prosledjuje signal koji moze da pusti.Ne mogu vise da pustim DTS HD Master vec samo DTS Surround ili Dolby Digital koji podrzava grafika.
Ima li neko resenje za ovaj problem ili bar neku smernicu kako da pretrazim net u potrazi za problemom.
 
očigledno je problem sa av risiverom. isključi sve opcije za upscaling u denonovom meniju, dakle, svako post-procesiranje slike i td, 3d pass through, deep color, dnr, enhancer... i ostale nepotrebne kerefeke.
99 posto je problem u tome.

ono što takođe može da zeza je tip kabla. treba ti 1.4a, ukoliko si stariji menjao starijim, takođe ne menja stvari.

treća stvar koja eventualno može da smeta je ARC opcija na hdmi izlazu. U principu je to povezivanje sasvim bezbedno, čak i preporučljivo, ali da bi eliminisao problem, ne povezuj preko pomenutog hdmi-ja. Ili opciju "hdmi control" stavi na OFF (ili on, respektabilno)

u najgorem slučaju, čip za video obradu (marvel, faroudja ili već koj je na tvom modelu...) je počeo da šmerca i moraćeš da pljuneš pare na opravku.

takođe, PC možeš bezbedno da povežeš hdmi kablom na tv,
(jerbo postoji realna šansa da komp baca struju preko hdmi i uzrokuje artefakte, neuzemljen sbb je kod nas kao dobar dan)

iz kompa optički kabl do risivera, u PC podešavanjima za zvuk izaberi da default izlaz ne bude Televizor, nego optical SPDIF,
i onda ćeš da imaš i jare i pare-
Sliku bez artefakta od buđavog apskejlera, i zvuk sa PC , koji ćeš moći do mile volje da kasapiš ekvilajzerima i DSP-ovima,
što nijedan pošteni audiofil ne bi uradio ni najcrnjem neprijatelju.
 
Poslednja izmena:
Pozz i hvala na brzom odgovoru.
Ne znam stvarno sta je u pitanju ali je definitivno prava enigma. Iskljuceno mi je sve u pojacalu nema nikakvih njegovih procesiranja slike, kabal sam danas kupio novi neki fensi nabudzen V1.4 je kabal sa feritima oklopljen itd, treci po redu i isto mi je. Arc mi je trenutno upaljen ali sam probao i gasio ga ,isto je. Takodje spajao sam laptop sa istim kablom na isti ulaz i sve radi normalno nema artefakata tako da otpisujem i problem sa cipom. Mogu da uradim ovo sto si rekao za optiku ali me zivo interesuje sta bi ovde moglo biti problem.
 
Evo update: Promenio sam podesavanje u nvidia kontrol panelu na 720p rezoluciju i nema artefakata!!! Zasto sad to? Sta je problem?
EDIT: Ali kad se resetuje komp na pos screenu ima artefakata istih sto nije bio slucaj kad se komp spoji direkt na tv
EDIT: Takodje se poigrao sa hercazom, vratio sam na 1080p ali smanjio hz prvo na 24 koliko imam ponudjeno, sve ok, podignem na 29 sve ok, i onda na 50 gde se pojavljuju artefakti. Znaci na 50 i 60 Hz imam problem
 
Poslednja izmena:
I denon i onkio vuku problem sa osd-om. probaj to da izmenjaš.
 
Poslednja izmena:
Pomoc Artefakti a nije graficka kartica

Moze mala pomoc?
Frend ima acer 5520g, a crkla mu graficka bila je neka nvidia 8800 valjda. Uglavnom sad treba nesto novo, a solidno, do recimo 300kn. Pa ako imate prijedloga samo sibajte.
 
Nazad
Vrh Dno