Šta je novo?

Premeštaj Windows 7 iz .VDI na SSD - nema butovanja u VirtualBox

RazbojNick

Čuven
Učlanjen(a)
05.02.2004
Poruke
5,913
Poena
815
Imam virtuelni W7 u .VDI fajlu koji se koristi preko VirtualBox. U pitanju je "pravi" Windows koji je virtuelizovan.
Windows sada treba da bude na 240 GB SSD, ali ceo disk je 300 GB. Dovijam tako što sam smanjio C: na oko 180 GB, a ostatak prostora na virtuelnom disku je unallocated.
Medjutim, .VDI fajl raste vremenom i potrebno je defragmentovati i zerofill s vremena na vreme, što baš traje i drnda drajv.

Probao sam sledeće:
Namestio sam da se SSD vidi u samom windowsu kao još jedan drajv, nikakav problem. Ispratio sam nekoliko uputstava za migraciju (EaseUS, MiniTool, AOMEI,...), instalirao free alatke i uvek dobio kopiju fajlova sa C: na SSD. Uprkos tome, VirtualBox ne butuje. Standardna poruka da nema butabilnog medijuma. SSD je GPT (nadjoh negde da tako treba za njih), a disk je MBR. Kada uključim UEFI u podešavanima virtuelne mašine, dobijam neki čudan meni od kojeg ne mogu dalje proći.

Šta radim pogrešno?
 
Ja te nisam poprilicno uspeo ispratiti...
Virtualizovao si postojeci W7 (sa fizicke masine) u VBox file, koji moze biti 300GB, ali ti imas 240GB SSD?
Sta je C:, sta je SSD? Daj opis cele strukture (fizicki host, VBox file size, VM disk size koji vidi Windows inside).

A nisam umoran :D
 
Treba C: od 180 GB, sa "diska" kapaciteta 300 GB, migrirati na SSD od 240 GB koji ima jednu particiju i biće novi C:
Ostatak "HDD" je unallocated prostor, da ne bi narastao preko 240 GB.

Uprkos tome, "hdd" raste od upotrebe C:\. Ne znam kako VirtualBox njime upravlja, posle mesec dana je dobio >20 GB i fajl ima 200GB, te postoji realna opasnost da prepuni SSD.

Uputstva pronadjena na netu kloniraju ceo C: sadržaj, ali nema butovanja sa SSD.
 
I dalje ne kapiram sa cega si na sta kopirao :D
Cim to raste, znaci da nisi kopirao na fizicku masinu?

Ako hoces VDisk da kopiras na fizicku masinu, nije samo ta jedna C: particija, treba da postoji i jos jedan Boot particija, koju ne vidis ako ne udjes u Disk Management ili DiskPart.
Ako ti je VM na MBR disku, onda i sama fizicka mora imati MBR disk i da ne koristi UEFI.

Ja u VMWare-u to uradim tako sto instaliram Acronis TI na samoj VM, spojim SSD kao PHYSICAL DISK, i Acronisom samo iskopiram Windows. To je ranije, sada imam Macrium Boot Disk, pa se sa non-live Windowsa (u VMu) kopira na fizicki disk (povezan kao fizicki disk u VMu!)


Ako ti ovo ne znaci, cekam da se neko drugi javi, jer nisam siguran da ti to treba ;)
 
I dalje ne kapiram sa cega si na sta kopirao :D
Ne sumnjam.

Dva fizička drajva: 1x HDD 1 TB, 1x SSD 240 GB. Na HDD se nalazi(o) .vdi fajl na kojem je virtuelni Windows 7 koji se koristi u VirtualBox.
VDI je napravljen od diska kapaciteta 300 GB. Na njemu je jedna particija, C:, od 180 GB, ostatak je unallocated.

SSD je "direktno" priključen na Window 7 virtuelnu mašinu (koristi se ceo fizički ssd, a ne još jedan .vdi fajl koji se nalazi na ssd prostoru).
Na SSD je potrebno migrirati\klonirati celu pomenutu C: particiju iz VDI. Tada SSD postaje C:, Windows ostaje virtuelni i koristi se u VB, samo je medijum promenjen.

Medjutim, posle nekoliko postupaka sa više alata koji tvrde da to rade, nikako nema butovanja u Virtualboxu sa SSD.
Iz tog razloga je, kao prelazno rešenje, .vdi kopiran na SSD i tako se sada koristi. Pre toga je defragmentovan, nulovan i kompresovan, jer je imao veličinu veću od kapaciteta SSD. Sada mu veličina opet značajno raste i ostalo je još malo prostora pre nego što će morati da padne ponavljanje prethodnog niza operacija.

Ako hoces VDisk da kopiras na fizicku masinu, nije samo ta jedna C: particija, treba da postoji i jos jedan Boot particija, koju ne vidis ako ne udjes u Disk Management ili DiskPart.
Nope, nema boot particije u Disk Management, niti je ima u bilo kom od klon-programa koje sam isprobao. VDI je MBR disk, jer je takav bio i hdd u računaru na kojem je napravljen, a koji nije imao UEFI.

Ja u VMWare-u to uradim tako sto instaliram Acronis TI na samoj VM, spojim SSD kao PHYSICAL DISK, i Acronisom samo iskopiram Windows. To je ranije, sada imam Macrium Boot Disk, pa se sa non-live Windowsa (u VMu) kopira na fizicki disk (povezan kao fizicki disk u VMu!)
Upravo sam to radio i sa Macrium i ostalima, ali nema butovanja.
 
Jasno sada!
Nelogicno zasto bi tako kopirao disk, ali aj' :) Mislim izbaci se host file system iz cele price a to nije bas sitna stvar na SSDu.

Otkacis onaj VDI (privremeno da bi probao), i ostavi samo SSD, MBR, non-UEFI boot. Da li onda hoce sa SSDa da bootuje? Ako se preko Macriuma kopirao ceo disk (VDI) na SSD?
Sta javlja ako nece?
Kako izgleda Disk Management, moze SS?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno