Šta je novo?

Ruter znatno smanjuje brzinu

edvard

Cenjen
Učlanjen(a)
23.02.2012
Poruke
354
Poena
170
Imam optički internet 100/35 mbs. Operater iznajmljuje ruter korisnicima, ali ja imam dva svoja, koja ne koristim. Jedan je, vremešni Airlive 5470 AP, a drugi ZTE mf 283+ (4G ruter iz VIP Kućnog neta). Oba podržavaju ppoe protokol, preko koga i pristupamo mreži (unosom user I pass). Međutim, Airlive isporučuje svega 25-30/5-6 mbs. Kod ZTE rutera, situacija mnogo bolja, ali ne potpuno zadovoljavajuća (50/35 mbs). Šta treba da podesim, kako bi brzina bila kao ona, kada je kabl direktno udenit komp. (100/35)? Napomena: dobijeni rezultati su izmereni LAN pobezivanjem. Hvala.
 
Prebacivanje rutera na PPPoE ume da degradira performanse, zbog dodatog opterecenja CPU-a. Nagadjam da je do toga, prosto hardver u tim ruterima nije dovoljno dobar da se bavi i time. Nemam bas puno iskustva, ali sam cuo sam da i bolji "consumer" ruteri umeju da udare 90%+ CPU-a kada se opterete sa PPPoE i nakace na neki jaci paket :). Pokusaj sa boljim ili vrati modem u pricu, ako imas.
 
Poslednja izmena:
Prebacivanje rutera na PPPoE ume da degradira performanse, zbog dodatog opterecenja CPU-a. Nagadjam da je do toga, prosto hardver u tim ruterima nije dovoljno dobar da se bavi i time. Nemam bas puno iskustva, ali sam cuo sam da i bolji "consumer" ruteri umeju da udare 90%+ CPU-a kada se opterete sa PPPoE i nakace na neki jaci paket :). Pokusaj sa boljim ili vrati modem u pricu, ako imas.

Prvo, hvala ti sto se javljas.
Da, imam modem od operatera. Bez njega ne bi ni bilo moguce pristupanje internetu. U njega sa jedne strane ulazi tanak kabl iz nekog, ja bih ga nazvao "spliter za opticki kabl". Sa druge strane, izlazi obican LAN kabl i ide u kompjuter. Instalateri su mi napravili "Novu konekciju" u kompu i uvek, nakon ukljucivanja ili "budjenja" kompjutera, mora da se ulazi u konekciju na desktopu i klikne "Connect". Naravno, taj modem operatera nema ni wifi, niti dodatnih LAN portova. Ovaj Air Live sam koristio kod istog operatera mnogo ranije, kada du obezbedjivali uslugu samo preko ethernet mreze. Brzine su tada bile daleko manje, u stanu sam imao samo LAN kabl i koristio pomenuti AirLive. To je inace, pravi access point sa mnogo podesavanja. Kazu da su korisceni i za profesionalnu upotrebu. Ima 4 LAN porta do 100 Mbs i 1 WAN. U WAN je prikljucen kabl iz operaterovog modema. Kada se koristi samo modem i konekcija na kompjuteru, nema nikakvih problema: kazaljka na Speed testu, samo sto ne izleti! :)
 
Poslednja izmena:
Nema na cemu :) .

Ta kutijica, "spliter" se zove fiber media converter.

Ok, sada shvatam. Taj model sto su ti dali je vise neki bridge, ili tako nesto. Ili je podesen u bridge modu ili ne moze sam da odrzava PPPoE konekciju, nego mora PC ili drugi ruter. U tom slucaju nemas bas puno izbora, ili da taj "modem" ili sta je vec prepodesis da on uspostavlja konekciju, a tvoj WiFi ruter bi bio samo access point, takoreci. Ako to nije moguce, onda ti preostaje da nadjes novi ruter, ti tvoji su ipak dosta stari.
 
Nema na cemu :) .

Ta kutijica, "spliter" se zove fiber media converter.

Ok, sada shvatam. Taj model sto su ti dali je vise neki bridge, ili tako nesto. Ili je podesen u bridge modu ili ne moze sam da odrzava PPPoE konekciju, nego mora PC ili drugi ruter. U tom slucaju nemas bas puno izbora, ili da taj "modem" ili sta je vec prepodesis da on uspostavlja konekciju, a tvoj WiFi ruter bi bio samo access point, takoreci. Ako to nije moguce, onda ti preostaje da nadjes novi ruter, ti tvoji su ipak dosta stari.

Izgleda, da cu morati ipak da nabavljam i treci ruter.

Samo ne znam, zasto proizvodjaci pisu nerealne karakteristike svojih proizvoda (" AirLive: do 100Mbs LAN i 54 Mbs za wifi"). AirLive je kupljen pre 7-8 godina i skupo placen i bio je nesto kao "best buy"na trzistu. Verovatno su mislili, "lupimo mu neku maks.brzinu,danas je i 10Mbs "sci-fi". Dok brzine bude dostigle 100Mbs i vise, on ce vec da bude na otpadu!" Ovaj drugi ZTE, je 2 godine star. Podrzava 150/50 Mbs. Trebalo bi da je sa njim druga prica, ali nije u potpunosti. Neko od forumasa mi rece, da je njegova zicana konekcija predvidjana za adsl i da kad sa njim pristupam, on prekida konekciju posle gasenja racunara (to nisam iznad napisao), jer ipak u tom slucaju racunar ponovo uspostavlja vezu, a da ruter nekako uspeva da share-uje podatke. I jos, da ta deklarisana brzina na njemu, odnosi se na 4G.

Hvala ti, u svakom slucaju.
 
Poslednja izmena:
Svaki LAN bi trebao biti dovoljan, ali ocigledno nije.

Ako hoces, dok sam u Nisu, da ponesem njihovu Tendu sto daju i j9s jedan Netgear cisto da probas.
 
Da li ce biti neki ruter dovoljan ili ne, ne mogu da garantujem :) . Generalno je velika zabluda gledati samo WiFi bandwidth ili bandwidth LAN portova, to je maksimum. Ogranicenje procesora, RAM i drugih stvari je bitno. Mene su uzasno nervirali jeftiniji ili srednji TPLink ruteri koji prosto posle 8 uredjaja pocnu da odbacuju nove. Jednostavno ne mogu da podrze vise od 8 uredjaja na WiFi. Skoro sam koristio neki, isti problem sam imao.

Razlika izmedju obicnih i "enterprise" brendova je sto sa njima znas na cemu si. Npr. neki Cisco switch na kome sam imao neku obuku pre mnogo godina (mada nisam radio sa mrezama od tada) je bio 24x1gbps, a switching capacity mu je bio 12gbps. Mozda sam i pomesao brojeve, ali switching capacity mu je bio polovina. Naravno, ne savetujem ti da ides i kupis Cisco rack za kucu :D . Ali ruter je investicija, prosle godine sam takodje zamenio ruter star 10-ak godina. Tada nije bio jeftin, ali ga je pregazilo vreme. Naslednik mu je oko 120 evra i nadam se da ce takodje izgurati 10 godina :D .
 
@alfaunits Hvala na velikodušnoj ponudi. Ipak smo se odlučili za Totolink i za sada, vrlo zadovoljni. Postiže istu brzinu preko LAN-a, kao i kad je kompjuter direktno povezan na modem provajdera. Ima još neke interesantne wifi funkcije, koje su mi dosta korisne.
@webwolf hvala i tebi
 
Nazad
Vrh Dno