Šta je novo?

Slaba frekvencija na memorijama u dual channel

.:MiXy:.

Poštovan
Učlanjen(a)
14.09.2017
Poruke
55
Poena
59
Pozdrav, imam 6gb rama 3x2gb stika, znaci 3 stika od po 2gb, i to sve ukupno cini 6, i frekvevencija na netu za ove memorije je 800mhz, medjutim kada udjem u speecy pokazuje mi na prve dve kingston 400mhz, dok za swissbit pokazuje 333mhz,ali ok ne smeta mi to, smeta mi sto pise dual channel 323mhz!!!. Ne znam sta da radim ako neko moze da mi kaze bicu zahvalan, Hvala unapred!!!
 
Možeš li sa HWInfo vidjeti na kojim sve frekvencijama i latencijama ti moduli mogu raditi. Vjerovatno ćeš mroati ručno podesiti frekvenciju i latencije u BIOS-u.
 
Vidi sa Cpu-Z kartica Memory. To što ti piše 800/400Mhz to je deklarisana brzina, a radi na tih 323Mhz.

Nije 800Mhz, već 800MT/s ili 400Mhz, pošto je Double data rate(DDR)
 
Poslednja izmena:
Evo sta mi pise u cpu-z
 

Prilozi

  • Capture.PNG
    Capture.PNG
    789.9 KB · Pregleda: 67
Koliko se sećam, Ram ne može da radi u dual channel u, ako nije uparen. Ne po frekvenciji , već po kapacitetu. Ne može u slotu 1 i 2 da imaš 4 GB a u slotu 4 još 2 GB rama.
Drugačije je kada imaš ram 2 x 4GB , jedan štap na 2400 Mhz, a drugi na 2133 Mhz. Jedan ubaciš u slot 2 a drugi u slot 4. Tada će raditi dual channel ali na 2133 Mhz. Nadam se da sam malo uspeo da objasnim.
 
Netacno, ne moraju moduli biti istog kapaciteta. 8GB i 4GB mogu raditi u dual channel, kao i 4GB i 2GB, 2GB i 1GB...

A svakako 3 modula, kao kod njega, bez obzira na kapacitet, ne mogu raditi u dual channel.
 
Poslednja izmena:
Da sumiramo. Dual channel radi samo u slotu 2 i 4 bez obzira na kapacitet i brzinu . Da li je ovo tačno ?
 
Kombinacije kapaciteta koje sam naveo iznad hoce.

Dok npr. 4GB i 1GB ili 2GB i 512MB nisam nikada ni probao, pa ne mogu da generalizujem.


Bez obzira na brzinu stoji.
 
Poslednja izmena:
Znaci sve sto trebam uraditi je da ove dve kingston jednu stavim u 2 slot, i jednu u 4
 
Znaci sve sto trebam uraditi je da ove dve kingston jednu stavim u 2 slot, i jednu u 4

Ne, ako se radi o ploči iz potpisa NF520T-C35. Slotovi za dual channel su jasno obeleženi bojom, 1 i 2, ili 3 i 4.


Primer ploče za dual channel gde moduli idu u 1 i 3, ili 2 i 4 slot:

MSI-AM2.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa meni su vec memorije tako poredjane, zasto onda pise single channel i to 323mhz?
 
RAM ne moze da radi u dual channel ako imas neparan broj modula u kompu.
 
Aha, dobro kad mi je to razjasnjeno jos jedna stvar nije....Kako da sredim ovaj problem sa niskom frekvencijom
 
To zavisi koliko su te memorije kompatibilne (brzina, latencije, voltaža...). Jedino možeš da odeš u bios i izabereš profile ako može, ili pokušaš da ručno podešavaš brzinu, latencije i voltažu. U Cpu-z kartica SPD možeš videti koji profile memorije imaju preprogramirane, i pokušaš u biosu da ih izabereš ili ručno podesiš. Komp ti neće raditi mnogo brže sa tih 33Mhz, a pitanje koliko će biti stabilno pošto memorije nisu iste.
 
Poslednja izmena:
Kada cackam podesavanja po biosu na max 800mhz u speecy pise 360mhz
 
Ne moze da se "cacka" u BIOS-u, moras da ga poznajes i da znas sta radis, ako nisi siguran onda bolje nemoj.

ALI, ako bas hoces da cackas, niko ne garantuje da ce ti raditi, ovo je procedura:

U CPU-Z otvoris SPD pa ides redom od slota 1 do 4, snimis, zapises na koliko Mhz radi, koje su latencije i koji je napon za svaki modul. Ta dva Kingston-a ti verovatno rade na 400 Mhz, a taj treci na 333 Mhz. Zbog toga sto ti u BIOS-u stoji AUTO kad se stave sva tri modula podesava se da radi na setovanju najslabijeg.

Prva sporija i sigurnija varijanta:
Iskljucis PC, povadis sve memorije pa u slot broj 1 stavis samo najsporiji modul. Udjes u BIOS, pa namestis na Manual mod, i stavis na 400 Mhz, latencije koje su iste kao kod Kingston modula, napon na kojem rade, pa probas da udjes u Windows i proveris kako radi. Da bi bio siguran, prodjes 2-3 kruga memtesta 86.

Ako to prodje iskljucis PC, izvadis tu memoriju, dodas ona dva Kingston modula , ali stavis ih u slotove 1 i 3, udjes u Windows proveris kako rade i da li rade na 400 u dual modu, memtest 86 itd .

Onda ponovo iskljucis PC, dodas onaj treci u slot 2 (ili 4) i proveris da li je sve u redu. Naravno svaki put bi trebao da udjes u BIOS i da vidis da li su sve stavke na MANUAL, onakve kako si ih stavio (brzina mora da bude 400 Mhz, latencije po SPD , napon koji treba da bude po SPD.

Druga brza varijanta: Odmah stavis ona dva Kingston-a u slot 1 i 3, udjes u BIOS, postavis na MANUAL i stavis 400 Mhz, latencije na SPD i napon tacan (tu ne smes da pogresis).

Udjes u Windows, proveris da sve radi kako treba u dual modu pa ponovo iskljucis.

Dodas onaj treci, najslabiji modul i nadas se da ce da prihvati overklok na 400 Mhz i SPD setovanja od Kingston-a.

Naravno da je sad obavezna provera rada u memtestu 86.
 
Poslednja izmena:
I koji tacno imas procesor ? Prvo proveri ovo sto je Censored napisao.

Plus to je stara AMD platforma sa DDR 2 memorijom, neces imati neke velike razlike izmedju 333 ili 400 Mhz, racunam bar da ces da steknes nesto iskustva dok ovo radis.
 
Nazad
Vrh Dno