Šta je novo?

Srpska ćirilica, ali pisana (ne samo skošeni kurziv)?

canejr

Slavan
Učlanjen(a)
27.09.2005
Poruke
922
Poena
320
Negde pročitah da noviji Windows OS podržavaju pravu srpsku ćirilicu u... skriptu. Međutim, kad probam u Windows 10, dobijam standardna ruska pisana slova. Naravno, tastatura je instalirana kao srpska ćirilica, za Srbiju, sa srpskim tastaturnim rasporedom. Čak sam otvarao direktno fontove i pregledao slova i definitivno nema naših slova, samo ruskih (tačnije, našao sam pravilno sloo "p", pod ko zna kakvom oznakom, ali nema t, g i d).

Da li je do mene ili ipak Windows to i dalje nema? Mogu li uopšte da se nađu besplatni kvalitetni fontovi sa pravom srpskom ćirilicom? Nešto tipa Arial i Times, kao osnovno.
 
Не верујем да ће то да буде системски решено, овде је и даље најпопуларнија сисана латиница па ме не чуди да нема неке акције за праву српску ћирилицу. Ипак, мислим да сам давно читао да се то решава, ајде сутра ћу да питам другара који је врло меродаван по том питању (радио је неке локализације за MS а и дуго је његов сајт био основа за офис пакете) па ако неко зна, то је он.

На прво тражење сам нашао неке на https://localfonts.eu/freefonts/serbian-cyrillic-free-fonts/ па провери, можда заврше посао.
 
Sjajno! Pogledao i pokupio fontove sa Tipometra. Čini mi se da neki imaju ipak rusko "k", možda grešim. Ali, videti konačno naše g, p, t, pa i "b" na koje sam i zaboravio, fantastično! Sutra ću da pregledam localfonts, a naravno da ostaje i provera kvaliteta samih fontova.

@calexx Da nisi ti gotovo isti komentar/odgovor ostavio na elitesecurity forumu, na ovu temu? :) Nalateh malo ranije, tražeći po netu.
 
Meni ovi sa Tipometra ne lice na pisani, cak ni cursive?
Nisam ni znao da postoji razlika izmedju nasih i ruskih pisanih :D A malo je falilo da se takmicim na ruskom u osnovnoj (prevagao engleski).
 
@calexx Da nisi ti gotovo isti komentar/odgovor ostavio na elitesecurity forumu, na ovu temu? :) Nalateh malo ranije, tražeći po netu.
Није немогуће, не сећам се да је било скоро мада није немогуће. Мишљења обично не мењам па је могуће да је порука скоро иста. ;)
 
@alfaunits Možda je diskutabilno šta su tačno pisani, ali meni je, recimo, Resavski pisani font.
Bugarski? Zanimljivo. Oni i jesu slični ruskim, ali moram priznati da me tačne razlike ne zanimaju. :) Važno mi je da imam dobro (pa još besplatne) fontove za srpskii. Ovo što sam našao biće dovoljno (pregledao malo i localfonts.eu), mada ću baciti pogled i na fontovi.rs sajt. U suštini, ukrasni i razni fontovi za naslove i... reklamne poruke mi nisu toliko važni, jer za toliko malo uvek sam mogao da se snađem sa stranim ćiriličnim, pa i latiničnim. Važno mi je da imam osnovu za tekstove.

Hvala svima.
 
Разни нови фонтови су мач са две оштрице. Ако их користиш за неке своје текстове или нешто слично онда је ОК али ако шаљеш текст некоме ко их нема, може да добије свашта. Ја не волим да неко убацује фонтове у сам текст, то јесте неко решење али за мене лоше.

Као да си очекивао нешто овако?

https://www.rnids.rs/новости/ћирилица-на-поклон

Како год, за мене би најбоље решење за старт били они основни windows (а после и linux) фонтови у исправној варијанти, додатни фонтови нису системско решење.
 
Osnovni problem je kvalitet, jer su većinom fontovi očajni, sa puno problema i grešaka. Lako ih je podeliti.
No, meni su potrebni prvenstveno za svrhu preloma teksta. Inače, ni ja naravno ne volim da mi ljudi šalju svoje fontove. Pogotovo kada, kao u slučaju mnogih sa ovih linkova, biser dodeli isti naziv fajla/fonta/familije kao font koji je koristio za osnovu. Ali dobro...

Inače, fontovi sa Tipometra su baš iz te akcije "Ćirilica na poklon", koliko sam shvatio. Ali, odlična akcija.
Sad treba poraditi na tome da ćirilica može nesmetano da se koristi i na kompjuterima. I dalje skoro da ne postoji program u kom rade prečice sa tastature kada je aktivirana ćirilica (sam Windows je ok, ali ne i programi). No, to je već izvan ove teme.
 
Osnovni problem je kvalitet, jer su većinom fontovi očajni, sa puno problema i grešaka. Lako ih je podeliti.
Некад давно сам се тиме више бавио па сам све видео. Почео сам практично пре TTF тј када су се појавили први векторски фонтови у Corel 2.0 а био је и неки додатак за едитовање. Први ударац је био словеначки пакет прерађених Corel фонтова по yuscii распореду и то се после деценијама вукло. Још увек могу да се нађу мада већ није тако страшно као некада. Ишло је дотле да су почетком овог века као званични фонтови за неке државне пројекте били TimesYURoman и YuCirHelvetica или тако нешто. Страшно. Ем распоред нема везе ем су рађени на прост начин, без кернинга парова, без подешавања ширине слова. Ма страшно.
Inače, fontovi sa Tipometra su baš iz te akcije "Ćirilica na poklon", koliko sam shvatio. Ali, odlična akcija.
Видео сам најаву да се спремају нови фонтови и да ће израда да траје можда и годину дана, зато сам мислио да је нешто ново.
Sad treba poraditi na tome da ćirilica može nesmetano da se koristi i na kompjuterima. I dalje skoro da ne postoji program u kom rade prečice sa tastature kada je aktivirana ćirilica (sam Windows je ok, ali ne i programi). No, to je već izvan ove teme.
Е сад, о овоме нисам размишљао (а користим ћирилицу) вероватно зато што нисам ни имао тих проблема. Кад мало размислим, никада нисам морао да мењам тастатуру у неком програму због пречица а често их користим. Дај неки пример јер не могу да се сетим таквог проблема. Не верујем да је линух то решио другачије, слично је и када користим пенџере.
 
Ah, Corel 2, to je bio program. I znam tačno na koje fontove misliš. Da, katastrofa. Za Corel nije bilo toliko važno, ali DTP... Ja sam editovao Times New Roman, odnosno u njega ubacio (ili docrtao) tih par slova i to je bilo odlično. Ali, to je bilo pre 20 i više godina, nadao sam se da su do sada napravili kako treba. Eh. Videh tu najavu za nove fontove. Neka traje, važno da ih na kraju imamo.

Sad si me malo zatekao za program, ali malo-malo, pa nešto neće. Npr, Fotošop podržava, ali kad iskoči sistemski dijalog, sa yes/no, ne radi. Tačnije, dijalog nije podržan na sistemskom nivou (ili možda treba imati najnovije verzije svih programa). A tu su i sajtovi, logini i slične glavobolje. Pa slanje mail-a gde se, naravno, ćirilična adresa ne prepoznaje iz latiničnog imenika. Nama je "caleks@" i "цалекс@" jedno te isto, ali za programe nije. Zamisli programiranje na ćirilici? To će biti dan.
 
Ne videh da je neko napisao o podršci u Wordu... dakle Windows 10 + Office 365 (ne znam za druge varijante) ima za određene fontove (slika) podršku za srpski ćirilični kurziv. Može na internetu da se nađe tačan spisak fontova (Arial i TNR nemaju, kao ni Palatino npr., ali imaju Calibri, Cambria i Minion Pro između ostalih). Uglavnom, kada se prebaci ćirilica u italik, ništa se ne dešava dok se kroz dijalog za font ne izabere "Stylistic Set" praktično bilo koji sem 1, odnosno 2 ili 3, itd. već daju rezultat.
Fontovi.JPG
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo! Prvi put čujem za taj Stylistic Set. Radi na W10 i Word... mislim da je 2013. I to baš na 1 i 2. Nažalost, crtica iznad "t" је iste dužine kao za "p", pa ne valja. I isto ne radi na TNR uopšte. Bar prvih nekoliko setova.
 
nemaju TNR ni Arial ni na jednom setu... to je objašnjavao neko u PC pressu pre nekoliko godina, tu je i bila informacija koji sve fontovi imaju
 
Nazad
Vrh Dno