Šta je novo?

Intel Core i9 9900K

Paradigma

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
09.07.2000
Poruke
4,891
Poena
740
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i9-10850K | Corsair Hydro Series H80i v2
Matična ploča
ROG MAXIMUS XII HERO (WI-FI)
RAM
Trident Z RGB DDR4-4000 CL18-22-22-42 1.35V 32GB (4x8GB)
GPU
PNY GeForce RTX 3080 Ti 12GB XLR8 Gaming REVEL™ EPIC-X RGB™ Triple Fan
Storage
Samsung SSD 970 PRO 1TB | Samsung SSD 970 EVO Plus 2TB | WDC WD80EFAX | WDC WD80EFBX
Zvuk
Sound Blaster Z
PSU
Cooler Master V1000
Kućište
Thermaltake Level 10
Monitor
ROG SWIFT PG348Q
Miš & tastatura
Logitech G903 Lightspeed Wireless | Logitech PowerPlay | Corsair K70
Ostale periferije
BOSE Companion 50
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Evo povoda da se entuzijasti pokrenu budući da verovatno od Haswell-a ili barem Skylake-a nisu imali razloga da razmišljaju o upgrade-u.

Donosi duplo više jezgara 8c/16t, ne žrtvuje single threaded performanse i vraća STIM jer je potrebno izvlačiti maksimum, konkurencija se probudila.

Intel Core i9 9900K Unboxing
 

Prilozi

  • CPU-Z.1151.Ci9 9900K.png
    CPU-Z.1151.Ci9 9900K.png
    29.1 KB · Pregleda: 277
  • Core i9 9900K.jpg
    Core i9 9900K.jpg
    173.4 KB · Pregleda: 242
Poslednja izmena:
nah, ceka se neka nova platforma umesto ovih refresheva... inace, ovo pakovanje je ocaj :)
 
Mogla je da se otvori tema za celu 9th gen garnituru, umesto samo za jedan procesor koji će ionako samo šačica ljudi da ima i govori o njemu...
 
^
Ali on donosi duplo više jezgara:S:
Moderator prespavao Rajzena i i Intel 8xxx seriju.
 
moglo je svasta, recimo neki test i temperature koje su jako bitne...
mene to najvise odvraca od kupovine, mada i neopravdana cena...
 
Tema je tu zbog konkretnog procesora i biće korisna svima koji razmatraju kupovinu ili su ga kupili. Ako ne bude takvih potonuće, nije sticky. Preporučena cena nije mala, a dodatno negativno na nju utiče nestašica koju je intel obrazložio time da najviše pažnje poklanja serverskom tržištu, a zatim mobilnim procesorima, stavljajući HEDT na treće mesto po prioritetu.

Što se tiče temperatura, čim stignem postovaću neke rezultate.

^
Ali on donosi duplo više jezgara:S:
Moderator prespavao Rajzena i i Intel 8xxx seriju.

Komentar se nadovezuje na prvu rečenicu u kojoj konstatujem da se većina nije upgrejdovala još od vremena 4 gen. Oni koji jesu kao što si naveo imaju Ryzen ili 8700K. Nisam prespavao, propustio sam kroz šake i Ryzen i Threadrippper. Ne sporim da su odlična kupovina ali ko preferira single thread performanse i Intel platformu ovo se nameće kao solidna alaternativa.
 
Poslednja izmena:
mislim da su svi koji su se interesovali za pomenuti cpu odavno nasli na netu i drugim forumima sta ih zanima. pomenuo sam da je moglo jos nesto da se napise kako bi tema i post bili korisniji umesto otvaranja kutije. cisto moje misljenje, nista licno i nista lose.
 
Moglo bi da se priča o konkretnom primerku, potreban napon za određeni klok i temp.
 
Donosi duplo više jezgara 8c/16t, ne žrtvuje single threaded performanse

Za te pare se nekada sklapala cela gamer mašina. A i danas, fin komp za razna posla.
Preterali su...

neopravdana cena...

Preporučena cena nije mala, a dodatno negativno na nju utiče nestašica koju je intel obrazložio time da najviše pažnje poklanja serverskom tržištu, a zatim mobilnim procesorima, stavljajući HEDT na treće mesto po prioritetu.
Evo jedan zanimljiv video glede broja jezgara i cena. Ako mu je matematika tacna, izgleda da cemo uskoro doci do "kraja"...

 
u igrama vec nema nikakve razlike izmedju 9900K i 8700K, u najboljem slucaju je to ~3 fps-a.

srecom pa pre neki dan odgledah malo detaljnijih testova pa sam lako odustao od kupovine. mada verujem da sam miran duze vreme uz 8700K.
 
Po svemu sudeci, bio bi miran duze vreme i uz 6700k...nista nema na vidiku do novog konzolnog ciklusa
 
Kog kako se prica nece biti...ide se na streaming ...
 
Ako se ne twitcuje realno nema potrebe za 9900K ...
 
Prethodno sam imao 6700K i 8700K bi predstavljao neki pomak u širini (broj jezgara) ali sam želeo i neki pomak na planu clock-a pa sam razmišljao o 8086K kao omaž nečemu što doživljavam kao porodicu, sa mnom su poslednjih 30godina (prvi PC XT na kojem sam radio bio je PC XT 1989-te). Ispostaviće se da je bilo potrebno drastičnije me motivisati. Kako stvari stoje 8 jezgara će biti standard za koju godinu i dugo godina posle, dovoljno za sve osim rendering i kompresiju video materijala.

Rečju, prava mera za all round mašinu nekog entuzijaste.

Nego da konačno pomenem nešto konkretno iz prakse. Što se tiče temperatura prijatno sam iznenađen da na default-u, Prime95 bez AVX-a, gura do 70°C, sa AVX-om 85°C sa hlađenjem koje imam. To su temperature za 10°C manje nego recimo na 6700@4500Mhz sa istim hlađenjem.

Evo kako izgleda progresija iskazana kroz wPrime:
 

Prilozi

Poslednja izmena:
Jedan mali off, vidim da se svuda provlaci to kako je neki procesor "dovoljan za sve osim za rendering" i sl. Ljudi, na dualcore masini od pre 10 godina, u 3ds+ v-ray se renderuje veliki prostorni opseg sa vise nego dovoljnim nivoom detalja za manje od sat vremena u 2560x1440 rezoluciji koja je i vise nego dovoljna za ppt prezentacije. Ko ne zna da podesi parametre i napuca pogresna podesavanja tamo gde ne treba, pa ni farma ga nece spasiti. Procesori su vec odavno brutalno mocni, to smo apsolvirali x puta, problem je u softveru koji ne iskoriscava tu snagu. Cinebench test je napravljen tako da muci procesor bespotrebno. Taj rezultat u smislu finalne slike nije ama bas nista posebno u pogledu kvaliteta ili fizike, cista magla. Procesor, kao i svaku drugu komponentu, treba birati na osnovu onoga sto je pojedincu potrebno.

9900k po mom misljenju, osim temperatura, nema neki ozbiljniji promasaj u dizajnu. OK, cena je visa nego sto bi trebala da bude ali to je intel, isto kao i nvidia i apple. Nije da nije opravdana ali ipak vise nego sto treba da bude. I to ne bas malo. S druge strane, kad se posmatra platforma, z390 i ova zver su jako jako dobra kombinacija za sve ono sto jednom profesionalcu danas treba. Ja samo zbog mobilnosti ne mogu da pazarim desktop inace da mi to nije prepreka, jos juce bih sklopio masinu upravo sa ovim procesorom jer je za moje licne potrebe, a gledano na cenu, ipak najbolja kupovina sa najvise sirove snage koja je i pored bagljavih softvera opet dobro iskoriscena.

Budzet, performanse, ulozeno/dobijeno pa onda seci.
 
Ne bih da vredjam ili omalovazavam, ali izreceno gore u tekstu je u najmanju ruku nebuloza! Cinebench test je Maxon Cinema 4d engine koji maksimalno iskoriscava snagu procesora, tako se u realnom okruzenju ponasa Cinema 4d, a slicno i svi drugi 3D programi. Renderovati nesto na dual core je ........! Komentator iznad zna malo ili povrsno rad u 3D programima, pre samog finalnog rendera kao sto on rece koji traje vise sati treba osvatliti i teksturisati objekte, i za svaki pokret ili promenu je potreban render, tako da bi sa nekom slabom masimo citav proces trajao u nedogled, a zamislite samo animatore ili ako radite neku reklamu, dzingl za TV, bilo sta. Bilo koji posao da radite na racunaru, a da ste bitno brzi od samog racunara je frustrirajuci!Zbog sve vecih standarta i kvaliteta prikaza su potrebni sto brzi racunari, mali igraci na trzistu koje je gladno, imaju opciju da se snalaze sa onim cime raspolazu, trenutno stanje je da su procesori kao sto je ovaj 9900 ili neki pandan neophodni i minimum da bi se ispostovali rokovi, jer vreme je novac! Cinebench ne tera procesor do iznemoglosti bez veze vec se program od koga je nastao tako ponasa u realnom radu, kolko god imali jezgara on ce moci da ih uposli, vise jezgara vise kockica u renderu i samim tim render je brzi, ali opet nedovoljno. Zbog toka se iznalaze novi sistemi i mogucnosti kao sto su renderi preko grafickih karti koji su mnogo mocniji u procesiranju slike nego CPU-ovi.

Render 1.jpg
Render 2.jpg
Render 3.jpg

Evo nekih rendera koje sam testirao u Octane, potrebno je 6 sati na Quadro kartici sa slabijim podesavanjima!
 
QQ图片20181203224817.jpg

QQ图片20181203220816.jpg

U mojoj profesiji nema potrebe za hiper-realizmom, ovaj nivo je sasvim dovoljan. Ocigledno da je tvoja filozofija rada da finalni produkt izvuces bez postprodukcije i samo na hardversku snagu, dok kao sto sam kazes, vreme je novac pa kad klijent hoce da promeni neki deo npr. fasade meni je dovoljno da samo izmodelujem ponovo, ucitam prethodni vrimg, dorenderujem region promena, vratim u PS i cozdra vozdra. U ofisu mi je masina i5-8500, 16GB RAM i gtx 1060. Vrlo rado bih menjao za 9900k jer bi mi vise jezgara i HT dobro doslo zbog neophodnog istovremenog rada u vise programa. I naravno duplo vise RAM.
 
Nazad
Vrh Dno