Šta je novo?

Gaming Laptop vs desktop - kolika je razlika

Nepotrebna diskusija, sve je licni ukus i potreba...

A ultrabukcic u danasnje vreme moze da tera mnogo vise od pasijansa, zapravo ne vidim sta to ne moze osim nekog hc gejminga?

Upravo to, potreba.


Prosto, osnovni problemi-resenje hladjenja i integrusa.
Dizajn, animacija, audio, video i foto obrada, rendering, sve su to slicna opterecenja za procesor i grafiku kao i igre..probaj to na ultrabuku, 8+ sati, svaki dan.Pregorece i najjaci, ako i uspe da odrzi rad na vise programa i rendering.

Naravno, kakrikiram za pasijans, za potrebe prosecnog korisnika, vise nego dovoljan, ali za rad ne moze da zameni desktop, dok gejmerski moze bez ikakvih problema.
 
Primera radi, brat uzeo pre 2 godine odlican laptop, i5 6200u gtx960m (cini mi se tako nesto), srednja klasa.... Bio je u fazonu kao i vi sada, za slicne pare kaze isto kao desktop... Eno hoce da ga izlomi sada jer mu ni dota ne radi kako zeli, a da je uzeo desktop - sigurno ne bi tako bilo.... Plus sto se greje kao lud, iako se cisti redovno.... I baterija riknula odavno,ali ae to nije neki trosak uzeti novu.
Ako njemu baterija riknu tako brzo, ili on ne ume (ili nece..) da je cuva pravilno, ili je sam model krs.
Ja imam 9 godina mator laptop, baterija je tek 8. % pocela da gubi kapaciteta, i to stvarnog kapaciteta. Jes da taj laptop od pocetka nije dugo mogao na bateriji, ali to je Nehalem, nijedan nije mogao puno ;)
I dan danas predje 1h na bat. koliko je i u pocetku.
Ali znao sam da je cuvam kako treba.

Isto i na Lenovo W541, koja vec moze komotno 4h (moze vise nego bilo koji MacBook za moje potrebe).
Da ne pominjem Sony VAIO SVS15, koji je imao i Sheet bateriju extra, evo 7. godina (drugi vlasnik vec, kome sam ga prodao, ali znam coveka, druzimo se i dalje) - baterije njemu ceo radni dan i dalje izdrze.


Doduse, nista od laptopa kod nas nisam ni pomisljao kupiti :D Sony je iz Koreje, F1 moj iz Nemacke, Lenovo iz Skandinavije.


Trenutno ima Lenovo P52s kao jaci, a bas prenosiv laptop.
Kome ne treba neka brzina, ima gomila izbora sada. ZenBook, VivoBook, Swift, XPS 13"... extra lagani, tanani, a brzi nego bilo sta od pre nekih 7+ godina :)
 
Poslednja izmena:
i ja sam na mom laptopu ranije cuvao bateriju godinama... ali sam je vadio prilikom duzeg gejminga, ili ako je u mestu nekoliko dana, na punjacu...
kod vecine novih laptopova se ne vadi baterija,pa zato i brzo crkavaju...tako je i njemu otisla brzo, stalno na punjacu, dosta se igrao... tako to ide kad se kupi laptop, a nema se ni torba (znaci stalno je u kuci - glumi desktop)...
 
Pa i moj je dosta glumio desktop - punjenje do 80% kada se ne zna da li ce trebati baterija, nisam je vadio sem 2-3x kada sam cistio laptop, pa je moralo zbog srafova.
 
Ja razmisljam da sada uzmem bas taj Asus ili mozda MSI ge73 sa 2070 grafikom. Ovaj cu sada prodati ali je ovaj noviji MSI skuplji skoro 200 e od Asusa :/ Asus lako cpu dostize 90c a msi ovaj put ladovina oko 75 c..
 
Gledajte to iz perspektive sta igrate. Ako si harcore gaming lik koji po par sati pici najnovije naslove mislim da ne treba da pravis nikakav kompromis. Ja igram WOT, WOWS i to je to. Verovatno ce ovaj Acer nitro da mi radi posao 3 god koliko je garancija, onda ga menjam i ovako ionako, a opet ako zatreba imam opciju da ga ponesem. Meni je recimo kombinacija koju imam, gaming lap + ps4 dobitna. Sve kao i uvek zavisi od potreba.
 
Uh brat, ja volim lap top bas :D pa ja igram bf4 & bf5 a oni vrlo brzo doteraju cpu skoro do max :D na sadasnjem msi u posle par min cpu je vec na 78 - 80 c (pre undervolta isao i do 85 - 88).. tako da mi je bitno to. Videh na yt lik cepa bf5 na tom asusu, temp cpu oko 90 a to mi je mnogo. Dok msi ista igra oko 73 :D
 
i7-8xxx ti se greje na >70*C?

Ja sto vise igram nesto sto mi jede CPU (stari laptop, noviji ne mogu ni da se probude posto War3 i SC2 nisu uopste zahtevne igrice :D), moram mnogo cesce da ga cistim (jednom nedeljno). Inace i slabije hladi vremenom, i vise se cuje naravno.
A >70*C ne znam koliko je OK temperatura za 8xxx gen.

Ako je tako, ja bi za te igre ipak isao na desktop.
 
Nismo se razumeli mozda brat :D i7 7700HQ kod mene trenutno u BF igrama se krece od 76 do 80 c i to je bas dobro. Pojedini modeli znaju da konstantno budu od 85 do 93 C - sto je i dalje nazalost u granicama tj ispod max 100 C. To su laptopovi sa slabije resenim hladjenjima, konkretno cpu primercima i sl. Sve te temp zavise i od ambijentalne temperature naravno. Za gejming laptopove sve oko 75 - 80 C je odlicno :)
 
Razumeli smo se, jedino sam mislio da je 8xxx, a ne 7xxx generacija CPU-a, ali to ne menja stvari.
Znam da sam CPU moze da izdrzi to, ali to tacno znaci da je lose/slabo hladjenje. I to mislim da ce vrlo brzo i unistiti ventilatore, i taj deo, morace cesce da se cisti od prasine..
 
Za sads prethodni laptopovi su mi bili svi ok, nisu imali problema sta znam. Na svaka 3 meseca ocistim komoresorom kompletan prostor, ventilatore i tako to. Ipak je to sve malo i skuceno xD
 
Mada ima ljudi to uopste i ne prate, samo teraju. Meni msi afterburner radi stalno :)
 
Evo sad bas gledamo za druga, ista dilema, za 60k sam sklopio komp sa R3, dobrom plocom, dobrim napajanjem, RX 570, 2x4B 2666MHz i SSD-om od 240GB. Laptop slicne cene moze imati slican procesor, a otprilike duplo slabiju grafiku. Doduse, on vec ima monitor i ostatak periferija(kao sto imaju i svi koji igraju igre).

Takodje, njemu je crkla GTX 950m na laptopu nakon godinu ipo dana aktivnog igranja(5-7h dnevno), jer je radila na 80+ stepeni konstantno, mucila se sa FullHD rezolucijom, kao sto bi se mucila MX150 u budzetu u kome je PC sa RX 570.
 
Poslednja izmena:
Ja se držim nekog svog pravila :

-PC desktop posao/gaming
-konzole gaming
-laptop nije za igranje, samo u poslovne svrhe!
 
Poslednja izmena:
Moze laptop za gaming, ali ROG onaj stari sto je mrcina i ima dobro a i tiho hladjenje. Jeste da je tezak ali moze da se prenosi. Ovo novo tanko ne znam kakvo je, Lenovo Legion Y520 sam imao prilike da vidim, mislim da je ok serija sto se tice toga, ima dobro resenje i lako se cisti i odrzava. Ovo ultra tanko sto ima MX150 kao Huawei Matebook D, nov se greje na 90c GPU i CPU, covek se zalio ovde, valjda ga vratio. To kad se zaprlja, rerna, jaja mozes da peces na njemu.
@ivanbass1
Pa bas pre neki dan radio sistem na Asus Vivobook 505ZA, 65k, ima Ryzen 5 i Vega 8 grafiku, gde to moze da se meri sa RX570? RX460 je vise nego duplo brzi od Vega 8 grafike.
 
Suretu smo uzeli y520 sa gtx 1060 temp za grafiku oko 65, cpu oko 70 - 75. Ja iz svog nekog iskustva sa gejming lap topovima, sve oko 70 za grafiku i 80 za cpu, trajace i da se povremeno kompresorom cisti :)
 
Moze laptop za gaming, ali ROG onaj stari sto je mrcina i ima dobro a i tiho hladjenje. Jeste da je tezak ali moze da se prenosi. Ovo novo tanko ne znam kakvo je, Lenovo Legion Y520 sam imao prilike da vidim, mislim da je ok serija sto se tice toga, ima dobro resenje i lako se cisti i odrzava. Ovo ultra tanko sto ima MX150 kao Huawei Matebook D, nov se greje na 90c GPU i CPU, covek se zalio ovde, valjda ga vratio. To kad se zaprlja, rerna, jaja mozes da peces na njemu.
@ivanbass1
Pa bas pre neki dan radio sistem na Asus Vivobook 505ZA, 65k, ima Ryzen 5 i Vega 8 grafiku, gde to moze da se meri sa RX570? RX460 je vise nego duplo brzi od Vega 8 grafike.

Ovo potvrdjujem i to nije samo huawei matebook d, vec i gotovo svaki tanak laptop sa nezavisnom grafikom. Ako hoces gejming pc, onda uzmi mrcinu koja je debela i ima dobro hladjenje. Ryzen 5 i Vega 8 kombinacija je veoma zanimljiva, zato sto je to najjaca grafika koju dobijes na tankom laptop, a da radi. Integrisana, lepo saradjuje sa CPU-om, nema pregrejavanja (drzi ga do 75 pri maks opterecenju), a s druge strane dobijes bukvalno 2-3x bolji FPS nego sa bilo kojom intelovom integrisanom. Ja sam zadovoljan, i to mi je i bio cilj. Nije mi trebala neka ne znam kakva grafika, samo je ova intelova bas preslaba i ne dozvoljava bilo kakav gejming. Ryzen 5 i Vega za budget tanki pc, odlicna kombinacija sa jednom manom: baterija. Manje traje nego na identicnom laptopu u intel konfiguraciji, ali dobro, sve ima svoju cenu.
 
Zar nije Vega 8 sastavni deo Ryzen-a? Sto se tice baterije mislim da nije losa autonomija na mobile Ryzen-u, naravno ako se ne gore igre :)

Hm, ne znam kako si se tu zbunio, bas sam upotrebio rec "integrisana". A koristim rec kombinacija bas zato sto ne mozes da uzmes Vegu 8 bez ryzena xD
Integrisana, lepo saradjuje sa CPU-om

Ne znam sta je u pitanju sto se baterije tice, ali slabo traje. Uporedio sam sa HP-om i3 41Wh baterija, a ovaj ima Ryzen 5 45Wh baterija, pustio video snimak na oba, sve ostalo isto, ryzen 5 laptop trosi jos malo pa duplo brze, zasto, pojma nemam.
 
Ako uzmeš neki gajmerski laptop recimo cijene od 1500 eur dobit ćeš pretpostavljam rtx 2060,a recimo za taj novac možeš uzeti dosta jaču gejmersku mašinu naravno bez monitora.
A laptop ti je svakako sa 17 inčnim ekranom što ne vredi više od 50 eur.A danas uzmeš polovan 23 24 inča full HD za 70-80 eur.
I uzmi u obzir da laptop ne mozes nadograđivati barem pre nije moglo ne znam za ove nove sem m.2 nvme i ssd-a.
Tako da moj glas uvijek ide za desktop jer se mogu mjenjati komponente.
 
Imam laptop sa I3, MX150, 8gb rama ssd+hdd (128+1tb), sto i nije neka masina ali zodvoljava moje potrebe, cak i za render i realtime rad u Afteru sa njim bez problema, ali sam ga uzeo pre 1.5g za nekih 550e u vreme kada sam imao staru konfu koja je 30% bila jaca od tog laptopa, igrao sam na obe masine ponekad slabije igre i ne moze se porediti PC i lap po pitanju gaminga, ali zato laptop ozbilno olaksava rad, pogotovo kada je mobilnost potrebna. Osim za posao za sve ostalo preferiram PC, dobra konfa, dobar monitor, sluske i potpuno uzivanje. Drugar je uzeo Lenovo lap sa i7, 16gb rama, 1060 6gb i prvenstveno sto se greje previse i kuler bucan (u odnosu na PC koji se u mom slucaju ne cuje i ni jedna komponenta ne predje preko 62 stepena) + mali ekran (17") koji ne moze da se poredi sa nekim VA ili IPS 27"+ monitorom od 150+e (ni preko "losih" ekrana ni buke i temeperatura nikako ne bih mogao da predjem).

Neko je spomenuo u postovima iznad, da nije losa solucija uzeti uz gaming laptop dobar monitor i na njemu igrati, sto mislim da je tek promasaj. Licno misljenje, ako si poslom vezam za laptop, uzeti neki do 350e (danas bar ima jeftinih ryzen masina) i dobar PC (preporuka od ivanbass iz prethodnih postova na primer) i opet ces imati bolju kombinaciju nego neki gaming laptop u tom cenovnom rangu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno