Šta je novo?

Gaming Laptop vs desktop - kolika je razlika

Migrant

Slavan
Učlanjen(a)
19.07.2018
Poruke
2,688
Poena
235
Kolika je otprilike razlika izmedju gaming laptopa i desktopa u istom cenovnom rangu? A moze i drugo pitanje - na primer koliko bi kostao desktop koji ima jednake performanse kao laptop od recimo 1200e? :)
 
Ogromna razlika , i u ceni, i u ergonomiji.


Ako ti treba portabilnost, nemas prostora. Kupi laptop.

Ako imas prostora, nije neophodna gaming portabilnost, kupi desktop.


Ako imas para na bacanje, kupi oba..
 
Poslednja izmena:
I pretpostavljao sam da je razlika prilicna, ipak jedna 1060 za desktop trosi 130W, koliko ne trosi ceo laptop...
Gledao sam malo po netu, u sustini za iste pare bih imao duplo jacu konfiguraciju, naravno komociju i ergonomiju u slucaju desktopa. Portabilnost mi je trenutno bitna, ali nadam se da od leta nece biti, onda je bolje da se strpim...
Ako je neko naleteo na zanimljiv(e) test(ove) u vezi ove teme, neka okaci link ovde. :)
 
Manja je to sada razlika dosta nego ranije. Lap top od recimo 1200e ti je ekvivalent desktopu kompletnom do 1000e. Ima doduse dosta kombinacija i sl ali nije ogromna razlika.
 
Netacno u svakom smislu.

Desktop od 1200e ce biti bolji(u najgorem slucaju ekvivalentan) za svaku namenu od laptopa koji kosta 2000e.

Naravno, pricamo o namenama koje mogu iskoristiti hardver. Sto se igranja tice, za 1200e se sklapa 4k gaming konfiguracija bez problema.
 
Poslednja izmena:
U ceni velika razlika, ali su se laptopovi priblizili desktop-u opasno. Danas bukvalno sve operacije mozes obavljati preko lap-a, mislim na rendering, obradu videa/fotografija(displeji su postali fenomenalni u poslednje vreme), gaming takodje...
 
Nije nikako više razlika 100% u ceni, to su lovačke priče.

Danas se za 1500€ uzme mrak laptop, tipa GSync 144hz 17" ekran, 16gb, i7 6-core, 1060 6gb, itd.

Takav desktop ne može ispod 1000-1200€,da ne spominjem GSync monitore, koji koštaju kao još pola konfiguracije.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma monitor nisam ni uzeo u kalkulaciju u tih 1000-1200€, to je cena gole konfiguracije, bez monitora i periferija.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Nije nikako više razlika 100% u ceni, to su lovačke priče.

Danas se za 1500€ uzme mrak laptop, tipa GSync 144hz 17" ekran, 16gb, i7 6-core, 1060 6gb, itd.

Takav desktop ne može ispod 1000-1200€,da ne spominjem GSync monitore, koji koštaju kao još pola konfiguracije.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

R5 2600-150e
GTX 2060-350e
16GB DDR4-100e
B450 ploca-70e
240GB SSD-30e
1TB HDD-40e
Napajanje-50e
Kuciste-20e
32" 1440p IPS FreeSync 75Hz(ili 24" 144Hz FreeSync 1080p TN), posto sada FreeSync radi na Pascal/RT kartama-220e
Bloody V7m-17e
Mehanicka tastatura-40e
Podloga preko celog stola-20e
Pristojni zvucnici-50e

Oko 1150e sa neuporedivo jacom grafikom, neuporedivo boljim monitorom, boljom ergonomijom i full opremom osim slusalica koje bi i uz laptop morale da se uzmu.

Laptop se kupuje iskljucivo ako je mobilnost neophodna. Desktop za trecinu jeftiniji(kad bi se u ovu gore konfu ubacila GTX 1060 npr) moze biti samo ekvivalentan ili bolji.
 
Poslednja izmena:
Moja konfiguracija 6700k , 16gb , M2 , Red Devil Vega 64 solidna masina za igranje.Pre mesec dana uzeo HP Omen - 4RR11EA.Ni jednom vise nisam upalio da kazem veliki racunar.Toliko o gaming lapu.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
A jesteeee.... Staviš najgoreg mogućeg kineza od kućišta, najkljakaviji SSD, itd.

Ne znam nikoga ko pravi takve trule kompromise, čak ne znam nikoga ko stavlja napajanje od samo 50€ u konfiguraciju od 1200€.

Drugo, u mom primeru bi ekvivalent bio i7 8700 na desktopu.

Razlika u ceni je u najboljem slučaju 30-40% u korist desktop, nikako 100% kako neki I dalje pričaju u 2019.
Ček da pogledam kalendar, da vidim da nismo još u 2012?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Evo ja se bavim fotografijom i ponekad snimim neki video i montiram...imam laptop i sve vreme sam u krevetu...mozda to nije dobro, ali navikao sam...i bas bi mi bilo tesko da se vratim na desktop....tako da, sve zavisi sta tebi treba...ako ti treba portabilnost, uzmes laptop, mislim da za te pare moze da se uzme poprilicno jak laptop, tako bih bar ja uradio, a kasnije, ako ti treba veci montior, uzmes monitor koji bi povezao sa tim laptopom i to je to... :D
 
, a kasnije, ako ti treba veci montior, uzmes monitor koji bi povezao sa tim laptopom i to je to... :D

Zanimljivo, mozda i uradim to :d
Malopre sam gledao, razlika izmedju rtx 2060 za desktop i laptop je oko 30% nizi klok, a i sa tih 30% manje opet skoro sve igre mogu na high u FHD sa 70+ FPS.
 
Može i 1060 većinu stvari na high da potera, a ne rtx 2060... Meni klizi BFV vrlo lepo na laptopu sa 1060 6gb.

Znači kod gaming laptopa je najbitnija grafika, oko svega ostalog mogu da se naprave kompromisi. 1060 6gb je donja granica, ispod toga ne treba ići. Već na primer 1050(ti) nije za gaming, već za tek casual igranje, tipa ponekad PES, PUB ili WoT.
 
Ja bi napomenuo jednu stvar: laptop možeš da slomiš kao od šale, možeš da ispolivaš sa X tečnosti, mogu da ti ukradu daleko jednostavnije, i daleko je komplikovanije očistiti ga. A kad se nakupi prašina i počne da se pregreva, samo će da se isključi.

Ja sam jednom kupio skup laptop, danas je već zastareo prilično posle 4 godine, ali mislim da imam bar 2 sede na glavi samo zbog brige oko njega, jer sam ga nosio svuda sa sobom.
 
Sto se mene tice, jedini problem od navedenih bi bio ocistiti ga, slazem se da je lakse ocistiti desktop.
Ne bih ga nosao svuda sa sobom, niti polio vodom (to moze samo moj brat :d), a takodje ne vidim kako bih mogao da ga slomim. Nisam jedan od onih koji lupaju po tastaturi niti mi ispadaju stvari...
Neko pre spomenu kako je i 1060 6 GB dovoljna, ali evo sad izlaze modeli sa 2060, praticu cene u narednom periodu... :)
 
Ko uzme lap teško se vraća na kutiju ispred koje mora da sedne.
Poneses lap sa sobom, i ideš gde hoćeš.
Desktop osim sirove snage ne nudi ništa više, a današnji laptopovi imaju zaista dosta snage čak i za zahtevne korisnike (rendering, obrada slike, audio/video produkcija, programiranje)
Pa i za gaming to više nije miljama daleko od desktopa.
Uzme se externi monitor za rad i gaming, tako da ne vidim tu problem u malom ekranu na samom uređaju.



Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Bocnuh temu :D a da svi smo mi u pravu manje vise, generalno slazem se, uvek ce desktop za neku mrvicu da kazem biti ispred po snazi, ali zadnje 2,3 god lap topovi su se jednostavno priblizili sa performansama, snagom itd desktop racunarima. Ja sam ih promenio, Lenovo y510, y700, rog g750, g751, g752 msi gs63 i sada MSI ge63 sa i7 7700 hq, 16 gb dd4 mem, ssd om (samsung evo), 120 hz ekranom, 3 ms odzivom, steelseries tastaturom, gtx 1070 8gb grafikom i to jednostavno ubija, a placen 1350e sa 3 god garancije. Izuvaju gaming laptopovi i to je to :) drugar je sastavljao desktop oko 1100 e izasao a gtx 1060 u pitanju, i5 procesor, 16 gb rama, monitor ok ali 60 hz, veci odziv itd. Plus lap top, jedan kabal i to je to :D nosis, igras, radis gde god pozelis a to je veliki plus. Inace sam imao pre 4,5 god bas onako ozbiljne desktop konfiguracije. Sada mi ne pada na pamet da se vracam na desktop. Eto tako. Plus je potrosnja struje na god nivou duplo manjaaaaaaa.
 
Dobro je drug sklopio desktop :)

Evo ti u 10-tom postu u temi 2-3 puta bolja komplet masina(monitor, zvucnici, sve), sa cenama iz domacih radnji, za 1100e
 
Pominjete laptopove kao bolju kupovinu, a menjate ih na nekoliko meseci ili godinu-dve... Da vidim kako bi prosli da ga drzite 3-4god, pa kad postane kilavo smece, sta cete s njim? Na desktopu sa vec dobrim procesorom, bocnete novu grafu i ima da peva jos toliko...
Koristim i7 2600 sa modernom grafom, nije kao potpuno nova masina, ali ni nije mnogo u zaostatku.
Primera radi, brat uzeo pre 2 godine odlican laptop, i5 6200u gtx960m (cini mi se tako nesto), srednja klasa.... Bio je u fazonu kao i vi sada, za slicne pare kaze isto kao desktop... Eno hoce da ga izlomi sada jer mu ni dota ne radi kako zeli, a da je uzeo desktop - sigurno ne bi tako bilo.... Plus sto se greje kao lud, iako se cisti redovno.... I baterija riknula odavno,ali ae to nije neki trosak uzeti novu.


Laptop je odlican za one kojima je stvarno potrebno da ga nosaju,ili rade na terenu dosta... Ko ce da se igra samo kuci, bez razmisljanja desktop...
 
Poslednja izmena:
Evo ja imam laptop (Asus Rog G75VX) skoro 5 godina mu sada i još uvek igram AAA igre na njemu (doduše sve low ali to meni nije bitno, igre igram zbog priče ne leptira na livadi). Sa druge strane činjenica je da laptop nikad neće davati mogućnosti nadogradnje koje daje desktop i da je daleko daleko skuplji laptop ekvivalent desktopu (recimo istog dana da kupuješ/sastavljaš)...sa druge strane laptop ima dve ogromne prednosti zbog kojih se u stvari i pravi tj prodaje; dimenzije (mada sad ima sve manjih desktopa) i upravo mobilnost.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Eto, bas tako, to su prednosti...
Da si kupio desktop, ne bi imao mobilnost, ali bi sada mogao da prodas staru grafu, dodas 150-200e i igras ponovo sve na high :D

Znaci svako bira sta mu odgovara... Najbolje bi bilo da svi imamo uslove da menjamo laptop novim na svakih godinu-dve :) Ko bi razmisljao o desktopu...
 
@offtopic, je l su izasli uopste u Srbiji laptopovi sa RTX grafikom? Vidim da ovde u Norveskoj pocinju, pa me zanima bas kakav ce odnos cena biti, a i datuma. Najjeftiniji RTX 2060 laptop ovde je 1700€, doduse po meni je i taj totalni overkill sto se tice svih komponenti, bez izuzetka.
 
Pominjete laptopove kao bolju kupovinu, a menjate ih na nekoliko meseci ili godinu-dve... Da vidim kako bi prosli da ga drzite 3-4god, pa kad postane kilavo smece, sta cete s njim? Na desktopu sa vec dobrim procesorom, bocnete novu grafu i ima da peva jos toliko...
Koristim i7 2600 sa modernom grafom, nije kao potpuno nova masina, ali ni nije mnogo u zaostatku.
Primera radi, brat uzeo pre 2 godine odlican laptop, i5 6200u gtx960m (cini mi se tako nesto), srednja klasa.... Bio je u fazonu kao i vi sada, za slicne pare kaze isto kao desktop... Eno hoce da ga izlomi sada jer mu ni dota ne radi kako zeli, a da je uzeo desktop - sigurno ne bi tako bilo.... Plus sto se greje kao lud, iako se cisti redovno.... I baterija riknula odavno,ali ae to nije neki trosak uzeti novu.


Laptop je odlican za one kojima je stvarno potrebno da ga nosaju,ili rade na terenu dosta... Ko ce da se igra samo kuci, bez razmisljanja desktop...

Koristio do skoro laptop sa i5 6300u i sada prešao na desktop sa i7 2600. Malo je reći da je razlika u korist i7 očigledna. U obe mašine 16gb rama. Ne igram se, pa mi grafika ni tad ni sad nije značila. S druge strane, procesor i ram žestoko eksploatišem. Najveći bonus u celoj priči: prestao sam da nosim posao sa sobom.
 
Poslednja izmena:
Ti i5 6200-6300u su mobilne verzije procesora.
Lapovi sa punokrvnim cetvorojezgarnim HQ procesorima su totalno druga prica.Pogotovo sad ove poslednje generacije.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ti i5 6200-6300u su mobilne verzije procesora.
Lapovi sa punokrvnim cetvorojezgarnim HQ procesorima su totalno druga prica.Pogotovo sad ove poslednje generacije.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Imao sam i 6820hq u HP Zbook-u. Ali, taj laptop je imao preko 2kg i bio je sve samo ne praktičan za nošenje. O punjaču-cigli od pola kg da ne govorim...

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Ko da je 2kg neki teret, pa zene nosaju tasne od 4-5 kila misterioznog tereta.[emoji16]


Poenta je da danas oni mogu da odrade sve kao i desk.Bilo igre bilo posao.

Sta mi znaci ultra tanki, pola kile teski ultrabukic na kom mogu samo pasijans da teram, gledam tabele i odgovaram na mejl.

Pritom 2-3kg je lagan gejmerski lap, koji moze bez problema da se nosi, oni od 5-10kg sto teraju po dve grafike, ekrane od 17-21" i dupla napajanja su druga prica.
 
Ko da je 2kg neki teret, pa zene nosaju tasne od 4-5 kila misterioznog tereta.[emoji16]


Poenta je da danas oni mogu da odrade sve kao i desk.Bilo igre bilo posao.

Sta mi znaci ultra tanki, pola kile teski ultrabukic na kom mogu samo pasijans da teram, gledam tabele i odgovaram na mejl.

Pritom 2-3kg je lagan gejmerski lap, koji moze bez problema da se nosi, oni od 5-10kg sto teraju po dve grafike, ekrane od 17-21" i dupla napajanja su druga prica.

Nepotrebna diskusija, sve je licni ukus i potreba... Meni je i ovaj 14'' 1.5kg glomazan za faks, na predavanju u auditorijumu nemam gde da ga stavim kolika je guzva, a s'obzirom na to da ga nosim bas svuda sa sobom, nista mu ne bi falilo da je malo laksi. Sa druge strane, razumem potpuno kome je ovo malo, sve zavisi od potrebe... A ultrabukcic u danasnje vreme moze da tera mnogo vise od pasijansa, zapravo ne vidim sta to ne moze osim nekog hc gejminga? Gledanje tabela i mejl ostavi za neki 10'' tablet...
 
Nazad
Vrh Dno