Šta je novo?

Kako stvarno ubrzati Windows 7 na laptopu ?

Aleksandar 2

Poštovan
Učlanjen(a)
31.08.2018
Poruke
12
Poena
54
Pozz. svima,

Jel ima neko iskustva s tim

Šta još utiče na brzinu računara, osim RAM memorije ( procesa i zauzeća na Task manageru ), vrste procesora, startup programa ( Start pa u pretrazi msconfig postoji kao opcija za koji neznaju i u čuvenom Ccleaner-u, probati i s jednim i drugim, ccleaner može da prikaže i što nije navedeno matičnom opcijom MSCONFIG i obrnuto ),

Čišćenja Temp foldera (C:\Windows\Temp) i Prefetch foldera (C:\Windows\Prefetch) tu se briše sve osim ReadyBoot foldera, ono u Run-u (Start+R) kada se kuca %temp% pa Enter, pa se obriše sve što može.

Kada se instalira Ccleaner očisti se smeće, i preporuka 1 u mesec dana minimum skenirati i Registar i rešiti probleme s tim programom, to je najpopularniji program za to .

A ako ni to ne pomogne šta još utiče na brzinu, Odnosno:


* Jel ume neko da objasni taj fenomen, da Laptop odjednom uspori, i pali se ona zelena sijalica za izvršavanje negde u sredini ispod slike valjka, on uspori, sporo radi, a kada pogledam na Ctrl+Alt+Delete
u menadžeru procesa na RAM memoriji ( Task manager ) zauzeće memorije je svega 44 %, i koliko vidim samo procesi neopodni za rad sistema i ima ih svega nekoliko.

Na svom laptopu pogasio sam po preporuci čak i neke nepotrebne servise. Ono u Run-u ko nezna ( Start + R ) pa kucamo Services.msc pa Enter

Još sam pogasio sve nepotrebne Start up procese, sa nekoliko Anti virusa sam ga testirao, nema, podesio sam i napajanje za Optimizaciju performansi, a mnogo se ništa nije izmenilo u brzini, samo se Sistem pri paljenju mnogo brže pokreće (dosta brže), a kada se upali prvo brzo radi, a onda čas brzo, čas sporo. A neko vreme ipak može da radi brzo . A jedan te isti program čas se sporo, čas brzo otvara, a prividno je čist od procesa zauzeća memorije i smeća na ona pomenuta 3 foldera .

Što ukazuje na to da ipak se ne vidi sve u matičnom Task manager - u ( Ctrl+Alt+Delete ) znači jasno postoje neki i nevidljivi procesi za koje treba neki poseban program, poseban Menadžer, kojim to može da se vidi ??

Šta bih još moglo tu da utiče na brzinu ? U prilogu na slici su podaci o mom RAM-u, procesoru, ...
Verujem da nije samo na mom laptopu tako. Za sve koji ne znaju priložio sam neke naj osnovnije bezopasne stvari o ubrzanju.

Samo šta dalje, jel ima neko iskustva ??

Hvala .
 

Prilozi

  • Informacije.png
    Informacije.png
    58.6 KB · Pregleda: 92
Poslednja izmena:
SSD i to ne neko, nego epohalno poboljšanje. Vadio sam još gore krš laptopove (tj. laptopove sa lošijim procesorima) iz bede sa ugradnjom SSD-a. P6200 još nije skroz krš i može da se koristi za osnovne namene i SSD sa takvim procesorima (bez obzira što je sata2) radi zaista dobro.

Za prvu pomoć i malo ubrzanje, izgasi skroz Aero i slične fensi stvari. Advanced system settings>Performance settings>adjust for best performance.

Ako nisi pri parama, ne moraš uzimati veliki SSD. Uzmi A400 od 120GB za 2700 din, posle (može i odmah, može i posle dan-dva, nedelju-dve, mesec-dva...) uzmi hdd fioku (ima za 700 din već jefitnih usb 2) i u njega ubaci taj postojeći 2.5" koji sada imaš eksterni disk ili uzmi hdd laptop drive adapter (oko 1000-1200 su), pa na mesto rezača (ako ga ne koristiš) staviš hard disk koji ti je ostao viška sa ugradnjom hdd-a.
 
Poslednja izmena:
Za prvu pomoć i malo ubrzanje, izgasi skroz Aero i slične fensi stvari. Advanced system settings>Performance settings>adjust for best performance.

Pa i tu sam nešto u custom opciji ostavio samo neke 2 opcije čekirane, po nekim preporukama .
 
Poslednja izmena:
Nema definitivnog ili magičnog rešenja sada za hard diskove i brzinu sistema. "Magično" rešenje je ssd, sve drugo potraje nekoliko dana/nedelja kao što je defragmentacija (jer i ona zna da pomogne podosta). Aj čisto da vidim kolika je fragmentacija tvog sistema, skini Deffragler, pokreni, odradi analizu C particije i postavi screenshot plavih/crvenih kvadratića na forum. Mnogo crvenih je loše, mnogo plavih je dobro. :)
 
A da li je Smart defrag bolji od Defragler-a ? Dobro sada ću da instaliram.
 
Poslednja izmena:
Defragmentaciju odradi što pre, osetićeš ubrzanje. Ne epohalno, kao sa ssd-om, ali opet... Kad se bude završila defragmentacija, analiziraj ponovo i tih crvenih će biti veoma malo (5-10 kockica maksimum). Tako znaš da je procedura bila uspešna.

I daj malo toj C particiji prostora. Nemaš baš mnogo slobodno, hoće i to da koči sistem kad sistemsku particiju približiš na malo slobodnog prostora.

PS: U zavisnosti kolika je particija, defragmentacija može da traje satima i istu radi makar jednom u 2 meseca (ako računar koristiš redovno).
 
Poslednja izmena:
I oslobodi sto vise prostora sa sistemske particije pa ce i defragmentacija brze da se zavrsi i bice bolji rezultat.
Ako nisi iskljuci System Restore, i on dosta opterecuje sistem i hard disk. +1 za nabavku SSD-a, neces prepoznati laptop.
 
Dobro, hvala vam na hardverskim savetima, i ostalom posebno sa SSD-om, sve ću to odraditi, ali dotle, da se vratimo na 1. post, niko tako nije odgovorio na skrivene procese kako i čime da ih otkrijem, i deaktiviram, sigurno da i to dosta utiče ? A ja to baš primetim, a još mu se pali ono zeleno svetlo ispod slike valjka .

Uprkos svemu zašto onda ne radi stalno sporo, a nekad brzo, a nekad sporo. Znači ipak tu ima skrivenih programa negde, koji opterećuju, i zašto on onda posebno u početku ipak može brzo da radi ??
 
Nema tu skrivenih procesa koji ti usporavaju računar. Možda telemetrija, ako imaš neki noviji update. Osim toga, niko ti namerno ne usporava računar jer eto, može mu se.

Radi brzo, sporo i slično jer je disk spor i plus imaš skroz buđavu fragmentaciju i sistem mora da juri fajlove po takvom fragmentisanom disku sa malo slobodnog prostora.

Finalno rešenje ti je ssd. Ovo sve ostalo može da pomogne, ali 10-20% u većini slučajeva.
 
A zašto onda može neko vreme može brzo da radi, šta se u tom trenutku dešava .

Nabavi ću SSD.
 
2600 dinara ti je najjeftiniji SSD od 120GB nije to neka para nesto vise od 20 evra.
 
Хардвер је стар, слабачак и ти очекујеш софтверско убрзавање? Имаш 3 гига рама и 64-битну седмицу, фрагментисан хард и очекујеш екстра убрзање?

Инсталирај неку 32-битну верзију или додај (много) рам меморије и SSD па ће да полети. Све остало може да помогне краткотрајно, ако. Ја иначе не обраћам пажњу на фрагментацију, пар пута сам због тема о томе проверавао и није ни било потребно али обично пазим шта радим и избегавам програме који могу да фрагментишу партицију.
 
Све остало може да помогне краткотрајно, ако.

Pa to mi sa sada i treba dok ne kupim SSD to svakako stoji . I fragmentisa ću ga obavezno.
 
Poslednja izmena:
Da li si proverio da nemas neki virus, malware? Proveri nekim antivirusom tipa Kaspersky Free ili 360 Total Security, malware ocisti sa Malwarebytes Antimalware. AVG TuneUP ima ok alate za brisanje procesa i kesa kao i defragmentaciju registry baze.
 
Proverio sam ga dobro od virusa sa više antivirusa . I nije to.
 
Poslednja izmena:
Kolko se sećam, ako ti je page file podešen na dinamičko povećavanje, to može da prouzrokuje njegovu fragmentiranost i kad ti zafali memorije eto usporenja. Disk je dobro podeliti na sistemsku particiju i onu za podatke, da bi se programi nalazili na početku diska koji je brži. Moguće da neki od programa za defragmentaciju imaju još bolju optimizaciju po tom pitanju. Za još veću kontrolu nad programima koji se pokreću sa podizanjem sistema tu je Autoruns, a za detaljniji pregled aktivnih procesa i resursa koje zauzimaju tu je Process Explorer a imaš i Windows-ov Resource Monitor. Oba mogu da prikažu koji proces koristi disk najviše, s tim što u prvom možda treba da se doda kolona, nisam siguran. Super tema, baš vraća u prošlost kad sam ja kuburio sa laptopom od 512 MB RAM-a i XP-om :D
 
Naopako ako ne stavlja uopste...

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
*stavi fiksan pagefile 6000-6000 mb. gašenje se ne preporučuje.
*ugasi hibernaciju. (pokreni cmd kao admin, i kucaš powercfg.exe -h off )
*ugasi indeksiranje . win+R services.msc, windows search, stop, disable
*ugasi sistem restore na svim particijama
*prebaci dokumenta i download i ostalo na d particiju i defragmentiši disk

trebalo bi malo da prodiše.

kad nabaviš ssd, gasiš defragmentaciju,
paging file prebacuješ na mehanički disk ili gasiš,
gasiš prefetch i superfetch
pališ trim (ako već nije upaljen)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno