Šta je novo?

MSI R9 380 4GB drajver problem

CommandeR

Poštovan
Učlanjen(a)
30.12.2014
Poruke
180
Poena
70
Juče sam update-ovao drajver na Adrenaline 19.1.2, nakon restarta se na kratko pojavio desktop, a zatim crn ekran.
Obrisao sam drajvere iz Safe Moda sa DDU (Display Driver Uninstaller), pa pokušao da instaliram 19.1.1, pa 18.3.3 (za koji sam čio da je jako stabilan), i manje-više, isti problem...
Problem je u drajveru, ne znam koji da instaliram a da radi kako treba? Inače ja idem na "Custom Install" i instaliram samo Dispay Driver, bez onih drugih HDMI, Radeon Centar i ostalih gluposti, da li je to problem?
Do juče se igrao normalno, prešao kampanju na Battlefield V, radio neku obradu videa, grafika stabilna, nije 60C prešla u punom opterećenju....
 
Instalirao 15.11, radi kako treba. E sad je problem što neke sitne aplikacije nemaju podršku sa ovim starim drajverima.
 
Koliko je stara kartica? Možda je nešto hardverske prirode, ukoliko imas garanciju ne bi bilo loše da je iskoristiš. Ne možeš da koristiš tako stare dravjvere.
 
Meni ovakav problem sa R7 370 iz potpisa..Nisam probao bas tako stare drajvere, ali koje god da instaliram samo crn ekran nista se ne desava.Cim ucita windows drajvere pale se kuleri ali samo crn ekran i blokira racunar.Da li je moguce da je grafika na izdahu?
Nemam garanciju ali da li to znaci da je crkao procesor?
Igrao isto do juce popodne igre sve normalno i odjednom samo se resetovao komp i crn ekran izbacim drajvere probam ponovo i isto opet samo crn ekran i to je to.Nema nikakve linije nista kada udjem u biosu i u safe modu sve normalno ali cim drajvere instaliram i krene u win odmah zakuca crn ekran i to je to moram na dugme racunar skroz da gasim..
 
Probaj drugo napajanje, drugi kabel, WinPE 10-8 Sergei Strelec (testiraj hdd, pusti PerformanceTest), drugu grafičku, testiraj memoriju sa Memtest86, zatim sveži Windows...
 
Memorija testirana jos pre graficke a i tokom graficke kada sam stavio...Znaci instaliram i stare drajvere samo ostane zamrznut ekran i nista ne mogu da radim samo restart.Probana u drugi racunar sa napajanjem od 800w i opet isto cim instalira drajvere odmah zabode crn ekran i nece u windows..
 
Jedino da probam pecenje u rerni da vidim sta ce se desiti kada je ispecem nekih 9-10minuta na 200 stepeni..
 
WinPE 10 je podigao sa fleske i radi sve samo ja ne znam tamo sta treba da radim, testove kada teram da odradi samo dx9 test odradi u 3d modu a dx10, dx11, dx12 ne moze da pokrene testove..Ako instaliram drajver za nju trazi restart kada restartujem drajvera nema vise jer to je sa fleske bootovano..U WinPE se ponasa normalno doduse ne prepozna pun protok memorije nego samo 18.8GB/s...
 
Poslednja izmena:
Windows 10 x64 1809 zadnja verzija i skidao je tu update za windows..Ali normalno radilo sve i odjednom puklo i izbaci mi samo crn ekran i blokira racunar kao da ne moze da butuje u windows.Nisam na insajder nego normalna verzija windows 10 zadnja 1809..Pa da Strelec butuje bez problema nikakve greske ne izbaci sve normalno u Strelecu..
 
Da li si ažurirao Windows i koju verziju imaš?

Noviji drajveri često pucaju ako je stari build, a ovo liči na Windows problem ako Streleca butuje bez problema.

Probaj System restore sa instalacionog medija, probaj i Startup repair, ili skini najnoviji Windows i nadogradi(Upgrade opcije), ako ne želiš da gubiš fajlove, koja ostaje zadanja opcija(Clean install).

Proba startup repair i nista ne odradi, meni je system restore iskljucen tako da od toga nema nista..Windows 10 pro je u pitanju zadnja verzija 1809..E sada jedino to sto kazes da ostaje ili clean install, mislio sam da probam prvo sa sedmicom pa onda da vidim na desetku da li ce da radi sve...
 
Uradjena sveza instalacija 8.1 pro x64 i isto opet install drajvere i zabaguje samo crn ekran...A kada sam hteo bios preko gpuza da izvucem odmah mi zamrzne sliku i tako stoji..I nista ne mogu da diram samo restart kompa..Ne da mi bios da izvucem iz nje nikako..Probao sam i flesovao bios sa techpower sajta nasao bas njen bios stavio fanove da se pale da ne ceka preko 65stepeni da se zagreje i flesovao je preko dosa, i krenu fanovi da se vrte u boot windows sa drajverom i samo crna slika..A kada udjem da vidim device info za graficku pise samo ATOMBIOS.
 
ako grafika radi samo u 2d modu, i ne prolazi instalacija drajvera,
PROBLEM JE U BGA HLADNOM LEMU

dakle, treba da skineš hladnjak, očistiš pastu i da staviš u zagrejanu rernu 190c okruglo 10 minuta.
potraži na youtube "oven reflow graphic"

otkako je uveden ROHS standard, za lemljenje komponenti se koristi kalaj sa manje olova, koji je daleeeko slabijeg kvaliteta
i uzrokuje ove probleme sa deformisanjem i međusobnim dodirivanjem kuglica na BGA podnožju.

iz istog razloga, opravka rernom i fenom "reflow" je kratkog daha (mesec do godinu). pa mora opet u rernu.
(na svu sreću, reflow možeš da radiš maltene neograničeno puta, fenom ili rernom, kako ti je lakše)

tako da se radi o veoma prostom "kill switchu", da bi grafike posle izvesnog vremena morale da idu u đubre, i da se kupuju nove.
kapitalizam je perfidno uređenje, koje se bazira na prevari i obmani.
 
Poslednja izmena:
Pa to i planiram da je ubacim u rernu pa neka se krcka na 200c na tacno 9minuta, ohladi se pa cu onda probati da vidim da li radi..
Prvo sam hteo na duvaljku samo cip da da zagrevam, ali eto googlao malo u vidim ima dosta tutorijala da se ubaci u rernu.Tako da cu u rernu ubaciti jedan dan pa cu javiti kako je sve proslo..
 
190-10 veruj čici
 
Vazi cica, hvala na pomoci pokusacu pa cu videti sta ce biti..Imam tu par kolega oni su odradili isto i kazu evo posle godinu dana jos uvek rade.Sad videcemo kada odradim ja da li ce raditi i koliko ce trajati.Citam i tutorijale da kada se odradi to odmah da se provrte testovi malo duze da se zagreje cip?
 
nema potrebe, ako radi to je to
 
Pecenje uspesno proslo radi graficka sada sve okej...Sada cu da testiram dalje da se igram malo da vidim kako ce da se ponasa..Hvala svima na pomoci uspesno odradjeno pecenje
I sada jos jedno pitanje posto je na win 10 stojalo kada udjem u gpuz stiklirano uefi bios a sada sam na 8.1 ne stoji da je stikliran uefi bios??
Jer ja sam preko dosa flesovao karticu da napravim fan profile kako ja hocu da pali kulere.A kada sam editovao pomocu VBE alata izbaci mi da ce samo uticati na legacy bios i da ce uefi biti iskljucen..Sada da li sam ja to iskljucio kada sam flesovao??Evo slike iz gpuz-a
 

Prilozi

  • R7 370.JPG
    R7 370.JPG
    67.7 KB · Pregleda: 71
Poslednja izmena:
A kada sam editovao pomocu VBE alata izbaci mi da ce samo uticati na legacy bios i da ce uefi biti iskljucen

Pre nego što si sačuvao, dato upozorenje je sve reklo. I uvek je tako.

Mada, postoji način da se sačuva UEFI, ali jeste malo komplikovano, ako se dobro sećam. A i zaboravio sam skoro sve.
 
Sto znaci da sam uefi bios iskljucio i zato sada nije stikliran?
 
Da.
 
Preko nekog programa sam bio probao iz windowsa ali mi je bio izbacio da nema uefi graficke u kompu..Ali to je bilo pre nego sto je radila, sada ne znam koji je to program pa da ukljucim i tu opciju da radi sve normalno..
 
Flešuješ original VBIOS i to je to, ako ti je UEFI toliko bitan.

Ako hoćeš i UEFI, onda moraš da vidiš razlike između originalnog VBIOS-a i modovanog VBIOS-a (kriva ventilatora) u nekom hex editoru. Tu razliku upišeš (tj, zameniš) u kopiju originalnog VBIOS-a (original ostaje kao backup) i popraviš checksum VBIOS-a jednim alatom, koji radi u python-u. Zaboravio sam, kako se zove.
 
Poslednja izmena:
Pokusacu sa ovim tutorijalom sto si mi okacio..A orginalni bios sam vadio preko dosa koji ima 256kb a ne 128kb kao kada ga izvucem sa gpu-zom.
 
Za poređenje dva VBIOS-a, sam koristio Hex Workshop, ti možeš šta ti odgovara, neki drugi hex editor.

Ali pripazi, dva puta proveri, itd, ipak je u pitanju VBIOS, mislim da je jasno.
 
Poslednja izmena:
Sudeći po tvojim informacijama, ovo je tvoja karta i njen VBIOS:

https://www.techpowerup.com/vgabios/179689/asus-r7370-2048-150706

Vidi se da je 128 kilobajtni iliti megabitni, pa upotrebi 128 kilobajtni.

Ako imaš već originalni 128 kB, možeš ga uporediti ovim sa techpowerup-a, tačnije SHA1. Dakle, SHA1 checksum samih fajlova (ne misli se na potpis unutar VBIOS-a, koji se mora popraviti kad se moduje) i videti da li su isti. Ako nisu, i taj tvoj original je modovan, što znači da nije originalan i uzmeš ovaj sa techpowerup-a. Ako su isti, sve OK.

Možda izgleda kao da ja dosađujem, ali kad sam radio ovakve stvari, pre par godina i više, ništa nisam prepuštao slučaju.
 
hakeru, batali editovanje biosa i uflešuj originalni za tvoju karticu.
 
Poslednja izmena:
Sudeći po tvojim informacijama, ovo je tvoja karta i njen VBIOS:

https://www.techpowerup.com/vgabios/179689/asus-r7370-2048-150706

Vidi se da je 128 kilobajtni iliti megabitni, pa upotrebi 128 kilobajtni.

Ako imaš već originalni 128 kB, možeš ga uporediti ovim sa techpowerup-a, tačnije SHA1. Dakle, SHA1 checksum samih fajlova (ne misli se na potpis unutar VBIOS-a, koji se mora popraviti kad se moduje) i videti da li su isti. Ako nisu, i taj tvoj original je modovan, što znači da nije originalan i uzmeš ovaj sa techpowerup-a. Ako su isti, sve OK.

Možda izgleda kao da ja dosađujem, ali kad sam radio ovakve stvari, pre par godina i više, ništa nisam prepuštao slučaju.

Da taj bios je za nju i ta graficka je bas..Pa nista skinucu taj bios i flesnuti jer to je originalni bios.
Jer sam izvadio moj original i flesnuo ali sam ja modovao samo fan profile da ne ceka do odredjene temp.pa da pali to mi se bas nekako ne svidja, zelim i kada je u idle neka vrti na 30% recimo.Pa kada sam modovao izgubio sam uefi onda..
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno