Šta je novo?

8 vs 16 GB Rama za Igre - resenje nedoumice

  • Začetnik teme Precise
  • Datum pokretanja
Ja sam imao malo problema, konkretno sa WoW sa konfom iz potpisa i klok na 4.2 GHz (high podešavanja bez VA, 1080p), imao sam dropove kod 25 man raida na 20fps,dok kod drugara saborca sa i5 2500 (non K), ista grafa, lošija ploča ali 12 GB rama, nikad drop ispod 45 fps. Testirao sam sa istim podešavanjima zaključio da mi je drop zbog 4 giga manje. Naravno da sam to sredio smanjivanjem detalja na medium/high ali teška srca, jer volim da opalim omiljenu igru na high (ne mora ultra, high mi je dovoljan). Po meni ste svi u pravu, dovoljno je 8 giga, ali i nije ako želiš max ugođaj. Kako ko voli, glupo je raspravljati o tome...
 
Pomislio sam da se zalis na cenu 8GB.

Ne zalim se na cenu, nego eventualni benefit koji bih trenutno dobio, a koji se, za mene, u ovom momentu odnosi na samo dve igre. No, verujem da ce u bliskoj buducnosti sve vise igara biti zahtevnije po tom pitanju, pa mi to delom opravdava kupovinu.
 
Cene RAM-a su otisle malo dole ovih dana. Pogotovo kod madjara. Sad se moze za 105e kupiti DDR4 2x8GB. To je ok i svakako treba uzeti jos 8GB ako imas prilike. Ja za ono sto igram ne trebam vise od 8GB RAM-a ali RAM-a nikad dovoljno zar ne? :D
Kao sto je pre 10-ak godina pocelo ono "da li treba preci na 4GB RAM-a" a zatim nedugo posle "da li je 4GB malo?" i slicno... Tako i sad. Sa 8 na 16GB je standard.
 
Ja sam na DDR3, tako da jedino mogu da kupujem polovnih 8 GB koji ce biti upareni s mojih trenutnih 8 ili novih 16 za nekih 110 - 120e.
 
@DeRadicci

Nateraces me da skinem taj NFS i u trenutku te demantujem kad se bude videlo koliko je bolji fps sa RX 470 i 8GB single channel, nego 1050 i 16GN dual channel [emoji14]

TL:DR za celu temu

Vredi imati 16GB za igre, ali ne na ustrb procesora, GPU-a ili npr 480-500GB SSD-a koji sada kosta kao 8GB brze memorije, u sustini zavisi od ostatka konfiguracije i potreba korisnika.

Po meni, ako je uklopljena 1070 ili jaca grafika, Ryzen 1600/i5 8400 ili jaci CPU, 250-500GB SSD i 1-2TB HDD, vredi investirati u ram za neku standardnu gaming masinu(ako neka specificna igra radi bolje sa 16GB a korisnik samo nju igra, logika je jasna).
 
Sad ce doci drugar na kafu, i rekao sam mu da ponese njegovih 2x8GB DDR4 (nznm sta ima da li Ripjaws ili G.Skill neki) pa cu odraditi benchmark 8GB single i 16GB dual.
 
Ne mora da bude ni fora u single vs dual channel. Primer sto sam naveo je bio 2x4GB vs 2x8GB.

Ko ce ga znati vise...

Ali eto, generalno ljudi prijavljuju poboljsanja sa 8+GB u odnosu na 8GB.
 
Poslednja izmena:
Ja sam na DDR3, tako da jedino mogu da kupujem polovnih 8 GB koji ce biti upareni s mojih trenutnih 8 ili novih 16 za nekih 110 - 120e.

Ja ne bih danas davao 110evra za ddr3 nikad... To je jedan od jačih razloga zašto prelazim na novu platformu. Polovno ok, i to ako može za male pare :)
 
Moje iskustvo prelaska sa 2x4gb ddr3 (1600) na 2x8gb ddr3 (1600),windows 7 na seagate hdd 1tb:bolji odziv samog sistema i programa,igre ucitavaju brze kao npr CIV 6 (ucitavanja save file-a),u pojedinim naslovima prelazi lako 8gb.
Verovatno bi SSD resio vecinu navedenih stavki ali ako pare nisu problem vredi uzeti 16GB.

Nemojte uporedjivati konzole sa PC jer su naslovi iako multiplatformski veoma optimizovane za datu konzolu,najbolji primer je prethodna generacija na kojoj su naslovi kao gta 4 ili skyrim radili na svega 512MB ram (ukupno),ipak je za gotovo sve igre dovoljno 8GB i na PC-u.

https://www.dramexchange.com/WeeklyResearch/Post/2/5198.html
 
Poslednja izmena:
Imam 16 GB ddr3 (vidi se u Moja masina ostatak konf) i par puta sam zbog nekih testiranja ostavljao 8 GB dc, i definitivno ima razlike, Dishonored 2, Kingdom Come: Deliverance, Dying Light su primetile nedostatak rama u smislu seckanja (1080p rezolucija), koje sam delimicno uspesno resavao smanjivanjem detalja.
 
Sad ce doci drugar na kafu, i rekao sam mu da ponese njegovih 2x8GB DDR4 (nznm sta ima da li Ripjaws ili G.Skill neki) pa cu odraditi benchmark 8GB single i 16GB dual.

pre nego odradiš benč za obe opcije, stavi fiksnu količinu paging file memorije. (npr 8000-8000).
zbog opisane situacije da upravo varijabilan pejdžfajl uzrokuje mikrostater.
 
Ovi sto imaju mogucnost da igraju igru na ultra, ali im pada fps zbog 8giga rama i oni spustaju detalje, treba momentalno da predju na konzole, jer PC za njih nije.
Sve se plasim da ste kupovali skupe komponente zato sto lepo izgledaju i kao sada mi pravite kompromise.
Sto rece DeRadicci, i dodatak od 4gb je dovoljan, a verujem da svi koji imaju kompijutere od barem 300e, mogu da izdvoje pare za jos 4gb.
I ovi sto pored ovih dokaza u ovoj temi posle dodju i bez blama kazu kako ne treba vise od 8, treba da se zapitaju, sta traze ovde.
 
Ja nemam nikakvu zaradu od toga da vi svi predjete na 16gb rama, ja sam godinama bio na 8gb i uvek sam se pitao zasto u nekim igrama imam dropove kad sve stavim na ultra i sad na osnovu svog iskustva sam probao te igre sa 16gb i sve radi mnogo bolje, nema vise fps da divlja, ja sam otvorio temu za ljude koji mozda imaju istih problema kao ja, da imaju klokovani 1070, klokovani i5 2500k, SSD itd i da se opet ne osecam ko da koristim masinu do punog potencijala, a tek sad sa 16gb imam taj osecaj.

Dakle ako nemate nikakvih problema, vi ostanite na 8gb, ali tvrdim da ne mozete da znate dal ima razlike dok ne probate dosta novijih igra sa 16gb.

Takodje ne znam kako vam ovi video klipovi od poznatih i priznatih youtubera nisu dovoljni da vas uvere. Ja sam zeleo da pomognem ljudima koji imaju slicnih problema i koji su u nedoumici i nadam se da sam nekome i pomogao, jer i meni bi znacila ovakva informacija, tad kad mi je trebala, ali ovu diskusiju ne zelim da nastavljam, jer smatram da sam i previse rekao. Doslo vreme da vise ne smes da das ni dobronameran savet, zadrzite se vi na 8gb i uzivajte.

Ja razliku sa 8gb na 16gb osecam cak i u Windowsu, toliko o tome.
Dishonored 2 za koji pricate da je zesce neoptimizovan, ne spusta se ispod 78 fps-a, a vecinom je zakljucan 105, toliko sam podesio, a to sa 8gb je bilo nezamislivo, tako da manite me vase teorije, kad nista nista probali od toga sto pricate, a ja iz prve ruke sam sve iskusio.
Inace rez je 2560x1080.
Inace x2 disclaimer, 16gb sam rekao zbog dual chanela sto meni jedino ima smisla, ko nema dovoljno, naravno da moze i 4 gige da doda na postojecih 8, neki su bas sve bukvalno shvatili u ovoj temi.
Neminovno vreme za 16gb dolazi to je sigurno, tako da ne vidim cemu toliko razmisljanje.
 

Prilozi

  • Desktop Screenshot 2019.01.24 - 01.03.47.83.jpg
    Desktop Screenshot 2019.01.24 - 01.03.47.83.jpg
    568.6 KB · Pregleda: 98
  • Desktop Screenshot 2019.01.24 - 01.06.19.100.jpg
    Desktop Screenshot 2019.01.24 - 01.06.19.100.jpg
    690.1 KB · Pregleda: 95
  • Desktop Screenshot 2019.01.24 - 01.07.01.47.jpg
    Desktop Screenshot 2019.01.24 - 01.07.01.47.jpg
    604 KB · Pregleda: 89
  • IMG_20190121_142051.jpg
    IMG_20190121_142051.jpg
    356.3 KB · Pregleda: 99
  • IMG_20190121_142302.jpg
    IMG_20190121_142302.jpg
    871.4 KB · Pregleda: 88
Koliki bi Pagefile bio optimalan za moj pc? Trenutno drzim fiksno 4 GB.
 
Koliki bi Pagefile bio optimalan za moj pc? Trenutno drzim fiksno 4 GB.

Ovo ti je sa 16 gb rama i 16gb pagefile. Levo je ram, desno page na slici.
Npr PUBG na high uzme ceo page i oko 8-9gb rama

cr.jpg
 
nije sve u kolicini ! :D

dakle najcesce , primera radi , 2600 ryzen ili 8600k ... Kazu za intel bitnija brzina,a za amd latencija, medjutim preko 3200 na intelu ja licno nisam video nista,kao ni utezanjem latencija ( primer 3200 16-16-36) i 3600(16-16-36) na gskill trident z...

sa amd,ima razlike , tu se jure latencije, ideala 3200 14-14-14-28 recimo,sa 1T bez gear down, ili 3400 14-14-14-30 pa ako je potreban i gear down sa 1t moze. Srecom tu je ryzen calculator, treba dosta muke testiranja i patnje bukvalno dok se ovlada malo memorijom , ali generalno, dalje od ovoga i nema potrebe da se covek muci i ide nize ako uopste je memorija sposobna za to... takodje na 3400 treba veci napon od 1.35 i takodje 1.2v i preko za system agent, i cpu vccio.
preko 3600 mhz te vrednosti treba povecavati na barem 1.37-1.38v ili vise zavisno od rama,i po 1.25 i preko za druge dve. Zarad cega i kog boljitka ? po meni bespotrebno...

Takodje pitanje je dal je single rank ram,ili dual , dual bi trebalo da je za nijansu sporiji od single. Ali zato Quad je pakao,doduse ne znam ni ko koristi ni ko ga ima...

Dakle 2x8gb na makar 3000 cl 15-cl 16 sasvim dovoljno za bilo koju platformu i radice perfektno. svaki laik upali xmp,ploca sve podesi i nema sta da razmislja dalje.
 
Poslednja izmena:
Ja sam do skoro bio na quad, 4x2gb :D

Sto se tice single vs dual chanel, nisi upravu, osetno je brzi dual chanel, sto dokazuje ovaj klip.

 
Ali ne dokazuje kada se koriste graficke od 100-200-300 evra i/ili "slabiji" procesori... ;)
Ne moze generalizacija.
 
Poslednja izmena:
objasni ti to čoveku koji kaže da je imao quad channel ram na 1155 platformi...

on razume samo "važi, brate, sve si u pravu"
 
Sto nije mogao da ima quad channel ram na 1155?
Ti njemu nesto hoces da objasnis, a koliko vidim ni sam ne znas.
Za ne upucene, mogao je da ima quad channel ram na 1155, ali bi isti radio samo kao dual channel.
 
Aida64 ispravno prikazuje koliko je pagefile-a u upotrebi, dok Afterburner prikazuje iskorišćenost virtuelne memorije i to naziva pagefile-om, što je pogrešno.
 

Prilozi

  • pf.png
    pf.png
    294.1 KB · Pregleda: 111
Sto nije mogao da ima quad channel ram na 1155?
Ti njemu nesto hoces da objasnis, a koliko vidim ni sam ne znas.
Za ne upucene, mogao je da ima quad channel ram na 1155, ali bi isti radio samo kao dual channel.

Ni Xeoni za LGA1155 nemaju quad channel IMC pa me živo interesuje kako se može imati quad channel na LGA1155.
 
Kako mislis kako?

Popunio je 4 sva 4 slota, samim tim je to quad channel.
0acb122bcebb3821a8287277929fcc09.jpg
 
zabava za celu porodicu.
 
Nazad
Vrh Dno