Šta je novo?

8 vs 16 GB Rama za Igre - resenje nedoumice

  • Začetnik teme Precise
  • Datum pokretanja
P

Precise

Guest
Pitao sam se da li mi treba za igre 16gb rama, jer sam vec bio na 8gb i gledao sam neke klipove na yt gde su naveli samo par igri koje prelaze 8gb i vidim da u novijim igrama cesto kao preporuceno stoji da je potrebno 16.
Bas juce samo kupio 16gb rama i resio da vidim dal ima neke promene u igrama, do juce sam igrao Dishonored 2 i ima sam dobro iskustvo kada bi opcije stavio na Auto i tad bi sve bilo na High, iako je maximum Ultra.
Sa 8gb kad bi stavio na Ultra, dobijao bi neki lag, tromost, nekakav krzav osecaj, pun micro juddera, ne znam kako to da opisem, ali sve suprotno od glatkog.
Probao danas sa 16gb sve na Ultra, igra savrseno radi, sve glatko, nema trenutka stucanja.
Tako da ako se neko pitao dal mu je zaista potrebno 16gb za neke igre, odgovor je DA.
 
Bas precizno, nema sta! :D

I meni rade igre fluidno sa 8GB. Kome sad verovati?
Jednostavno ovde se radi o opsirnijoj temi i na pitanje: " ako se neko pitao dal mu je zaista potrebno 16gb ??? " ne mozes odgovoriti samo DA.

Jer, zaista... Igre mogu fluidno raditi i sa 8GB RAM-a.
 
@Precise

Tvoja situacija može biti i da je popravljena zbog dual channel-a sada, a ne zbog količine memorije. Prati Afterburnerom koliko ram-a jede igra pa ćeš znati da li ti nešto znači... A inače, nisi mogao neoptimizovaniju igru da uzmeš kao primer. :D

Lepo je Mixer93 napisao, definitivan odgovor nije DA. Ali da 16GB neće škoditi, neće.
 
Bas precizno, nema sta! :D

I meni rade igre fluidno sa 8GB. Kome sad verovati?

Uzmi probaj Dishonored 2 i sve stavi na Ultra :)

Jednostavno ovde se radi o opsirnijoj temi i na pitanje: " ako se neko pitao dal mu je zaista potrebno 16gb ??? " ne mozes odgovoriti samo DA.

Jer, zaista... Igre mogu fluidno raditi i sa 8GB RAM-a.

Ja sam napisao DA za neke igre kojima je to neophodno, osim ako ne zelite da smanjite detalje. Naravno da je gomili igra dovoljno i 8gb za sad, iako bi i u nekima od njih se poboljsalo iskustvo sa 16gb, jer fps ne bi vise toliko nisko padao, tako da bi bio konstantniji, svakako vreme za 16gb dolazi, polako, ali sigurno.

@Precise

Tvoja situacija može biti i da je popravljena zbog dual channel-a sada, a ne zbog količine memorije. Prati Afterburnerom koliko ram-a jede igra pa ćeš znati da li ti nešto znači...

Nije, pre sam imao dual channel sa 4 sticka, sad imam sa dva.
Pratim kolko koja igra jede, neke su ozbiljno blizu 8gb, ali kao sto rekoh, osecaj sa 16gb je gladak i fps se drzi visoko, konstantnije, dok sa 8gb cesce opada.

A inače, nisi mogao neoptimizovaniju igru da uzmeš kao primer. :D

I ja sam mislio da je neoptimizovana dok sam bio na 8gb, ali kad stavih na 16gb, sve poletelo, zato sam i pozeleo da otvorim topik da ljudi vide, da nije da je igra neoptimizovana, vec trazi dosta rama.
Evo meni sad na 1070, morao sam da ogranicim fps na 105, a redovno se drzi oko 90, sto svakako nije neoptimizovano, sve na Ultra.
Takodje nisam namerno tu igru birao, vec je trenutno igram, pa je bilo zgodno da je probam i ispostavi se kao najbolji moguci primer, jer u drugima verovatno ne bih video nikakve razlike, a ovde treba.
Verujem da treba i u novom Asasinu, pa cu i njega probati.
 
Poslednja izmena:
Imao sam 16GB memorije, jedini put kad je zauzece preslo 7GB je bilo sa Android Studiom, niti jedna igra nije presla 7GB(tacnije, ukupno zauzece pri igranju nije preslo 7GB), GTA V se vrteo oko 6.

Naravno, ima mnogo faktora, zavisi sta je otvoreno u pozadini, koji je Windows i u kakvom je stanju, kakav je ostatak konfiguracije..

Ukratko, tek za grafike u rangu GTX 1070 ili jace ima smisla finansijski i sto se performansi tice ici na 16GB. Naravno, ako se za isti novac moze uzeti npr. 1070 i 16GB ili 1070 Ti i 8GB, no-brainer je ici na jacu karticu.
 
Tehnicki, ne treba 16GB rama, ali treba vise od 8GB za danasnje igre. Jer ionako Windows u startu pokrade 1-2-3GB od tih 8GB.

Inace, evo i jedan primer od mene:
Ivy i5 + 8GB + GTX1050 2GB, NFS Payback na osrednjim/visim podesavanjima = ucestalo stucanje uz solidnih ~35fps
Ivy i5 + 16GB + GTX1050 2GB, NFS Payback na osrednjim/visim podesavanjima = apsolutno glatko uz ~45fps
 
Imao sam 16GB memorije, jedini put kad je zauzece preslo 7GB je bilo sa Android Studiom, niti jedna igra nije presla 7GB, GTA V se vrteo oko 6.

Naravno, ima mnogo faktora, zavisi sta je otvoreno u pozadini, koji je Windows i u kakvom je stanju, kakav je ostatak konfiguracije..

Ukratko, tek za grafike u rangu GTX 1070 ili jace ima smisla finansijski i sto se performansi tice ici na 16GB. Naravno, ako se za isti novac moze uzeti npr. 1070 i 16GB ili 1070 Ti i 8GB, no-brainer je ici na jacu karticu.

Ne treba gledati samo zauzece memorije, vec osecaj u igri, kolko je glatko i koliko FPS varira, tacnije koliko je low 0.1 fps, koji je mnogo veci na 8gb u odnosu na 16gb, a o tome sam upravo pricao u primeru Dishonored 2.



1:47, razlika 15 fps, pogledaj zauzece graficke, takodje kad ima vise rama, vise rama i vuce.

3:15 COD se smrzao na trenutak na 8gb, pogledaj razliku kolko vuce rama na 8, a kolko na 16gb - vuce preko 10gb, za razliku u fps-u da i ne pricam.
 
Poslednja izmena:
Ako nekog zanima, 16 vs 32gb nema razlike u igrama.
 
Desktop Screenshot 2019.01.24 - 04.28.02.06.jpg Desktop Screenshot 2019.01.24 - 04.28.51.28.jpg

Momenat kada na 8gb fps pada na 45, a posle cak i na 19 fps.



Ovde je nekoliko igra koje idu preko 8gb, neke idu cak i preko 12gb.
 
Poslednja izmena:
1# SVE igre se trenutno razvijaju pod jedan za ps4 i xbone.

2# pomenute konzole imaju 8gb deljenog rama. (ram+vram, shared memory pool)

3# eventualno ekstra zauzeće rama na PC može da potiče od
a) Ultra detalja i rezolucija, ekskluzivnih za PC, (koji najviše koriste vram)
b) Loše optimizacije igara, koja je inače razmere epidemije na PC

Za igre, do pojave konzola sa 8+ gb memorije, nije potrebno i neće biti potrebno više ni na PC.
 
Nije potrebno, nema ni jedne igra koja ce da odbija da radi sa 8GB.
Ali je za neke igre dobrodoslo bas zbog tacki 3a i 3b :)
 
još da se javi neko za 32 vs 64 ... i rešena dilema
 
Svi dokazi su u klipovima, 16gb je potrebno za neke igre, ako ocete sve opcije na max i glatko iskustvo, inace to necete dobiti sa 8gb rama, kao sto vidite u brojnim primerima, gde se COD zamrzne na 8gb i pada fps na 45 i 19, dok se to ne desava na 16gb.
Dal je igra neoptimizovana ili jeste, a trazi dosta rama... nepotrebno je ulaziti u to, takve igre cesto dolaze za PC, pa ko zeli da igra glatko - 16gb.
Konzole nemaju toliko zahtevan operativni sistem kao Win 10, koji jede memorije tolko kolko jede, pa i ne mogu da se porede konzole sa PC-om ko da su na egalu, vec drugaciji uslovi vaze.
Takodje na konzolama su i manji detalji, kome ne smeta da ih spusta, moze da ostane na 8gb.
Takodje, ne prave se SVE igre za konzole, samo vecina.
Dakle radice vam igre na 8gb, ali fps ce mnogo cesce padati nisko i stucati, dok toga na 16gb nema, to je bila cela poenta teme, ko ume da cita, razumeo je sta pricam od pocetka.
 
Sampion ne optimizovanosti je PUBG. Dosta njih sa slabijim konfama i 8 gb rama su se zalili na stuttering, fps drop (tj vise nego sto inace pada) i sl i momci sa ssd su fiksirali jos 8 gb virt rama i po njima sve klizi, nema vise stutteringa.
Inace je to jedina igra kod koje vidim da mi ram ode i preko 10 gb...
 
Ovi ovde testiraju RAM za sve igre, kako ide povecanje rezolucije tako i skace zauzece memorije, ima igara koje trose i vise od 8GB,....zanimljivo, od kartice do kartice razlicito, koliko su pouzdani za testiranje memorije ne znam, za testiranje grafika su okey, po njima gledam koliko moze da izvuce ova 1080Ti minimum fps u igrama i dosta su dobri :

https://gamegpu.com/тест-gpu/action-/-fps-/-tps/
 
Poslednja izmena:
Sto se tice kartica, tu zavisi koliko video memorije ima graficka, recimo ako ima 3gb, vise ce da povuce i tek njoj treba 16gb za igre, dok one sa 6gb i vise, manje ram memorije vuku.
 
Vegeto, tvoja neupućenost u materiju teži da preraste u ostrašćenost i flejm.

Situacija sa pc gejmingom nije samo u "turi još rama" i "give them more cores". Uvaži i argumente ostalih učesnika u razgovoru.

Lako je kupiti još rama i onda pravdati kupovinu, a drugo je suštinsko shvatanje problematike.
Pogotovo je opasno proglašavanje netačnih stavova za činjenice.
 
Poslednja izmena:
Mani me brendiranja, mislim da ovde ljudi imaju dovoljno informacija da sami izvuku zakljucak.
Cuj pravdam kupovinu, to je toliko glupo reci, pa ja sam se dobro raspitao pre nego sto sam uzeo 16gb, naravno da ne bih uzimao da nisam osetio da mi treba, ne lezim na parama.
Ono sto ti propustas da shvatis, a ja cu biti toliko dobar da ti ponovim jos jednom je to da ce ti sve igre raditi na 8gb, a to sto ce ti se neke zamrzavati i padati fps 19, ako ti to ne smeta, ako volis tako trzavo iskustvo malo 100, malo 10 fps, ti izvoli druze, ko ti brani? i ako ne zelis da igras sve na ultra, ne volis da vidis grafiku u punom sjaju, vec ti je draze da igras na osrednjim podesavanjima, pa ti izvoli druze, niko te ne bije po usima da kupujes 16gb.
Po zadnji put ti i ovo kazem, igre su sad mahom neoptimizovane ili to ili jednostavno zaista traze puno rama, sta god bio slucaj, ti si prinudjen da kupis 16gb, ako zelis da imas savrseno glatko iskustvo. Ne kazem da je to lepo, ne kazem da je to ispravno, ja bih prvi obozavao da sve radi tako sjajno na 8gb kao sto ti pricas, ali znam po svom iskustvu da to nema veze sa realnom situacijom.
Takodje ti se javljas da branis 8gb, a ti sam imas 10gb, tako ti barem pise ispod tvog "prelepog" avatara.
 
Evo ja se poslednjih 5 godina igram na 8GB, nikako da dozivim te dropove na 19 fps :)

Naravno, ne patim od toga da mora da se igra na max podesavanjima, medium-high-ultra, sada i na low dok ne zamenim GPU.
 
Pa naravno kad ne igras na Ultra.
Kao sto rekoh, prodaj Dishonored 2 na Ultra, pa ces videti ili one primere iz video klipova koje sam kacio, sve je jasno i ocigledno.
Dakle ne mora 16gb, ali svakako dosta znaci ako zelite najbolje iskustvo.
 
Koga briga za ultra, High i ultra u gotovo svim igrama nema primetne razlike.

Novije igre i na low odlicno izgledaju svakako.
 
Mani me brendiranja, mislim da ovde ljudi imaju dovoljno informacija da sami izvuku zakljucak.
Cuj pravdam kupovinu, to je toliko glupo reci, pa ja sam se dobro raspitao pre nego sto sam uzeo 16gb, naravno da ne bih uzimao da nisam osetio da mi treba, ne lezim na parama.
Ono sto ti propustas da shvatis, a ja cu biti toliko dobar da ti ponovim jos jednom je to da ce ti sve igre raditi na 8gb, a to sto ce ti se neke zamrzavati i padati fps 19, ako ti to ne smeta, ako volis tako trzavo iskustvo malo 100, malo 10 fps, ti izvoli druze, ko ti brani? i ako ne zelis da igras sve na ultra, ne volis da vidis grafiku u punom sjaju, vec ti je draze da igras na osrednjim podesavanjima, pa ti izvoli druze, niko te ne bije po usima da kupujes 16gb.
Po zadnji put ti i ovo kazem, igre su sad mahom neoptimizovane ili to ili jednostavno zaista traze puno rama, sta god bio slucaj, ti si prinudjen da kupis 16gb, ako zelis da imas savrseno glatko iskustvo. Ne kazem da je to lepo, ne kazem da je to ispravno, ja bih prvi obozavao da sve radi tako sjajno na 8gb kao sto ti pricas, ali znam po svom iskustvu da to nema veze sa realnom situacijom.
Takodje ti se javljas da branis 8gb, a ti sam imas 10gb, tako ti barem pise ispod tvog "prelepog" avatara.

Grafika u punom sjaju zavisi od puno faktora. Takodje sam dugo bio na 8 gb, verovatno bih i sada bio da nisam skoro za dz dobio jos 8. Licno nikakvu prednost ili extra boljitak nisam primetio prelazeci sa 8gb na 16 sa sve 1080-kom. Najveci dobitak sam imao prelaskom sa hdd na ssd (+prosirivanjem pagefile-a) i gpu sa 8gb vrama ali na 16gb rama nista osetno.
Prednost velikog rama je brzi odziv kompa, jer posto imas mesta u ramu win ce ti sve gurati tj bolje receno ostaviti u ramu bez povlacenja na pagefile i ima sve "na izvolte".
Kod 8 se lako desava da ako imas dinamicki page pri "storniranju" u page sa rama win preracunava koliko i sta i dobijas mikro stuttering. Setovanjem fiksnog i pozamasnog page-a win na startu kaze to je to i ne gledam ga vise i gura sve sto je "manje" potrebno tamo da bi ram imao mesta da "dise" sa aktuelnim procesima.
Zato to pomaze kod vecine igara ali ako su les igre/portovi, ni kvantum pc ne pomaze...
Takodje nikada nisam imao zesce dropove zbog rama. Gde ih imam/o, imam i dalje sa 16gb rama i to veze nema sa temom.

Tako da poslusaj Kokana, pametno ti zbori.
 
Grafika u punom sjaju zavisi od puno faktora. Takodje sam dugo bio na 8 gb, verovatno bih i sada bio da nisam skoro za dz dobio jos 8. Licno nikakvu prednost ili extra boljitak nisam primetio prelazeci sa 8gb na 16 sa sve 1080-kom. Najveci dobitak sam imao prelaskom sa hdd na ssd (+prosirivanjem pagefile-a) i gpu sa 8gb vrama ali na 16gb rama nista osetno.
Prednost velikog rama je brzi odziv kompa, jer posto imas mesta u ramu win ce ti sve gurati tj bolje receno ostaviti u ramu bez povlacenja na pagefile i ima sve "na izvolte".
Kod 8 se lako desava da ako imas dinamicki page pri "storniranju" u page sa rama win preracunava koliko i sta i dobijas mikro stuttering. Setovanjem fiksnog i pozamasnog page-a win na startu kaze to je to i ne gledam ga vise i gura sve sto je "manje" potrebno tamo da bi ram imao mesta da "dise" sa aktuelnim procesima.
Zato to pomaze kod vecine igara ali ako su les igre/portovi, ni kvantum pc ne pomaze...
Takodje nikada nisam imao zesce dropove zbog rama. Gde ih imam/o, imam i dalje sa 16gb rama i to veze nema sa temom.

Tako da poslusaj Kokana, pametno ti zbori.
Alal ti cufte na objasnjenju! Valjda ce napokon ova tema moci da se zavrsi. I ja sam na 8gb odavno i realno ne vidim problem, a to ako je razlog 16gb zbog ultra high, onda tema nema smisla, jer neko igra u 720p neko igra u 1080p neko 2k, a neko 4k. Tako da cu ja da resim neodumicu i reci NE za 16gb. Poz
 
Ne moraju biti ni ultra giga detalji niti grafike od 600 evra u pitanju:

Ivy i5 + 8GB + GTX1050 2GB, NFS Payback na osrednjim/visim podesavanjima = ucestalo stucanje uz solidnih ~35fps
Ivy i5 + 16GB + GTX1050 2GB, NFS Payback na osrednjim/visim podesavanjima = apsolutno glatko uz ~45fps

Poz
 
Poslednja izmena:
Prava tema za mene :D I ja se lomim oko kupovne dodatnih 8 GB RAMa vec neko vreme. Pre svega osetim stucanje povremeno na BF1 i COD BO4, ali ne znam koliko bi njihovo fixanje pravdalo cenu dodatnih 8 GB RAMa, mada moram da priznam da me i pored toga neki djavo vuce ka 16 GB RAMa.

@Precise s kojom grafickom si testirao i na kojoj rezoluciji?
 
Znam da hoce, ali ako bih prosirivao memoriju onda bih ipak vise isao ka 16 GB.
 
Nazad
Vrh Dno