Šta je novo?

PON vs VDSL vs DOCSIS

xSeptimus

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
07.05.2002
Poruke
10,732
Poena
1,045
PON vs VDSL vs DOCSIS:

PON (gPON, 10gPON, ngPON2) su standardi za Point to Multi Point PTMP optičko povezivanje.

PON podržava:
2.5, 10, 40 Gbps u downstreamu po jednom vlaknu koje deli do 128 korisnika. (64 kod Telekoma)
1.25, 2.5, 10 Gbps u upstreamu po jednom vlaknu koje deli do 128 korisnika. (64 kod Telekoma)
Pored toga je moguće ubaciti signal za CATV (analogna i DVB-C televizija) na posebnoj nosećoj frekvenciji (druga talasna dužina)
Sve od centralne lokacije provajdera do korisnika je pasivno. Daljine koje se mogu opslužiti sa jedne lokacije su do 40 km na manjim split ratio, na vecim se smanjuju, oko 20km je kad je 32 split ratio.

DOCSIS je takođe Point to Multi Point PTMP standard za povezivanje preko koaksijalnog kabla.
DOCSIS 3.0 podržava do 1200/200Mbps po jednom kablu i kompatibilan je sa starim spliterima (koji u upstreamu propuštaju samo niže frekvencije do 50MHz)
DOCSIS 3.1 podržava do 10/2Gbps po jednom kablu, ali je ogroman problem što nije kompatibilan sa postojećim spliterima naročito u upstream-u. Zato SBB nudi 1Gbps/50Mbps na DOCSIS 3.0 u "giga gradovima".
Kroz isti kabl je moguće propustiti CATV signal.
Media converteri (sa optike na coax - DOCSIS) su aktivni, odnosno potrebno im je napajanje. Koaksijalni kabl može biti dugačak do nešto manje od 2km.

VDSL je Point to Point PTP* standard za povezivanje preko telefonske parice.
* VDSL Vectoring nije baš klasičan PTP niti PTMP standard, već je sličniji MU-MIMO tehnologijama na wifi i 5G mrežama.

VDSL profil 17a može teoretski da isporuči brzine do 200Mbps half duplex. Odnosno sam provajder određuje koje frekvencije se koriste za download, a koje za upload. To je moguće na telefonskim paricama koje su u odličnom stanju do 200m. Klasičan VDSL je PTP standard, odnosno korisnik svoju paricu ne deli sa drugim korisnicima. Brzina opada sa dužinom parice (atenuacijom signala).
Media converteri (istureni stepeni, MSAN...) su aktivni, potrebno im je napajanje. Moraju biti mnogo blizu korisnika, idealno u naseljima na svakih 500m. Do svakog je neophodno dovesti optički kabl.

VDSL vectoring može da pomogne u suzbijanju preslušavanja između parica koje prolaze jedna pored druge, ali kao i MU-MIMO tehnologije zahteva mnogo procesorske snage u MSAN-u, jer je algoritam složenosti O(n^3).

g.FAST je DSL standard koji koristi telefonske parice dužine do 50m, i podržava ukupno 1Gbps (down + up), koristi se za FTTB da se ne bi menjao telefonski kabl do korisnika (stana). Dobra stvar kod g.FAST je reverse power supply (CPE oprema obezbeđuje napajanje media converteru).




Poenta je da je PON:
- pouzdaniji (sve usput je pasivno)
- brži (do 40Gbps sa već ratifikovanim standardima ngPON2)
- future proof (40Gbps nije ni blizu teoretske propusne moći optičkog vlakna)
- na istom vlaknu paralelno može da se koristi gPON, 10gPON, ngPON2 i budući standardi. Pa je upgrade path prilično bezbolan.

Nije previše bitno za ovaj trenutak (prosečan korisnik će i sa DOCSIS i sa VDSL standardima da bude "pokriven"), ali je PON jasan kao nešto na šta će svi kad-tad morati da pređu.
Sticky tema u kojoj moze da se prodiskutuje o tehnologijama opisanim gore ali strogo edukativnog karaktera.
 
Bravo. U sustini je sve objasnjeno, sto je najvaznije jednostavnim recnikom tako da bukvalno svako moze da razume.

(bilo bi lepo da se prica samo na tehnickom nivou a da se sve ostalo ne koristi... bar tema za to ostalo ima mali milion...)


Pozdrav!
 
Na tehničkom nivou naravno sve lepo objašnjeno i naravno treba nastaviti temu u tehničke svrhe.
Samo šteta za 70 % srbije ne zna
za ovo šta postoji samo u velikim tj. Giga gradovima.

Šta ćemo sa provincijama koji
nemaju SBB ili SatTract ili Exe net
fiber itd...
Nego su ostali na koaksijalnom kablu banderaškom sa brzimom od 4,8,10mb brzinama a plaćas
2000 din Analogno digitalni Tv i brzinu 8mb.mesečno.
Kad udjes u kancelariju i pitaš
hoću brzinu 30 ili 50 ili 100mb
kažu ti "a šta će to vama i nemamo". pa im kažem reklamirate fiber 30,50,100,200 do 400mb na vašem lokalnom radiju ? tu nemaju odgovora a grad nije raskopan...
Opština Bela Crkva. leglo mafije
i mesto sa najmanjim primanjima ispod minimalca i mesto sa najviše SNS botova i takodje sa najviše raseljenim mladim stanovništvom koje odlazo van matice Srbije.
 
Vidim da je stara tema ali aj da vidim hoće neko da se javi, ima li vas tehničara u Srbiji? Zanima me kakvo je stanje tu sa kablovskom tehnologijom? Kakva je mreža velikih provajdera, imate li probleme sa up i down SNR-om i slično, generalno sa čime se najviše borite u poslu?
 
Pozdrav i sve pohvale za lepo i korisno objašnjenje u prvom postu!

FTTH optika vazdušnim putem mi prolazi pored kuće i koliko sam video kabl a i pričao sa monterima kabl koji ide kroz moju ulicu do kutije na banderi ispred moje kuće i posle nastavlja ka drugim korisnicima je kabl od 12 vlakana.
Zanima me konkretno za koliko korisnika je dovoljno tih 12 vlakana i tipa koliki je maximalan broj korisnika u praksi na tih 12 vlakana, jer posle mene ima još dosta korisnika? :)
 
Poslednja izmena:
Može puno, na PON-u može 32-64 pa i 128 korisnika na istom vlaknu, sve zavisi od dužine vlakna do centralne lokacije provajdera.
Naravno neka vlakna ostaju neaktivna - kao rezerva.
 
Može puno, na PON-u može 32-64 pa i 128 korisnika na istom vlaknu, sve zavisi od dužine vlakna do centralne lokacije provajdera.
Naravno neka vlakna ostaju neaktivna - kao rezerva.

Uuuh onda mislim da je tih 12 vlakana sasvim dovoljno, jer posle mene i dalje ide taj kabl od 12 vlakana i račva se na još tri ulice gde sve ukupno ima još oko 130 kuća (ali možda će samo njih 70% biti priključeno i koristiti internet) :)
Znači možemo da budemo mirni za ubuduće! :D
Možda glupo pitanje ali da li su sada sve nove mreže 10G PON i od čega to zavisi?
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi od uredjaja. I od SFP-a koji je postavljen naravano.
 
Da li se taj SFP modul nalazi u završnoj optičkioj kutiji koja stoji na banderi, nisam gledao kada su splajsovali kabl od te kutije do kuće?
Verovatno da ima veze i sa OLT uređajem...?🙂
 
Nalazi se na OLT-u. Na banderi ti se samo nalazi spliter koj deli dolazni signal na vise izlaznih u koji ukljucujes pigtel.
 
Nalazi se na OLT-u. Na banderi ti se samo nalazi spliter koj deli dolazni signal na vise izlaznih u koji ukljucujes pigtel.
Aha shvatam, ali me onda zanima da li se OLT uređaj nalazi negde u nekoj Supernova/mts centrali (prostoriji), jer pretpostavljam da je to skup uređaj i da je namenjen za nekoliko hiljada korisnika, pa ne bi smeo da stoji negde u kabinetu napolju?😉

Kako vidim da Supernova forsira ZTE ONT-ove da li je onda praksa da je i OLT ZTE-ov ili to nema veze?
Znam da je ranije nešto se sećam u Mirijevu to bila fora da mora ZTE oprema... ako ne grešim?
Pozdrav.
 
PON je skracenica od Passive Optical Network, sto znaci da izmedju lokacije provajdera i tebe kao korisnika ne postoje aktivni elementi koji zahtevaju bilo kakvo napajanje. U tome je PON mreza mnogo mnogo bolja u odnosu na DOCSIS (HFC), jer provajder mora da obezbedi stalno napajanje samo na jednoj lokaciji, i naravno da tvoj ONT mora da ima napajanje. Usput nista nije vazno, to su uglavnom samo polu-propusna ogledala, pa pola signala bude odbijeno, a pola prodje pravo, i onda se jedno vlakno racva na dva.
 
Eto konkretno da li ONT uređaj koji se nalazi kod mene u kući može da bude udaljen od OLT-a i više od 20km, jer sam nešto čitao da je neka krajnja udaljenost do 20km?
Pretpostavljam da Supernova koristi mts-ov OLT uređaj i mislim da je mojoj lokaciji najbliži onaj u TC Konjarnik udaljen oko 16km, pa me zato zanima da li je taj OLT podržava i 10G-PON mreže... i da li je ta razdaljina problem za next 10G-PON mreže?
 
Opet sve zavisi od lasera, i kako je daljena mreza, jer prilikom deljenja dolazi do gubitaka. Inace osnovno je 20km da radi bez problema ( da nema splitera tj samo toliko da je dug kabl) toliko "najslabiji" laser podrzava.
 
Nije bas tako jednostavno, Generalno maximalna logicka distanca je 60km za GPON, dok je za XG-PON 100km, ono sto je zackoljica da je maximalna razlika izmedju najblize i najdalje tacke 20km (range compensation)... pa tako, na primer, opticki kabl je dug 25km a range comepensation je npr 0 ili 20...

U svakom slucaju, nema potrebe da se ti kao korisnik opterecujes time...
 
Nazad
Vrh Dno