Šta je novo?

MadNet preko 3G mreže

Učlanjen(a)
25.02.2012
Poruke
1,586
Poena
245
MadNet, provajder iz Pančeva, je počeo da nudi uslugu pristupa interneta preko 3G mreže gde nemaju bazne stanice za klasičan 5GHz WiFi.
Ja sam uzeo kod njih uslugu 15/5 + IPTV, radi OK za sada, od opreme sam dobio Tenda modem/ruter 4G sa SIM karticom Telenora koja je ubačena u njega i IPTV set top box (firme Radijus Vektor, onaj njihov "Horizont", a inače sam provalio da ide sa servera Astra Telekoma IPTV stream preko rtmp protokola).

U osnovi internet je prenosan, samo je potrebno da ima signal Telenora (bilo 3G ili 4G) na lokaciji gde se koristi. Dakle ispada da je MadNet neki MVNO Telenora... IP adresa koju dobijam je njihova, ali je iza CGNAT-a, ali ne Telenorovog (koji dodeljuje 10.0.0.0/8 već 172.x.x.x adresa koja se ne menja, kao i statička javna IP adresa) Internet je potpuno flat rate, dakle neograničen.

Mislim da je ovo mnogo bolja opcija nego Vip Kućni Net ili Telenor Home, jer ja sa 15 Mbps mogu da "povučem" mnogo više nego 150 GB koje bi mi Vip nudio za iste pare.

Jedina mana je što IPTV ne ide preko odvojenog VLAN-a već se računa u protok Interneta, pa kada se gleda TV protok je oko 3 Mbps sporiji nego kada je TV isključen (u proseku 11-12 Mbps, upload 5 Mbps).

Svakako interesantna usluga, pošto mi uskoro ističe ugovor u selu kod njih, prebaciću se na 3G pristupnu tehnologiju ako se pokaže OK ovde u BG, jer usluga u selu radi na 5GHz (Ubiquiti LiteBeam M5) i ne može da izgura više od 10/2 Mbps jer je "zagađen" radio spektar, a dosta sam daleko od bazne stanice tj. njihove antene.

Na sajtu (https://www.madnet.rs/) ni traga od te ponude, ali inače znam da nude i ADSL pristup (uz 3G i WiFi) po istim tim cenama (samo što je upload onda 1 Mbps)...
 
Inace proveri dal moze sim kartica da se ubaci u drugi uredjaj posto imam ZTE MF283 Kao i Huawei E5372,E5377c mifi rutere pa me interesuje radi lakse prenosivosti jer gledam nesto da uzmem za koji mesec posto mi istice uskoro vip kn pa bi posle se slepao sa mtel ako mi 10gb bude dovoljno ako ne uzeo bi jos neki paket npr ovaj ali samo internet a bitan mi je upload posto bi uzeo bez rutera ako moze jer mi ovo treba ko backup link a i da nosim sa sobom da ne jurim wifi po gradu.Uredjaji su simfree tako da samo treba da se ubaci kartica i gotovo.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Ukratko, može sim kartica da se ubaci u drugi modem, ali oni ti moraju izdati modem za koji garantuju kvalitet usluge, s'tim što taj modem ne dobijaš trajno, već se vraća njima kada istekne ugovor ako ne želiš dalje da koristiš, ali npr. u slučaju raskida te ne duže za opremu ako je vratiš. Nisam siguran da li može da se koristi kao prenosni, trebalo bi da može, ali ne znam da li radi kada se skače sa ćelije na ćeliju. Proveriću.
 
I koje su cene za te pakete, recimo 15/5Mbps flat preko Telenor mreže?
 
Ukratko, može sim kartica da se ubaci u drugi modem, ali oni ti moraju izdati modem za koji garantuju kvalitet usluge, s'tim što taj modem ne dobijaš trajno, već se vraća njima kada istekne ugovor ako ne želiš dalje da koristiš, ali npr. u slučaju raskida te ne duže za opremu ako je vratiš. Nisam siguran da li može da se koristi kao prenosni, trebalo bi da može, ali ne znam da li radi kada se skače sa ćelije na ćeliju. Proveriću.
Sto ne bi radilo, pa i telenor home uzmu ljudi ubace u sim slot 2 na telefonu i tu koriste net a setaju se svuda. :)

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Radi transparentnosti moram da priznam da sam raskinuo ugovor u roku od 14 dana jer mi se modem pokvario i 3 dana nisu mogli da dođu da ga zamene. Naravno imaju oni opravdanih razloga za to (pokvario im se auto i nisu mogli fizički da dođu, mada opet to su mogli da mi kažu odmah a ne da odlažu intervenciju dan za danom i da mi 10 minuta pre nego što treba da dođu jave da neće doći), ali dobro.

Nego, sad ide najinteresantnija priča.

Kontaktiram ja Orion Telekom kao da "probam" da ih "ubedim" da dođu da izmere tehničke mogućnosti, ok stižu u narednih par dana.

Odem ja do komšije, probam Orion na kablu, paket 10/2 Mbps izračunava (bez IPTV-a i ijednog prikačenog uređaja, direktno UBNT Loco u laptop) oko 3/0.5 Mbps. Instant regret.

I tako, vraćam se ja MadNet-u, sa velikim izvinjenjem što sam ih maltretirao sa raskidom.

Opremu srećom nisam stigao da vratim, tako da samo da dođe neko da mi zameni taj modem koji je odapnuo i sve će biti OK.

Inače otkazao sam kod Oriona tehničku intervenciju, i ne mogu da tvrdim da su svuda loši, ali u slučaju komšije stan iznad, (moja potencijalna antena bi bila montirana na istu cev kao i njegova) i mene, su užasni.

edit: pod na kablu mislim lan kabl iz antene u laptop, pošto nisam verovao onom wr740n ruterčiću da pruži validne rezultate.
 
Poslednja izmena:
@MilanKragujevic
Pozdrav, i ja sam jako zainteresovan za ovu uslugu, ali prvenstveno samo internet preko Telenor mrez. Na sajtu bas i ne mogu da razaznam kako se tacno taj paket zove, ali cini mi se 12/2 Mbs za 1299 din. Bas je super sa tvoje strane, sto si obelodanio ovakvu uslugu. Meni je bitna mobilnost i da radi svuda, gde ima Telenor 4G mreze, pa zato insistiram na ovakvoj usluzi. Probacu da ih kontaktiram.
 
Nazad
Vrh Dno