Šta je novo?

Novi build, pitanje u vezi CPU napona

NenadG

Cenjen
Učlanjen(a)
25.11.2009
Poruke
528
Poena
195
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 7 7700X & Arctic Liquid Freezer II 280
Matična ploča
Asus ROG Strix B650E-E gaming WIFI
RAM
G.Skill Trident Z5 NEO 2x16GB DDR5 CL30
GPU
ASRock RX 6900XT OC Formula
Storage
2 x M.2 Kingston Fury Renegade 2TB
PSU
Antec Signature SP1000 Platinum 1000W
Kućište
Antec Performance 1 FT
Monitor
Dell UltraSharp QHD U2715H
Miš & tastatura
Logitech G604 & Logitech MX Keys
Ostale periferije
SteelSeries Arctis 7
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav svima!

Sastavio sam novu konfiguraciju, instalirao sam samo drajvere za čipset, grafičku i audio i fleshovao sam bios.

Sve je novo, u pitanju je ryzen 2600x na MSI B450 gaming plus ploči sa 2x 8gb DDR4@3000mhz.

E sad, procesor im radi na 1.448v u idle-u što je previše. Temperatura ploče je 27, procesora 29 stepeni. Prebacio sam sa onog Ryzen power plana u winu na balanced ali je i dalje sve isto. Sve parametre gledam u bios-u.

Takođe, memorija mi radi na svega 2133 mhz.

Ima li neko ideju kako bih mogao ove parametre malo da dovedem u red?
 
Da odgovorim na pitanje u vezi napona. Boost napon na Ryzenu je nesnosan, ja praktikujem ili rucni OC, ili koriscenje na stock frekvencijama sa iskljucivanjem turbo boost-a.

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?397834-AMD-Ryzen-5-(razrada-FAQ-a-u-II-i-III-postu)

Prvih nekoliko poruka su za klokovanje Ryzena prve generacije, za drugu se nista nije promenilo, samo dostize vise klokove.

Sto se memorije tice, svaka radi na 2133/2400MHz, potrebno je ukljuciti XMP(docp) ili rucno uneti sve parametre za memoriju da bi radila na visem taktu.
 
Poslednja izmena:
Hvala, pokušaću.
 
Kako je najbolje da pratim voltazu na CPU?
Elem, sad sam nabiflao RAM na 3200mhz (hvala ivanbass1 na linku) ali mi ostaje taj CPU.

Tih 1.448mhz koje sam pratio su iz BIOS-a dok mi u CPU-Z pokazuje od 0.624v do 1.416v mada je ruku na srce uglavnom ispod 1

EDIT:

Evo screenshoot-a pa ako mozete, recite mi ima li potrebe tu nesto dirati

Capture.PNG
 
Poslednja izmena:
CPU Core Voltage (SWI2 TFN) i temperaturu na CPU (Tdie).
 
Da, na CPU Core voltage max je 1.494v dok je prosek 1.362

Deluje mi previse taj max s' obzirom da ne radi nista.
 
čitajte deco, jaganjac vas moli...
 
Ništa kokane, izgleda da ovih dana devojke pitaju momke:

"Hej, kolika ti je potencaža?"
 
@ Dr Sidious

Hvala na (linku ka) preciznom odgovoru.
 
Procesor(pogotovo gaming performanse) su najstabilnije kad je klok fiksiran, kad ne drljaju turbo, XFR, C&Q, Core 6 State, itd.
 
A ovi su najjači, kao čitajte,ima samo 12659 strana pa negde u prvom kvartalu je post sa preciznim linkom ka tvom problemu koji ti verovatno neće pomoći jer to nije isto kao tvoje ali je slično bla bla blaaaa.... Ako možeš,pomozi čoveku, ako ne ne moraš da se javljaš forfaksejk! Ima ljudi koji ne mogu/ne snalaze se/nemaju vremena da sede po 5 sati da čitaju stare postove,zato i forumi postoje.
 
Sve, sve... ali neobrazovanost da se ne zove VOLTAZA nego NAPON! VOLT JE JEDINICA ZA NAPON!
 
A ovi su najjači, kao čitajte,ima samo 12659 strana pa negde u prvom kvartalu je post sa preciznim linkom ka tvom problemu koji ti verovatno neće pomoći jer to nije isto kao tvoje ali je slično bla bla blaaaa.... Ako možeš,pomozi čoveku, ako ne ne moraš da se javljaš forfaksejk! Ima ljudi koji ne mogu/ne snalaze se/nemaju vremena da sede po 5 sati da čitaju stare postove,zato i forumi postoje.
Ne smaraj, lepo sam napisao prvih nekoliko postova, ne celu temu.
 
Javi ti druze svim skolama u drzavi... Mene su u ETS ucili napon. Za voltazu se dobijao kec.
 
Evo, danas sam pustio malo duži test i meni ovo ne izgleda baš kao normalno.

Annotation 2019-01-20 171713.jpg

U pitanju je 5 i po sati merenja, nije 30 sekundi pa da je average besmislen. Od tih pet i po sati, svega pola sata sam pustio igru da vidim kako će komp da se ponaša. Sve ostalo je install/browsing/idle.

Maksimum mu je išao i na 1.506v dok je average 1.417
 
Ajmo iz pocetka, naravno ako se nista ne budzi....
Robert Hallock from AMD explained this perfectly. The CPU is programmed to use these voltages automatically. We know it's safe, because we designed it that way. The CPU cannot and does not use voltages that are unsafe for the silicon.The key thing that people forget in these cases is time and temperature. Running 1.4V or 1.5V here and there is not a big deal, because the CPU will eventually back down according to its pre-programmed model. Or if you have great cooling, that also offsets the thermal effect of voltage. In either case, you're seeing momentary blips of voltage that are offset by the hours per day your CPU is probably doing nothing at all--at a very low voltage.The average vcore for Ryzen over time is around 1.25V (give or take).tl;dr: leave the CPU alone, let it do its thing, don't worry. We designed the CPU to do this.
 
Tako je, to sam i ja pročitao. Ali average 1.417v na 5 i po sati ne bih mogao da podvedem pod "here and there"

Ako je max 1.506v, min 0.887v a average 1.417v onda mogu da kažem da je na ovom minimumu bio "here and there" a maltene konstantno na 1.4v
 
Jesi li podesio power plan balanced? Ne ryzen balanced nego obican.
 
Skinuo pa vratio. Negde sam pročitao da je bolje da ostavim na tom Ryzen planu... Ok, mogu da vratim taj klasican power plan pa da vidim sta ce da bude.
 
Mislim da sam nasao krivca. Zove se MSI gaming APP.

Ko ne zna, u pitanju je mala utility aplikacija u kojoj moze da se prebacuje izmedju silent, gaming i oc mode-a.

E onda mi je override-ovala power podesavanja i kako ja prebacim na balanced, ona je vracala na ultimate perfomance.
 
Brisi to djubre iz racunara podhitno. Meni je to u igrama donosilo zabadanja na svakih 5-6 sekundi, katastrofa od programa.

Taj softver od proizvodjaca ploce(vazi za bilo kog proizvodjaca, za bilo koji softver, kao i za softver za GPU) treba zaobilaziti u sirokom luku, jedino kad mora(npr ja moram Gaming App da instaliram da bih podesavao LED na ploci) da bi podesio nesto, pa nakon toga brisanje.

OS, drajveri za zvuk, lan, chipset, eventualno RAID i nista vise. Nikakvi Command Center-i, Gaming App-ovi, AI Suit-evi, Trixx-evi, ne zna se koji je od koga losiji.

Treba staviti u sticky u podforumu za maticne ploce :D
 
Poslednja izmena:
Meni je i MB i GPU MSI pa sam mislio da je ce taj gaming app da gadja graficku ali eto, tripuje procesor bez potrebe.

Naravno, obrisano i sad sve radi kako treba. Eto, možda će nekom da pomogne moje iskustvo.
 
win softver za automatski oc je još 2004 oglašen kao jeres.
 
Haha priznaj,zvao si Google i oni ispravili :)
 
Nazad
Vrh Dno