Šta je novo?

Konfiguracija za redner

Dark Magician

Čuven
Učlanjen(a)
17.01.2011
Poruke
10,817
Poena
635
Budžet je između 600-1000 evra, glavna namena je arhitektura Lumion, 3ds, Archi...
Osoba kojoj treba ne radi trenutno previše kompleksne projekte, ali se to možda promeni u budućnosti.

Ono što ne znam je šta je adekvatan GPU? Ostatak konfiguracije bi bio Ryzen 5 ili 7, 16GB RAM i SSD od 250GB ili veći, zavisno od toga koliko ispadne cela konfiguracija.
 
najbolja je ona grafika za koju budes imao para ;) mala je to cifra za ozbiljniju render masinu. Sklopi sta moze za te pare a gledaj da moze neki upgrade kasnije. pazi da napajanje bude dobro, da ploca bude dobra i da imas sto vise RAMa :)

Sto se GPUa tice .... tu ti je cudna situacija, pogledaj koje karte traze navedeni programi, pa pogledaj kakve performanse imaju gaming GPUovi za koje imas para. Obicno, je gaming GPU identican nekom profesionalnom GPUu, ali s obzirom na budzet, ti ne treba ni da razmisljas o profi GPUu, bukvalno uzmi za sta budes imao para :)

https://lumion.com/system-requirements.html

evo ti system req za prvi program
 
Poslednja izmena:
Ryzen 1700X je dobra kupovina, 8-core po ceni 6-jezgarnog procesora. Kuler koji dolazi uz njega je ok ali preporučujem neki jeftini poput LC Power LC-LL-120 da to malo bolje ohladi i da bude tiše (render će namučiti i ugrejati procesor)
Ploča: MSI B450 Tomahawk/Mortar/Gaming Plus, koju nađeš i koja se uklopi u budžet.
RAM: 2x8GB 3000+ MHz
SSD: Crucial MX500 od 500GB, 250 će brzo postati tesno.
Napajanje: ne znam gde se šta može naći ali računaj na 60-80€ za neko kvalitetnije od 550-650W
Kućište: realno, i MS Industrial Cyclops V/Cyclops III/Winston od nekih 3000 din. u kombinaciji sa 2-3 Arctic F12 ili F14 ventilatora da sve drži lepo provetreno, će raditi posao.

Sve ovo bi verovatno izašlo na nekih 700€, par desetina gore-dole, zavisno šta nađeš i gde (naše radnje ili Kupujem-Prodajem).
Što se grafike tiče, nisam expert ali koliko sam video, mahom se preporučuje NVidia. E sad, da li profesionalni Quadro modeli ili "standardne gaming" karte, zavisiće od budžeta i koji Quadro možeš da nađeš (kod nas slabo i koštaće mnogo). Možda najisplatljivija varijanta bi bio polovni GTX 1070, možda čak i 1080, ako naleti jeftino, preko oglasa/na KP. U svakom slučaju ne bih išao ispod 1060 6GB...
 
Poslednja izmena:


Što se grafike tiče, nisam expert ali koliko sam video, mahom se preporučuje NVidia. E sad, da li profesionalni Quadro modeli ili "standardne gaming" karte, zavisiće od budžeta i koji Quadro možeš da nađeš (kod nas slabo i koštaće mnogo). Možda najisplatljivija varijanta bi bio polovni GTX 1070, možda čak i 1080, ako naleti jeftino, preko oglasa/na KP. U svakom slučaju ne bih išao ispod 1060 6GB...
Evo detaljno o grafickim i sta se od koje moze ocekivati kad je ARCHICAD 22 u pitanju - https://helpcenter.graphisoft.com/knowledgebase/83528/
 
Ryzen 1700X je dobra kupovina, 8-core po ceni 6-jezgarnog procesora. Kuler koji dolazi uz njega je ok ali preporučujem neki jeftini poput LC Power LC-LL-120 da to malo bolje ohladi i da bude tiše (render će namučiti i ugrejati procesor)
Ploča: MSI B450 Tomahawk/Mortar/Gaming Plus, koju nađeš i koja se uklopi u budžet.
RAM: 2x8GB 3000+ MHz
SSD: Crucial MX500 od 500GB, 250 će brzo postati tesno.
Napajanje: ne znam gde se šta može naći ali računaj na 60-80€ za neko kvalitetnije od 550-650W
Kućište: realno, i MS Industrial Cyclops V/Cyclops III/Winston od nekih 3000 din. u kombinaciji sa 2-3 Arctic F12 ili F14 ventilatora da sve drži lepo provetreno, će raditi posao.

Sve ovo bi verovatno izašlo na nekih 700€, par desetina gore-dole, zavisno šta nađeš i gde (naše radnje ili Kupujem-Prodajem).
Što se grafike tiče, nisam expert ali koliko sam video, mahom se preporučuje NVidia. E sad, da li profesionalni Quadro modeli ili "standardne gaming" karte, zavisiće od budžeta i koji Quadro možeš da nađeš (kod nas slabo i koštaće mnogo). Možda najisplatljivija varijanta bi bio polovni GTX 1070, možda čak i 1080, ako naleti jeftino, preko oglasa/na KP. U svakom slučaju ne bih išao ispod 1060 6GB...

Hvala za savete, nisam ni mislio Quadro kao opciju, a od gaming ne znam gde je limit isplativosti u odnosu na dobitke u performansama, pa sam zato i pitao.
 
Rekao bih da GTX 1070 ili 1080 nude najviše. E sad, zavisi gde se nađu i za koje pare. Nove su skupe, sumnjam da bi ostalo dovoljno para za novu 1070. Morao bi da uzmeš 1060.
Po oglasima na KP su mahom karte koje su rudarile ali su jeftine. Ako imaju oko 2 godine garancije i pristojnu cenu, vredi razmisliti. Ako uleti 1080, još bolje.
 
Bez garancije bi bio preveliki rizik, mada pošto nije za mene, ne znam da li je problem da se uzme karta s oglasa (predložio sam ali nije baš s oduševljenjem primljeno).
 
Verujem...ali tako stoje stvari. Nova 1070 je u HU od 450€ naviše, kod nas preko 500€...užas. U Nemačkoj mogu da se nađu već od 330-350€, ako može neko da donese...
Kao što rekoh, ne verujem da možeš da uklopiš išta jače od 1060 6GB ako uzimaš novo kod nas. Što radi posao, inače, ali je slabije od gorepomenutih.
 
Nazad
Vrh Dno