Šta je novo?

R5 2600x @4.2 za svakodnevno koriscenje

Učlanjen(a)
10.12.2016
Poruke
1,427
Poena
165
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600x @4.7Ghz + Phanteks PH14
Matična ploča
Msi Tomahawk B450
RAM
16 GB Corsair Vengeance
GPU
RX 6700 XT - XFX
Storage
256Gb M.2 Samsung + 1 TB SSD Samsung
Zvuk
Edifier R2000DB + Lucya DAC + Qed Profile 1
PSU
Corsair RM850X White
Kućište
NZXT Source 530
Monitor
LG 34GN850
Miš & tastatura
Corsair K70 MK 2 + Sabre Mouse
Mobilni telefon
Pixel 7 Pro
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Nakon nekoliko sati testa izvukao sam iz cpu-a sledece:

Na voltazi 1.350v stabilnih 4.2ghz. U prime95 nakon sat vremena 72c u igrama max 59c (sa nekom krs pastom gigatech). I vec neko vreme je stabilan, ako pukne, dodacu mu jos malo napon (max 1.375v) ali mislim da nece trebati. Planiram ga za svakodnevno koriscenje pa me interesuje da li su ok parametri za tu namenu i da li mu moze stetiti nesto? Nisam dugo OC pa sam zardjao malo po tom pitanju.

Interesuje me jos da li je ovo normalno, desava se i na defaultnim vrednostima i kada je oc. Temperatura naglo skace i naglo pada, u smislu sa 31 odjednom skoci na 40 kada nesto odradim(otvorim sliku npr), takodje i u prime-u dodje od 30-68 za 3-4s i tu posle varira izmedju 68 i 72.Da li je to normalno? Cinilo mi se da je na prethodnom islo malo sporije to nabijanje temp. Moze li biti zbog te paste? Placenja je nesto smesno

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Normalan je takav nagli skok u temperaturi, ako me secanje dobro sluzi CPU temperatura na FX je bila aproksimacija na osnovu nekih drugih parametara, ne direktno merena temperatura u procesoru, odavno sam citao o tome. Verovatno je i na Ryzenu isto. Ne uzimaj zdravo za gotovo, mozda gresim, ne mogu da nadjem sad tacne informacije, mozda sam pomesao sa necim drugim.

Isprati napon u HWInfo64 da bi video koji je pod opterecenjem, zavisi od LLC podesavanja, ne bi trebalo da trazi vise od toga za taj OC.

59c je nikakva temperatura pod opterecenjem, 1.35V nije previse za 24/7.

Sto se paste tice, u pocetku nema previse razlike izmedju boljih i tih no-name kineskih, ali te no-name (uglavnom) krace traju, tj. cesce moraju da se menjaju. Naruci Arctic MX-2 sa Alija dok je vreme, moze se naci dosta jeftino 8g koji ce te dugo sluziti.

Edit:

Vezano za ono prvo, jeste tacno, FX je prikazivao idle temperaturu nekad nizu od sobne na vazdusnom hladjenju, sto je fizicki nemoguce :D

https://www.google.com/amp/s/amp.re...s_a_cpus_temperature_measured/#ampf=undefined

TL:DR

Softversko ocitavanje temperature nije 100% tacno, ali ne moze mnogo da promasi.
 
Poslednja izmena:
E hvala na odgovoru.

Nakon sata u prime-u min vrednosti su bile 1.330v, max 1.350v, a avg 1.342v ako me secanje dobro sluzi. Na auto ga digne na 1.450v sto je katastrofa.

To sa temp mi je bilo bas cudno, dobro je, ne secam se kako je bilo na prethodnom Phenomu 955BE , davno sam ga imao..

Videcu bas za pastu, hteo sam mx2, ali misljenja su bila previse razlicita za to na temi za paste pa sam odustao od svega i stavio trenutnu, ali gledacu da je menjam. :D
 
Nagli, kratki skokovi temperature su normalni na svakom processoru, pitanje je samo da li SW može dovoljno brzo da pokaže (poling interval). Ne može ni toplota da se istog trenutka prenese na cooler i ovaj da je absorbuje, dobra pasta, dobro namazana može samo malo da pomogne. Ryzen ima toplotni senzor na svakom jezgru da bi XFR mogao da reaguje ali senzor pokazuje samo najvišu temperaturu. Ako ne prelaze predviđene temperature (oko 72c) jedini razlog za izbegavanje je da XFR ne bi smanjio takt tada.
 
Zašto uopšte gurati takve programe bez potrebe ? To je samo troubleshooting alatka u slučaju da nešto drugo zeza pa je HW u pitanju. Možeš i godinu dana da ga guraš uspešno a da nešto crkne sutra. Ako nešto puca, pući će odmah. Dovoljan je krug ili dva i dok se temperatura ne izjednači.
 
ma da, meni nestabilan oc, prime ili occt pokazuju za 10 min ako fali napona.
 
Da aktiviram temu opet [emoji16] Od kada sam ubacio najnoviji bios na ploči (MSI Click) i najnovije chipset drivere ne mogu izvući gore pomenute vrednosti. Dok je prethodnu godinu radio na 1.35V cpu je samo jednom pukao pri nekom ozbiljnijem redneru, nakon čega sam podigao na 1.362V i radilo je super. Sada je stabilan tek na 1.4V, da kažem da mi je i to ok jer nisu prevelike temp, posle sat vremena linxa je 78° dok u igrama max 64-5°, trenutno me nervira što u idle napon ne pada ispod 1.39V kao i takt, koji je fiksan na 4200 i ne mrda. Kako namestiti da u idle padaju vrednosti, a da kucaju u maks dozvoljene tek kada bude potrebe za to? Trenutno je na Ryzen Balanced profilu, u biosu samo množilac podignut na X42, setovan profil za ram, i stavljen napon na 1.4V, ostalo sve na auto, osim krivih za ventilatore koji nemaju ulogu u ovom "problemu".

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
smrdi da se degradirao procesor. citam malo da 1.35 uz visoke temperature moze degradirati ryzena...doduse se i moze procitati da je 1.35 max safe napon...
 
Nije nemoguće, ali mi je neverovatno da degradira u momentu update-a biosa i chipset drivera, i da mi fiksira takt na 4.2 i voltažu da ne obara ispod gore pomenute vrednosti, ranije su padale vrednosti u idle, dok je sada sve fiksno...

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
ne procitah lepo, jel bese moze na njima da se vrati bios?
 
Ne znam, volim da je sve na najnovijoj verziji, ne volim da vraćam na stare verzije, mada se možda odlučim i za taj korak, ili da spustim na 4.0ghz, gde je stabilan na 1.325, prošao tako linx sat i pola sata prime, razlika u R20 cinebenchu je: score 3020 na 4.0ghz, dok je na 4.2gzh malo preko 3200 što je manje od 10% . Što se tiče tkata, stavio sam i na Ryzen Balances Power profilu da min cpu usage bude 15% dok je maksimalno naravno 100% i dalje ne obara takt.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Pa ako si stavio sve na maual, neće ni obarati takt.
 
Stavio sam kao i ranije, množolac na x42, a napon override na 1.4, na auto naponu diže previše, i na 3.6ghz ide na momente na 1.45. Undervolt preko offseta nisam pokušavao. Samo znam da mi je ranije obarao takt na idle normalno kada je setovano na x42.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
ja ne videh benefita od obaranja kloka. kod mene napon opada u idle, a klok uvek zakucan na max kako i volim zbog igranja. obaranjem kloka ne primetih ni stepen manje u idle...
 
to što ti je nakucan klok ti neće doneti ništa sem povišenu temperaturu u ajdlu i na slabom zauzeću.to je jedan od težih mitova u svetu kompjutera.
 
kao sto napisah dobitak sa oborenim klokom je mizeran odnosno skoro pa neprimetan kod ryzena. ne menja se power draw, temperatura eventualno stepen, dva a ni toliko. na redditu npr ima djuture prepricanih prica o tome. Danas posle posla cu da proverim.
 
Ne znam, ali ne volim kada je stalno zakucan na maks, kada u idle realno nema potrebe. Isto tako i napon, sada varira 1.38-1.4, ranije je padao u idle ispod 1V ako me sećanje dobro služi.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
koliko se secam imam slajder u power opcijama. ako se postavi desno na best perfomance ili kako vec bese onda je klok uvek zakucan na max.
edit: evo na sta sam mislio. ako je na sredini slajder i tada obara klok a slabije napon cini mi se. uglavnom ako je ovaj slajder desno klok je zakucan uvek. meni je cpu oc iz ryzen mastera, a u biosu je sve ostalo upaljeno od onih cpu stedljivih i ostalih opcija.
takodje u ryzen planu sam morao za cpu na minimum da je 1% a bilo je 90.
 

Prilozi

  • 1.PNG
    1.PNG
    67.3 KB · Pregleda: 57
  • 2.png
    2.png
    67.2 KB · Pregleda: 56
Poslednja izmena:
ne moze se vise editovati. takodje kao sto rekoh u idle ako upalim da obara klok i napon dobijam 1-2w manje potrosnje po hwinfo64 i 1c eventualno manju temperaturu. malo procackas sad i ja oko toga i uverih se da ipak ostaje klok uvek zakucan. mozda je kod trece generacije drugacije nesto ali ryzen prve generacije je hladan i efikasan u idle radio na 4ghz ili 1.5ghz, razlika je skoro pa neprimetna..
 
Poslednja izmena:
To u windowsima imaš i u Control panel > Power options i to u sitna crevca ali to ne pomaže ako je BIOS podešen manuelno na neku vrednost i/ili nisu uključene power saving opcije.
Power 1.JPG
 
Poslednja izmena:
Trenutno mi je na Ryzen Balanced profilu, tu je naravno podešeno na 10% za min state, dok je max 100%. Jeste u biosu množilac i voltaža nameštena ručno, ali i ranije je bila. Mislim da sam to rešavao ranije sa AMD Cool and Quiet, ali sada kada upalim to u biosu, sve pobrljavi.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Definitivno odustajem, ne mogu da namestim nikako da pada u idle. Bar sam sinoć sam barem zamenio pastu i spustio na 4.1ghz sa naponom 1.325V, gde je maks temp u linksu posle 75min 65 za cpu, u igrama ne prelazi 45, takođe prošao i sat prime-a, neverovatno mi je koliko mu više struje treba za 4.2ghz. Slika ispod jje nakon linx testa.
2600x.PNG
 
Sta ti znaci da obara klok u idle?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Da pada ispod 4.1ghz kada ne radim ništa, isto tako da spušta napon a ne da je zakucan na datim vrednostima.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Probaj ryzen plan i slider levo ili na sredinu.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Da pada ispod 4.1ghz kada ne radim ništa, isto tako da spušta napon a ne da je zakucan na datim vrednostima.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
Znam ja sta znaci u tehnickom smislu, nego sta tebi konkretno znaci?

Idle temperature i klok su manje-vise nebitni, prakticno nikakav benefit nemas od toga. Za OC se uvek gase sve power saving opcije.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Kontkretno ništa, ako ne šteti samom procesoru što je konstantno na tim vrednostima, prvenstveno na naponu, samo to.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Napisah vec gore da sam juce uporedio, u idle ima i screnshotovi gore, razlika je po hwinfo 1-2w i mozda 1 stepen. Naopako da mu ista steti sto je uvek na zakucanom naponu posebbo sto je idle. Ne racunam sumanute napone preko 1.4.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
@supermarkomare9

Na slici se vidi sta je problem kod tebe.

Na novom biosu je drugaciji LLC profil, vidis da ti je pod opterecenjem napon 1.29V umesto 1.325V koji je podesen u biosu.

Otud i razlika u potrebnom naponu za isti OC :)

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno