Šta je novo?

1080p gaming konfiguracija

2slow4me

Cenjen
Učlanjen(a)
27.02.2012
Poruke
187
Poena
180
Pozdrav, planiram da u neko relativno skorije vreme sklopim novu konfiguraciju koja bi me držala narednih nekoliko godina. Planiram da uzimam u kešu, tako da varijanta nabavke od komšija Mađara apsolutno dolazi u obzir.
Konfiguracija bi bila isključivo za 1080p gaming.

Razmišljao sam o nečemu poput:
CPU: Ryzen 2600 (planirao sam da overclockujem)
GPU: RX580 (Možda čak i RX570, nisam tačno mogao da ustanovim kolika će zapravo razlika biti za 1080p gaming između 570 i 580)
RAM: 2x8GB
Storage: SSD za sistem i eventualno poneku igru/program koji često koristim + HDD za generalno skladistenje
Cooler: Defitivno neki aftermarket

E sad, problem je u tome što sam totalno duduk za to koji model da uzmem, koji su proizvođači dobri, koji model matične mi treba itd itd. Što se tiče budžeta, nemam eksplicitno fiksan budžet, ali s obzirom da su gorenavedene komponente maltene najskuplje, nisam očekivao da sve pređe preko nekih 700-800e po mogućnosti.

Hvala unapred na pomoći :)
 
Potrefio si komponente, sad još konkretne modele :)

RX580 je optimum za 1080p (osim ako ne juriš 144Hz, mada može i to na nezahtevnim igrama). Idealan bi bio neki Sapphire Nitro(+) ali oni su skuplji, imaš XFX kao jeftiniju a dobru varijantu. Ako nisi gadljiv na polovno, GTX 1070 bi bio još bolji.
Matična: MSI B450 Tomahawk/Mortar/Gaming Plus. Ako hoćeš jači (stabilniji) overclock, Asus Prime X470 Pro ili MSI X470 Gaming Pro Carbon su neka dobra sredina ponude ali ne znam da li bi se uklopili u budžet. MSI X470 Gaming Plus bi bila budžetna varijanta za OC.
Kuler: za blaži OC, LC Power LL-CC-120 ili Cooler Master Hyper 212 Evo. Neki ozbiljniji - Scythe Mugen 5 Rev. B ili Scythe Fuma Rev. B, eventualno Cryorig H7 Quad Lumi.
Što se tiče RAM-a, 2x8GB na 3000+ MHz. Kolege će ti reći konkretno koje modele, AMD je malkice pipaviji s memorijama...
Storage - Crucial MX500 SSD (ili Samsung 860 Evo, malkice je skuplji) i neki HDD na 7200 RPM, uklopi kapacitet u budžet.

To bi bila neka moja preporuka, okvirno. Videćeš već gde šta ima i po kojoj ceni...
Cenim da kućište i napajanje već imaš?
 
Potrefio si komponente, sad još konkretne modele :)

RX580 je optimum za 1080p (osim ako ne juriš 144Hz, mada može i to na nezahtevnim igrama). Idealan bi bio neki Sapphire Nitro(+) ali oni su skuplji, imaš XFX kao jeftiniju a dobru varijantu. Ako nisi gadljiv na polovno, GTX 1070 bi bio još bolji.
Matična: MSI B450 Tomahawk/Mortar/Gaming Plus. Ako hoćeš jači (stabilniji) overclock, Asus Prime X470 Pro ili MSI X470 Gaming Pro Carbon su neka dobra sredina ponude ali ne znam da li bi se uklopili u budžet. MSI X470 Gaming Plus bi bila budžetna varijanta za OC.
Kuler: za blaži OC, LC Power LL-CC-120 ili Cooler Master Hyper 212 Evo. Neki ozbiljniji - Scythe Mugen 5 Rev. B ili Scythe Fuma Rev. B, eventualno Cryorig H7 Quad Lumi.
Što se tiče RAM-a, 2x8GB na 3000+ MHz. Kolege će ti reći konkretno koje modele, AMD je malkice pipaviji s memorijama...
Storage - Crucial MX500 SSD (ili Samsung 860 Evo, malkice je skuplji) i neki HDD na 7200 RPM, uklopi kapacitet u budžet.

To bi bila neka moja preporuka, okvirno. Videćeš već gde šta ima i po kojoj ceni...
Cenim da kućište i napajanje već imaš?

Ne znam za polovne grafičke, iskren da budem nisam neki preterani fan polovnih stvari, jedino da je razlika osetna (a s obzirom da je za 1080p na 75Hz, nešto ne verujem da bi bila primetna) bih razmišljao o polovnjaku.
Nemam ni kućište ni napajanje, trenutno sam na laptopu, mašina iz opisa trenutno služi ćaleta :D
Što se RAM-a tiče, znam da AMD ima neku caku oko njih, al upućen nisam, tako da neki konkretan predlog bi bio ful.
Što se tiče overclockovanja, to bih radio ako ne mogu da izvučem 60+Hz, tako da bih možda mogao i sa stockom da prođem. Jel ima potrebe da menjam stock kuler u slučaju da ne želim da overclockujem?
 
Ako ne overklokuješ, možeš da ostaviš stock. Neće da bude naročito tih ni hladan ali će raditi posao. Ako hoćeš, možeš da se otvoriš za onaj LC, čisto zbog manje buke i boljih temperatura...
Nećeš imati problema da izvučeš 75fps u 1080p sa RX 580 i Ryzenom 2600. Ako baš bude škripalo kod neke neoptimizovane igre, samo smanji nešto u podešavanjima igre i biće ok. Ali, ne bi trebalo. Pomenuo sam polovnu 1070 čisto kao rezervu snage za slučaj takvih neoptimizovanih/prezahtevnih igara (i ako rešiš da pređeš na 1440p), RX 580 je sasvim dovoljna za 1080p.

Nema neke cake sa RAM-om, radiće normalno. Pomenuo sam čisto zbog overclocka, ako se cinculira - tajminzi, ovaj ili onaj parametar i slično...ne brini mnogo oko toga.
 
Poslednja izmena:
Ako ne overklokuješ, možeš da ostaviš stock. Neće da bude naročito tih ni hladan ali će raditi posao. Ako hoćeš, možeš da se otvoriš za onaj LC, čisto zbog manje buke i boljih temperatura...
Nećeš imati problema da izvučeš 75fps u 1080p sa RX 580 i Ryzenom 2600. Ako baš bude škripalo kod neke neoptimizovane igre, samo smanji nešto u podešavanjima igre i biće ok. Ali, ne bi trebalo. Pomenuo sam polovnu 1070 čisto kao rezervu snage za slučaj takvih neoptimizovanih/prezahtevnih igara (i ako rešiš da pređeš na 1440p), RX 580 je sasvim dovoljna za 1080p.

Nema neke cake sa RAM-om, radiće normalno. Pomenuo sam čisto zbog overclocka, ako se cinculira - tajminzi, ovaj ili onaj parametar i slično...ne brini mnogo oko toga.

Znači, u slučaju da odlučim da ne overclockujem, mogao bih da prođem sa ovim B450 matičnim pločama, s obzirom da vidim da su kod Mađara osetno skuplje ove X470?

I što se tiče napajanja, neka preporuka?
 
SS620GB za 8k u domacoj radnji.
 
Zar nije bolje da se ide na 2600x odmah zbog boljeg coolera? Koja je poenta davati posle 30-40e za kvalitetniji cooler. Onda se uštedi 10e samo a pitanje koliko svaki čip na 2600 može da se oc da bude "isti" kao 2600x.
 
Jeste malo bolji ali ne Bog zna koliko...
A dokle će da ide ovaj ili onaj procesor, niko ne može pouzdano da ti kaže. U globalu, oba imaju otprilike isti domet pa kako ti se zalomi.
 
Jel postoji neki dobar test buget kuler + 2600 vs wraith spire i 2600x? Kombinacija lc-cc-120 i 2600 je oko 180e, dok je 2600x oko 200e. Nije neka ušteda.
 
Nije usteda ali imas dosta bolji kuler, a overklokom postizes u velikoj vecini slucajeva identican rezultat.

Ako tako gledas, racunaj i npr. 1000din za prodaju Ryzen stock kulera, onda dodje prakticno na 30e :D
 
Jel postoji neki dobar test buget kuler + 2600 vs wraith spire i 2600x? Kombinacija lc-cc-120 i 2600 je oko 180e, dok je 2600x oko 200e. Nije neka ušteda.

Ako mislis na benchmark testove onda imas ovde otprilike kako to izgleda mada je na snimku 2600 poteran na 4.2 ali to je vec lutrija, na 4.0-4.1 vece su sanse. Moje neko subjektivno vidjenje na osnovu onoga sto sam mogao da vidim i procitam da neke velike razlike u realnom radu nema izmedju 2600 i 2600x, svodi se na par frejmova i nesto vecim skorovima u sintetickim testovima, pricam bez OC, sa OC su takoreci identicni. Razliku u ceni pravi u principu najvise kvaliteniji kuler, ali za tu razliku od najmanje 40 evra koliko je razlika u ceni moze se kupiti jos kvalitrniji i tisi kuler posto sam procitao na dosta mesta izmedju ostalog i na ovom nasem forumu da kada se bas optereti 2600x bude prilicno glasan kuler a i temperature se blize granici normale.
 
MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC
CPU: Ryzen 2600
GPU: RX 580 Saphire Nitro+
Storage (SSD): Samsung EVO 860 500GB
Storage (HDD): SEAGATE Barracuda 2TB 3.5" 7200 rpm
Napajanje: Seasonic SS620GB
Kuler: Scythe MUGEN 5 Rev.B
RAM: G.SKILL 16GB Trident Z RGB DDR4 3200MHz (samo mora da proverim dal je 2x8 ili 1x16)
Kuciste: ?

Skontao sam da ću probiti budžet malo u odnosu na očekivano, ali s obzirom da je budžet fleksibilan, sačekaću još malo vremena da skupim pare pa ću uzeti. Ovo gore je ono što sam uz pomoć vaših saveta izabrao, jedino još nisam izabrao kućište. U suštini, što se kućišta tiče, funkcionalnost mi je bitnija od estetike. Znači da mogu da ostvarim dobar airflow i bolje hladim konfiguraciju. Ne znam da li kućište može da utiče na jačinu zvuka i da u zavisnosti od kvaliteta izrade bude glasnije kad krenu da se čuju ventilatori ili ostatak konfe, ali bih u tom slučaju isto gađao da bude što tiše. Neka preporuka?
 
Ja sam pre mesec dana uzeo MS Industrial CYCLOPS V, ne izgleda lepo ali što se tiče karakteristika nisam mogao naći ni kod nešto skupljih kućišta pa pogledaj to kućište.
Ja sam stavio tri ventilatora, a mogu da se stave još tri, za sada mi ne treba više, videću do leta.
 
Poslednja izmena:
MS Industrial Black Widow.
 
Можда нидам нашао најбољу тему да поставим питање, али ако неко може и хоће нека помогне. Наиме ја сам тата једог тринаестогодишњака и хтео бих сину да купим (да га наградим за одличан успех у школи) рачунар који би могао да покрене игрицу Fortnite на солидним подешавањима. Не знам много око рачунара али сам некако изабрао три рачунара из понуде са ценом коју бих могао испоштовати. Који од ова три рачунара купити? Или боље неки други? Хвала Вам унапред на помоћи.
http://prntscr.com/mb5lax Рачунари које сам својим (не)знањем одабрао. Хвала.
 
Nazad
Vrh Dno