Šta je novo?

Лаптоп до 300€

StojSha

Poštovan
Učlanjen(a)
01.06.2018
Poruke
59
Poena
59
Као што у називу теме пише треба ми лаптоп до 300€ углавном за сурфовање. Друштвене мреже, мејлови, Јутјуб, филмови, музика, итд. Не занимају ме игрице.
Нисам претерано стручан око процесора, графичких карата, РАМ меморије, па рекох боље са Вама да видим.
Хвала унапред свима који се јаве! :)
 
Nikako laptop bez ssd-a u 2019-oj (posebno sa tom jačinom procesora i skoro pa obaveznim instaliranjem 10-ke). Dodavanje ssd-a na taj HP bi morao kod njih da plati servis da se odradi, jer otvaranje tog laptopa nije 2 šrafa i eto pristupa.

Ovaj prvi ne bih preporučivao jer je efektivno polovan računar (outlet, menjana tastatura).

Ima i ovaj npr - https://www.tehnomanija.rs/it-shop/laptop-racunari/lenovo-laptop-81d100cuya.html
Jeste, nema ventilator, ali čak i sa tim "nedostatkom" ne prelazi 60C pod Prime-om.
Ima i u emmi-ju sa fullhd ekranom - https://www.emmi.rs/laptop-računari-lenovo-330-15igm-sivi-156fhd-ag.11.html?productId=78710

Realno, ni Zekovićeva a ni moja preporuka nisu nešto. Toliko godina je prošlo, samo tdp smanjuju, dok performanse stoje na mestu (ne računam i7 high end modele).

PS: Vodi računa i da skoro niti jedan novi laptop nema DVD-RW tj. optički uređaj. Nađe se poneki, ali retko...
 
Poslednja izmena:
Хвала пуно, доста сте ми помогли и сузили избор, видећу да ли: Lenovo 330-15IGM или HP 250 G6, 3XY31EA мада ме овај Леново модел више вуче.
Хвала још једном! :)
 
Ja kupio zeni Lenovo IdeaPad 330-15IGM (81D100CUYA) laptop 15.6" Intel Pentium Quad Core N5000 4GB 128GB SSD Radeon 530 crni u CT, super brza mala spravica. Digao win za 10min. 37000din
 
Ja bih pre uzeo polovan na kp. Moze se naci neki skylake model sa ssd-om i 8 gb ram za te novce. To je relativno aktuelan laptop a daleko bolji od novih u tom budzetu.
 
Manje vise sve je slicno u ovom cenovnom rangu, najveca razlika da li ima SSD i rezolucija ekrana. Moj predlog bi bio isto HP 250G6 link ako jos uvek imaju na stanju po ovoj ceni. :)
 
Covek je rekao da mu treba za surf, muziku, filmove.. ja bih isao na manji stedljiviji proc i sto vecu autonomiju. Recimo za navedeni laptop baterija traje 6-7 sati. Taj skylake ne verujem da vise od sat dva drzi ako i toliko
 
Хвала пуно, доста сте ми помогли и сузили избор, видећу да ли: Lenovo 330-15IGM или HP 250 G6, 3XY31EA мада ме овај Леново модел више вуче.
Хвала још једном! :)

kajaces se taj lenovo prosecor nula ekrani bledunjavi kuciste plastika, bolje neki polovan za te novce
 
Ja kupio zeni Lenovo IdeaPad 330-15IGM (81D100CUYA) laptop 15.6" Intel Pentium Quad Core N5000 4GB 128GB SSD Radeon 530 crni u CT, super brza mala spravica. Digao win za 10min. 37000din

Da li si mozda primetio da kuler malo vise radi nego sto bi trebao, npr da je bucan i da se pali cak i kada nema aktivnosti? Ako budes imao prilike, proveri i da li uhd 4k video sa youtube secka? Ja imam isti model, i ima nekih simptoma koji mi se ne svidjaju bas...
 
Da li si mozda primetio da kuler malo vise radi nego sto bi trebao, npr da je bucan i da se pali cak i kada nema aktivnosti? Ako budes imao prilike, proveri i da li uhd 4k video sa youtube secka? Ja imam isti model, i ima nekih simptoma koji mi se ne svidjaju bas...
Nije bucan, a 4k na HD monitoru nema smisla :) verovatno nisi skinuo poslednje amd drivere, oni windowsovi racunaj ko da ti i ne radi amd grafika
 
Nije bucan, a 4k na HD monitoru nema smisla :) verovatno nisi skinuo poslednje amd drivere, oni windowsovi racunaj ko da ti i ne radi amd grafika


Ok hvala. Samo, ne treba AMD grafika da radi za Youtube video, to je sve na procesoru i integrisanoj. AMD grafika se pali samo u slucaju da se pokrecu programi koji zadovoljavaju uslove za graficku i da integrisana to ne moze da isprati, npr za igrice, rendering, itd, Chrome i drugi browseri uvek koriste samo integrisanu. Mozes proveriti u task manageru koja graficka radi kada pustis video ;) Ovo sto sam te pitao je cisto zbog testa tog procesora i da li zaista moze da gura 4k video, probacu reinstalaciju chipset drajvera, verovatno je to problem.
 
Poslednja izmena:
kajaces se taj lenovo prosecor nula ekrani bledunjavi kuciste plastika, bolje neki polovan za te novce

Нисам још ништа купио, не бих да журим, a сва срећа још вас коментарише, па помно пратим све овде, а и по WEB продавницама (кретање цена). :Д
 
Ja bih ako mogu da iskoristim temu za jedno vrlo verovatno glupo pitanje a nisam imao pojma na kom drugom mestu da ga postavim?

Jel je velika razlika između HD Ready i FHD rezolucije na laptopu? Planiram već duže vreme da pazarim jedan laptop i ja nisam neki zahtevan korisnik. Igrice ne igram, kosristio bih da vežbam i učim programiranje, aplikacije poput Net Beans-a ili Work Bencha i standardno poneki film da pogledam.

Našao sam jedan polovan laptop koji mogu da pazarim za 40-ak hiljada što meni odgovara po ceni. AMD Ryzen 5 2500U, Vega 8 integrisana, SSD 256 GB sa 500 GB HDD-a, 4 GB DDR4, 15,3 ekran ali je rezolucija 1366x768.

Mislim da je laptop za ovo što meni treba vrlo dobar, ali ova rezolucija me sada baš koči u konačnoj odluci. Pa me zbog toga interesuje sa tom veličinom ekrana jel je razlika između HD Ready i FHD velika i uočljiva ili ima razlike ali nije baš tako velika?
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi ja imam laptop proizveden 2017 sa rezolucijom 1366x768 slika je sasvim pristojna mada ti paneli polako izumiru i pretpostavljam da ce ih posle 2020 biti sve manje i manje u prodaji , moj panel je CMN15DB (najverovatnije Chi Mei) proizveden 2015 i sasvim je skroman ako je neki noviji laptop a ima tu rezoluciju ne mora da znaci da je les panel u njemu , proizvodjaci laptopova postepeno izbacuju 1366x768 ali ima jos iha ha da izumru laptopovi sa takvom rezolucijom , recimo eto taj laptop ima sve odlicno osim rezolucije ,pogledaj ga uzivo pusti neki full hd snimak vidi jel cisto ako ti odgovara uzmi mada za 40.000 mozda mozes i full hd da nadjes polovan.
 
Drasticna razlika.

2500u ima duplo vise jezgara, takodje Vega 8 ima vise nego duplo vise shader-a. Prakticno i CPU i GPU duplo ili vise jaci.

2500u je u rangu intel i7 HQ procesora(pre osme generacije) koji su (bili)vrh laptop ponude.
 
Poslednja izmena:
Barem tri puta slabije.
 
Ovaj Ryzen 5 2500U izgleda neka aždaja od procesora. Zašto su ovi Intelovi i5 skuplji od njega a Ryzen 2x bolji? Mislim ovde kod nas po prodavnicama laptopovi po 70,80, 90 hiljada sa i5-6200U i 7200U procesorima a Ryzen po testovima duplo jači. Da ne pominjem Vega 8 karticu koja je tri puta jača od svake integrisane Intelove. Čak je i Vega 3 jača od većine Intelovih integrisanih?

Koja je tu fora?
 
Pokusao sam objasniti da su ti sajtovi djubre, ali izgleda da mi nije poslo od ruke.

Taj A12 je derivat matore(i veoma lose) arhitekture. Ima dva klastera i u ta dva klastera su zbijena dva modula koji dele FPU jedinicu, dakle nije pravi quad-core, vise je 2c/4t. Takodje, radjen je u matorom 28nm procesu.

Alu jedinica je krs, IPC je 50-60% slabiji od Ryzena, integrisana je neuporedivo losija. U sustini, Ryzen sa 4 jezgra i SMT je sto se procesorske snage tice barem 2 ipo puta jaci, a graficka je takodje dosta bolja.

Edit:

Da, 2500u je azdaja :)
 
Poslednja izmena:
Hvala na lepom objašnjenju ali opet mi nisu jasne ove cene u našim radnjama?

Evo recimo ovako:

i5-7200U
4GB DDR4
128GB SSD
Intel HD Graphic 620
15,6' (FullHD)

to je 78 990 dinara

Ryzen 5 2500U
8GB DDR4
256 SDD
Vega 8
15,6' (FullHD)

a ovaj je 68 900 dinara

jel normalno to?
 
Nazad
Vrh Dno