Šta je novo?

Arhimed ubica Amige, Atarija i PC-a

ASIC

Cenjen
Učlanjen(a)
10.10.2013
Poruke
609
Poena
170
Acorn Arhimed je 32-bitnih kućni kompjuter koji je počeo da se proizvodi 1987. Prvobitno su predstavljeni modeli 305, 310 , 410 i 440 koji se razlikovali po kolicini memorije, mogucnostim prosirenja... dok je procesor kod svih modela bio isti. (Da ne bude zabune ovo ubica iz naslova odnosi se na njihove performanse sa kojima nijedan od tadasnjih personalnih kompjutera nije mogao da se meri a ne na prodaju.) Iako je kod nas bio manje popularan od Amige zbog cega u anketi za izbor najboljeg retro racunara na forumu jedini pored BBC Micra nije osvojio nijedan glas njegova pojave je dugoročno gledano možda imala i veci uticaj na kompletnu računarsku scenu a razlog za to je njegov revolucionarni procesor ARM2 koga je Acorn razvio u najvećoj tajnosti.

Ovaj procesor je bio značajan iz dva razloga. Prvi razlog je taj što je u pitanju bio prvi RISC procesor namjenjen kucnim racunarima a drugi razlog je taj sto je u pitanju bio prvi ARM procesor. Mislim da nema potrebe da pišem koliko je ovo drugo značajno pošto danas skoro svi mobilnih telefona koristi ARM procesore kao i mnogi televizori i drugi uređaji.

Primenjeni RISC-bazirani pristup računarskog dizajna znači da ARM procesori zahtevaju znatno manje tranzistora od tipičnih procesora kod prosecnih računara. Ovaj pristup smanjuje cenu, zagrevanje i potrošnju energije. 

Čisto da bi svatili koliko je ovaj kompjuter bio revolucionaran u doba kada se pojavio navescu samo jedan primjer. Arhimedov procesor je 1987 imao sličan broj tranzistora kao i Intelov 8086 procesor iz sedamdesetih sto mu nije bilo nikakva prepreka da na testovima tuce Intelov procesor 80386 koji je imao vise nego 9 puta više tranzistora i radio na 2 puta većoj frekvenci.

592px-AcornArchimedes-Wiki.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala za info, zaista zanimljivo.
Šta se desilo sa samim brendom?
 
Ukratko kako je od Acorna nastala kompanija ARM.

Krajem 1980-ih Epl i VLSI Technology su započeli saradnju sa Acorn-om na novijoj verziji ARM jezgra. 1990-e, Acorn je prebacio dizajnerski tim u novu kompaniju nazvanu Acorn RISC Machines Ltd., koja je postala ARM Ltd kada je njena roditeljska kompanija, ARM Holdings plc, ušla na Londonsku berzu i Nasdak tokom 1998-e.[18]

images


image23.jpeg


Aple Newton prvi rucni racunar koji je koristio ARM

Nova Apple-ARM saradnja će kasnije prerasti u ARM6, prvi put izbačen rane 1992-e. Apple je koristio ARM6-bazirani ARM610 kao osnovu svog Apple Newton PDA. Tokom 1994-e, Acorn je koristio ARM610 kao glavni procesor (CPU) u svojim Acorn Computer Risc PC računarima. DEC je licencirala ARM6 arhitekturu i proizvela StrongARM. Sa 233 MHz, ovaj procesor je trošio samo jedan vat (novije verzije čak dosta manje). Ovaj rad je kasnije predat Intelu kao deo pravnog dogovora, i Intel je iskoristio priliku da obogati svoju i960 liniju sa StrongARM-om. Intel je kasnije razvio svoju implementaciju visokih performansi zvanu XScale..


Koga zanima ovde ima na srpskom o istoriji ARM-a.

https://www.sk.rs/2018/08/sksc01.html


A ovde nesto vise o samoj arhitekuri.

https://sr.wikipedia.org/sr-el/ARM_архитектура [18] you
 
Poslednja izmena:
Interesantno.
Ne razumem se puno u harver, ali meni je iz te ere (1987) najbolji (16-bit) japanski Sharp X68000.
On je grafički kidao svakji komp iz tog vremena, čak višestruko i amigu.
Doduše, koštao je ko 5 Amiga.

Kako se X68000 poredi sa Arhimedom?
Je l' arhimed furao samo brzinu, ili je imao i velike grafičke mogućnosti (gomile sprajtova, hiljade boja...)?
 
klikbejt.

da je nazvao temu istorija arm arhitekture, ne bi imao tri pregleda.
 
Interesantno.
Ne razumem se puno u harver, ali meni je iz te ere (1987) najbolji (16-bit) japanski Sharp X68000.
On je grafički kidao svakji komp iz tog vremena, čak višestruko i amigu.
Doduše, koštao je ko 5 Amiga.

Kako se X68000 poredi sa Arhimedom?
Je l' arhimed furao samo brzinu, ili je imao i velike grafičke mogućnosti (gomile sprajtova, hiljade boja...)?

Procesor mu je bio bolji grafika nije.

Od Amige koja koristi koristi sličan procesor kao x68000 Arhimed je na testovima u proseku bio brži 17 puta. Tacno je da je Sharp imao oko 1.5 puta brži procesor od Amige 2000 ali je to još uvek bilo daleko od performansi potrebnih da se prestigne racunar koji je bio brzi i od preskupog Mekintosa 2 sa 68020 procesorom.

Iako mu je maksimalna rezolucija bila ista kao kod Sharpa hiljade boja nije imao sigurno. Podrzavao je rezoluciju 640 x 256 u 256 boja što je tada bilo sasvim solidno za racunar te cene.
 
Poslednja izmena:
Interesantno.
Ne razumem se puno u harver, ali meni je iz te ere (1987) najbolji (16-bit) japanski Sharp X68000.
Uh, X68000... I tata bi, sine, ali mislim da nema šanse. Manje-više se prodaju samo u Japanu, skupi su, a dostava je možda i skuplja.
 
Možda nije baš retro, retro, al ajde da se pohvalim. Barem što se zanimljivih procesora tiče.

Ja sam svojevremeno (početkom 2000tih) dobio Sony VAIO PCG-C1VE - laptop odnosno preteču današnjih netbook računara. Za ono vreme nezamislivo mali (9 inča ekran) ali funkcionalan. Međutim, nije veličina ono što ga je činilo zanimljivim već procesor. Bio je to prvi računar sa Transmeta Crusoe TM5600 procesorom. Takozvani morphing procesor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Transmeta
https://www.zdnet.com/product/sony-vaio-pcg-c1ve/

Sony je inače tada bio na vrhuncu, kako sa laptopovima tako i sa mobilnim telefonima. Brdo inovacija koje drugi nisu imali. Web Camera (u ono vreme retka i u full size lapovima), a pošto touch nije postojao, prebacili su sa mobilnih telefona Jogdial - rotirajuće dugme za olakšavanje rada u menijima i sl. Baterija vrh, meni pri snimanju kamerom trajala 6 sati. U takvo malo čudo uspeli su da smeste i ATI Rage M1 grafiku. Ma loodiloo.
 
Kakav naslov teme, kao novinari iz Blica da su pisali. Nema veze sa mozgom.

De de.. šta ste zapeli toliko za naslov?
Nije baš da je Informer. :)

Ako meni, kao okorelom Amigisti ne smeta (možda zato što se PC pominje među ubijenima :D ), zašto bi ikome smetalo?


Uh, X68000... I tata bi, sine, ali mislim da nema šanse. Manje-više se prodaju samo u Japanu, skupi su, a dostava je možda i skuplja.

Ma... :) Ne žudim ja toliko da ga imam, samo kažem da je po meni, to možda najmoćnija mašina iz 1987. (bar što se grafičkih mogućnosti tiče).
Ali ako mi uspe jedan veliki projekat (nevezano za retro scenu), javno obećavam da ću nabaviti jedan, i pokloniti ti. :) Pa kolko košta da košta....
 
Dobro je da negde u naslovu nije naveden i Apple inace bi bilo mrtvih. :D


800px-Acorn_Archimedes_A3000_Computer_Main_Unit.jpg

A3000

Mala istorija Arhimeda i Acornovih ARM kompjutera


1987 Acorn je predstavio prve ARM racunare Arhimed A305, 310, 410 i 440.

1989 se pojavio BBC A3000. Za razliku od starijih serija ovaj model je smesten u tastaturu bas kao i pojedini rani kucni kompjuteri. Model A3000 je u prizvodni zamenio seriju A3xx

-Iste godine Acorn predstavlja modele Arhimeda 410/1, 420/1 i 441/1 koji su u odnosu na raniju seriju 4xx dobili unapređeni memoriski kontrolor kao i mreznu radnu stanicu R410 koja umesto Artura koristi UNIX.

1990 se pojavio Archimed 540 i UNIX radne stanice R225 i R260. Ovi modeli su bili prvi modeli kod koga je stari ARM2 procesor na 8 Mhz zamenjen sa novim ARM3 procesorom. Od ova tri modela jedino model R225 nema hard disk dok modeli 540 i R260 koriste SCSI hard diskove.

1991 Acorn predstavlja model A5000 koji se nalazi u klasicnom desktop kucistu i ima ARM3 procesor koji zavisno od podmodela radi na 25-33 Mhz. Za razliku od modela predstavljenih predhodne godine ovaj model umesto SCSI koristi IDE hard disk.

1992 su predstavljena 4 modela A3010, A3020, A4000 i A4. A4 je razliku od dosada nabrojanih modela jedini laptop kompjuter. Preostala tri modela prestavljena te godine su znacajni po tome sto su bili prvi Acornovi ARM desktop kompjuteri kod kojih je primenjen dizajn sa sistemom na jednom cipu koji je danas toliko popularan kod mobilnih telefona.

-Vizuelno najveca razlika između serije A4000 i serije A3xxx jeste ta sto A4000 koristi deskop kuciste dok su modeli serije A3xxx smesteni u tastaturi. A3010 je bio namenjen kucnim korisnicima zbog cega je imao prikljucak za televizor i za razliku od modela A3020 i A4000 nije imao hard disk i mrezni prikljucak. A4000 je ima klasican IDE hard disk kapaciteta 210 mb dok je zbog svoje manje velicine kucista hardverski gotovo indentican A3020 dobio manji hard disk kapaciteta 80 Mb namenjen laptop racunarima.

a5000a4000.jpg

A4000 i A5000

Acorn_A4-computer.png

Laptop A4
 
Poslednja izmena:
Moj A3010 je nažalost neispravan, ili bolje reći polu-ispravan (daje sliku, miš se pomera, ali nešto ne valja sa elektronikom na ploči koja je izgleda pretrpela prolivanje nečega), ali zato A3000 radi k'o sat, bar sa disketa (još uvek muku mučim sa njegovim IDE kontrolerom, zasad ne uspevam da ga nateram da radi). Fine mašine, svakako!

Ako nekog zanima da se poigra sa njima, poneću na sledeće okupljanje, samo mi javite...
 
Poslednja izmena:
Arhimedes znam samo kroz emulaciju, ali od kad sam ga tako prvi put isprobao pre 15-tak godina na Red Squirell emulatoru i odigrao neke njegove igre, nije bilo dileme da je reč o izuzetnoj mašini.
Već smo ovde pominjali njegovu vrhunsku verziju Elite koju sam dosta igrao, ali njegov Risc OS je ono što stvarno impresionira.
Nisam previše ulazio u njegove tehnikalije, ali način na koji ovaj OS komunicira sa korisnikom i uopšte jedan komfor i lakoća u radu me uvek oduševe.
Srećom danas i jedan skromni raspberry pi može sasvim lepo da emulira Risc OS, tako da je uživanje u ovom okruženju lako dostupno.
Ja sam na toj modernoj verziji instalirao emulator originalnog Archimedesa i bez problema pokrenuo Elitu, Starfighter i ostale hitove.
Što se tiče ovog Japanskog x68000, skoro sam isprobao neke igre na RetroPie paketu i nisam se nešto previše oduševio.
Grafički možda je otprilike na nivou Mega Drajva ili Snes-a, ne znam kolika mu je biblioteka igara, ali ovo što sam probao je daleko skromnije od onoga što je Amiga imala u to vreme.
Kada bi morao da biram, bez razmišljanja bih uzeo Archimedes...
 
Arhimedes znam samo kroz emulaciju, ali od kad sam ga tako prvi put isprobao pre 15-tak godina na Red Squirell emulatoru i odigrao neke njegove igre, nije bilo dileme da je reč o izuzetnoj mašini.
Apsolutno se slažem!
Što se tiče ovog Japanskog x68000, skoro sam isprobao neke igre na RetroPie paketu i nisam se nešto previše oduševio.
Grafički možda je otprilike na nivou Mega Drajva ili Snes-a, ne znam kolika mu je biblioteka igara, ali ovo što sam probao je daleko skromnije od onoga što je Amiga imala u to vreme.
Možda nisi video prave igre, možda ne... Recimo, X68000 portovi su maltene 1-na-1 preslikane arkadne igre, i po grafici i po zvuku i po brzini, nešto što mislim da nijedna kućna mašina iz onog doba nije mogla (ako grešim, ispravite me). Evo jednog izbora igara:


A da ne bude da preotimam temu, evo i lepe kompilacije igara za Archimedes-a:
 
Recimo, X68000 portovi su maltene 1-na-1 preslikane arkadne igre, i po grafici i po zvuku i po brzini,

Pa nije ni čudo, obzirom da su tadašnji programeri uglavnom programirali na X68000 sve arkadne igre.
Tako sam bar pročitao negde.

Sorry za oftopic.
 
Arhimed je, kad se pojavio, bio samo san za mene. Na žalost nikad nisam video makinu uživo.
 
Bilo bi dobro da neko donese i Amigu pa da se uporede programi i igre koje postoje na obe platforme.
 
Sta imaš od programa i igara ?
Situacija sa Acorn mašinama (a naročito Arhimedom) je takva da je softver besplatno jako teško naći, prvenstveno zato što su neke firme otkupile prava za dosta toga i sistematično skidaju sadržaj kada se pojavi bilo gde na internetu. No, zato možeš da kupiš gomilu softvera za 30 godina staru mašinu, jer se i danas masovno koristi, je l' da... Imam valjda sve što je freeware, i ono što se uobičajeno može naći na par mesta (što niko nije otkupio), i naleteo sam par puta na male arhive gde sam našao još ponešto. E, sad, nešto od tih stvari što imam zahteva instalaciju na HD, kojeg zasad u CF varijanti nisam uspeo da poteram...
 
Poslednja izmena:
Ovom sam ja uradio pre godinu ili dve ali iz nekog drugog tutorijala.
Poenta je da se instalira prvo standardni RiscOS za Pi, a onda pod njim emulator Arhimedesa, jer na žalost procesori nisu kompatibilni, tako da nativno korišćenje većine Arhimedovog softvera nije moguće.
Kažem većine, jer sam čitao da je nešto softvera prerađeno i može se direktno pustiti na današnjem RiscOS-u, ali mene je zanimalo da pokrenem originale igre, pre svih Elitu na Rpi i to se za sada može samo na ovaj način, ali na sreću radi savršeno.
 
@universe: RiscOS radi native na RPI, uz male ispravke u odnosu na original, baš zato što procesori jesu kompatibilni (unazad). A emulacija archimedesa pod Rpi je neophodna zbog custom čipova jer igre ne koriste OS nego direktno pristupaju hardveru. Što se snage tiče, 8Mhz ARM2 je bez problema snage 68030 na 33Mhz. Nažalost nema nikakvu grafičku akceleraciju, sva skrolovanja i sprajtove mora da radi procesor.
 
Nazad
Vrh Dno