Šta je novo?

GA-H61M-DS2 / Pentium G2030 - vrlo spor, zakopa na HEVC klip sa telefona.

TEP3A

Čuven
Učlanjen(a)
07.02.2002
Poruke
1,866
Poena
695
Drugari,

moram da priznam da sam mnogo zardjao od svojih serviserskih dana pa da priupitam ovde:

Keva koristi neku staru Altos konfiguraciju:
GA-H61M-DS2 (rev5) / Pentium G2030 / 8GB / SATA3 7200 500GB Toshiba DT01ACA050

Na papiru ovo i nije lose, ali, HDD kao da je veoma spor. Bukvalno po ulasku u Win10, 3-4 minuta mu treba da podigne skype i recimo otvori chrome. Verujem da je CPU takodje usko grlo jer kad im prebacim neki klip sniman u 4k/30fps/hevc CPU zabode u 100% toliko da jedva ugasi video player (VLC).

hdd.png

Dakle, to su 2 problema, spor rad (planiram da ga resim kupovinom ssd-a od 128 i da kloniram sistem) a sa druge strane, sta je potrebno da ne koci kad pusta klipove? Da li bi upgrade CPUa pomogao? Recimo neki Core i3/i5 - 3xxx vidim da ploca podrzava.

Unapred hvala.
 
Iz gadafijevog teksta, ono što tebe interesuje...

Intel 6th-generation ‘Skylake’ Core processors or newer
AMD 6th-generation ‘Carizzo’ APUs or newer
AMD ‘Fiji’ GPUs (Radeon R9 Fury/Fury X/Nano) or newer
Nvidia GM206 GPUs (GeForce GTX 960/950) or newer
Other Nvidia GeForce GTX 900 series GPUs have partial HEVC hardware decoding support
Qualcomm Snapdragon 805/615/410/208 SoCs or newer. Support ranges from 720p decoding on low-end parts to 4K playback on high-end parts.
Nvidia Tegra X1 SoCs or newer
Samsung Exynos 5 Octa 5430 SoCs or newer
Apple A8 SoCs or newer
Some MediaTek SoCs from mid-2014 onwards

Najjeftinije uzeti grafiku. GTX 950 naprimer.
 
hm...imam na jednom laptopu i3 4005u na svega 1,8ghz i pušta sopranove 1080p hevc bez problema,mislim da je puštao i na 10w tdp-ju (0,8ghz) isto ali nisam siguran...mpc hc poslednji x64 build,stock renderer.tako da mislim da pre zavisi od samog fajla/rendera nego globalno dal' može hevc da pusti.
 
Koliko ja vidim, HD 4400 iz tog procesora ima opciju hardverskog dekodiranja hevc 8-bitnog materijala.
 
gore ste napisali od skajlejka pa nadalje,zato moj komentar.
 
Parcijalna podrška (radi samo 8bit, ne i 10bit), ne treba na to ići. Svaki film/serija je sada HDR10/10-bitna (plus je 4k), za šta HD 4400 nema podršku. Isto GTX 970 ima tu foru parcijalne podrške i ne radi uvek najbolje.

GTX 950, čak iako je slabija karta, novija je od GTX 970 i ima punu hevc podršku.
 
sopranovi su 10bit,nigde problema ni na 800mhz.

pre nego potroši lovu na gpu (i ja nikad ne bih uzeo nvidiu za video plejbek,mnogo pre gcn radeona sa uvd 6.0 ili kasnijim ali to je druga priča...) ništa ga ne košta da vidi sa mpc-om i isključi taj izgleda jako buđav hdd iz priče.
 
Nigde ne nalazim info za 10bit podršku za tu grafiku...

Ako te ne mrzi, uzmi odradi ovaj brzinski checker da vidimo šta kaže šta sve podržava zapravo HD 4400.

http://bluesky23.yukishigure.com/en/DXVAChecker.html (ima na dnu portabilna verzija).

edit: evo sad gledam nema Sopranovih u 4k niti ništa zvanično za 4k. Šta si gledao ti? Neki reenkod BD-a sa h264 na h265? Koliki je bitrate toga?
 
Poslednja izmena:
napisao sam lepo 1080p hevc rip i dopunio da je 10bit.niko sem ti i ne priča o 4k,dečko hoće da pregleda snimke sa kamere,ne da juri videofilske ripove.

ja sam se nadovezao da ako mrtvi 4005 i to obogaljen na 800mhz pušta hevc 1080p bez problema,sumnjam da taj ajvi pentium ne može.
 
Poenta je da si skinuo neki 1080p hevc 10bit sa verovatno 2-3mbps. Zato taj HD4400 to može da pusti. Sa tim bitrate-om može i slabija konfa to da pusti uz softverski dekod.

On hoće da gleda 4k/30fps/hevc nekompresovano sa telefona (obično je bitrate oko 30-40mbps), što se ne razlikuje mnogo od 4k bluray-a. Eventualno bit-depth (kod njega je vrv 8bitni video). On bi isto mogao da pusti to što ti si pustio (zbog malog bitrate-a i rezolucije), ali ovo što on hoće bez hardverskog dekodiranja ne može.

Jednu stvar si u pravu - preskočiti definitivno VLC za 4k stvari. MPC-HC sa LAV filterima je propisniji i bolji način puštanja 4k stvari.
 
Poslednja izmena:
Moze li kod mene 4k na 60 fps u youtube evo podataka iz DXVAChecker:

Capture.PNG
 
moja greška,nisam video taj 4k deo,samo hevc,pa pomislio da generalno priča o hevc-u.
 
Hvala drugari na savetima ali izgleda da mi se ne isplati da kupujem GTX 950 samo da bi unapredio konfiguraciju koja verovato cela toliko vredi(plus ni napajanje nije najjace, verovatno nekih realnih 300W). Ukoliko neki od i3/5 - 3xxx ne moze da pomogne, onda samo idem na SSD da dobijem na brzini a za klipove sta da se radi. Probacu i sa MPC playerom. U pitanju su 4k/30fps/hevc klipovi sa Note9.
 
to jedino da okačiš takav nekakav klip i da neko sa ajvi i5 pusti i kaže ti jel može softverski da ga sažvaće.
 
Nazad
Vrh Dno