Šta je novo?

Kombinovanje CPU/GPU

angelico

Poštovan
Učlanjen(a)
04.08.2015
Poruke
13
Poena
54
Kada sam zadnji put uzimao komp nvidia graficka je bolje radila sa intel procesor/mobo, dok je ati bolje radio sa amd procesor/mobo.

Posto sad uzimam novi komp u komponentama, a ispao sam iz IT sveta, zanima me da li su jos uvek grafike bolje optimizovane da rade sa odredjenim CPU/mobo ili mogu da kombinujem intel cpu sa ATI gpu i AMD cpu sa nvidia GPU?

Za sada mi je za CPU pik AMD Ryzen 5 2600 ili Intel Core i5-8400, a posto Rryzen ima bolji odnos cena/performanse, ako je optimalno, hteo bih to da iskombinujem AMD CPU sa nvidia GTX grafickom (npr 1050 ili 1070).
 
Slobodno idi na Ryzen-a, jači je i jeftiniji. Nema tu nekog preferireta sa procesorima tih jačina. To što je ranije jedno sa drugim "radilo bolje" je zato što je neka stvar bila knap, pa i ona mala razlika je uvek dobrodošla.


E sad grafika... 1050 i 1070 su komplet drugačiji rangovi. 1070 je svakako bolja i ako se igraš, svakako na nju idi. Ako ne, 1050 je i više nego dovoljna. Imaš npr sada i Sapphire Pulse RX 580 4GB za 25k, što je dobra opcija ako bi želeo nešto između (ne krš performanse 1050-ice i ne cenu 1070-ice a dovoljno dobro za 1080p igranje).
 
Kada kazem pre, mislim pre 5 god (kada sam kupovao zadnji komp). Tada su intel cpu, intel mobo i nvidia gpu bili optimizirani da rade jedni sa drugima, i bilo je manje problema u praksi sa kompatibilnoscu, bile su malo bolje performanse ako se uzme taj combo i sl.

Ok, hvala vam, onda mi se Rajzen cini kao odlicna opcija.

Ispao sam totalno iz toga sveta, tako da pre nego sto uzmem komp, imam jos da citam ovde i na drugim forumima kako bi odabrao mobo, GPU, mem i SSD koji imaju najbolji odnos performansa/cena.
 
Tada je AMD radio loše sa svakom grafikom, a Intel odlično sa svakom grafikom :d

I to - nije mi jasno 1050 ili 1070??? Kao da biraš između Fiće i Mercedesa. A tebi verovatno treba Toyota (GTX 1060) ili VW (RX 570/580) :D
 
ako je optimalno, hteo bih to da iskombinujem AMD CPU sa nvidia GTX grafickom (npr 1050 ili 1070).

Kada kazem pre, mislim pre 5 god (kada sam kupovao zadnji komp).

I to - nije mi jasno 1050 ili 1070??? Kao da biraš između Fiće i Mercedesa.
angelico, ja iz do sad napisanog zakljucujem da nisi gamer i da ti ne treba GTX 1070, pa ako hoces korisne savete, najbolje je da napises za sta ti tacno treba komp (da li koristis neke specificne programe i slicno).

Mislim, ako je za to sto planiras da radis sa novim racunarom dovoljan i integrisan GPU, glupo je da bacis pare na graficku kojoj neces iskoristiti ni polovinu njenih mogucnosti :type:
 
angelico, ja iz do sad napisanog zakljucujem da nisi gamer i da ti ne treba GTX 1070, pa ako hoces korisne savete, najbolje je da napises za sta ti tacno treba komp (da li koristis neke specificne programe i slicno).

Mislim, ako je za to sto planiras da radis sa novim racunarom dovoljan i integrisan GPU, glupo je da bacis pare na graficku kojoj neces iskoristiti ni polovinu njenih mogucnosti :type:

Izvini, tek sam sad video odgovor :) Ponekad odigram WOT i odigraću ubuduće Witcher-a 3 i sl. igre, ali više mi treba za neki normalan rad, net, pustim HD film na tv, ponekad kad hoću nešto da uradim u Photoshop/After Affects/Sound forge da mi ne štuca, i da radi ok sa sledećim Windowsom. Znači, treba mi nešto što će da radi ok u sledećih 3-4 god bez štucanja.

Za sad sam izabrao combo AMD Ryzen 5 2600 + AMD RX 570 Pulse 4G, kao nešto što ima najbolji odnos cena/performanse, a radi mi posao.
 
Zavisi i od rezolucije. Ako je za 1080p, mislim da bi GTX 1070ti/RTX 2060 bila optimum, a razliku u ceni uložiš u i7 procesor(6700), koji bi isto doprineo kod nekih igrica, ne svih. Za veće rezolucije 1440p i sl. bi GTX 1080 dosta doprinela performansama. Mada sve zavisi od igrica i šta igraš, proveri malo testove za youtube-u za i5 6500 i GTX1070/1080, za veliku većinu bi po meni GTX 1070 bila neki optimum-maksimum, ili još bolje RTX 2060 sa i7 procesorom.
 
Poslednja izmena:
Znaci 1080 bi bila prejaka za ovaj cpu?

Ako možeš da priuštiš, slobodno uzmi jaču. Kad pogledaš kako pišu o bottlenecku, pomislio bi da da će ti procesor načisto ugušiti grafiku ako ga baš ne upicaniš po ko zna kakvim kriterijumima.
Pre ili kasnije ćeš ionako morati da menjaš procesor i onda nećeš morati da se pitaš da li ti je grafika adekvatna ili moraš da menjaš i nju...
 
Slobodno 1080.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno