Šta je novo?

Problem sa HDD u Drive Caddy

miroo

Poštovan
Učlanjen(a)
13.06.2017
Poruke
162
Poena
80
U laptop LENOVO 100-15IBD ne mesto HDD sam ubacio SSD Samsung 850 EVO. Stari HDD ST1000M024 HN-M101MBB sam pomoću Drive Caddy postavio umesto DVD. Napravio sam svežu instalaciju Windows 10.

Problem: Windows u 99% slučajeva ne vidi HDD. Ponekad se desi da ga vidi, ali "Disk managament" pokazuje problem i ne može da ga inicijalizuje (u slobodnom prevodu). Pokušao sam sa instalacijom Linux Mint i Ubuntu i u oba slučaja Linux "vidi" HDD i pristupa mu bez problema. HDD i Drive Caddy sam probao na drugim laptopovima (Acer i Medion) i HDD je radio normalno. Probao sam u mom laptopu HDD WD od 320 i 500 Gb i Windows ih je prepoznao bez problema. Čak mi se, jednom, desilo, nakon isprobavanja HDD WD da je proradio i moj HDD, ali je radio do prvog restarta. Napominjem da sam više puta instalirao Windows 10 i 7 i uvek se dešavao isti problem.

Može li mi neko pomoći?
 
Jedino sto mi pada na pamet je kontroler, izgleda da se muci sa 1TB hard diskom. Pitanje je da li su oni napravili podrsku za veci hard disk jer tu fabrički ide DVD. Probaj neku opciju u biosu ako ima.
 
Problem moze biti i u "Drive Caddy-u".
Desava se ponekad ali vrlo rijetko.
 
Pokušao sam sve kombinacije u biosu, bezuspešno. HDD je iz laptopa, ne bi trebalo da je problem što je od 1Tb.
Drive Caddy funkcioniše u drugom laptopu sa starim diskom, a u mom laptopu sa drugim diskovima.
 
Poslednja izmena:
Trenutno je disk prazan i nije podeljen. Probao sam i sa deljenjem na manje particije, ali nije pomoglo. Moje mišljenje je da je problem jer je disk SATA 3 a verovatno je kontroler na DVD SATA 2 i da tu dolazi do "sukoba" drajvera. To moje mišljenje potkrepljujem činjenicom da sam jednom uspeo da ga pokrenem.
 
Poslednja izmena:
traži irst drajver baš za tvoju ploču,ako ne pomogne traži sa driverindentifier-om poslednji za tvoj čipset.

možeš i preporučeni univerzalni sa win raid foruma.takođe,ako bude isto,možeš i da u kompletu ubiješ irst drajvere i vratiš ms generic koji na win 10 radi odlično.
 
Može li malo više pomoći oko irst drajvera, nije mi baš jasno šta konkretno treba da uradim? Pokušao sam sa driverindentifier-om ali mi on nije ponudio irsd drajver. Na pcsupport.lenovo.com sam pronašao "Intel Rapid Storage Technology Driver for Windows 10 (64-bit) - Notebook" i "Intel IRST Patch for Windows 10 (64-bit) - Notebook".
 
Poslednja izmena:
Pokušao sam sa irst drajverima koja sam skinu sa Lenovo podrške i sa univerzalnim sa win raid foruma i nisam uspeo. Windows ne vidi HDD u Caddy. Ako deinstaliram irst drajvere i stavim na Standard SATA AHCI Controller, Windows počne da buduje dok ne "poplavi" ekran i onda se restartuje.
 
Hmmm moze biti kombinacija problema. Ili je disk felerican ili napajanje ili oboje.
Medjutim na forumu se prica da neispravno napajanje zna veliki dio problema da napravi.
Bilo bi dobro kad bi nasao neki program za dijagnostiku ?
 
Ovo je laptop, "nema" napajanja.
 
Nazad
Vrh Dno