Šta je novo?

AMD Radeon VII

Vega VII je bukvalno MI50, sa (softverski) osakaćenim FP64 perofrmansama. Tj. taj čip je dizajniran za HPC. U ovom obliku postoji samo da bi se opravdali investitorima i fanovima kako imaju gaming kartu za high-end tržište. Zapravo, sa 16GB memorije i 1/4 FP64 performasnama, ona je zanimljiva prvenstveno entuzijastima i developerima. Nema potrebe diskutovati o igrama kao primarnoj nameni. Posebno što ni konkurencija ne nudi primetno bolji odnos cena/performanse (5-10%), pa tako i jedni i drugi fanovi imaju razloga da izaberu svoj tabor.

Neće biti primetnog poboljšanja kroz drajvere, neće biti ni 8GB varijante. Nema ni potrebe
 
Lol...dakle da bi se borili protiv gaming karte oni će otključati pro featurese...interesantno :D
 
Haha, pa ko će sad da im kupi WX 7100 i bilo šta iznad :) Ja ti kažem da ovo nije gaming karta, već da se tako prodaje da bi imali nešto. Tj. za investitore i fanove.

Što je još gore, ni Quadro više nije toliko primamljiv. Jedino što nema 10 godina garancije (3+7) kao WX modeli
 
Već je u prodaji (750 € u EU). Prva isporuka je rasprodata, sad ide nova.

Inače, Vega VII ipak nije zamena za WX. Naime, (skoro) sve Radeon karte će dobiti Pro drajvere, namenjene pre svega poslovnim korisnicima. Ali neće imati optimizaciju i sertifikaciju proizvođača za profi upotrebu, kao i još neke dodatne opcije. Mada je ovo svakako dobar potez AMD-a

https://www.anandtech.com/show/13947/amd-releases-radeon-pro-software-for-enterprise-19q1
 
Čekajte, zar Lisa nije rekla da je Radeon VII namenjen za igrače i za kreatore? Ne vidim razlog zašto je nekome čudno što ova grafika dobija podršku za PRO drivere......
 
Poslednja izmena:
RX 470, ali ne i RX 480?
 
Pokušavam da nađem na netu, ali mi ne ide, sada, kada rekoste da je rasprodato, znam i zašto :) Može li mi neko reći koje su to prednosti koje će VII imati instaliranjem tih PRO drajvera u odnosu na "obične" drajvere i koja je prednost u odnosu na nvidia 2070/80 kartice (sa tim pro drajverima)?
 
Nema neke posebne prednosti. To je drajver namenjen za poslovne korisnike, i to velike sisteme pre svega. Tj. može se očekivati da je stabilniji (matora neka verzija verovatno), ali i lošiji za igre.
 
Igre mi nisu prioritet, nego video obrada. Ima li tu neke prednosti u odnosu na Nvidiu 2070 i 80?
 
U fajlu koji je okačen, u samom EXE, nalaze se neki zapisi kao Navi10 i Navi14, između ostalog.
 
Pojavila se kod nas, cena 95k

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Samo oko 5% skuplje od cene u Nemačkoj počinjem da se brinem :)....
 
^Kod nas u radnjama, poslao sam ti link u poruci da ne navodim radnju na forumu.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
- Vanserijski kvalitetan prikaz na ekranu
Ovo se odnosi na 2d ili 3d sadrzaj?
 
apropo ovog podatka o memoriji , posedujem 1080 TI, i u Far Cry New Dawn, upalite HD texture, i gledate kako igrica jede VRAM. Bez problema predje 10gb vrama. Tako da uz novije naslove koji ce lako prici ili preskociti 8gb,mislim da je rtx 2080 osakacena u tom pogledu. Da su stavili barem 12gb pa ok,barem neki pomak u odnosu na 1080...ovako gtx 1080 ti , pa po meni radeon vii za tih nekih 750 evra uopste nije los izbor ! Cak u domacim radnjama mislim da to uopste nije losa kupovina , barem kad se pogleda statistika, i problemi sa memorijama na RTX seriji ...
 
Sve je to lepo,ali moze da se napravi petlja od par redova u kodu koji ce da popuni ne 11 vec 11x11gb...poenta je da vredi taj udar na performanse pomenuti texture pack. A nisam primetio hvalospeve kako je nesto neprevazidjeno.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Ima Radeon VII još jednu prednost. Za gaming na 4K TV-u koji podržava FreeSync za sada AMD karte su jedina opcija ako hoćete benefite FreeSynca. Iako je nVidia podržala FreeSync na svojim karticama, on radi samo preko Display Port-a. FreeSync over HDMI i dalje je rezervisan samo za AMD.
Na stranu što je kod nas RTX 2080 preko 100€ skuplja opcija...
 
130e za hladnjak?

Toliko su vodeni blokovi. Ne znam, ako ima negde jeftinije dajte uputite me. :)
Nego, tih 130e je manji problem kada je Alphacool blok u pitanju. Ovo je horor:
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/bjequt/alphacool_radeon_vii_waterblock_fitment_issues/

U mom slučaju nije otpala komponenta, već je "samo" oštećeno kućište navojnice. Sreća kartica radi i dalje bez problema.
Refundirali su mi cenu bloka, a karticu neće da popravljaju jer su mi kao poslali upozorenje nedelju dana pre nego što sam pokušao da montiram blok.
To što su slali sa nekog levog email accounta i što je završilo u Spam folderu, to nije bitno. :S:
 
Inače ja sam undervoltovao moju na 1030 mV i podigao memoriju na 1100 MHz.
Pri loadu, sa stock vazdušnim hlađenjem drži stabilno core na 1750 MHz. Malo je bučnija nego custom nVidia karte, ali podnošljivo je i ne smeta mnogo u zatvorenom kućištu. A drastično je bolje nego reference Vega.

Kao što kaže lik u clipu koji je Mau53r okačio, kartica je termalno ograničena. Ne prilazi power limitu posle undervolta.
U mom slučaju uglavnom je tu negde oko 220-230W, sa spikovima do 270W u Unigine benchmarcima i rezoluciji 1440p.
 
Da li ventovi moraju na 100%,pitam jer uglavnom vidim da jesu kad kopa?Nisam siguran koliko ventovi tako mogu da izdrze.
 
Nazad
Vrh Dno