Šta je novo?

AMD Radeon VII

goldi

Slavan
Učlanjen(a)
21.12.2010
Poruke
8,350
Poena
455
AMD je upravo najavio Radeon VII

AMD Radeon VII with 3840 Stream Processors
The card features 60 Compute Units (3840 Stream Processors) and 16GB of HBM memory.


Dakle 3840 SP i 16GB HBM vidicemo performanse da napomenemo da je karta u 7nm procesu izradjena...


Radeon-VII.jpg

Radeon-VII-Games.jpg


Cijena 699$ dostupnost 7 Feb.
 

Prilozi

  • Radeon-VII-Games.jpg
    Radeon-VII-Games.jpg
    50.2 KB · Pregleda: 210
  • Radeon-VII.jpg
    Radeon-VII.jpg
    70.1 KB · Pregleda: 187
Poslednja izmena:
VII - Vega II, VII - 7nm. Dobar marketing. :) Nisu rekli cenu...

EDIT: Dostupna 7 februara po ceni 699$.
 
Poslednja izmena:
Hm znaci ista cena kao RTX 2080. Perfromanse (po njima) tu negde, videcemo testove, ali u globalu nista preterano interesantno....Ako nastave trend sa jeftinijim modelima, imacemo i nekog middle range Radeon-a za 349$....
Ne iznenadjujuce ali ono, jos jedan razlog za konzolu.
 
Poslednja izmena:
Smejao sam se glasno...nije mi jasno što su ljudi tripovali da će AMD da prodaje karte jeftino. Ako mogu da prodaju za istu cenu kao i NV, što bi ih prodali jeftino? Naivnost...

Mene samo zanima koliko će to da se greje. Sedmica je praktično Vega na steroidima, sa duplo više VRAM-a. 7nm će da pomogne ali ne može da napravi čudo...
 
Smejao sam se glasno...nije mi jasno što su ljudi tripovali da će AMD da prodaje karte jeftino. Ako mogu da prodaju za istu cenu kao i NV, što bi ih prodali jeftino? Naivnost...

Zato sto niko nece da im kupuje to ako prodaju po istoj ceni, ko ima pare kupice NVidu koja je kvalitetniji proizvod ko i do sada. Totalna glupost da hoce da se takmice u high-end segmentu.

Jos ako Nvidia stvarno izbaci GTX 1160 100$ jeftinije od 2060 ima da ih sahrani.
 
Ko zna šta će da urade sa 1160, ako oupšte izađe...ako budu uklonili RTX i ostave sve isto, za 50$ manje, biće super. Ali nešto sve očekujem da će dodatno da je osakate...
 
Zato sto niko nece da im kupuje to ako prodaju po istoj ceni, ko ima pare kupice NVidu koja je kvalitetniji proizvod ko i do sada. Totalna glupost da hoce da se takmice u high-end segmentu.

Jos ako Nvidia stvarno izbaci GTX 1160 100$ jeftinije od 2060 ima da ih sahrani.

Eto ti znas da je nvidija kvalitetnija od ove kartice, pa jos nije nista poznato o kartici a ti vec znas da je nvidija kvalitetnija pa stvarno koliko treba biti glup pa pisati ovakve gluposti.
 
Hm znaci ista cena kao RTX 2080. Perfromanse (po njima) tu negde, videcemo testove, ali u globalu nista preterano interesantno....Ako nastave trend sa jeftinijim modelima, imacemo i nekog middle range Radeon-a za 349$....
Ne iznenadjujuce ali ono, jos jedan razlog za konzolu.

Van mozga... odgledao sam celu prezentaciju i cekao da najave neku karticu koja bi se borila sa 1070 za manje ili bar isto para, a oni najavise ovu jaku i zacepise joj cenu isto ko RTX 2080 sto rece, a AMD nema real time ray tracing, cime samo oni pravdaju ovu cenu da mi je znati, ko ce to da im kupuje???
Deluje da ce Navi za srednji segment najaviti tek sredinom godine, a izaci ce verovatno tek krajem godine, sto je meni predaleko, pa mi jedino ostaje nada da padnu cene RX Vegi 56, koja se jos uvek prodaje za po nenormalnih 550 evra ili cu ako mi 15-og bude normalno radio gsync, ostati u zelenom timu i jos kupiti 2060 GTX pride, zbog ray tracinga.
 
Poslednja izmena:
cime samo oni pravdaju ovu cenu da mi je znati

16GB HBM2. Što je potpuni overkill za gaming i samo je nadrukalo cenu. Da su stavili 8GB i smanjili cenu za 100-150$, zakopali bi 2080.
Trebalo je lepo da je najave kao computing kartu, ne kao gaming...Možda će u toku godina da izbace 8GB verziju, ko zna.
 
Taj HBM ce im doci glave, zbog njega je cena Vege i dalje tako visoka, a ta memorija je korisna samo ako igras u 4K. Fail!

Jedino rudarima ako bude zanimljiva...
 
Da dize cijenu HBM sigurno dize, ali nije ni GDDR6 jeftin a sto se tice rudara 8 ili 16GB ne igra im ulogu nijedan algoritam koji je profitabilan ne trazi toliko memorije, svakako moguce je da kasnije izbace karticu sa manje memorije i snize cijenu.

Definitivno AMD-u treba lova za razvoj nove arhitekture prebacanje VEGE u nizi nm proces nece im nista pomoci u borbi sa nvidijom oni su sad kad su vec presli na 7nm trebali da imaju bar 30% brzu kartu od RTX 2080Ti a ovo ce bar biti 30% slabije. Sta ce biti kad Nvidija predje u 7nm proces vjerovatno duplo brza....Ako misle da se bore za gpu segment onda im treba nova arhitektura.
 
Poslednja izmena:
Čim sam čuo da hvali RX 590 (proizvod koji je bolje ne spominjati), znao sam da nema ništa od novih tehnologija.

Sve kockice se slažu - nemaju ništa za high-end market pa će još jednom raditi brute force:

- Vega u 7nm
- 1800Mhz clock,
- 16G HBM2, 1Tb/s bandwidth
- 128 ROP

Pri tom ima čak manje SP-a od Instinct implementacije - 3840.

R7_Perf.jpgR7_Bench.jpg

Potrošnja? Obzirom da i dalje tvrde 25% more performance at same power a ova karta bi trablo da bude preko 25% brža od Vega 64, znači i da će trošiti više - dakle preko 300W. Otuda i onakav kuler (koji izgleda katastrofa).

Što se tiče drugog slajda gde pokazuju performanse - za DX11/DX12, čim oni tvrde slične performanse kao RTX 2080 gotovo sigurno da će biti niže, poznajući "AMD slajdove".

A evo zašto su odabrali Strange Brigade za Vulkan poređenje:

strange-brigade-3840-2160.png


Jer u ovoj igri AMD ima jake performanse.

Recimo u drugoj Vulkan igri je totalno drugačija priča:

wolfenstein-2_3840-2160.png


Ova karta treba da bude gotovo 50% brža od Vega 64 da bi prestigla RTX 2080, što sumnjam da može da se desi. Ali čak i da bude tako, opet ne bih bio oduševljen.

Dakle, u poređenju sa RTX 2080: performnse navodno tu negde (i dalje pod znakom pitanja) pri tom 7nm vs. 12nm, 1TB/s bandwidth vs. 448GB/s, 300W+ vs. 225W i pri tom ništa od novih gaming tehnologija dok je Turing krcat istim.

EDIT: Jedino pozitivno je što transistor count nije mnogo povećan u odnosu na Vega 64.

I nadam se da je sad nakon AMD CES keynote-a svima jasno da je AdoredTv obični AMD ložač i ništa više.
 
Poslednja izmena:
Znaci ako su najave tacne 7 Februara 2019 stize novi AMD Radeon sa cenom 699$ sa snagom GeForce iz 2 Marta 2017 godine, kada je cena bila 699$.
Stim sto se mora dodati da je Marta 2017 NVIDIA uveliko imala te performanse, GP102 koriscen je od 2 Augusta 2016 u pitanju je bilo samo odluka kada ce koji model biti izbacen zbog cene.
Sto ne odlozise jos 6 meseci da napune jubilej 3 godine iza NVIDIA. Ljudi vec 2.5 godine koriste te performanse, identicne, platili ih 750-850eura AMD ih sada nudi za slicne pare.
Trziste poludelo. Sigurno ispiraju mozgove ljudima nekim sakrivenim porukama kroz te review i unboxing klipove.
 
Poslednja izmena:
Svi ste istovremo i u pravu, a i niste u pravu :), Shroedinger-ovo pravo xD

Elem, Skupe Halo product karte sa ogromnom povrsinom chip-a (na koji ide skart samo tako) idu sa zacepljenom cenom, jer i da nije ne mozes sa njima praviti marketshare, ko je mislio da ce AMD sa Vega-tipom karte da pravi marketshare ne razume ekonomiju i fiziku :)

E, sad sa Navi-jem ce da rade tacno sta je AdoredTV rekao, to jest sa manjim chipovima, i chiplet-like pandan ryzen arhitekturom ce da prodaju Xiaomi stil <=5% ili sa gubitkom da povrate marketshare (cene nece biti oformljene do nekoliko dana pre nego sto ih saznamo, a konacni clock-ovi non-engineering komada ce tek postati poznati u narednim nedeljama, kao sto na primer onaj novi Ryzen je isao na 4.6GHz(ES) na 135W a koliko ce ici zadnji primerak u cenovnom segmentu odredjenom niko ne zna jos dok se na nagomila novih ryzen-a i ne u radi bin-ovanje po principu lowest-common-denominator, a launch je 4-6 meseci od danas. Slicno racunajte da ce biti za clock-ove i kako ce biti bin-ovane i graficke)

sve je do fizike, isplativosti, kolicine skarta, cenovnog segmenta, zaliha, kolicine, itd, ...
 
Poslednja izmena:
AHahaha koje cegovan od karte pa da li su oni normalni ?? AMD da pod hitno ZATVORI GPU deo firme i fokusiraju se na CPU posto tamo barem napreduju, ovde vec iz godine u godinu samo gluposti izbacuju. Zadnji OK mid range GPU su bili 470/480 od pre vise od 2 godine, a high end zadnji valjan 290X od pre vise od 5 godina.
Ej 3+ godine ne imati high end GPU koji se moze nositi sa konkurencijom lol

Glupa Nvidia bas moze da radi sta hoce :/

Ma koliko u ovoj generaciji konzola preferiram da se igram na PC-u pitam se da li ce tako biti i kada stigne next gen.
 
AHahaha koje cegovan od karte pa da li su oni normalni ?? AMD da pod hitno ZATVORI GPU deo firme i fokusiraju se na CPU posto tamo barem napreduju, ovde vec iz godine u godinu samo gluposti izbacuju. Zadnji OK mid range GPU su bili 470/480 od pre vise od 2 godine, a high end zadnji valjan 290X od pre vise od 5 godina.
Ej 3+ godine ne imati high end GPU koji se moze nositi sa konkurencijom lol

Glupa Nvidia bas moze da radi sta hoce :/

Ma koliko u ovoj generaciji konzola preferiram da se igram na PC-u pitam se da li ce tako biti i kada stigne next gen.

Jasno ko dan treba im nova arhitektura, ali oni su mala firma da se bore na dva fronta, kad sa procesorima nisu mogli primirisat Intelu kako tako bili su konkurencija u gpu segmentu, sad kad su dobro uzdrmali Intel sa Ryzen procesorima, na polju gpu-ova totalni podbacaj.
Nemaju resurse da razvijaju i jedno i drugo uporedo, ne vjerujem da bi i mnogo jacim kompanijama od njih to islo od ruke. Intel radi samo procesore, nvidija -gpu, a AMD bi i jedno i drugo i mi kao korisnici zeljeli bi da imaju i jedno i drugo konkurentno i to po sto nizim cijenama.

Jednostavno ne moze, tek ako namaknu neke pare od prodaje Ryzena moze se ocekivat da se okrenu gpu sektoru, a za to ce trebat vremena.
 
AHahaha koje cegovan od karte pa da li su oni normalni ?? AMD da pod hitno ZATVORI GPU deo firme i fokusiraju se na CPU posto tamo barem napreduju, ovde vec iz godine u godinu samo gluposti izbacuju. Zadnji OK mid range GPU su bili 470/480 od pre vise od 2 godine, a high end zadnji valjan 290X od pre vise od 5 godina.
Ej 3+ godine ne imati high end GPU koji se moze nositi sa konkurencijom lol

Glupa Nvidia bas moze da radi sta hoce :/

Ma koliko u ovoj generaciji konzola preferiram da se igram na PC-u pitam se da li ce tako biti i kada stigne next gen.

Nope, stvarni svet ne funckionise tako. 3 godine ? lol, to je nista za razvitak nove arhitekture, ... to sto je nama kao korisnicima, ili firmama u drugim sferama IT industrije 3 godine ogroman period, ne znaci da mozes da zaobidjes zakone fizike i ekonomije, ...

Sve su to ciklusi, GCN je bio fenomenalan kad je izasao, sad je zasterao, dolazi novo, al kolicina novca za R&D i zakoni fizike zahtevaju odredjeno vreme da se to razvija pa cekamo svi.

Absolutno isto je bilo i sa bulldozer-om. Koliko je vremena AMD-u treba da izbaci novu arhitekturu i da se povrati, a ovde na forumu su AMD zbog bulldozer-a progasavali mrtvim svaki dan za redom godinama lol.

Ovo sto si napisao me podseca na ljude koji se nerviraju sto treba 7 godina developmenta za kvalitetne igre :) Ovo sto AMD trenutno radi se zove "Making the best of a bad situation" i "cutting your losses".
 
Poslednja izmena:
Rekoh na Ryzen temi:
Ja sam iznenađen što 7nm grafika stiže tako brzo. Radi se o relativno velikom čipu u relativno novom i skupom procesu. I još 16 GB HBM-a na to. Cena je takođe očekivana. Mislim da im marža ovde nije velika, i da ovo izbacuju da ne bi bili u situaciji kao pre 2 i po godine sa Polarisom i Pascalom. Tj. da mogu da kažu svojim kupcima da su pokrili sve osim 2080 Ti / Titan, a to je 1% tržišta

Zaista ne znam zašto ljudi misle da neko ko daje 700€ na grafiku brine o potrošnji ili nekim novim glupostima. I kao što rekoh na RTX temi, nVidia uvek ima u ponudi karte koje vuku 250-300W, koštaju ko sv. Petra kajgana i prodaju se kao lude. Ljude zanimaju perofmanse. I to je to.

16 GB jeste previše, ali već imamo igre koje gutaju 7 GB u 1440p i 8GB u 4k.

Ne znam šta su ljudi očekivali i zašto su iznenađeni. Odavno se znalo da RTG ništa značajno neće izbaciti u H1/19
 
Ufff kakva stagnacija na polju grafickih kartica pa to ti je...od 2016 ama nista novo... Sreca pa ni igre nisu nesto zahtevne da treba puno bolje ali opet...
 
Sreca pa ni igre nisu nesto zanimljive da ih treba igrati ...
Fixed :d

Kako stagnacija? Pa nVidia je povećala značajno Turing čip i ubacila gomilu tranzistora koji rade posao koji gejmerima ne treba, a AMD je značajno povečao Vega čip i ubacio gomilu tranzistora koji ne rade posao koji gejmerima treba. Naravno, cene su u oba slučaja značajno veće, ali to plaćaju kupci, pa nije problem.
 
@Space Beer

Haha, svaka ti je na mestu :)
 
I AMD radi na hardverskoj implementaciji RTRT, ako nekoga zanima. Mada mislim da ni Navi neće doći sa tim
https://www.pcworld.com/article/3332205/amd/amd-ceo-lisa-su-interview-ryzen-raytracing-radeon.html

Later, Su expanded on her thought. “I don’t think we should say that we are ‘waiting,’” Su said, in response to this reporter’s question. “We are deep in development, and that development is concurrent between hardware and software.”

“The consumer doesn’t see a lot of benefit today because the other parts of the ecosystem are not ready,” Su added.
 
Opet HBM budzevina, a cena jednaka Nvidia kartici, meh.
 
.Intel radi samo procesore, nvidija -gpu, a AMD bi i jedno i drugo i mi kao korisnici zeljeli bi da imaju i jedno i drugo konkurentno i to po sto nizim cijenama.

Samo da dodam, rade na 3 fronta:CPU, GPU, APU. I Intel se polako ubacuje u GPU segment, pa verovatno zato i kasne sa 7nm CPU
 
Poslednja izmena:
Jasno ko dan treba im nova arhitektura, ali oni su mala firma da se bore na dva fronta, kad sa procesorima nisu mogli primirisat Intelu kako tako bili su konkurencija u gpu segmentu, sad kad su dobro uzdrmali Intel sa Ryzen procesorima, na polju gpu-ova totalni podbacaj.
Nemaju resurse da razvijaju i jedno i drugo uporedo, ne vjerujem da bi i mnogo jacim kompanijama od njih to islo od ruke. Intel radi samo procesore, nvidija -gpu, a AMD bi i jedno i drugo i mi kao korisnici zeljeli bi da imaju i jedno i drugo konkurentno i to po sto nizim cijenama.

Jednostavno ne moze, tek ako namaknu neke pare od prodaje Ryzena moze se ocekivat da se okrenu gpu sektoru, a za to ce trebat vremena.

Ako dobro pamtim: AMD je pravio procesore, a ATI je bio “mercedes” među grafičkim kartama svojevremeno.

Onda je AMD kupio ATI. Tako da bi trebalo da imaju kapacitete za razvoj procesora i grafičkih bolje nego dok su bili odvojene firme (ako su sve pametno uradili).

Cene kartica će ići do maksimuma koji su kupci spremni platiti. Tj. u interesu je i AMD i Nvidie da budu što skuplje.
 
Otuda i onakav kuler (koji izgleda katastrofa).

Pa kuler svakako nije neka lepotica, ali ja sam bio srecan sto su konacno prestali da rade one turbine, furune il kako ste vec zvali dosadasnje factory kulere by amd i konacno napravili nesto sto bolje hladi, sto moze da se cisti i odrzava, za razliku od one turbine.

Sto se tice AMD-a i njihove tehnicke zaostalosti za zelenim od 3 godine, mislim da placaju cenu toga sto su rastrkani na sve strane, ne rade samo gpu kao zeleni, vec i procesore itd i mislim da ih sve to kosta kvaliteta.
Takodje mislim da se AMD zadovoljio sto su zastupni na svim konzolama i taj prihod, plus onaj od rudara, njih zadovoljava za sad, ili to im je sto im je ako ne mogu bolje.
Mozda i cekaju da razviju nove graficke za novu generaciju konzola, pa da to ponude i preradjeno za PC, da ustede na zasebnim razvojima :D
 
Ne znam, meni ovo liči na "hajde da nadrukamo Vegu kao što smo Polaris i da se nadamo da će 7nm da se pobrine za temperature, dok ne budemo imali nešto što je zaista novo i značajno"...to je moje sumiranje Radeona VII.
 
Nazad
Vrh Dno