Šta je novo?

Najbrzi hard 4tb / 6tb 3,5 na nasem trzistu

scandalli

Slavan
Učlanjen(a)
13.10.2008
Poruke
218
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
intel 2.0 boxer
Matična ploča
msi
RAM
2gb
GPU
nvgf4
Storage
80gb inter + 50tb exter
Zvuk
ketron
PSU
p4
Kućište
noname
Monitor
15 crt
Miš & tastatura
a4T & samsung
Ostale periferije
honda
Mobilni telefon
samsung x200
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
:)
Najlepse Zelje u Novoj

i Pozz Svima!

Interesuje me koji je model hard diska za desktop racunar (3,5 inca) od 4 Tb do 6 Tb(naj)brzi i najpouzdaniji, imajuci u vidu ponudu kod nas?
Imace standardnu upotrebu.

Pozeljno sa 7200 o., vise bafera. Server/Nas/Green varijante bih zaobisao.
Ssd mi je jos uvek preskup sa tim kapacitetom.

Wd Black, ili Gold, Hitachi Ultrastar (7k6) ili mozda Seagate baracuda Pro? Ili neki Vas izbor?

Moderatori neka ne zamere, ako sam promasio sobu.
Hvala puno!
:wave:
 
Znam ja ljude koji koriste 120GB HDD diskove u produkciji,pa ne preporucujem to ljudima u 2019 godini. RED i performanse nemaju razloga da stoje u istoj recenici, bilo bi lepo da ljudi koji to preporucuju odu na neki drugi topik,tipa o heklanju ili tako nesto.
 
3 godine garancije, tisina, i vibration protection through WD's "3D Active Balance Plus" technology su za skladistenje podataka, a za performanse sluzi SSD - ne znam sta vam nije jasno :smash:
 
Ovde se vodi žustra polemika, ali najbolje da se sačeka da pokretač teme objasni svoju potrebu za bržim diskom. Napisao je u prvom postu da mu treba za standardne namene, a koliko sam shvatio treba mu disk samo radi čuvanja većih fajlova, ne i za neki rad sa njima, a brzina valjda da bi brže kopirao, i za OS.

scandalli

Nemoj previše pažnje da obraćaš na mtbf, to govori kolika je verovatnoća otkaza diska, ali ne garantuje da se baš tebi neće desiti peh, pa je sigurnije imati bekup. Taj broj "ciklusa upisa" kako si ga nazvao je Load/Unload Cycle count - broj parkiranja glava. U slučaju da je proizvođač zadao previše agresivne vrednosti, obično se može regulisati softverski posle kog intervala neaktivnosti disk parkira glave, pa se nemoj ni na to mnogo obazirati. Ja bi preračunao odnos cena/god. garancije, pa bi video da li mi se više isplati disk sa dužom garancijom ili jeftiniji sa kraćom. I jedna napomena, (pošto nisam siguran koliko si u materiji) ako želiš da pokrećeš Windows sa diska većeg od 2TB, potrebno je da ga inicijalizuješ kao GPT i da matična ima UEFI BIOS.
 
Poslednja izmena:
Ako Scandalli baš toliko ignoriše savete da kombinuje SSD i HDD, bilo bi lepo da objasni zbog čega insistira na samo jednom HDD-u (pa još najskupljem mogućem) za sve.

Scandalli, nadam se da logika koja te vodi nije ostala zaglavljena u 2010. godini, ali danas, u 2019. optimum za svaki normalan računar, po ceni i performansama, jeste kombinacija jednog SSD-a i jednog HDD-a. Na SSD se stavlja operativni sistem i svi programi koji nam trebaju, a na HDD se trpaju podaci. Bilo koja duga kombinacija nema mnogo smisla (osim možda samo SSD za one kojima ne puno prostora za podatke).

Ako nisi do sada probao razliku u radu između računara sa sistemom stavljenim na prosečan SSD, i na najbolji HDD, onda teško možeš razumeti kolika je razlika u radu u korist SSD.

Izuzetak jeste bavljenje obradom videa, gde je potreban i veoma veliki prostor, i velike brzine obrade podataka. Ali i u tom slučaju, uzme se nešto veći SSD (SSD-ovi do oko 500gb još uvek nisu preskupi), te video koji trenuto obrađuješ držiš na njemu, (naravno, zajedno da sistemom i softverima). Kada završiš sa obradom konkretnog videa, premestiš ga (lageruješ) na HDD.

Ako imaš normalno računarsko kućište, HDD nedovoljne veličine ne menjaš većim, već dokupiš još jedan HDD.

Ako nam je već potrebno veoma mnogo mesta na diskovima, i velika brzina pristupa, teško se to rešava samo jednim diskom.
 
Lepo zbori "novosadski srećko" a i jos nekoliko drugih.
Jedan ssd od 240-250GB a uz njega dodas sada jedan hdd od 4TB. Neki kvalitetan, ne mora najbrzi i ne mora najskuplji.
Uzmi koji hoces kvaliteni ssd (samsung 860 evo od 250GB moja preporuka, moze i sa KP od "madjara" ako je 20-30% jeftinije nego kod nas)
Uzmi neki hdd da ima sto duzu garanciju a sama brzina hdd je nesto manje bitna ako hdd sluzi kao skladiste.
Svi WD black su 7200 obrtaja i dobri su za skladisni hdd, imaju cini mi se
Seagate Baracuda PRO (ST4000DM006) je odlican hdd i ima 5g garancije, ako nadjes (pitaj u VIPHouse ima li, posto je).
Seagate IronWolf Pro Guardian ST4000NE0025 (za servere ali moze i u desktop, jos je izdrzljiviji od obicnog IronWolf Guardian) super hdd, ima 5g garanciju
Seagate IronWolf Guardian (ST4000VN008) dovoljno ti je reci da sam sebi uzeo jedan od 8TB, dobar hdd, cena super, za NAS takodje namenjen i bez problema ide u desk masinu samo je garancija 3g.

Neki modeli WD RED su imali veliki broj otkaza (i po 5%), neki modeli (ovi manji najcesce) su bili pouzdaniji dosta (oko 1% otkaza), nesto se vise greju (ovi veci pogotovo), svi obicni WD RED us 5900 obrtaja a PRO su 7200 i skuplji su dosta.

WD GOLD je odlican hdd, stara verzija wd serverskih hdd (kad su bili po bojama razvrstvali hdd-ove) ali je i skup.

Za obicno koristenje nemas potrebe ici na serverske hdd (a mozes ako hoces i imas para da platis), klasicni i nas hdd su radi cene bolji izbor, bolje je 3g a pogotovo 5g garancije nego samo 2g.
Nemoj na plave WD (preimnovani zeleni u plavo, oni su "najgori"), crni su dobri ("zlatna" sredina, meni su 2 crna od 2TB radila 7-8g i nista im ne fali, prosli su preko 1100 dana svaki od njih ukupno u radu, jedan jos u desk masini a drugi izvadjen i koristim ga za backup), nemoj ove obicne Seagate vec IronWolf ili Baracuda pro...

Ako hdd koristis kao skladisni prostor na koji i sa koga kopiras nesto obavezno ssd i hdd uzmi.

Predlazem: Samsung 860EVO 250GB po ceni od oko 6800rsd ( http://www.itsvet.com/hard_disk_samsung_860_evo_series_mz_76e250b-pdaa1-40.i?id=4345 ) i 4TB hdd "Seagate IronWolf Guardian" (ST4000VN008) po ceni od 14200rsd ( http://www.itsvet.com/hard_disk_seagate_ironwolf_guardian_st4000vn008-pdaa1-40.i?id=3939 )

Ako bas hoces neki još kvalitetniji hdd onda pogledaj i ove : Seagate IronWolf Pro Guardian ST4000NE0025, Western Digital Gold WD4002FYYZ ili eventualno Western Digital Black WD4005FZBX (skuplji od zlatnog, neopravdano)... nemoj zaboraviti pitati da li VIP moze nabaviti BarraCuda Pro Hard Drive (ST4000DM006), on bi mogao biti jeftiniji dosta od ovih pro, gold, black modela.

To bi ti bila sva mudrost.
 
Ako su pokretaču potrebni i skladišni prostor i brzina, onda neka nabavi više diskova i stavi ih u odgovarajući RAID niz, u zavisnosti od toga koliko želi da mu podaci budu bezbedni i koliku brzinu želi da postigne (ja uvek preferiram RAID10). IO sigurno neće izostati.
 
Cena, cena mu je bitna...

Ako smatrate da je Seagate IronWolf Guardian (ST4000VN008) od 4TB po ceni od 14200rsd dobar hdd onda ne znam sta je bolje od njega i 860evo od 250GB po ukupnoj ceni od oko 21krsd?

Mozda ja gresim, ispravite me ako nisam u pravu.
Ponajbolji sata ssd, dobar hdd na 7200rpm, cena pristupacna, manje od jednog "jaceg" hdd (zlatni, crni, neki pro), ne vidim razlog da to ne uzme ali on odlucuje...
 
Poslednja izmena:
On i intel 545s 512GB koji kosta 9.500.

Ako je budzet manji, on i A400 120/240GB.
 
:type:Au, al se razvezala tema!
Ceo dan jurih jednu osmicu kod domacih dobavljaca, ali nista za sad na stanju. Kazu tek mozda posle "srpske".
Smorih se vise od svakodnevnog "ciscenja" harda zbog "low disc space", jer je hard skroz "u crvenom".
HD.jpg
Na kraju ono sto nadjoh, to i porucih - jedan Gold 6 tb i jedan Samsung 860 Evo 500G. Cim predmeti stignu, javicu utiske.
Molim Vas jos jednom da mi ne zamerite, sto ste se i Vi iscimali toliko. Hvala Vam svakako na pomoci i na savetima, vise naucih medju ovim redovima, nego li sa raznih ino sajtova a na doticnu temu.
Tematika mi nije poznata, nije cilj proci "sto jeftinije", jer je bitna brzina, kvalitet, pouzdanost, dugovecnost. Da ne urocim...
Ukoliko Vas put nanese, svako je dobro dosao, ja tchastim.
Hvala jos jednom i svako dobro Svima!
Pozz!
:D
 
6TB moras formatirati od pocetka kao GPT, moze brzi format.
Pretpostavljam da ces kao jednu particiju sve.
 
Ako finansije u skorije vreme dozvole, mozda se hardu i pridruzi ssd (s obyirom na perfomanse / kvalitet i slicno, isao bih verovatno na Samsung 860 Evo 250/500) za sistem.
Ti si 'u skorije vreme' bas bukvalno shvatio :D

Na kraju ono sto nadjoh, to i porucih - jedan Gold 6 tb i jedan Samsung 860 Evo 500G. Cim predmeti stignu, javicu utiske.
Ako sve stigne ispravno, utisci ce ti biti nebo i zemlja u odnosu na 1TB HDD :type:
 
Da je "uskotchila" jedna osmica (koju nisam nashao), ssd ne bi ni bio razmatran sad, onda bi vazila premisa "ako finansije u skorije vreme dozvole"...
Bice na nekoj staroj sabertut 990 ploci, ali ima sata 3 i cini mi se uefi bios. Sestica ce biti sa dve particije sigurno. Ukoliko i oko formatiranja harda / ssd-a bude zezalica, javicu se svakako.
 
A zasto dve particije?
 
Da je "uskotchila" jedna osmica (koju nisam nashao), ssd ne bi ni bio razmatran sad, onda bi vazila premisa "ako finansije u skorije vreme dozvole"...
Bice na nekoj staroj sabertut 990 ploci, ali ima sata 3 i cini mi se uefi bios. Sestica ce biti sa dve particije sigurno. Ukoliko i oko formatiranja harda / ssd-a bude zezalica, javicu se svakako.

Zar zaista misliš da bi ti jedan HDD od 8tb bio bolja varijanta od 6TB HDD + 500GB SSD?!?
Ako i dalje misliš, onda je cela ova naša pisanija na 4 strane bila traćenje tastatura. :(
 
Ako mu je prostor bitniji od brzine, onda jeste bolja, gubi terabajt i po.
Pitaj ga posle za adresu, da svratiš da ga ubiješ što mu se prioriteti ne poklapaju s tvojim i što se usuđuje da kupi nešto drugo...
 
Pozdrav Drugari!
Dve particije planiram na hardu i to jednu za muziku, a drugu za sve ostalo sto nema veze sa muzikom.
Da je odmah na stanju bila osmica, nju bih prvo kupio, a kasnije i ssd, (kad finansije to dozvole).
Ssd + hard je uvek bolja varijanta, naravno, ali molim Vas da me shvatite da se nema para za sve odjednom.
Voleo bih ja odjednom sve, kao sto verujem da bi isto tako i svako od Vas, ali neka smo svi Zivi i Zdravi.
Ovako ce biti: ssd za sistem, a gold za magacin.
Bitna je i brzina i prostor. Da se imalo vise novaca, mozda bi se islo i na varijatnu 8/10 Tb + ssd. Za sad ce biti OK i ovako.
Cak i da je prostor u prvom planu, licno ne bih isao na npr. Wd Green varijantu (64 mb/5400 O.) vec opet na Gold (128 Mb /7200 O.) usteda je oko 2 crvene kad bi se uzeo Green (6tb), a cini mi se da je razlika u perfomansama/garanciji... prilicno na strani Gold-a?

Pretpostavljam da je potrebno, ali da pitam: da li je potreban (i bitan) sata data III kabal za povezivanje sa ssd-om (i hard-om) i da li i koliko bi uticalo to na perfomanse, ako bi se povezao sa standardnim sata kablom?
Da li je pre prve upotrebe potrebno formatirati ssd? Ili je dovoljno pratiti instrukcije Win instalacije?
Ahci / Ntfs ?
Hvala jos jednom!
 
Bilo koji dobar sata data kabl, nemoj najjeftinije, uzmi prosek. Kablovi su isti svi, nema sata2 ni sata3 data kablova.

AHCI ukljucen, nemoj formatirati ssd, neka to uradi win prilikom instalacije, napravice jos jednu malu particiju od 100MB ili 300MB zavisno da li je w7 ili w10, sve neka odradi instalacija.
Nemoj traziti po netu neke savete i uputstva "kako podesiti i ubrzati ssd", koja su stara 8-10-15 godina, to ne vazi vise.
Samo AHCI, ntfs i uzivaj .

HDD radi velicine formatiras u GPT.
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala!
Odradjeno sve ma W7. Korisceni su crno beli asus "sata 6gb" kablovi, povezano na sata III konektore na ploci.
Da li je ok "brzina" ssd-a: od trenutka kad se pojavi prvi "post" na monitoru (ne od trenutka kad se pritisne "power" taster) do trenutka kad je racunar "operativan", prodje 35 sekundi?
 
Evo nekih mojih utisaka:

as-ssd-bench Samsung SSD 860  21.1.2019 21-38-55.png

TEST.jpg


Test (ssd benchmark) je radio nekih sat-sat ipo, pri tom se nekoliko puta sistem "zamrzao", probam alt+ctrl+del nista se ne desava, posle nekih dva tri minuta se pokrene task manager, uz obavestenje "system not responding" i tako "random" nekoliko puta...Cpu je na 0% opterecenja (8350 b.e.), ram oko 1,5 gb.
Klot W7 sa osnovnim drajverima za plocu, od igrica JC4. Desavalo se par puta da se prilikom ucitavanja scenarija u igri, sistem "zamrzne", i jedino sto tad pomaze je reset taster na kucistu. Nakon toga bude sve ok.
Ssd je u biosu prethodno podesen na "ahci". Ploca (sabertooth 990 fx r2.0 / sb950) ima zadnju verziju biosa. Novi sata III 6 Gb Asus kablovi.
Sistem je operativan sa Wd black-om za nekih 47 sekundi, sa ovim ssd-om za 35 sekundi (i to od trenutka kad se pojavi prvi post na monitoru).
Ocekivao sam mnogo bolje rezultate i ponasanje u radu sa ovim ssd-om. Citao sam i licno cuo nebrojeno puta da je npr. sistem operativan sa ovakvim ssd-om za 7-8, a u pojedinim slucajevima za 17-18 sekundi sto je neuporedivo u odnosu sa ovim sto se desava kod mene.
Da li ce "update" nekog drajvera pomoci kako bi se dobile perfomanse koje se svugde reklamiraju za taj model ssd-a? Neko drugacije "podesavanje", ili je problem nesto drugo i sta?
Moje razocaranje je ocigledno...
 
Jako su ti slabi 4K-64Thrd rezultati - jesi li samo prebacio staru instalaciju sa WD Black na SSD?

https://forums.crucial.com/t5/SSD-A...GB-low-speed-4k-and-4k-64thrd/m-p/68381#M4793

Sveza instalacija je uradjena.
Mislim da su svi rezultati veoma slabi po svim stavkama, s obzirom da se reklamira sa brzinama 550 / 520 Mb!

(jedan skor sa net-a (nije moj):

860evo-asssd sa net-a.jpg
)

Racunar se totalno ukoci dok traje test i to dobrih dva sata vremena (nista ne moze da se radi na racunaru dok traje test).

Uradih ponovo jos jedan test (crystal disk), ni tu situacija nije nesto bolja:

CRYSTAL DISK TEST.jpg

U odnosu na wd black, moj neki utisak je da je ovaj ssd brzi (tj. racunar sa ovim ssd-om) za 20 %, nista vise od toga.

Nisam pametan sta moze biti problem?
 
Nazad
Vrh Dno