Šta je novo?

Dodavanje jos jednog rutera

Skipe95

Cenjen
Učlanjen(a)
23.11.2013
Poruke
157
Poena
170
Pozdrav, totalni sam duduk za ovo tako da ako postavljam glupo pitanje ne zamerite :)
Delim internet sa bratom, ruter je u drugoj kuci tako da kod mene jedva dopire wifi signal. Hteo bih da kabl (koji ide od njegove kuce do racunara u mojoj kuci) povezem na nov ruter, koji ce da emituje wifi po mojoj kuci i da od tog rutera povucem jedan kabl do PC-a. Da li je to moguce odraditi, i da li je komplikovano?
 
Nakacis novi ruter, ugasis DHCP, podesis wifi mrezu ime i pass da nije kao na prvom i to je to.
 
Kako mislis da iskljuci DHCP? DHCP treba da ukljuci na novom ruteru i sve ce raditi automatski kako treba bez dodatnih podesavanja.
 
Kako mislis da iskljuci DHCP? DHCP treba da ukljuci na novom ruteru i sve ce raditi automatski kako treba bez dodatnih podesavanja.

Nemoj da zbunjujes coveka.

Moze da uradi sledece:

- ugasi DHCP na novom ruteru i onda ce svi uredjaji traziti IP adresu sa prvog, originalnog rutera, svi uredjaji su na istom opsegu (npr 192.168.0.1-192.169.0.255)

ILI


- ostavi ukljucen DHCP na novom i podesi kompletno novi opseg za IP, (npr 192.168.1.1-192.168.1.255) kako bi novi ruter dodeljivao te IP adrese uredjajima nakacenim na njemu.

Oba rutera sa ukljucenim DHCP i istim IP opsegom je big NO-NO!

Laksa opcija ako se covek ne razume je prva, narocito jer u drugom slucaju uredjaji na starom nece videti uredjaje na novom sem ako se ne radi dodatno podesavanje.

Za nekog ko se ne razume u mreze, prva opcija je laksa i brza.

@skipe95 - gledaj da kupis ruter sa gigabitnim LAN portom, 10/100 je proslost.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem se uopste, tako da bih radio laksi nacin. Nemam sada da izdvojim mnogo para, 3 ili maksimalno 4000, a najjeftiniji koji sam nasao sa glan-om je bio 14k. Brzina interneta je ionako 20/2 valjda ce moci da iznese toliko.
 
Vazi, videcu da uzmem neki od tih. Ako sam dobro shvatio uputsvo koje sam nasao, kablom povezem lan port na adsl ruteru i onom koji sam ja kupio, zatim povucem jedan kabl od novog rutera do mog kompjutera i tu udjem u podesavanja za ruter preko browsera, u podesavanjima iskljucim dhcp, i promenim ip adresu(tamo je dat primer 192.168.1.254, da li mogu neku drugu da stavim, ili mora ta) i to je to, nista vise ne mora da se cacka?
 
U zavisnosti od opsega originalnog rutera, bice ili 192.168.0.xxx ili 192.168.1.xxx (ta dva su najcesce u upotrebi, a xxx moze bilo koji od 2 do 254 da stavis)
 
Cazi, hvala. Ako naidjem na neki problem javicu se :D
 
Obicno se odmah pojavi da izaberes rezim rada rutera, kada se prvi put logujes preko browsera. Ako izaberes AP/Access Point rezim on ce ti sam ugasiti DHCP, a ako izaberes Router rezim rada, onda je to NAT sa aktivnim DHCP.
 
Hvala, uradicu tako.
 
Poslednja izmena:
Iz mog iskustva, na vecini rutera nema potrebe da gasi DHCP, samo ne ubadas LAN kabel u WAN port nego u neki od LAN portova, vecina rutera ima 4 lan porta i jedan wan, ako ubodes u lan1,2,3,4 onda se router odmah ponasa kao switch i sve radi bez ikakvog podesavanja. Sad ne znam kako ostali ruteri rade, ali TP link u mojoj situaciji 100% radi tako sa fabrickim podesavanjima (samo sam wifi mrezu podesio), dok Asus moras da podesis u neki AP mod.
 
Jos bolje ako ce sam da odradi sve...a da li moze kabl da se koristi za dve stvari, tj. da kabl koji koristim za iptv preko nekog splitera podelim na dva pa da jedan bude za internet a drugi za tv? Mozda je glupo pitanje, ali ovaj kabl od interneta koji ide do racunara je dosta propao pa me zanima da li moram da menjam.
Edit: moracu sada da uzmem neki bas jeftin ruter, pa kada imam para uzecu neki normalan, zanima me da li ova dva mogu da posluze?
http://www.tp-link.rs/Products/UI/Default.aspx?page=81
https://tendacn.com/en/product/specification/N301.html
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam tp link ruter sa linka koji sam okacio, ali imam problem. Kabl koji ide do mog racunara preko kojeg koristim internet, ne radi kada ga povezem na ruter, kada je kabl ubacem u lan ili wan port lampica svetli sekundu pa ne svetli i tako u krug, a wifi koji emituje ruter nema pristup internetu i kada povezem jos jednim kablom ruter sa kompjuterom dole u uglu se smenjuju zuti trougao i crveni iks pri cemu pise da nemam pristup internetu...da li znate sta bih mogo da uradim?
edit: probao sam da sa posebnim kablom povezem wan i lan port na ruteru i obe lampice svetle konstantno.
 
Nazad
Vrh Dno