Šta je novo?

Nvidia brings G-Sync support to FreeSync monitors! - lista podrzanih u prvom postu

  • Začetnik teme Precise
  • Datum pokretanja
P

Precise

Guest
Lista zvanicno podrzanih monitora:

Acer XFA240
Acer XG270HU
Acer XV273K
Acer XZ321Q
Agon AG241QG4
AOC G2590FX
Asus MG278Q
Asus XG248
Asus VG258Q
Asus XG258
Asus VG278Q
BenQ XL2740


++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++


Ne znam gde drugde da turim vest, ali najbolja vest ove godine, Nvidia 15-og januara pusta driver koji ce omoguciti gsync i na freesync monitorima. Jedina kvaka je u tome da ce samo neki modeli biti podrzani za sad, to jest, oni ce testirati sve monitore, pa koji prodju, dace im sertifikat, ali 15-og kad izadje drajver, oni ce dati mogucnost da svako ko zeli, moze da ukljuci gsync, tacnije, bice ukljucen vec po defaultu, pa tako ako nisu testirali vas monitor ili nije prosao sertifikaciju, imate prilike da vidite kako ce vam raditi.
Ajd da docekam i taj 15-ti januar, pa da vidim dal tu ima leba.

A driver update will soon turn on G-Sync support for other variable refresh monitors.

For a few years, Nvidia's G-Sync has been the best thing going in gaming monitors: an adaptive sync technology that uses specialized hardware to match the framerate of the monitor with an Nvidia graphics card. Because G-Sync displays use proprietary Nvidia tech, though, they're pricey, and the open standard of FreeSync has come close to delivering the same experience on lower priced variable refresh displays. Now Nvidia is bringing G-Sync compatibility to some of those FreeSync monitors, no extra hardware required.

"We tested about 400 [adaptive sync] monitors and 12 of them passed," Nvidia CEO Jensen Huang said at the company's CES press conference Sunday. "We're going to test every async monitor the world has made, and for the ones that pass, we're going to certify them, and we're going to optimize the software to support them, and we're going to turn it on in our software so that whatever Geforce customer enjoys that panel can now enjoy it as if they purchased a G-Sync monitor."

This new FreeSync monitor support will go live in Nvidia's January 15 driver update. And it actually won't be limited just to FreeSync monitors that Nvidia says pass certification. Those monitors will simply have the feature turned on by default.

"For gamers who have monitors that we have not yet tested, or that have failed validation, we’ll give you an option to manually enable [G-Sync], too," says Nvidia's press release.

Izvor - https://www.pcgamer.com/nvidia-brings-g-sync-support-to-freesync-monitors/

Nvidia se u zadnji cas mozda, ali samo mozda spasila da ne prodam njihovu graficku 1070 i predjem na Navi kad izadje zbog Freesync monitora, videcemo, ako su pametni, treba dovoljno dobro da mi radi, kao sto mi je nekad radio freesync, ne mora bas na nivou gsync-a, ali bicu zadovoljan i da radi na nivou freesync-a.
 
Poslednja izmena od urednika:
U prevodu njihov leba preko pogače ipak ne mora. Šta bi sada, g-sink mora 'ardver, trt-mrt I na kraju ispade da ipak može samo kroz sw. Neka, želim im još jedan uspeh kao sa RTX serijom pa da i cene vrate tamo gde im je mesto.
 
^ To nije G Sync vec su samo dozvolili da nVidia karte budu kompatibilne sa FreeSync monitorima kroz driver.
Pravi G Sync ce i dalje biti sa modulom, tj. dodatnim hardverom sto ce upotpuniti pravi rezultat.
Nista se tu nece menjati.
 
Jedina razlika izmedju ta dva, sto se korisnika tice, je to sto GSync ogranicava fps, dok kod FreeSync-a mora da se ogranici Radeon Chill-om, ugradjenim limiterom u igri ili na bilo koji drugi nacin.

Koristio sam dva razlicita FS monitora do sada, ni trunke cepanja slike.
 
Poslednja izmena:
@Istočni PCB ali ako ćemo realno, da li pri blind testu čovek može da primeti razliku između FreeSync i G-Sync? Kada se zanemari čitav taj techbubble u suštini za korisnika ne postoji razlika (sem u nekakvim marginalnim slučajevima kada je G-Sync bolji).
 
od 7:27




Here are the monitors Nvidia selected:

Acer XFA240
Acer XG270HU
Acer XV273K
Acer XZ321Q
Agon AG241QG4
AOC G2590FX
Asus MG278Q
Asus XG248
Asus VG258Q
Asus XG258
Asus VG278Q
BenQ XL2740
 
Poslednja izmena:
Jedina razlika izmedju ta dva, sto se korisnika tice, je to sto GSync ogranicava fps, dok kod FreeSync-a mora da se ogranici Radeon Chill-om, ugradjenim limiterom u igri ili na bilo koji drugi nacin.

Koristio sam dva razlicita FS monitora do sada, ni trunke cepanja slike.

To je najbolje resenje svakako, ne kupovati gsync monitore uopste. Al dzaba kad masa ne zna da ne mora pa dacaju pare, naplasili ih, ubedili ih da mora.
 
U prevodu njihov leba preko pogače ipak ne mora. Šta bi sada, g-sink mora 'ardver, trt-mrt I na kraju ispade da ipak može samo kroz sw. Neka, želim im još jedan uspeh kao sa RTX serijom pa da i cene vrate tamo gde im je mesto.

Kao što sam i napisao u drugoj temi, nije isto ;)

Gsync monitori sa modulom mogu da održavaju sinhronizaciju sve do 30Hz, monitori bez modula kreću tek od 40-50Hz, nekome to možda ne znači, ali prednost modula sa te strane i dalje postoji.
 
Fino, nego koji je od ovih nabrojanih monitora best buy, nadam se da ih ima po normalnoj ceni, a da se mogu naci kod nas:)
 
Poslednja izmena:
Sve su to TN paneli, ne treba ti to. :)
 
Poslednja izmena:
TN rulz ;)

Kao što sam i napisao u drugoj temi, nije isto ;)

Gsync monitori sa modulom mogu da održavaju sinhronizaciju sve do 30Hz, monitori bez modula kreću tek od 40-50Hz, nekome to možda ne znači, ali prednost modula sa te strane i dalje postoji.
Pa postoje AS (FS) monitori sa 30 Hz minimumom. Takođe, oni sa 2,5x većom max frekvencijom imaju LFC, pa ako FPS padne i ispod, nije problem
 
Pašće neki patcher za otključavanje svih monitora sto posto.

Nvidia kapitulirala, dobre vesti. Njihovo precenjeno shajze će polako u penziju, ne smeju od jednom da najave da im se akcije opet ne bi strmoglavile.
 
Pašće neki patcher za otključavanje svih monitora sto posto.

Pa neće trebati, vidiš da je OP citirao: "For gamers who have monitors that we have not yet tested, or that have failed validation, we’ll give you an option to manually enable [G-Sync], too," says Nvidia's press release.


Inače meni ovo sad leglo odlično! Zasvrbeo me džep za 27", iako realno i nemam neke potrebe preterane, htedoh rekoh da pređem na 27"QHD. No povuci potegni, skontah da moja 1060 3G i nije bas QHD karta. Pa sam onda kontao da sačekam da uzmem neku QHD AMD kartu, pošto svakako imam sada FSync monitor međutim ovog trenutka sve pada u vodu, čuvam ovu 1060 i ovaj Samsung bar još godinu dana :D
 
Taman da legne ASUS VG279Q kada se pojavi na našim prostorima :D
Nedavno sam bio odustao od kupovine g-sync monitora, previše para za tako nešto (po meni). Super vest za sve sa nvidia kartama.
 
Pre za one sa freesync monitorima, bice im sve jedno koju kartu ubacuju, a karte se menjaju mnogo cesce od monitora
 
Kako-god, srećni svi ;)
 
I to sto kazes :)

Inace, ovo je prva vest od nvidije koja me je obradovala jos od 8800gt
 
Kao što sam i napisao u drugoj temi, nije isto ;)

Gsync monitori sa modulom mogu da održavaju sinhronizaciju sve do 30Hz, monitori bez modula kreću tek od 40-50Hz, nekome to možda ne znači, ali prednost modula sa te strane i dalje postoji.
Meni je to najveca glupost, forsiranje sync-a na toliko malo fps-a. Ko realno kupuje takve monitore na tako slabom HW-u? Marketing je cudo.

Tapatalk from Poco loco
 
Naravno, ako nekom fps pada na 30 znaci da je hardver los ili da su podesavanja previse odvrnuta. Prvi slucaj u startu otpada jer los hardver i monitor od 500e ne idu u istu recenicu, a u drugom slucaju je problem u korisniku.

Sve ispod 50fps je lose i osetljivo, sa ili bez cepanja. Tehnicki jeste prednost, ali u praksi je beznacajno.
 
Poslednja izmena:
Desi se, eno Deus Ex Mankind mi je pri izlasku, pre svih peglanja, i na GTX 1080 padao ispod 40 fps-a. :)
 


Da citiram komentar sa YT:
It's funny how tech journalists fall for Nvidia marketing, I have the 3rd monitor (if is the LG 144Hz as seems to be) the blinking never happened on my previous 480 or in my current Vega 64, it's happening on the Nvidia card because it is locked under the freesync range, which starts at 50Hz in this monitor. Edit: To clarify, what I meant is that Nvidia driver is forcing the monitor to go below its minimum refresh rate instead of turning off freesync below 50Hz.
 
Desi se, eno Deus Ex Mankind mi je pri izlasku, pre svih peglanja, i na GTX 1080 padao ispod 40 fps-a. :)
Znaci da igra nije optimizovana, tu ni najbolji HW ne pomaze :d
Ma nV je klasicna mamipara koja agresivnim marketingom lozi ljude da moraju da trose pare na njihove proizvode da bi se igrali normalno.

Tapatalk from Poco loco
 
Cekam 15-ti ko ozeblo sunce, da izbace taj drajver i odmah da vidim dal ce mi gsync raditi na freesync monitoru, i kolko dobro ce raditi.
Mislim da je u interesu zelenima da radi, da bi ljudi koji imaju takve monitore kao ja, ostali na njihovim grafickim karticama.
Kad amd moze da napravi softverski freesync da radi kako treba, sigurno mogu i zeleni, samo je pitanje dal zele u punoj meri, a bili bi pametni, ako zele, jer to moze samo da im se isplati.
Inace imam LG 34" 144 Hz.
Htedoh da pitam, ako moze neko da mi preporuci neke igre ili program ili sta god, gde mogu testirati gsync kad izadje, da vidim kako radi, znaci recimo neka igra koja ima dosta tearing-a... naravno sve to zavisi i od fps-a, potrebno je da bude sto visi, mada na ovom 144hz, tesko cu preko 144 fps-a... izgleda onda neku starudiju da probam, Counter Strike?
 
Koliko sam uspeo da saznam, ovo ce funkcionisati samo preko DisplayPort-a i sa Pascal (i novijim) grafickim karticama (barem za sada).
 
Bilo je samo pitanje vremena. Gsync je bio daleko skuplji i nije imao budućnost pored jeftinijeg FreeSync-a.
 
Cekam 15-ti ko ozeblo sunce, da izbace taj drajver i odmah da vidim dal ce mi gsync raditi na freesync monitoru, i kolko dobro ce raditi.
Inace imam LG 34" 144 Hz.
Htedoh da pitam, ako moze neko da mi preporuci neke igre ili program ili sta god, gde mogu testirati gsync kad izadje, da vidim kako radi, znaci recimo neka igra koja ima dosta tearing-a... naravno sve to zavisi i od fps-a, potrebno je da bude sto visi, mada na ovom 144hz, tesko cu preko 144 fps-a... izgleda onda neku starudiju da probam, Counter Strike?
Napucaj detalje da bude što niži frame-rate jer ćeš tako pre primetiti. Ono što te zanima je da li je zaista osvežavanje monitora jednako frame-rateu, a na oko 60fps ćeš u bilo kojoj pucačini gledanjem levo desno lako uočiti da se drveće u pozadini razdvaja na pola npr. , ukoliko Adaptive Sync nije aktivan.
Inače, ako je taj monitor 34UC79G, mislim da je to jedan od monitora iz ovog primera (onaj što razmazuje sliku). Kod njega se to dešava na 144Hz zbog overdrive overshoot-a, dok je na do 120Hz odličan, pa ga do te vrednosti i treba koristiti.
 
Nvidija je sa GSync-om uzela ljudima pare, ponovo su osisali ovce, naravno kupce takvi monitora niko nije tjerao na to, ali ostaje im sigurno gorak okus.

Mislim da ce prodaja Gsync monitora naglo da opadne vrlo je malo ljudi kojima ce zaista trebati gsync iz mog ugla gledanja totalno nepotrebno pored freesynca kojeg sada podrzava i jedna i druga kompanija (AMD i NV)
 
Bas tako, to sam i napisao u jednom postu. Moguce je da je ovo samo medjukorak ka odustajanju od gsynca. Koji ne sme da bude povucen previse naglo da trziste nV akcija ne bi opet videlo kolaps.
Jer ko ce da baci pare na gsync monitor kad ce freesync da ga kosta 100-150e manje, a nV podrzava tu tehnologiju?
Treba videti i kako ce se stvari odvijati sa freesync 2 i nV, nisam nigde ulovio da li ce nv podrzati i njega
 
Poslednja izmena:
Slazem se u potpunosti, malo po malo na kraju ce se odustat od gsync-a i ostace Freesync i njegov razvoj.
 
Nazad
Vrh Dno