Šta je novo?

Nvidia brings G-Sync support to FreeSync monitors! - lista podrzanih u prvom postu

  • Začetnik teme Precise
  • Datum pokretanja
https://youtu.be/zi82xR2nT0E

Nvidia CEO izjavio da FreeSync ne radi(tj. da nije dokazano da radi :D), da je Nvidia izmislila Adaptive Sync standard i da je prava istina da "na vecini FreeSync monitora ne radi FreeSync ni sa Radeon kartama".

Zanimljivo :)

Cuo sam te izjave, on 100% misli na to da FreeSync ne pokriva toliki refresh range kao Gsync, i oni kao smatraju kako je samo toliki range dovoljan da bi to oni nazvali upotrebljivim, dok kao range freesynca u njihovim ocima nije upotrebljiv, a i naravno da moraju da napuse konkurenciju i da brane svoje stavove do kraja, oni moraju zvanicno tako sve to da predstavljaju, dok nezvanicno i oni sami znaju da je freesync pobedio.

Sto se tice toga da freesync ne radi na radeon karticama, tu samo misle na situacije, posto je range od recimo 50 do 144, ako fps padne ispod 50, onda bude tog blinkinga, kao sto se videlo na onom videu od pre par stranica, i citao sam u komentarima za taj video da se to desava i na radeon karticama, ali ako se sa programom CRU spusti range na 30, onda nema tih problema, ili jednostavno podesite detalje u igrama da nikad ne ide ispod 50, svako je to nesto sto moze da se podesi.
Ja licno dok sam koristio freesync na RX480, bas nikad nisam imao nikakvih problema, a imao sam range od samo 45 do 75.
 
Poslednja izmena:
Možda ponude RTX monitore, sa hardveskom podrškom za RTX grafičke. U monitoru rt jezgra vredna 150$.:smoke:
 
S obzirom na to da postoje FS (AS) monitori sa velikim rasponom, kao i LFC, iskustvo može da bude odlično u svakom slučaju. Tj. dokle god 50% ljudi u blind testu bude govorilo da je 400€ jeftiniji AMD+FS setup egal, ako ne i bolji od nVidia+GSync opcije, te tvrdnje može da okači maćku o rep. Jedva čekam da vidim blind test AS vs GS sa nVidia kartama, kad/ako ispeglaju drajvere i ubace LFC. Onda niko neće moći da kaže da je fanboj i sl. A nešto mi se javlja da opet većina ljudi neće primetiti razliku. Svaka čast pojedincima koji imaju oko sokolovo ;)
 
Možda ponude RTX monitore, sa hardveskom podrškom za RTX grafičke. U monitoru rt jezgra vredna 150$.:smoke:

Pazi, nije ti loša ideja :) Ako bi to značilo da u svakoj igri imam RT bez gubitka fps-a, ja kupujem :D
 
Da li je najmanji fps u opsegu 30 Hz/fps, ili 40Hz/fps je najmanje bitna stvar ovde, ...

Ono sto jeste bitno je da sam raspon bude najmanje 2.0x u svojoj vrednosti da bi mogao da radi AMD-ov LFC i Nvidia pandan i da ne dodje do iskljucenja VRR-a. ( naravno da je pozeljno da najmanja vrednost bude sto niza kod opsega do 120/144Hz, ali 35-40Hz je sasvim dovoljno).

Zanimljiva cinjenice :

1) Nvidia trazi da raspon bude 2.4x da bi monitor bio G-sync compatible

2) AMD je do Nvidia objave za freesync trazion da raspon bude najmanje 2.5x da bi se LFC (Low frame compensation) ukljucio, a sad je izgleda smanjio na minimalnu vrednost od 2.0 (ne znam da li je tacno ili ne, nisam naisao na test koji moze da potvrdi ili zvanicnu potvrdu)
 
Poslednja izmena:
Sve ispod 50fps-a je problematicno za igranje. To sto nVidia govori da je prednost sto sync radi do 30 je po meni najveca moguca glupost, to je klasican marketing.
Neka oni meni daju monitor koji radi na 144Hz fiksno bez fs ili gs i ja sam prezadovoljan. To je jedino sto nam treba. NVidia je sampion da svaku stvar nepotrebno zakomplikuje samo da bi opravdala pljacku nasih dzepova.

Tapatalk from Poco loco
 
Bas tako, pisano je o tome...kao prednost je sto je gsync aktuelan do 30fps. Sta ce ti onda 144hz monitor ako ti je to dovoljno

Ionako niko ne igra na tako niskim frejmovima, a ako ima frejm dropove do 30,oni su za vecinu toliko iritantni da ili padne apgrejd masine, ili smanje podesavanja, ili ide uninstall.

Tacno je do duse da ima nekih enginea koji se vrlo lepo ponasaju na 30fps, recimo witcher 3, ali oni su u debeloj manjini
 
Poslednja izmena:
Pričali smo o tome - na 144Hz monitoru ako se igraš na ~60-80 fps average, bitno je da ostaneš u sync-u jer fps može da skoči na 100+ a i da padne na 30+

Recimo, trenutno igram Bard's Tale IV koji je jako loše optimizovan, imam ~60 fps average a ume da padne na ~35 često.

Po meni, nije u pitanju marketing već realni nedostatak, pogotovo kod AMD karti gde nemaš 4K grafiku koja će da isporučuje 60+ frejmova već fps može lako da padne na ispod 40.
 
Ako imaš LFC, šta te briga koliko će pasti frejmovi, zar ne? Takođe, gornja vrednost se može ograničiti, ako ti je 100+ previše. I na kraju, u 4K nije neophodno gurati sve na ultra. Bar ja mislim da ima ljudi koji igraju u 4K, a nemaju 2080 Ti
 
Zasto je toliko presudno da ostanes u sync-u? Sta je problem da fps padne a da refresh ostane 144 fiksno kao sto je do skoro bio 60Hz? Ako padne na 30 seckace ti, to nije nikakvo igranje. Sta mi onda znaci sto su u sync-u?
To sto igras neoptimizovani izmet je druga stvar. I bez ovoga u driverima sto je nV omogucila sa FS je to sljakalo sjajno. Obzirom da FS ne kosta nista onda moze da bude sync. Ali ako treba da se daju pare za g-sync onda nek se nose. Lepo kazem, nek sakljucaju refresh na 144Hz za manje para i progledace svi.
 
LFC radi samo na Freesync 2 monitorima, zar ne ?

Low framerate compensation, or LFC, extends the window in which you can sync the render rate to the refresh rate using adaptive sync. When the framerate falls below the minimum refresh rate of the monitor, frames are simply displayed multiple times and the display runs at a multiple of the required refresh rate.

Dupliranje frejmova - kako to radi u praksi, ima li neko iskustva ?


@Precise: Od nedavno imam PS4 Pro i mogu ti reći da 30 fps nije toliko strašno :)

Jurnjava za frejmova najviše potiče od e-sports igrača koji se kunu da im znači 150+ frejmova. Dakle, osećaju itekako razliku između recimo 100 i 200 frejmova u sekundi gde je razlika između renderovanja svakog frejma 5ms (100fps je 10ms a 200fps je 5ms) a to što igraju preko Interneta koji im unosi kašnjenje od 40+ms nema veze..Kladim se da je više u pitanju tripovanje nego realna potreba.
 
30fps na konzoli je blaga katastrofa u odnosu na 60+Hz igranje na racunaru. PS4 Pro i Xbox One X koliko znam pruzaju i vise od 30fps, ove "normalne" i starije verzije su blaga katastrofa.
 
LFC radi samo na Freesync 2 monitorima, zar ne ?
Ne, i neki stari FS monitori imaju LFC. Ali Freesync2 znači da sigurno ima LFC. Radi isto kao G-sync, ljudi ne primećuju razliku :d

Ko zaista primećuje, treba da uzme šta mu odgovara. Ja imam loš vid pa mi ni 16 miliona boja ne znači ništa. Dovoljno mi je 256 :D
 
Neki osecaju i razliku izmedju 120 i 144 recimo

Pre desetak godina ti što sve vide kod mene na blind testu nisu mogli da pogode kada je FPS u Halo igri bio zaključan na 30, a kada ne. Ja se ne bih mnogo obazirao šta oni kažu.
 
Pre desetak godina ti što sve vide kod mene na blind testu nisu mogli da pogode kada je FPS u Halo igri bio zaključan na 30, a kada ne. Ja se ne bih mnogo obazirao šta oni kažu.
Nije bas tako prosto, nisam rekao da svi to mogu. Ali gledao sam blind testove ljudi koji su pravili razliku u bf3, bf4 konkretno izmedju 120 i 144. Ja tu razliku ne mogu da vidim ni izmedju 75 i 150, ali neki mogu. Uzmu cimaju misa levo desno, i po odzivnosti znaju.
 
Izmedju 60 i 75Hz drasticna razlika, dovoljno mi je da pomerim misa u Windowsu i znam da nije podesen Display Adapter na 75Hz :D

O igrama da ne pricam, 144Hz je druga dimenzija, mada sam ja ipak izabrao 1440p 32" 75Hz, otprilike je ista GPU zahtevnost, kao i cena.
 
Ja primecujem razliku cim padne ispod 90, na preko ne provaljujem jos uvek ali svakako da razlike postoje. Kada se naviknete na dobro ne mozete vise ispod toga. Oni profi igraci koriste samo top komponente i naravno da vide razliku. Oseti se sve posle nekog vremena.

Tapatalk from Poco loco
 
Naravno da nece primetiti razliku neko ko to prvi put oseti, ali ko redovno igra na 144, pa prebaci na 120, osetice razliku, nije to velika razlika, nijanse su, ali oseti se.
Cak i 240Hz za kojih vecina prica da je nepotrebno, kad bi neko vreme igrali na tim vrednostima, i posle se prebacili na 144, opet bi osetili razliku, to je i logicno i normalno.
 
Uzmite u obzir da je razlika između 60 i 75 FPS 25%, a između 120 i 144 samo 5% i biće vam normalno da je mnogo lakše primetiti razliku između prve dve cifre.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
20% je razlika izmedju 120 i 144.

Tacno je, ima tu i navike na bolje, "nabazdaris" se recimo na 144 i sve ispod ti postane primetno i losije.

Meni razlika izmedju 60 i 75 nije velika, iskreno. Ima je ali cenim da bi mi 144 mnogo bolje leglo jednom kad se naviknem na bolje
 
Poslednja izmena:
Koliko shvatam, kod synca je glavna fora da nema "cepanja slike".

Naravno da je bolje imati veći broj slika u sekundi - to niko ne spori. Sync samo vodi računa da monitor bude u sinhrnonizaciji sa bilo čime što grafika isporučuje.
Kada kartica izbacuje 120 fps, a monitor osvežava sliku na 144 hz, biće cepanja. Teže uočljivog nego kad grafika daje 40 fps, ali biće ga. Tada je bolje da se sinhronizuju na 120, ako kartica već ne može da izbaci 144 slike u sekundi.
Isto tako, ako kartica spadne na 40 fps a osvežavanje monitora je sihnhronizovano, to će biti manje ružno/primetno, nego kad nisu sinhronizovani.

Adaptivno sinhrnonizovanje znači: ako monitor može da "tera" od 50 do 120 Hz, na primer, a grafika počne isporučivati 49 slika u sekundi, monitor ne može "sići" na 49, ali se može popeti na 2x49 = 98 Hz osvežavanje, tj. svaki frejm će "prikazati" dvaput, pa će efekat biti kao da je "sišao" na 49 i da nema seckanja. Problem kod freesync je upravo i to što se nude i jeftini monitori sa opsegom od tipa 40 do 75 Hz, pa je nemoguće koristiti ovu "caku" i upitno je koliko tu uopšte ima reči o sinhronizaciji. Oni skuplji, što mogu da rade od 40 do 144 nisu toliko jeftiniji u odnosu na G-sync. Uz napomenu da je razlika od 150 evra za prosečnog Švabu i Amera, kao što bi nama bila razlika od 2.000 komada najstabilnije valute u poznatom univerzumu (poređenjem prosečnih zarada). O toliko "bolnoj" razlici je ovde reč, za komad hardvera koji se ne menja svake godine.

Kod G-sync, sa druge strane, manji je procenat lošijih monitora - ko se ne razume, može samom kupovinom G-sync monitora računati da je puno manja verovatnoća da dobije nekvalitetnu sliku za igranje. Nekom je to bitno.

Pošto Nvidia puno više zarađuje od prodaja kartica, nego od čipova za monitore, razumljivo mi je da omoguće svojim karticama da koriste free sync / adaptive-sync standard, tj. da rade sinhronizaciju s monitorima koji imaju tu mogućnost, po tom standardu. Tako će ljudi koji imaju dobre freesync monitore puno lakše da se odluče za to da im sledeća grafička bude Nvidia.

Što se pilićarstva i hohštaplerstva tiče: ne vidim tu apsolutno nikakvu razliku koju god veću kompaniju da pogledam - svi gledaju da zarade što više.

Još uvek nisu postigli nivo matorih CRT monitora po pitanju ghostinga na prvom mestu - uz sav "napredak" i "svemirske tehnologije". :) Sve na kašičicu, po malo bolje, a nešto malo zeznu... hohštapleraj par excellance, od strane svih proizvođača - i grafika i monitora. :)
 
Koliko shvatam, kod synca je glavna fora da nema "cepanja slike".
Sto je veci br Hz koji monitor moze da isporuci sve su manje sanse da ce doci do cepanja. Eno drugar igra jako dugo vec na freesync monitoru i ne da nema cepanja nego radi savrseno. Zato kazem da je daleko bolje dobiti 144Hz fiksno na monitoru za manje para bolje nego Gsync monitor. Ne treba nasedati na marketing. Koga briga dali moze na 30Hz da spusti kada ja to ne zelim.
 
Probao juce, deluje da radi, bar na osnovu osecaja, jer nema drugog nacina da se proveri, probao sam ona dva demoa za free/gsync, ali oni niste ne govore ili ne rade vise, beskorisni su.
Na osnovu osecaja u igrama, bar u dve koje sam probao, deluje da radi, osim u trecoj, Diablu 3 sa koji sam uvek imao problema, jer ga zbog rezolucije igram u prozoru koji izgleda ko fullscreen.
Trebam definitivno jos igara da probam, vreme ce reci.
Dobro je sto nemam ni blinking ni zamucenje.
Mada na ovom 144Hz ne secam se da sam ikada primetio tearing, tako da ni to ne pomaze.
Recimo picim Dishonored 2, pri oko 70fps-a i ne moze da se vidi tearing, mada nisam ga primecivao ni pre ovog drajvera.
 
Poslednja izmena:
Zasto u prokletom PES 2019 uvek ima micro laga i dok je freesync ukljucen?? Tek kad ukljucim Vsync igra radi fluidno
 
PES19 ima neki bag sa fullscreen/windowed modom. Probaj jedno pa drugo i vidi je l' pomaže.
 
Nazad
Vrh Dno