Šta je novo?

3770K umesto 3570

Shimec

Slavan
Učlanjen(a)
26.06.2007
Poruke
2,638
Poena
425
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X3D & DeepCool LS520SE
Matična ploča
MSI B550 Gaming Plus
RAM
2x16GB DDR4 3600MHz
GPU
Palit GameRock RTX 4080 OC
Storage
Samsung 860EVO 500GB, Samsung 970 Evo Plus 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
Logitech G Pro X Wireless & HyperX Cloud AlphaS
PSU
NZXT C850
Kućište
MS Industrial Titan II Pro
Monitor
ASUS VG32VQ & LG CX 65"
Miš & tastatura
Logitech G502 Lightspeed & Redragon Vishnu
Ostale periferije
PS5
Laptop
Dell Precission 7760
Mobilni telefon
Samsung S20FE
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 6 Classic 47mm
Xiaomi Mi Air Purifier 3C
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da li se isplati preci na 3770K sa 3570 za pretezno igranje? Poceo sam da primecujem da mi procesor u nekim igrama bude zakucan na 100% na svim jezgrima i dolazi do stuttera. Imam Z77 plocu, znaci mogao bi i overklokovati 3770K. Ili bolje da sacekam i da idem na novu platformu?
 
Zavisi od cene, ali generalno da.
 
Oko 110e polovan s tim da racunam da bi mozda dobio 40-50 za moj.
 
Onda da, s obzirom da imas i Z plocu, uzimaj :)
 
Skoro sam uradio isti upgrade bratu sa 3570k oc na 4.2Ghz, na 3770 (običan, ne K) oc na 4.3Ghz. Pošto je Asus Z77 ploča, maksimalno množilac dozvoljava da se digne na 43.

U igrama razlike nisu epohalne, ali ih ima. Shadow of the Tomb Raider i AC: Odyssey na onim intenzivnim delovima imaju veće minimalne frejmove (Assassin pogotovo), dok GTA V sve isto kao i pre. Ti bi verovatno primetno malo više tu razliku, sa obzirom da ti 3570 nije K verzija.

Isplati se prelazak, ali ne baš toliko ako doplaćuješ 60-ak eura. Brat je doplatio nekih 2000 dinara za prelazak sa 3570k na 3770 i to je korektno.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, njegov je mogao da se occ-uje i presao je na onaj sto ne moze. Ja sa ovog sto ne moze, planiram da predjem na ovaj sto moze. Mislim da ce dobit biti veca. A i cena :D
 
Uskacem u temu, ali me zanima slicna stvar :)
Kao sto se vidi u moja masina, imam sapphire p67 plocu i 3570k, koji izgleda nije neki narociti primerak, posto hoce da radi lepo na 4.0 GHz sa malo smanjenim naponom, ali sve preko toga zahteva dosta visi napon, tako da sam ga ostavio na 4.0 GHz.
Kakva je situacija sa 3770 i 3770K, tj da li na p67 moze da se 3770 oc dizanjem mnozilaca za 4 (ako moze, pretpostavljam da za manju doplatu mogu da zamenim 3570K za 3770 i oc na 4 GHz)? Kakva je ona generalno za oc 3770K?
 
Poslednja izmena:
odlična,ja bi panjio do maksimuma na njoj.p67 nema problem sa cpu-ovima već sa sataII portovima,ako ti oni nisu crkli do sad ili imaš b3 reviziju ili neće nikad,nije taj problem hvatao 100 posto već većinu.

meni samo nije jasno u kojim igrama pravi HT razliku,do sad jedino mafia 3 i bf i ponešto ostalo onlajn guši ozbiljnije cpu-ove,te igre svakako traže 6 jezgara ili više pa opet HT ne igra ulogu.isto važi za emulatore (rpcs3,cemu,dolphin).
 
Sad videh u cpu-z da je B3 revizija, kod mene u kompu radi sigurno barem 5 godina, bez ikakvih problema. Necu da panjim do maksimuma, posto vidim da cpu nije bas nesto raspolozen, a sad da mu gruvam 1.4V zarad ~200 MHz vise ne bih. Inace sam i delidovao CPU, i stavio noctua NT-H1 umesto one skorene zvake, i dobio sam mozda 3-4 stepena nizu temp, plus hoce stabilno da radi na nesto nizem naponu (tipa 1.25V, ako se dobro secam, mrzi me sad da idem u bios).

S obzirom da komp nikad ne gasim, a core temp mi je stalno u tray, za ovih 10-15 dana mu je max temperatura bila 72c, tako da bi bilo koji overclock koji bi ukljucio dizanje napona oterao temperature na 80-ak stepeni, sto mi je previse za dobitak od recimo 200-300 MHz. Neka ga sad ovako, mislio sam eventualno da ga zamenim za neki 3770(K) ali mi se cini da u igrama uglavnom ne bih dobio nista spec (mozda Witcher 3).
 
Dobiješ bolji minimalni fps. Average će ti možda otići gore za 5-10 fps-a u pojedinim cpu intenzivnim igrama. Ako si imao negde 80 fps-a, tih 5-10fps ne znači mnogo. Ali ako si bio na granici sa 60fps-a, onda može biti od pomoći.
 
Isplati se prelazak. A promeni i graficku umesto nove platforme, ako te bas svrbi... :)

Tako nesto i planiram. Prvo sam mislio da prelazim na Ryzen 2600, ali sa trenutnim cenama memorije, morao bi da se vratim na 8GB. Onda sam razmisljao, da mozda bolje samo ubodem 3770K u postojecu platformu i uzmem neku 1070 graficku za slicne pare kao sto bi dao za skroz promenu platforme.
 
Hyper-threading i otkljucan CPU vrede taman toliko koliko ces da doplatis. Nakon toga mozes da stavis i 1070Ti ili 1080, nece biti bottleneck-a.
 
Pa bolji frame time, a u zavisnosti od igre i visi fps kao sto je receno iznad. U prakticno svim AAA igrama. A tek nadolazecim...

Svakako je u 2018-2019 godini Sandy/Ivy/Haswell 4c/8t u igrama blizi Kafenim 6c/6t procesorima nego Kafenim 4c/4t.
 
Poslednja izmena:
Ne znam, ne secam se. Verovatno Digital Foundry ili neki drugi proveren kanal i/ili sajt.

Slobodno pretrazuj kada te toliko interesuje, um***e. :D
 
Poslednja izmena:
?

sve što nalazim je sa 980ti u najboljem slučaju i tu ht ne igra ulogu,doduše nema par zadnjih jačih naslova (fc5,wildlands...) tako da jedina igra koja prosto neće normalno da radi na 4c je mafia 3,jer je ponajveći krš od porta odavno.
 
Mnogo lepo radi 3770k, cepite 4.6ghz i 1.3-1.35v i uzivate. Mada, ako je moguce, 2600k je bolji kloker za u proseku 200mhz od 3770k, tako da ako mozete da nadjete neki koji ide 4.8ghz ispod 1.4v dobicete podjednako brz cpu za 20-30e manje
 
aj da ne otvaram novu temu, posto su slicni cpu i ploca, imate li saznanja ploca asus z77-A i cpu i7 3770, u kombinaciji sa gtx 1060, kako bise ponasali u igrama....?
 
Može. Non-K procesori na Asusovim Z77 pločama imaju minimalno otključan množilac u rangu turba tog procesora a nekad i više (bratova Asus Z77-V LX daje 3770-ici promenu množioca do 43).
 
Poslednja izmena:
Problem je sto ima samo 4 faze, u principu moze nesto umereno ali proveri zagrevanje cipseta, kao i da li dolazi do vdroopa (unimerom). Licno ne bih isao preko 1.3v, cak i manje, oko 1.25v za dugorocni stabilni rad. To ti je oko 4.3-4.4ghz kao neki realni plafon za prosecne OC primerke procesora, kao i za non K modele. Kad fiksiras mnozilac na 43 probaj voltazu sto vise da oboris, ispod 1.25 pa i nize ako hoce cpu.
 
Mislim da je oko 1.26 kod njega trenutno. Mrzelo me da testiram dalje stabilnost, jer je proces kao što i sam znaš.

Možda narednih dana ako budem imao vremena mogu da vidim koliko nisko bi išao.
 
Ne mora da bude proces, uopste nemojte da vrtite testove. Ako je stabilno na 1.26,stavite 1.24 i nek koristi kako inace i koristi racunar 24/7. Ako zamrzava, vratite na 1.26. Ako ne, posle 2-3 nedelje spustite na 1.22 i tako po 0.02 koracima dok ne nadjete minimum. Cenim da ce to biti oko 1.22 za 4.3 mada moze da bude od 1.1 do 1.26
 
Nazad
Vrh Dno