Šta je novo?

Instalacija ssd-a u laptop preko drive caddy

Da vidis ovo sam zaboravio nacisto.

''SSDs vary in temperature depending on what they’re doing. It’s quite normal for an SSD to jump 5, 10, 15 or more degrees celsius when going from idle (nothing happening on the drive) to a full workload of heavy reads & writes.''

''But: You should be concerned about your SSD if it shows consistently high temperatures (over 50ºC/122ºF) while your machine is idle.''

Dakle meni je temperatura u idle 48 stepeni trenutno i to kazem lap top nije ni priblizno vruc kakav zna da bude u letnjim danima.. I ovo sve je sa postoljem znaci nije klot onako bez ista nego postolje i to dobro postolje placeno preko 4000 din Deepcool-ovo.

E sada ovaj model zaista gori secam se kada sam posle godinu i nesto dana upotrebe slao u servis da se ocisti posto je pod garancijom i da je ne bih izgubio u servisu su konstatovali da se model previse greje i sami poslali za ovlasceni servis uz tu napomenu, iz ovlascenog se vratio sa obrazlozenjem da se uredjaj greje u granicama normale za svoj model i tip. Secam se da sam leti znao da vidim temperature do skoro 90 stepeni ali mi se nikada nije ugasio i nikada nije pravio problem.

Evo sada temperature kada je ono smesno kakvo moze da bude su sledece, idle naravno ove druge vece su od surfovanja :

CPU 56 maksimalna zabelezena 67
GPU 47 maksimalna zabelezena 51
HDD 29
SSD 48

Tako da ako je SSD 48 sada u idle mogu da mislim u leto kada se bude opteretio ima da izgori, mislim da sam se zeznuo da je bilo bolje da sam uzeo ovde SSD sa aluminijumskim kucistem, ali dobro u garanciji je ako crkne menjacu sta da radim. Probacu da napravim neki test da ga opteretim da vidim koliko ce da ode..
 
Testirao sam benchmark jos jednom ovaj put sa 10GB fajlom ne bi li opteretio SSD sto duze i dva programa za temperaturu, ista nije mrdnula preko 48 stepeni, hmm, a nije ni bitno neka radi dok radi sta da mu cinim nek se bori kao i svi sto se borimo, bitno da radi brze nego pre :D

A sada idem traziti plocicu sa DC konektorom za zamenu jer me zeza DC verovatno, posto mi cesto izbacuje da ne prepoznaje punjac i kada nadjem pravi polozaj proradi, mozda se razlemilo tokom godina, mozda je neki kondenzator produvao ko ce ga znati vise, davno je odsluzio svoje..
 

Prilozi

  • benchmark 2.png
    benchmark 2.png
    94.2 KB · Pregleda: 67
Poslednja izmena:
Mozda si trebao Kingston A400 120GB a ne Biostar S100 cena je bila slicna.
 
Taj SSD se greje od ostatka laptopa koje su kako sam kazes pretople a ne od sopstvenog rada

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Rekao sam vec da sam uzimao A400 za desktop i da sam namerno uzeo ovaj Biostar da probam njega posto mi se cinilo da onaj A400 hoce da zastuca, ko zna nije ni bitno sada je tu i radi pa sta mu bog da.

Pa jeste greje se unutra ko u cabru mora da se greje ne vredi, hdd je na 27 stepeni dok je ovaj gde je bio hard na 48 ali nisam izmerio pre koliko je bio hdd dok je bio na svom mestu da bih uporedio tako da dzaba sad..

No morao sam kompletno da otvorim laptop ukljucujuci i sarku zalepljenu da odvalim, da bih skinuo ekran i dosao do plocice na kojoj je dc konektor, posto je neko pitao kako sam uspeo rasklopiti i sklopiti pored lepljenih sarki evo da pokazem kako je to izgledalo.

mQ5vRCl.jpg

3N7Ggog.jpg

I evo kada se skine ekran.

8oYZ9vt.jpg

vQyIM2t.jpg

Tako da kada sam uspeo da odvalim ovo sto je zalepljeno topli lepak je ostao oko levog lezista ali je spao sa desnog, kasnije sam bio primoran da desno zalepim super lepkom jer nisam bio kuci i nisam imao topli, koliko vidim zalepilo je i to drzi za sada, tako da u sustini kada zeznete sarke moze se nesto ovako skalabudziti i zalepiti da radi posao, sreca te mi je leva u redu mozda ne bi drzalo da sam lepio obe ko zna.

Dupe mi pomera ovo upozorenje ''The AC power adapter wattage and type cannot be determind'', u sustini to moze da se zaobidje i laptop moze da radi ali onda koci kao blesav koci sve stuca, secka.. Pa sam morao da razvalim sve i dodjem do plocice sa DC konektorom da vidim sta se desava, medjutim nista nisam uspeo da ustanovim posto fizicki sve izgleda u perfektnom stanju.
 
To ti je do punjaca, mala amperaza ili je oslabio.

Ne verujem, citao sam dosta na dell-ovom forumu ima vise faktora a ja ne mogu jasno da definisem moj uzrok problema.
Naime zna da zeza da urnise i onda kada ga ''nabodem'' jednom radi kako treba bez problema 12 sati recimo, ali nekada mi treba dosta vremena dok ne ''nabodem'' da radi.

E sada jedino sto sam mogao izmerio sam voltazu na adapteru i pokazuje 19.5V koliko i treba da bude, amperazu ne mogu mogu da izmerim jer ne znam kako bih je izmerio.
A buduci da nekad radi bez problema po ceo dan a nekad nece da se usaglasi sam sa sobom racunam na to da je problem negde drugde a ne u njemu. Zato sam i otvarao kastile u nadi da se dc konektor razlemio i da to zeza ali nista od toga, stanje je perfektno, ostaje promena dc konektora ili cele plocice na kojoj se on nalazi, a od toga tezak posao tako da mrka kapa.
 
To ti je do punjaca, mala amperaza ili je oslabio.

Bio si u pravu. Kupio sam polovan punjac i vise nemam problema.
Na starom punjacu sam merio 19.56V a na novom ( polovnom ) 19.8V i on radi i ne pravi probleme kao stari.
No ja kako sam citao cesto DC konektor hoce da zeza kao i neki kondenzatori da oslabe na tom delu pa ispada problem, srecom punjac je resio moju problematiku pa sam vise nego zadovoljan + sto sam ga nasao za 500 din :d
 
Da znam to, ali ne postoji mogucnost da testiram kada se optereti kao ni amperazu sto ne mogu testirati..
Ali nije ni bitno radi i ne pravi probleme, od raspadanja dosao je do jako upotrebljivog stanja, jos samo bateriju da mu nadjem posto je stara crkla i moze da tera sve dok ne crkne ploca :d
 
Hehe Kingston a400. Kupio sam ga 6. marta, stavio ga u lap top, instalirao windows na njega i drajvere. Onda sam ga skinuo i vratio u onu plastiku dok mi ne stigne taj caddy, pošto sam ga naručio preko Ebay-a. Danas mi je stigao i lepo stavim SSD na mesto HDD a njega u taj caddy, kresnem lap top i sve radi lepo jedno pola sata. Stoji to tako upaljeno a ja na desktopu pikam neku igru. Posle nekog vremena bacim pogled na lap top a on stoji na onom POST ekranu. Windows neće da se digne, a moj Kinston nije to više u BIOS-u već se sada zove SATAFIRM S11 i nije više u funkciji. Malo sam se zezao sa njim ali ništa ne pomaže. Vidim ima ovde na forumu neka tema kako to zaobići, ali star je 15 dana i nije radio ni 3 sata. Odnesoh ga nazad u EMMI, i reče mi lik da dnevno prodaju oko 4 ta ssd-a. Dok je meni kucao onu potvrdu za reklamaciju, prodali su dva takva ista. Eeee A400.
 
Poslednja izmena:
Imam Asus laptop https://www.asus.com/Laptops/K50IE/specifications/ i u njega bi umesto otickog drajva ubacio SSD. Interesuje me da li bi ovaj SSD https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sata3-120gb-kingston-a400-500-320mb-s.11.html?productId=61387 mogao da odgovara za ovaj stariji laptop?

Moja preporuka je da SSD ubacis na mesto HDD-a, a da HDD ubacis umesto optickog drajva. Kazem to zato sto kontroleri u laptopima za HDD i opticki uredjaj izgleda da nisu uvek istog kvaliteta (onaj za optiku zna da bude losiji).

Moje licno iskustvo sa Asus N550JK kupjenim 2014. godine: SSD sam ubacio umesto HDD, a HDD ubacio na mesto optike (uz pomoc caddy-ja). SSD radi super, ali HDD zna da stuca. Kada pristupam HDD-u cesto se cuje zvuk kao kada se "zalece" opticki uredjaj. Na sekundu sve zakuca, bukvalno kao kod optike. Imam osecaj kao da kontroler tripuje da je HDD zapravo opticki uredjaj i tako ga i tretira :D

Mozda postoji neko resenje za ovaj problem, ali ja ga nisam nasao.
 
To sam i mislio da SSD ode na mesto HDD-a a HDD u umesto optickog uredjaja. Samo da vidim koji SSD da kupim. Da ne idem u off.
 
Moja preporuka je da SSD ubacis na mesto HDD-a, a da HDD ubacis umesto optickog drajva. Kazem to zato sto kontroleri u laptopima za HDD i opticki uredjaj izgleda da nisu uvek istog kvaliteta (onaj za optiku zna da bude losiji).

Moje licno iskustvo sa Asus N550JK kupjenim 2014. godine: SSD sam ubacio umesto HDD, a HDD ubacio na mesto optike (uz pomoc caddy-ja). SSD radi super, ali HDD zna da stuca. Kada pristupam HDD-u cesto se cuje zvuk kao kada se "zalece" opticki uredjaj. Na sekundu sve zakuca, bukvalno kao kod optike. Imam osecaj kao da kontroler tripuje da je HDD zapravo opticki uredjaj i tako ga i tretira :D

Mozda postoji neko resenje za ovaj problem, ali ja ga nisam nasao.

I ja imam takvu kombinaciju i nikakvih problema nemam, možda je problem u samoj DVD fioci. Da li koristiš isti taj HDD koji je bio u laptopu samo si ga prebacio na mestu DVDRW i kada si instalirao win, da li je HDD u laptopu ili van njega?
 
Kad sam kupio laptop koristio sam HDD 2-3 dana i sve je radilo bez stucanja. Tada su mi stigli SSD i caddy pa sam taj originalni HDD iz laptopa ubacio na mesto optike, a SSD na mesto HDD-a. Windows sam instalirao sa oba diska unutra (prethodno sam formatirao HDD).
 
Isti raspored je kod mene, stim što mi je na SSD-u SATA3 a na HDD-u SATA2 (i sam HDD mi je SATA2, mada to nema nikakve veze), jedino što kada treba da preinstaliram OS, izvučem fioku sa HDD-om pa kada završim instalaciju vratim fioku. Realno je da si kratko koristio HDD, mada mislim da je problem u konektoru na fioci, da je faličan.
 
Moguce, kad budem imao vremena rasklopicu laptop pa cu probati jos neke varijante pa javim rezultate.
 
Nasao sam sta je uzrok problema. HDD se iz nekog razloga gasi nakon otprilike 2-3 minuta neaktivnosti. Iako sam u startu u Windows power managementu (Windows 8.1) iskljucio opciju da gasi hard disk, sistem se ne obazire na to i gasi ga u pomenutim intervalima. Kada ponovo pristupam HDD-u (nakon sto ga je sistem "ugasio") dolazi do zvuka "klik" i ubrzavanja diska sto ima za posledicu da se sve zablokira na sekund.

Najveci problem kod ovakvog ponasanja predstavlja to sto se meni na tom disku nalaze filmovi. Kada pustim neki film, program za reprodukciju istog izbaferuje 3-4 minuta filma sto dovodi do toga da se disk ugasi usled neaktivnosti, a onda kada treba da se izbaferuje sledeci deo disk se aktivira na ranije pomenuti nacin i ceo film zamrzne na sekund. I ovo se ponavlja svakih par minuta gledanja filma sto je veoma iritantno.

Nasao sam resenje za ovaj problem. U Crystal Disk Info postoji opcija APM (verovatno znaci advanced power management) koju kada iskljucim za pomenuti HDD on vise nikada ne bude ugasen, nego se stalno vrti. Jedini problem kod ovog resenja je taj da ovo podesavanje ne bude sacuvano nakon restarta racunara, pa mora ponovo da se uradi. Nisam siguran da li BIOS ili OS prilikom restarta vrate default podesavanje ili ga jednostavno Crystal Disk Info ne promeni permanentno. U svakom slucaju, to cu vec resiti na neki nacin, bitno mi je da sam nasao glavni uzrok problema :)
 
Here ya go... :)

Pri restartu nije resetovao podesavanja, ali pri iskljucivanju i ukljucivanju jeste.

Sam CrystalDiskInfo ima opciju da se ukljucuje sa sistemom i u Functions>Advanced Feature postoji opcija da automatski pri paljenju podesi APM na ono sto je pre toga bilo podeseno. Auto AAM/APM Adaptation.

Takodje sam stavio i Wait Time at Startup na 0, podrazumevana vrednost je bila 30, onda se pri ukljucivanju disk za tih 30 sekundi 2-3 puta uradi spin-down i spin-up.

Hvala najlepse na pomoci.
 
Nothingman@ Bitno da si našao gde je problem, na taj način se skraćuje životni vek HDD, kod mene je opcija bilo kakvog isključivanja onemogućena, dok je uključen radi kad ga ugasim ne radi.
 
@dzonihsv Hvala :)

@nesa07 Ma zivotni vek mi je najmanja briga, bitno da radi kako treba sad :D
 
Lenovo SL500

Memory
PC2-5300 Non-Parity (NP) Double Data Rate Two (DDR2) Technology
Dual-channel capable
Two 200-pin SO-DIMM sockets
1 GB, 2GB memory
Supports up to 4GB maximum memory
Intel® Core™2 Duo Processor P7370 (2.00 GHz)
Intel HD boost, 1066MHz system bus,, 3-MB L2 cache
250 GB, 5400rpm,9.5mm high, Serial ATA Gen II interface
Optical drive
DVD multi drive
Graphic Controller
NVIDIA® GeForce 9300M, PCI Express® x16, 256MB memory

Plan je da dodam SILICON POWER SP002GBSRU800S02 DDR2 800 - 200PIN, SO-DIMM 2 GB DDR2 (na postojeći SO-DIMM Samsung 667Mhz 2GB DDR2), da prebacim HDD na mesto DVD-a (uz pomoć fioke), a da na mesto HDD-a dođe CRUCIAL BX500, 120 GB SSD, 2.5.
Kakva su iskustva sa ovakvim upgradeom, i kako se najbolje i najbezbolnije prebacuje instalacija Windowsa i kompletnog sadržaja hard diska, sa HDD-a na SSD?
 
Ugradio sam SSD i laptop je prosto poleteo. Instalirao sam svež Windows na SSD i prosto je neverovatna razlika u odnosu na klasični HDD 5400rpm, imam osećaj kao da sam kupio novi laptop od 1500+ evra :)
Gledaću da naručim još 2GB RAMa, ali za sada ne žurim, prodisao sam nakon ubacivanja SSD-a.

Inače, odustao sam od kloniranja, ipak sam odlučio da je clean install bolja opcija, ne mrzi me da nameštam ponovo sva podešavanja/instalacije, verovatno ću neke stvari da optimizujem/izaberem bolju opciju.
Tokom instalacije mi se desio loop (podizao sam sistem sa USB-a), uredno bi prepoznao SSD (sada jedini disk na ploči), izabrao bi SSD za instalaciju, a kada bi se završilo kopiranje fajlova sa instalacionog USB-a na SSD, desio bi se restart, i onda sve ponovo. Džaba sam ulazio u BIOS, menjao boot priority, uvek bi se petlja vraćala na USB.
Na kraju sam problem rešio kod ulaska u BIOS, jednostavno sam izvadio USB i nakon izlaska iz BIOSa, nije imao više gde da "goni" :d, morao je da nastavi sa SSD.
Nakon završetka instalacije, povukao sam sve update, a laptop je postao zmaj u odnosu na tristagodišnju kornjaču sa klasičnim HDD 5400rpm.

Sada je plan da HDD uz pomoć caddyja stavim na mesto DVDa, ali ću sada imati dva instalirana Windowsa, da li će da dođe do nekog konflikta?
Plan je da sa HDDa iskopiram sve što mi je potrebno na SSD (ima sasvim dovoljno mesta), a onda da formatiram HDD (Windows na njemu) i da ga ubuduće koristim za data disk.

Da li je ovo izvodljivo, ili na neki drugim načim moram da rešim taj problem što sada imam dva instalirana Windowsa (plan je da ostane instaliran samo ovaj novi na SSD, a da HDD koristim kao data disk)?
 
Poslednja izmena:
Sve dok ti je podeseno u BIOSu da bootujes sa SSD-a, potpuno je nebitno sta imas na HDD, ukljucujuci i drugi windows.
 
Nazad
Vrh Dno