Šta je novo?

Instalacija ssd-a u laptop preko drive caddy

Animal

Slavan
Učlanjen(a)
09.09.2013
Poruke
2,062
Poena
255
Ja sam zamislio nesto i pokusao medjutim izgleda da nece ili sto bi rekli nece da moze... Imam laptop sa hdd-om koji je poceo da me nervira koliko po nekad sporo zna da otvara izvesne programe i nabavim onaj hdd drive caddy sto se stavlja umesto optickog uredjaja i stavim sdd novi koji sam kupio i reko da dignem windows i sve ok, samo nece da mi se butuje probao sam nekoliko puta i nema sanse e sada zna li neko da li uopste moze da se butuje windows preko ssd-a koji je ovako prikljucen umesto optickog uredjaja ? Eto slike : https://i.imgur.com/jgLWsju.jpg

Znam da bi u ovoj situaciji pravilnije bilo da ssd ide na mesto harda a hard u caddy to jest na mesto optickog uredjaja, no na mom laptopu mora ceo da se rastavi da se dodje do harda, a prosli put mi je pukla plastika neka pa sam morao to da lepim toplim lepkom i sada moram da odvalim pa ponovo da lepim...

Mnogo jednostavnije bi mi bilo da mogu da napravim ovako da se ssd butuje i radi iz caddy-ja, ali ocito da nece, jel ima neka zackoljica ili definitivno nece da moze ?
 
Trebalo bi da moze, nesto nisi odradio kako treba. Problem je i hard disk koji ima aktivnu particiju pa mozda prilikom instalacije tamo gura boot i za SSD. Pokreni instalaciju ponovo, obrisi SSD da ostane samo jedna particija na njemu pa idi na New da pravis particije, ako napravi jednu onda boot gura na postojecu malu aktivnu na hard disku. Ako pravi na SSD-u tu manju onda je ok, vidi u BIOS-u da li je SSD podesen kao primarni za boot.
 
Paaa hajde da pokusamo na ovaj nacin, posto si malo lijen ili uplasen da dodatno nesto ne zeznes:

1.Prvo bakup-uj hdd. Onda instaliraj svez Win sa usb-a na ssd.A pritom formatiraj hard disk da nebi pravio konflikt bezveze.
Po instalaciji Win-a, oba medija bi trebala biti vidljiva. I onda vrati programe i dokumenta putem backup-a.

Ali bi se ja ipak potrudio na onaj nacin koji ti bas i nije mio.
Cudi me da je u tvom slucaju hard disk "bogu iza nogu" kad je u pitanju laptop.
 
Problem je u tome sto je ovaj laptop predvidjen za rad sa jednim hdd-om i automatski nema opciju da odaberem koji ce se hdd bootovati nego ima boot priority hdd, dvd, usb.... I ja sam stavio da bude dvd posto je tu ssd.

Bios je prilicno siromasan sa opcijama, i na pocetnom ekranu mi stoji za hdd da je fixed hdd a za ssd da je sata odd.

E sada backup je nemoguce izvrsiti posto je hdd od 1 tb i ima gomila stvari a sdd je samo 120gb, pa sam planirao da samo on bude za sistem a hdd za podatke kao sto mi je na desktopu isto..

Ja sam formatirao C particiju na hdd gde je bio sistem sa namerom da ne pravim konflikt izmedju windowsa na hdd i ssd, tako da sada uopste ne mogu uci u windows jer je c formatiran, i onda sam digao novi win na ssd, medjutim ovaj problem se javlja.. e sada ili mora da se ide da sdd ide na mesto hdd-a ili opet ima neka caka a meni se ne ide na drugu opciju nisam lenj, nego treba da odvalim zalepljenu plastiku pa da skroz otvorim i onda bog te pita da li cu moci sve da zalepim i vratim ponovo...

Problem mozda moze da bude sto i dalje za sistemsku particiju stoji c particija iz hdd dok je ssd na primaru, ali ne znam sta bih tu mogao da preduzmem : https://i.imgur.com/A8RJnb3.jpg
 
Evo ovako ces da uradis i resices problem 100% bez otvaranja. Pokreni istalaciju, obrisi ako vec nisi sa hard diska C particiju i onu malu od 100 ili 500MB koja je aktivna. Na hard disk idi na opciju New partition i on ce ti reci da mora da napravi malu tu aktivnu od 100-500MB (zavisi koji Win) i klikni Ok nek napravi. Onda samo klikni na SSD i next i on ce ti instalirati sistem na SSD a boot sekcija ce biti na HDD i radice 99%. Ako ne uspe onda ces morati da otvaras.
 
Ma jok nema sanse onda ostavlja tu malu da bude sistemska particija : https://i.imgur.com/pmZI30b.jpg

A ja imam isti problem kao na slici iz prvog posta, izgleda da windows nece da se butuje preko ovog nacina povezivanja to jest kada je sistem preko dvd-ja.. inace ssd je bio normalno prepoznat kao prazan prostor jos dok sam iz windowsa preko hdd-a probao da mu pristupim tako da je to ok. Ali ocito da nece ovako da radi da mora da se stavi na mesto hdd-a to jest da se rasklopi ceo laptop skroz na skroz jes se nalazi sa donje strane ploce.. mora i ekran da se skine cak a jedna sarka mi je pukla tako da je to zalepljeno i cudom nekim drzi ne znam ni sam kako, pa se plasim da to otvaram jer ce se otkinuti i ne znam da li cu ponovo moci da zalepim a i ima posla dobrog, eee nista ne moze normalno i lako.
 
Isprati korake koje sam napisao i radice. Sistemska mala nek ostane na hard disku i on ce odatle da radi boot a sistem ce ucitavati sa SSD-a. Imao sam skoro problem sa Dell 5720, ne moze da butuje sa M-SATA SSD-a pa sam tako odradio i radi bez problema. Koji sistem instaliras? Cime pravis instalaciju, GPT ili MBR sema?
 
Jesam ali ne vredi nece, rekao sam ti... Obrisao C particiju, i naravno skinula se da je sistemska, obrisao i malu, zatim isao da od tog unallocated spacea napravim novu particiju, napravio, stvorila se i mala, digao ponovo sistem na ssd, ne radi, problem opet slika kao u prvom postu..

Windows 7, MBR. Dell inspiron n5110 u pitanju.
 
To je instalacija koja stoji na flesu godinama i sa njega je uradjeno brdo instalacija ne vidim sta bi moglo tu da se "pokvari", eventualno sada mogu da dignem na hdd na c da proverim posto nema nista, ali kontam da nije do toga da nece da se butuje ovako nego mora sa hdd predvidjenog mesta..
 
Ugasi u biosu taj od 1TB HDD i onda pokreni instalaciju na SSD-u.
 
Nema ljudi, kazem bas je bios siromasan sa opcijama ako hoces da iskljucis hdd moras da ga iscupas sa ploce.. jedino sto imam da biram je sata operation ata ili ahci i to je to, ali to vazi samo za hdd mesto nista ne menja ovamo gde je dvd kontam, tako da koliko ja vidim ovo nema avaza da proradi.
 
Ja da sam na tvom mestu otvorio bio laptop i skinuo HDD i na mesto njega ubacio SSD a HDD na DVD mesto , ali ne ubacuj HDD dok ne instaliras Windows na SSD i pobrises sve particije sa SSD-a kada instaliras Windows onda nakaci HDD(sve system resirved particije pobrisati sa HDD-a da nema konflikta sa SSD-om) znam da je zeznuto otvarati skidati HDD na taj laptop , mislim da je ispod tastature HDD na N5050.



Mogu da se kladim da je konflikt izmedju SSD-a i tog HDD-a i zbog njega ne moze da prodje instalacija Windows 7 , jednostavno Windows 7 hoce boot fajlove da stavi na taj HDD a ne moze da ih stavi posto je ostecen boot loader ne moze winload.exe da nadje na hdd-u.
 
Njemu prvi deo instalacije prodje a kad treba da bootuje SSD on ne bootuje njega nego HDD pa izbaci da nema winload.exe a nema winload.exe zato sto je obrisao system resirved sa HDD-a.
 
Vidite prsla sarka bila kao oblanda, jedva sastavio i zalepio i to me sto se kaze us**** da drzi : https://i.imgur.com/vegkzvyr.jpg
E zato me najvise plasi otvaranje posle mozda necu moci kada razvalim da ponovo zalepim i sastavim. A ovo je n5110 provereno je hdd sa donje strane ploce, otvarao sam ga xx puta do sada i rastavljao skroz, znaci skroz skroz mora da se razmontira da se dodje do harda, u krajnjem slucaju i to moram probati jer ovo ne vredi izgleda.

Sada sam podigao sistem na c particiju na hdd cisto da utvrdim da li je sa instalacijom sve ok i jeste : https://i.imgur.com/WjsGtWIr.jpg

D je ssd na dvd mestu koji nisam vadio za vreme instalacije windowsa na hdd, i to sa sve fajlovima od windowsa instaliranog koji sam danas bezuspesno uspevao da pokrenem na njemu : https://i.imgur.com/rtGIUoS.jpg

Tako da nemam pojma jednostavo izgleda nece ovako i morace da se odradi ssd na hdd mesto.
 
Njemu prvi deo instalacije prodje a kad treba da bootuje SSD on ne bootuje njega nego HDD pa izbaci da nema winload.exe a nema winload.exe zato sto je obrisao system resirved sa HDD-a.

Pa to, tako nesto, dzaba sto ja postavim u bios da se butuje sa optickog uredjaja, ne vredi jednostavno trazi to.
 
Ti ne citas sta sam napisao? Ostavi da butuje sa hard diska a instaliraj na SSD. Samo napravi 500MB aktivnu System Reserved particiju na hard disku i on odatle dobija ono sto mu treba da pokrene boot a fajlove za Windows ce da ucita sa SSD-a. Procitaj jos jednom, isprati i radice.
 
Pokusao sam i to, pa sam posle pokusavao i ovako sve nacine sam probao veruj mi i nece pa nece. Mozda sam nesto krivo radio ali ne verujem, snimicu cim dodjem kuci.
 
Some Dell models won't boot from an HDD or SSD that's in the caddy, hence the boot warning and error message from Windows Setup. You can only use the caddy for an extra storage drive on such models.

To install Windows on your SSD you will need to take out the HDD and put the SSD in it's place. Windows Setup should then be able to install Windows to it and you should not get the error.

You can put the HDD into the caddy instead of the SSD, and use it for storage after re-formatting it (but don't forget to copy any user files that you need off it before formatting).

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2134894/dell-inspiron-n5010-2nd-ssd-caddy.html
 
E do... Kao da sam gledao i predosecao, nema probao sam sve sto sam znao i sto ste predlagali i svaku mogucu kombinaciju koja je mogla, ali dzaba.
Nista idem pokusati da rasklopim ako se ne raspadne i sada ocekujem novi problem tipa HDD nece da legne u caddy ili nesto slicno.
 
Dell Inspiron N5110 je zeznut mora ceo da se rasklapa i ploca da se vadi napolje , ispod ploce je HDD , sarke isto mora da se otkacuju , najgori laptop za upgrade SSD-a koji sam imao pre par godina kada sam ga prodao , polomio sam sarke zbog tih gluposti pa lepio super lepkom.
 
Ma nista mi ne govori sve znam bio je 2x na servisu znaci dva puta su ga oni skroz rasklapali i nekoliko puta ja sto je rezultovalo da je velika vecina srafova oblaznula i da sam zadnji put polomio leziste za desnu sarku, ja sam lepio toplim lepkom.. znaci kao pas sam se namucio cak sam morao da imam pomagaca da mi pridrzava ekran jer je desna strana zacementirana sa toplim lepkom i nikako nije valjalo da odvalim, na kraju posle sat i po muke jer nisam mogao sve srafove da odvrnem, uspeo na kraju.

E sada stavio sam ssd gde je bio hdd a hdd nisam stavljao nego sam podigao sistem na ssd, sve je proslo u najboljem redu sem jednog dela koji prvi put vidim ikada i ako sam brdo sistema digao a to je nakon instalacije i ulaska u windows kada se bira ime racunara, sifra... Nakon toga mi izlegelo ovo : https://i.imgur.com/zaFlfgV.jpg

Nemam pojma sta ovo znaci isao sam cancel usao u sistem radi najnormalnije, nisam jos instalirao ni drajvere ni stavio hdd, za sada ne vidim probleme, mada ko zna sta je ovo bilo.

E sada da stavim hdd pa da vidimo, pa ako sve ok drajvere i to bi bilo to.
 
Dakle uspeo si rasklopiti i sastaviti i pored lepljenih sarki?
 
Ma nista mi ne govori sve znam bio je 2x na servisu znaci dva puta su ga oni skroz rasklapali i nekoliko puta ja sto je rezultovalo da je velika vecina srafova oblaznula i da sam zadnji put polomio leziste za desnu sarku, ja sam lepio toplim lepkom.. znaci kao pas sam se namucio cak sam morao da imam pomagaca da mi pridrzava ekran jer je desna strana zacementirana sa toplim lepkom i nikako nije valjalo da odvalim, na kraju posle sat i po muke jer nisam mogao sve srafove da odvrnem, uspeo na kraju.

E sada stavio sam ssd gde je bio hdd a hdd nisam stavljao nego sam podigao sistem na ssd, sve je proslo u najboljem redu sem jednog dela koji prvi put vidim ikada i ako sam brdo sistema digao a to je nakon instalacije i ulaska u windows kada se bira ime racunara, sifra... Nakon toga mi izlegelo ovo : https://i.imgur.com/zaFlfgV.jpg

Nemam pojma sta ovo znaci isao sam cancel usao u sistem radi najnormalnije, nisam jos instalirao ni drajvere ni stavio hdd, za sada ne vidim probleme, mada ko zna sta je ovo bilo.

E sada da stavim hdd pa da vidimo, pa ako sve ok drajvere i to bi bilo to.

Moze da se izbegne ta greska https://www.youtube.com/watch?v=QWDG9hmzWqc ali meni mirise na neki random los sektor na SSD-u jel SSD 100% health?
 
Dakle uspeo si rasklopiti i sastaviti i pored lepljenih sarki?

Da objasnim malo detaljnije posto nije jasno. Desna sarka je zalepljena toplim lepkom jer je ona prsla, leva nije, a da se skine HDD mora da se rasklopi nacisto jer se hdd nalazi sa donje strane ploce. E sada ja nisam imao pojma kako ce to da izgleda jer zadnji put kada sam zalepio ne znam ni sta se desilo ja sam samo zatvorio i mislio sam da nece ni drzati medjutim ono drzi pa sam se plasio ponovo da otvaram jer ako mi pukne kud cu i da li cu moci ponovo da zalepim + mi je dosta srafova oblaznulo i nisam ni to bio siguran da li cu sve moci da skinem. Sve sam uspeo sem jednog na HDD pa sam morao malo da pokrivim onaj metal sto ga drzi da ga izvadim i ubacim SSD.

A sto se tice sarke da bi se skinula ploca na ovom modelu samo leva sarka mora da se digne nije potrebno dizati desnu, medjutim desna je zacementirana i ne moze ni malo da se pomeri, pa sam morao da odsrafim levu i polako da je dignem tik toliko da mogu da svucem plocu dok mi je pomocnik drzao ekran da se ne odvali desna sarka, u sustini djavolja rabota ali sam na kraju uspeo.

Moze da se izbegne ta greska https://www.youtube.com/watch?v=QWDG9hmzWqc ali meni mirise na neki random los sektor na SSD-u jel SSD 100% health?

Meni je to izbacilo tada samo jednom nije vise puta, hmm. Pa eto danas sam prekontrolisao oba diska u HD Tune Pro sam stavio skeniranje sektora i to ne quick nego ono dugo i ni na jednom nije pronadjen ni jedan los sektor. Pod health je ok na SSD nema nista, medjutim problem je sto se greje 50 stepeni, uzeo sam onaj Biostar S100e i koliko sam video njemu je plasticno kuciste, a neki mesec pre toga sam za desktop uzeo Kingston A400 pa mi se cinilo da po nekad oce da zasteka i reko hajde da vidim kakav je ovaj Biostar da promenim, e sada koliko ce trajati ne znam sa ovih 50 stepeni a temperature su smesne, u leto se sam laptop mnogo mnogo vise greje.

Evo i rezultata A400 u desktopu :

kingston.png

S100 u laptopu :

biostar.png

E sada da napomenem da je na desktopu SATA 3 port za laptop pojma nemam.

No na ovom HDD koji mi se nalazi u laptopu imam pod health problema, Calibration retry count, sve sto nalazim je da to ukazuje na neki mehanicki problem i da se savetuje zamena diska..

IMG_20190106_181603.jpg
 
Ne bih rekao da nema, cim su temperature razlicite, kada se upali odmah i u hladnojoj prostoriji..
Tako da, da se greje greje se bas, a Kingston u desktopu je ispod 30 stepeni jer je kuciste veoma provetreno. A u garanciji je dve godine sta da se radi, pitanje je da li ce do tada lap top da radi, imam jos problema sa njim koje moram da vidim nekako da saniram, sa DC portom i slicno..
 

Prilozi

  • temp1.png
    temp1.png
    98.5 KB · Pregleda: 61
  • temp2.png
    temp2.png
    128.3 KB · Pregleda: 65
, medjutim problem je sto se greje 50 stepeni, uzeo sam onaj Biostar S100e i koliko sam video njemu je plasticno kuciste, a neki mesec pre toga sam za desktop uzeo Kingston A400 pa mi se cinilo da po nekad oce da zasteka i reko hajde da vidim kakav je ovaj Biostar da promenim, e sada koliko ce trajati ne znam sa ovih 50 stepeni a temperature su smesne, u leto se sam laptop mnogo mnogo vise greje.

Slazem se, medjutim panici jos nije vrijeme !!!

Npr. moj laptop je skoro zatvoren u odnosu na tvoj Win laptom.
Unutra se nalaze dva ssd-a sa malim toplotnim razlikama(jedan je gdje hard disk stoji a drugi na mjestu dvd drive-a).
Trenutno su oba ispod 30c. ali su isto tako bili i do sada i na najvisim dosegnutim temperaturama od 49c.
Slazem se da se ljeti laptop mnogo vise grije. Dosao sam mu glave time sto sam zadnji dio lapa podigao za par centimetara i postavio ventilator s`boka da duva po stolu i preko tastature.Nakon koju minutu ventilatori se utisavaju.Eto kao ideja da posluzi.

Ono sto treba da se zna jeste da su maximalne radne teperature iste ili vise u odnosu na hard diskove.
Evo sta kaze stranica od Biostar-a:

https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=12

https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=12#specification

Tako da trenutna situacija i nije puno strasna.
Buduci da ti je laptop u "trash" obliku i pretpostavljam bez garancije, zasto nebi "mod-ovao" donji dio lap-kucista gdje je ssd(bivsi dvd) sa par rupica zarad bolje ventilacije.

Dobar link za procitati:
https://harddrivegeek.com/ssd-temperature/
 
Poslednja izmena:
Biostar S100 ima kontroler Marvell 88NV1120 moguce je taj kontroler ima senzor za temperaturu.
 
Nazad
Vrh Dno