Šta je novo?

Zakucala temperatura procesora na 11 stepeni...

Zox_

Cenjen
Učlanjen(a)
13.03.2014
Poruke
32
Poena
159
Ploča: asus z87 pro V
Cpu: i5 4670k

Jednostavno bios očitava temperaturu 11 stepeni šta god mu radio, kao i svi programi (aida i drugi)... Fleshovao sam bios ponovo, resetovao vise puta, vadio i vracao cpu i nista... Temperature jezgara pojedinacno ocitavaju se normalno, ali glavna prema kojoj se i regulisu obrtaji ventilatora ni da mrdne sa 11 stepeni... Ima li neko kakvu ideju? Da li je senzor za teperaturu na ploci ili je u procesoru ?

Pozdrav i hvala unapred!

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Da li i u biosu i sa Ai suite?

Senzor je u procesoru, dok senzor čip na ploči tako može i jedno i drugo da bude. Da li su najnoviji drajveri? Ažuriraj i .Net framework koji često zna praviti probleme.
 
Da li i u biosu i sa Ai suite?

Senzor je u procesoru, dok senzor čip na ploči tako može i jedno i drugo da bude. Da li su najnoviji drajveri? Ažuriraj i .Net framework koji često zna praviti probleme.
I u biosu i sa ai suite... sve drugo očitava tačno...

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ako si uradio i Clear cmos, miriše da je otišao senzor ili čip na ploči. Da li je bio problem i sa ranijom verzijom biosa?
 
Poslednja izmena:
Mislim na ploči (isteklo vreme za edit)... je izgleda definitivno. Programi koji citaju senzor procesora ocitavaju ispravno (speedfan, hwinfo, etc..), a senzor na ploci za cpu temp cita 11 stepeni.

Ne znam da li postoji mogucnost da se u biosu podesi nekako da koristi senzor procesora umesto ploče...

Ne znam da li da reinstaliram windows... mada ne vidim razlog kada bios očitava najispravnije... ili grešim ?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
digni strelec usb,eliminisaćeš win,ai suite i sl a i na njemu imaš i hwinfo i sve popularnije programe za dijagnostiku.

možeš i da preflešuješ dva puta poslednji bios i posle svakog da izvadiš iz struje (ili resetuješ ceo bios) na 30 sekundi da bi resetovao me deo biosa.
 
Fleshujem i umesto restarta kada je fleshovanje gotovo izvucem kabal i to ponovim jos jednom?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
flešuješ prvi put,posle uspešnog fleša izgasiš,izvučeš strujni kabl,sačekaš 30 sekundi,upališ i ceo postupak opet.na prvom tabu bi trebao da ti piše status i verzija .me ali nije siguran pokazatelj u kakvom je stanju.

me takođe resetuješ i kad resetuješ kompletan bios (dal vađenjem baterije ili cmos tasterom/džamperom).ako imaš bekap bios/bios čip vidi jel imaš opciju da butuješ njega,on bi trebao da ima netaknutu inicijalnu verziju.
 
flešuješ prvi put,posle uspešnog fleša izgasiš,izvučeš strujni kabl,sačekaš 30 sekundi,upališ i ceo postupak opet.na prvom tabu bi trebao da ti piše status i verzija .me ali nije siguran pokazatelj u kakvom je stanju.

me takođe resetuješ i kad resetuješ kompletan bios (dal vađenjem baterije ili cmos tasterom/džamperom).ako imaš bekap bios/bios čip vidi jel imaš opciju da butuješ njega,on bi trebao da ima netaknutu inicijalnu verziju.
Probaću, hvala! Primetio sam kad ujutru palim i odmah udjem u bios pokazuje 5, 6, 7, 8, 9, 10 i na 11 stepeni zakuca.... Kao da je zaglavljen...

Ne znam da li bih smeo da pustim prime95 i da zagrejem cpu na 80-90 stepeni, racunam da se senzor nalazi negde u socketu pa se mozda aktivira ?

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
ne vidim ikakvu svrhu za tim,nije vredno rizika,plus imaš 10 lakših i svrsishodnijih stvari da uradiš pre nego što budeš pekao cpu da eto možda proradi.tom logikom možeš i da ga čukaš kao stari tv. :)
 
Ne vredi... definitivno problem do senzora na ploči. Da li ovo može uspešno da se sredi i da li se uopšte isplati popravljati?

Evo i screen iz aide, hwinfo i openhw...
fdb7e369b88259cbbc4c4a8fa78b2a60.jpg
4f570067d30e3577d5727801689586bb.jpg
a3c9a4ee2962830db9ec3abbaaac309f.jpg


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
jesi proveravao u biosu temperature?ta asus bi morala da ima monitor tab.

ako je i tamo isto,ništa te ne košta da preflešuješ kao što sam napisao,mada me problemi imaju tradicionalno drugačije probleme (nemogućnost promene klokova,boost-a,brzine memorije itd).
 
jesi proveravao u biosu temperature?ta asus bi morala da ima monitor tab.

ako je i tamo isto,ništa te ne košta da preflešuješ kao što sam napisao,mada me problemi imaju tradicionalno drugačije probleme (nemogućnost promene klokova,boost-a,brzine memorije itd).
Prefleshovano, i dalje sve isto... Ne znam sta da probam... Najgore sto ne postoji opcija u biosu da cita senzor procesora iz samog procesora koji je ispravan, nego cita svoj tj. senzor iz socketa koji zakiva na 11 stepeni...

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
vidi na bakutaner temi da pitaš ima li ko u tvom lokalu 1150 cpu+mb komplet da probaš tvoj cpu na drugoj ploči i tvoju ploču sa drugim cpu-om.

bakutaner tema je 'za džabe' na overklok/modding podforumu na ovom forumu.
 
Sto ne pokusas da reinstaliras Windows. AI Suit je provereno ljudima unistavao razno ocitavanja, posebno u kombinaciji sa HWInfo i slicno.
Medjutim ako ti BIOS cita lose onda to nije dobro. Drugo je ako BIOS cita dobro, neki softwari citaju dobro a neki ne, onda se desava konflikt.
ASUS ima neki svoj sensor koji se nekada pobrka kada instaliras AI Suit i ostale software.
HWMonitor nije pouzdan, gledao sam kako ostaju temperature na najvisim ocitivanjima dok su na drugim spadale i slicne probleme tako da ga ne koristim.
Aida64 i HWInfo64 i BIOS su mi merila.
 
isključio je dečko sve probleme sa win-om i softverom sa strelecom/liveboot-ima,takođe i .me probleme reflešovanjem i resetom .me regiona,dakle ostaju problemi hardverske prirode koje jedino može da testira sa drugim procem i pločom.
 
Testirano sa drugom pločom, sve radi normalno. Sad se postavlja pitanje isplativosti i mogućnosti popravke... Imate li kakav savet i preporuku?

Hvala svima na pomoći!

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Onda je verovatno otišao senzor čip na ploči, to ti ovaj čip:
tempsnip.png

Možda je problem samo lem, to bi se možda i moglo popraviti u dobrom servisu, zamena čipa ja mislim da je neisplativa. Da li ti je istekla garancija od 3 god?
 
Poslednja izmena:
Onda je verovatno otišao senzor čip na ploči, to ti ovaj čip:
Pogledajte prilog 263898

Možda je problem samo lem, to bi se možda i moglo popraviti u dobrom servisu, zamena čipa ja mislim da je neisplativa. Da li ti je istekla garancija od 3 god?
Nažalost istekla garancija... Vidim da se čip sa ovom oznakom može naći na aliexpressu za nekih ~5 evra, samo ne razumem se da li je njega potrebno naknadno programirati ili je dovoljna samo zamena... ? Ukoliko je dovoljna samo zamena to mi ne bi predstavljalo problem, znam ko bi to mogao da odradi...

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Pitanje da li je do čipa ili do sonde, mislim da bi u slučaju da ne valja čip i druge teperature bile netačne.

Inace sta kaze Core Temp?
Gde je ovde senzor tj. sonda, ne bih mogao da zakljucim , mozda ono gore crno.
L_Socket_1150-top.jpg
 
Poslednja izmena:
E sad tek vidim da imas temperature za cpu core i cpu package. Pa ne znam onda sto se brines za tu CPU temp, to je ionako nesto levo, ako je vrisnuo taj senzor.
Inace da li je tebi ikad prikazivalo normalnu teperaturu za taj CPU? Ili je mozda to do Asusa, pa nije dobro implementiran BIOS i čip.
Uglavnom mogu samo sledeće stvari da se preduzmu po meni:
-Proveriti pinove socket-a, da neki nije kriv (malo verovatno)
-Proveriti lemove na nožicama čipa, posebno pin CPUTIN (isto malo verovatno) Evo ga datasheet za taj Nuvoton čip. https://www.datasheets360.com/pdf/-1218866254785238263
Tu na stranama 76-77 imaju opisani načini na koji čip očitava temperature, a ima i pin layout strana 25.
 
Poslednja izmena:
E sad tek vidim da imas temperature za cpu core i cpu package. Pa ne znam onda sto se brines za tu CPU temp, to je ionako nesto levo, ako je vrisnuo taj senzor.

Zbog toga što se ventilator uvek vrti na minimalnom broju obrtaja, jer misli da je temperatura procesora 11 stepeni. Nije problem u leru naravno, ali kod zahtevnih stvari moram manuelno da mu podizem obrtaje.

Još jedna stvar koja ne funkcioniše jeste asus Q-Fan iz biosa. Zakačio sam jedan pwm ventilator i kada probam da mu regulišem obrtaje iz biosa, bilo mauelno ili postavkom na silent ne reaguje uopšte tj. uvek se vrti na max obrtaja :) . Ovaj nuvoton je isto zadužen za q-fan koliko sam uspeo da pronadjem...


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Pa ako nećeš u BIOS-u da postaviš RPM na neku konstantnu vrednost, možeš u SpeedFan-u da povežeš temperature jezgara sa radom CPU ventilatora i tako ga automatski regulišeš.
 
Pa ako nećeš u BIOS-u da postaviš RPM na neku konstantnu vrednost, možeš u SpeedFan-u da povežeš temperature jezgara sa radom CPU ventilatora i tako ga automatski regulišeš.
Tako ću i da uradim, tj. to je jedini softverski način...

Što se tiče čipa, evo ih pinovi koji su problematični...

b4b8e1c585ea6ef9a54464217b2dfdff.jpg


Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ne rece je l radilo to pre, pa je sad pocelo da brlja ili ne?
 
Nazad
Vrh Dno