Šta je novo?

Latencija ili megaherci?

matke84

Cenjen
Učlanjen(a)
10.01.2014
Poruke
396
Poena
195
Zanim me da li je bitnije kod memorije latencija ili megaherci? Konkretno da li je bolja i brza u radu memorija DDR4 na 3000Mhz i CL15 ili memoriju na 3200Mhz i CL16.
 
Tu su negde odprilike, ne verujem da bi primetio razliku, ni ti, ni programi.
 
Zanim me da li je bitnije kod memorije latencija ili megaherci? Konkretno da li je bolja i brza u radu memorija DDR4 na 3000Mhz i CL15 ili memoriju na 3200Mhz i CL16.


zapravo bi ovo trebalo da bude potpuno ista brzina.
Odavno objasnjeno neko pravilo za koje nisam 100% siguran da je tacno, ali ide ovako nekako.
frekvencija = broj izvrsavanja ciklusa po sekundi
latencija = broj ciklusa potreban za jednu instrukciju.

matematika kaze da je vreme za izvrsavanje jedne instrukcije jednako broju ciklusa pomnozeno sa vremenom po ciklusu.

3000mhz cl15 kaze da je za instrukciju potrebno 15/3000M, dok je 3200 cl16 16/3200M. U oba slucaja je rezultat 5/1M, odnosno 200.000 po sekundi.
 
@TwistedMind Hvala na detaljnom pojasnjenju. :) I ja sam mislio da se ne primeti razlika ali na par mesta procitah kao da Ryzen voli vecu frekvenciju i da je zbog toga bolje ici na vecu frekvenciju. Ali posle tvog objasnjenja vidim da je svejedno i da se jos moze i ustedeti neka kinta. :)
 
Imaj u vidu i da će manja latencija kod iste frekvencije više da košta.
 
Naravno. Ali zbog ogranicenosti podrzanih memorija za Ryzen, Asus maticnih ploca koje su malo zaguljene u dizanju frekvencija na deklarisane vrednosti od onih osnovnih i ne bas sirokog spektra memorija po nasim prodavnicama nema nekog velikog izbora osim ovih kojih sam naveo. Ili manja latencija ili vise megaherca.
 
Na većini memorija lakše je spustiti/utegnuti latencije nego dići freqvenciju.
Evo šta sam uradio sa Kingston HypeX 3000 na x370 i 1600x processoru i bio je brži nego na 3200 Cl15.
CPU-Z2.JPG
 
Niza latencija i megaherci zahtevaju visi napon od fabrickog. Galax HOF Extreme recimo radi na 4600 na CL19, to mu je XMP, ali na 1.5v.
 
Sad sam procitao nesto zanimljio a tice se upravo ove teme i Ryzen procesora. Citiracu:

"Ryzen only supports even CAS latencies, so only C14, C16, C18 etc. You would have to run the 3000 C15 memory at 2933 C16 (or C14, if you manage to get it stable). 3200 C16 is probably a slightly better bin than 3000 C15...Higher frequencies and loose timings usually perform better with Ryzen than low frequencies and tight timings. E.g. 3200 C18 would perform better than 2933 C14 in most cases."
 
^ Kontam da ce neko odavde da proba i javi da li je to tacno (tipujem na CountMike-a) :type:
 
Ono sto je ovde zanimljivo je da memorija HyperX Predator (2x8GB) HX430C15PB3K2/16 koja je CL15 nalazi se na listi podrzanih memorija Asus maticne B450-F a ovde sa druge strane kazu da Ryzen ne podrzava tu latenciju vec mora CL14 ili CL16 i pride ne podrzava ni brzinu na 3000MHz vec se spusta na 2933MHz. Rekao bih da to vec pravi razliku izmedju 3000 CL15 i 3200 CL16 ili mozda gresim.
 
Poslednja izmena:
To je napisao neki baja sa AnandTech foruma, pa dok jos neko eventualno ne potvrdi, ne vredi razbijati glavu.

XAnAaZZ.png
 
Ovo je ono sto je i clan TwistedMind par postova iza objasnio. Ali izgleda da kod Ryzena ide to malo drugacije.
 
Otprilike skoro isto rade, nema veze da li je ddr4 ili ddr3 to je isto i cas latenci nema nikakvog ubrzanja kao i brzina u mhz.
 
Poslednja izmena:
Otprilike skoro isto rade, nema veze da li je ddr4 ili ddr3 to je isto i cas latenci nema nikakvog ubrzanja kao i brzina u mhz.
Ima ali se vidi samo u benchmark-u i to ne svakom. Zanermaljivo ako je samo jedan do dva stepena gore-dole.
 
Zar se neko jos uvek ovim uopste bavi i zaludjuje... namestis da radi stabilno, najbolje kako je deklarisana memorija i zaboravis da postoji uopste...
 
bave se reklamne agencije, zeko.

"Next year...GXddr6... one man ..."
 
Zanim me da li je bitnije kod memorije latencija ili megaherci? Konkretno da li je bolja i brza u radu memorija DDR4 na 3000Mhz i CL15 ili memoriju na 3200Mhz i CL16.

Pa, ako govorimo cisto o gamingu, mnogo zavisi od rezolucije i od jacine grafike.

Na full HD rezi, vidljivi su rezultati od klokovane 980TI pa na gore (cak i sa klokovanim grafama 980, 1060 i 580 moze biti odredjenih razlika). Da ne govorim o grafama tipa 1080Ti, 2080 (ima par igara na kojima jedva izvlace minimum 60fps na HD..), ...2080Ti je posebna prica za 1440p rezu , (cak i 2080 , 1080Ti mogu da prave razliku...)... na 4K razlike ne bi trebalo da bude...

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?373363-DDr3-1600mhz-vs-2400mhz-test!

Imas ovde jednu dobru temu u vezi testiranja brzine memorije u gamingu (od jednog clana foruma,...:D ),... koliko se secam, razradjeni su mnogi scenariji (kad se setim, da sam po nekoliko sati samo trazio delove igara koji su najvise zavisni od brzine memorije,... pa, jos nekoliko sati uvezbavanje identicnog prelaska deonice koja se testira zbog objektivnog testiranja... :type:..)

U svakom slucaju, i brzina i latencije uticu na rezultate... u kojem odnosu, ne znam bas tacno, mozda ima nekih odgovora u temi... (u ovom slucaju koji si naveo, ne postoji razlika,...verovarno bi razlika bila ako bi memorija bila jedna negde na oko 3600 - 3800 i CL 16 i durga na 3000 i CL 15 ,...sa grafama tipa klokovane 980Ti ,...2080 i 1080Ti na full HD rezoluciji i 1440p .. i naravno 2080Ti koja je posebna prica..)
 
Poslednja izmena:
Kada sam pitao nisam mislio samo o gamingu nego ovako, sve ukupno gledano. Kao i sve postavlja se uvek pitanje isplativosti sto novcane sto u performansama. Kod Ryzena je ta razlika izmedju 3000 i 3200 jos i malo veca posto na Ryzen platformi 3000 radi na 2933MHz.
 
Itekeko je potrebno za ryzen-a. Za intela i ne bas,preko 3200 ja nisam video boljitak sa g skill trident z koju sam pustio na 3200mhz 16-16-16-36 i 3600 16-16-16-36, barem ne u igrama! u programima ce se videti razlika,ali po meni bespotrebno mucenje cele platforme ...

Za ryzen 3200 14-14-14-28 1t, ili 3400 14-14-14-30 1t, opet i takva memorija za ryzen kosta skoro kolko i sam procesor pa je pitanje kolko se i isplati uzimati tako nesto , ali ko zeli izvuci maksimum iz svoje platforme i ne zali.

kinston predator na 3600mhz koju sam imao imala je samsung B die, doduse ne znam za sporije varijante tipa ona od 2933 cl 15, i takodje sad g skill 4133mhz cl 19 samsung b die... Eto ko ima ryzen ovo je i najvaznija stavka :D
 
Imam ja sada taj Kingston na 3600, Cl16 ali preko 3200 Cl14 nema nekakvih boljitaka u stvarnosti.
 
Ryzen, G.Skill testiran na 2933, radi bez problema. A evo kakvo je trenutno stanje

Gj4jolU.png


Kad se setim, postaviću na 2666 MHz, jer eto, koji će mi đavo više od toga, kad se razlika u radu ne primećuje golim okom
 
Nazad
Vrh Dno