Šta je novo?

Umrežavanje stana?

MaxNS

Poštovan
Učlanjen(a)
13.10.2014
Poruke
51
Poena
59
Pozdrav drugari, renoviram stan i došlo je do faze da se srede instalacije i razvuče mreža po istom.

Šta mi je potrebno?
- Savet oko rasporeda ( dodati još utičnica? )
- Šta od opreme kupiti ( Koji wifi, switch, router? )
- Da li ubaciti CAT6 ili CAT7 ?

Šta imam od opreme:
- SBBov Cisco EPC3208 modem
- Mikrotik RB2011 Router

Svaki savet je dobro došao ... ispod je dijagram kako je to zamišljeno otprilike. :)

https://i.imgur.com/qLxC1W5.jpg
 

Prilozi

  • Mreza1.jpg
    Mreza1.jpg
    111.3 KB · Pregleda: 267
Ethernet priključak u svaku sobu. Ako štemuješ zid, stavi najskuplji i najbolji kabl koji može da se kupi (Cat8?).
 
Gde kod nas ima da se kupi CAT8?
Štemuje se sve u zid pa onda na kablovima nećemo štedeti ... ne znam iz iskustva da li stavljaju po novim stanovima te utičnice u kuhinju i kupatilo? Lično mislim da nema potrebe ali kad se već sve štemuje šta znam.

I što se opreme tiče da li bi trebali da razmišljamo o većem switchu ? RB2011 ima 5 1gbps i valjda 5 po 100mbps ...
 
Ne znam sta ce mu cat8, velika je razlika izmedju cat7 i njega u ceni(doduse i u brzini je velika razlika) ali realno kad ćemo dobiti mi tu brzinu odnosno nikad! Sad ima prednosti da u okviru svoje mreze prebacas podatke po toj brzini ali kad ti nesto prebaci za 5 odnosno 20 sekundi meni je svejedno. Sto se mene tice bacanje para ako vec štemuje zid neka ubaci ono plasticno crevo i kad padne cena neka izvuce jedan a ubaci drugi kabl...
 
Verujte cena mi nije problem zaista, voleo bih da se opremi taj stan što bolje jer smo bukvalno sve promenili, pa što da ne ubacimo i kvalitetnu mrežu.
Samo je problem gde ima to da se uzme, googlam ali ne nalazim nigde ni cenu ni da ima na stanju.

EDIT:
CAT8
Category 8 is designed only for data centers where distances between switches and servers are short. It is not intended for general office cabling.
It is defined up 2000 MHz and only for distances from 30 to 36m depending on the patch cords used.
Znači definitivno će biti CAT7 onda.

Da li mi ovako nešto treba?
 
Poslednja izmena:
Za kućne potrebe dovoljan je kabal Cat5a i bićeš dugo miran sa njim. A svakako preporučujem kao što je pre napisano da se u zidove ubace gibljiva creva kroz koja bi išli mrežni kablovi tako da se u budućnosti mogu zameniti kablovi ili dodati još UTP kablova (pre će ti trebati ovo drugo).
Što se tiče rasporeda utičnica, on zavisi od rasporeda u sobama..gde će biti postavljeni uređaji kojima je potrebna mreža. Kako god, bilo bi dobro da do svake utičnice dodju 2 UTP kabla, i da svaka prostorija ima bar jednu takvu utičnicu.
Isto bi bilo dobro ubaciti u zid jedno gibljivo crevo koje ide od ulaznih vrata do network ormana za povezivanje sa provajderom..polako se prelazi na optiku.
Što se tiče aktivne opreme, sve se naknadno može kupiti i promeniti, a prilikom renoviranja je bitno samo da ugrađeni network orman bude odgovarajuće veličine.
 

Ne razumem se bas najbolje u materiju ali pored moje ideje sa crevom provuci neki kanap (za svaki slucaj) kroz njega i lepo dovedes strucnjaka da ti lepo ispovezuje ali svidja mi se i Dusanova ideja sa network ormanom i ovo da od ulaznih vrata postavis za optiku..
 
Idi na Cat6A kablove ili na Cat7. Naravno SFTP varijanta. Zašto? Jer se 10G već spustio u narodne mase, i biće generalno dostupan za malo para 2019. godine.
Dalje, ne guraj coax pored etherneta. Čak i sa shieldom može da dođe do smetnji i sjebavanja signala (što coaxa što etherneta). Coax generalno nije dobar za gurati u zid po stanu, ugl ide u lajsne ili kod plafona.

Network orman ima smisla samo ako ćeš da staviš patch panel. Patch panel stavi samo ako ćeš da guraš više RJ45 od ovih 5 utičnica po sobama. Osam je neka OK cifra za takvu igrariju :D
 
Network orman sam video na crtežu iz prvog posta. Svakako su SFTP kablovi predviđeni da se završe na patch panelu. Dosta su deblji nego obični UTP kablovi i može biti problema sa stavljanjem RJ45 konektora na njih. Zato postoje RJ45 moduli i patch paneli za te module. Ima ih raznih, u zavisnosti od zahteva montaže (dimenzija i oblika network ormana).

Edit: Sad vidim da bi trebalo staviti i jednu ethernet utičnicu u hodniku za WiFi access point. Ili, umesto te utičnice možeš da sprovedes kabal do plafona i samo ga ostaviš da viri iz zida. Nakon renoviranja na njega možeš staviti neki WiFi access point pošto imas PoE switch.
 
Poslednja izmena:
Za Wifi će biti zadužen samo MT? Ne planiraš da koristiš 5Ghz? Taj model rutera se nije proslavio kvalitetnim (u smislu pokrivanja prostora) wifi signalom.
 
Ja sam pre par meseci sređivao stan, i evo ti moje iskustvo:

Stavio sam u predsoblje razvodnu tablu za mrežu, u nju ulazi koaks od sbb (koji je odjavljen, ali stoji tu), mts telefonska parica (odjavljena) i orion optika. U razvodnoj tabli se nalaze orion zok, orion ONT, 8-port gbit switch i 8-port patch panel (gbit), kao i razvod za koaks 1->3. Razvodnik za struju sa tri mesta. Kablovi su Draka 6a. Svi kablovi su u buržir crevima.

Raspored:
Jedan kabl je predviđen za telefonsku utičnicu u predsoblju, jedan za AP u sredini stana. Pored utičnice za AP sam ostavio i šuko utičnicu (za slučaj da ne radi ppoe).

U 3 sobe ostavljeni isti moduli, 2 x lan i 1 x coax, konkretno u slučaju da dođe tv, pa treba 1 za tv i 1 za stb.

Sad šta vidim da bih promenio:

Ne bih uzeo razvodnu tablu nego rack mount orman, premda ne znam gde bih ga stavio. Strašno sam se namučio da sve ispovezujem, jednostavno premalo je prostora, i nema mesta za eventualno proširenje. U trpezariji nisam predvideo da će jednog dana trebati lan, a možda je trebalo. Zamišljao sam kako je bilo moguće sve napraviti raspored nameštaja, ali kad ne živiš tu ne možeš da budeš siguran šta će ti zatrebati. Tebi će verovatno pasti na pamet gde bi mogao sve da držiš opremu pa će ti biti i lakše.

Po meni, previše je mala cifra za sve radove da bi nešto zafalilo u budućnosti. Moja preporuka, 3 lan utičnice po sobi minimum, 2 za tv, jedna za desktop. Raspored po meni takav da ti budu na različitim zidovima tih 2+1. Ako i zatreba treća utičnica pored tv-a, staviš neki mali switch, nije skupo a ne vidi se.
 
@ daxyco
Jel može slika tog razvodnog ormana koji si stavio? Ja sam odavno uradio renoviranje, ali mi oprema visi na zidu u predsoblju, rado bih to malo upristojio...
 
Nisam u stanu, evo sa neta:

https://www.tehno-plast.com/?page_id=1847

Ova je tabla, samo je poklopac providan, i ista je kao za osigurače, samo umesto šine za montažu osigurača stoji ova perforirana tabla za montažu it opreme.

N 2x 18CW IT

Meni je najveći problem što mi je glavno napojni kabl bio kratak, nisam hteo da ga nastavljam, inače bih stavio na drugo mesto table i bile bi mnogo veće. Ovako iznad ulaznih vrata sam bio baš ograničen prostorom.
 
Puno hvala, razmotriću ovako nešto. Coax razvod sam već ugradio u zid, a WiFi ruter ne bih u ormar, verujem da će dodatno degrdirati 5GHz mrežu. Ali mi je razvod napajanja (za SBB modem, jednu telefonsku bazu i switch koji još nemam) posebno zanimljiv.
 
Ja svakako nisam hteo u orman Wifi, pošto ima dosta ab zidova do najudaljenijeg dela stana, predvideo sam mesto oko sredine stana za to, odatle imam 1-3 zida do bilo kog dela stana. Kačenje na zid, na oko 220-230 visina.

Za te table, ako imaš prostora, postoje i combo varijante, da u jednom ormanu imaš i energetski i mrežni razvod, nije loša varijanta, ali ipak oduzima dosta prostora.
 
Nije po propisu, ali ja postavim gibljivu cev vodoravno 30-50 cm od poda. Spuštam u pod ispod vrata. Debljina - što deblje to bolje. Kreću se od 11 mm (samo za telefonsku paricu ili jedan UTP kabal) nikako ne preporučujem, 13,5 OK (2-3 UTP kabla), 16 (5-6 UTP kablova) još bolje, pa do 40-50 mm. Moj omiljeni izbor 25 mm.
Kad već renoviraš, razmisli i o kablovima za zvučnike.
 
Ja sam razmišljao o kablovima za zvučnike, čak i pravio projekat, ali sam zaključio u razgovoru sa bratom koji se bavi zvukom, da mi se i ne isplati baš, pošto mi u dnevnoj sobi tv ne stoji centralno, pa bi ti zvučnici morali stajati na "sredini" sobe što mi nije bilo prihvatljivo. Planiram samo sound bar uz TV. Za kupatilo svakako planiram da uradim neko ozvučenje (ništa fensi), ali tamo imam spušten plafon pa ću verovatno u nekom trenutku to i uraditi.

Ono što nisam uradio, i sad mi je krivo, je grejna mreža ispod pločica u kupatilu, pošto mi je ledeno kad izađem iz tuša :D Cifra nije mala, par stotina evra košta, ali je fin komfor, i to da se stavi na neki tajmer da kad pritisneš taster radi 15 minuta, pola sata, tako nešto. Snaga je mala, ide oko 100W/m2, nije ni neka potrošnja, ali može da bude zgodno.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Cao svima :) Da ne otvaram novu temu, hijackovacu ovu :)

Na prolece krecem u sredjivanje stana, krecenje, novi namestaj itd, pa bih zeleo da razvucem kablove kako meni odgovara, tako da ce biti i stemovanja zidova itd ...
Solidno sam tehnicki potkovan (system administracija, osnovno poznavanje mreza itd), ali bih najradije nasao nekog ko se time bavi (elektricar kojem se poznavanje mreze ne zavrsava kod razvlacenja UTP kablova i to je to), da li imate neki savet za takvu osobu/firmu u okolini Novog Sada ? :)

Uglavnom, moja neka ideja je sledeca, kada dodjem kuci odradicu magic plan celog stana da pokazem i dimenzije i raspored, ali okvirno stan je dupleks, nesto ispod 90 kvadrata, donja etaza je 35 recimo.
Dole mi je dnevna, kuhinja i trpezarija, iznad TV-a trenutno u razvodnoj kutiji imam dolazni coax od SBB-a koji ulazi u neki spliter i racva se u 4 kabla (jedan je tu ispod TV-a, preostala 3 komada idu u 3 sobice na spratu)
Gore su mi 3 sobice, trenutno svaka ima coax i to je to, treca soba je skroz udaljena (dijagonalno u odnosu na dnevnu), pa sam net tamo resio privremeno sa powerline adapterom (koji mi nekad radi 4mbit a nekad 100mbit), i pre neki dan mi je stigao MyGica adapter koji je ethernet to coax to ethernet adapter do 175mbit, pa cu imati stabilniji net od Powerline-a dok ne resim trajno resenje (a iskoristicu postojeci coax koji ide iz dnevne u tu poslednju sobicu)

Moja zelja je da uradim sledece:
-ethernet u svakoj sobi (sto kvalitetniji kablovi za kucnu upotrebu, voleo bih minimum 1gbit ali opet ko zna da li ce to biti dosta za par godina, pa bolje da racunam na 10gbit)
-u hodniku na spratu (iznad stepenista imam 1m x 1m x 0.5m neiskoriscenog prostora u cosku na plafonu) da ugradim neki lepi mali viseći rack sa staklenim vratima u kojem bih drzao ruter, switch, zigbee gatewaye (imam Xiaomi i Philips Hue), NAS, Raspberry Pi itd, cenim 5U-6U bi mi bilo dosta ili je i to previse ? Nesto na fazon ovoga ?
-wifi mesh u celom stanu, moja zelja je Ubiquity, ali imam 0 iskustva sa tim, samo sam cuo pozitivna iskustva od drugara koji je resio tako stan, a i Asus nudi kvalitetan mesh isto

Sta mi je sve potrebno za to ?
Pretpostavljam da bih morao da razvucem coax do tog racka ako zelim tamo ruter, mada mogu ruter drzati i u dnevnoj i jedan LAN kabel da vodi do switcha u racku?
Trenutno imam SBB, ali u buducnosti mozda bude bila neka optika, da li bi bilo pametno razvuci nesto od ulaznih vrata (tamo gde su osiguraci) do racka ? Tipa neki opticki kabel ili sta vec ide ? 6-7m bi bio udaljen rack od ulaznih vrata.

Bice jos mnogo pitanja, posto sam jos uvek u fazi planiranja svega, ali dosta za sada :D
 
Nazad
Vrh Dno