Šta je novo?

Fotografije

Stvarno je 50mm tezak za rad... mislim nije ako znas sta radis, a ja pojma nemam... :D
Nazovem ga sinoc i pitam sto me zeznuo sa 50mm + ovo transformers cudo od aparata (tek sam jutros skontao da ima portrait add on :)), mucim se tu da napravim neki skup pixela da lici na sliku, kaze kroz razgovor i probno fotkanje kod njega + zna kakav sam, ovo je idealna kombinacija za mene tj namerno mi je uvalio 50mm... kaze stavi sve na manual i udri dok ne pobele oci :)
Dok sam sinoc upgrade-ovao 3d stampac, u medju test fazama se igrao sa aparatom i uspem da napravim par slika bas onako kako volim i to u izrazito slabom osvetljenju (pod jednom neon stonom lampom).
Tu sam skontao sta je zapravo SLR (i koliko sam ga potcenio) i kako me covek procitao... koliko znaci kada imas nekog ko se razume u materiju...
Jutros uz jutarnju kafu aparat vec u ruci... mislim da je sve jasno :D


@Book: hvala ali nemoj se muciti, ja volim raw fotografiju, ne volim nikakve obrade. Znam, sve mi jasno ali ne volim niti cu to koristiti.

Idem danas opet do drugara, moram vam slikati arsenal :D
 
Mile, ovo je odličan link da vežbaš. Poigraš se ovde, pa onda sve to na aparatu pokušaš da dobiješ:

https://dofsimulator.net/en/

Isto i ovaj:

http://www.canonoutsideofauto.ca/play/

Mnogi će naći i bolje linkove ali ovde je to sažeto, posle možeš i sam da pretražuješ i čitaš dalje:

http://www.klubputnika.org/servis/f...ografije/3584-blenda-zatvarac-ekspozicija-iso

http://www.klubputnika.org/servis/foto-uputstva/88-osnove-fotografije/3585-dubinska-ostrina

http://www.klubputnika.org/servis/foto-uputstva (razne stvari, zanimljive fotografije i priče)

http://srbijafoto.rs/2013/09/08/14-...je-koje-ce-odmah-poboljsati-vase-fotografije/

Čuveni Tony koga MM obožava :D. Meni je OK, a MM je objasnio ranije zašto ga "obožava". :)

Ovo je za tvoj aparat, da se "upoznaš" s njim:
https://www.youtube.com/watch?v=_Kw3P1yRwLs

https://www.youtube.com/user/CameraGuides/search?query=D7100

https://downloadcenter.nikonimglib.com/sr/products/27/D7100.html (preuzmi Wireless Transmitter Utility, verovatno će da ti koristi ako ćeš da koristiš laptop)

Prvih 5 ti je dovoljno da kreneš da obrađuješ fotografije za svoj album:

https://www.youtube.com/playlist?an...M0WKjdQXb5XXKEMQmjseqic1J&src_vid=Vi1-8qYHWaQ

Da ne bude da nije bilo korisnih stvari i kod nas :D

https://forum.benchmark.rs/showthread.php?306009-Objektivi-diskusija-za-po%C4%8Detnike

Eto, neko će već dodati još nešto korisno.
 
Super su linkovi, hvala!
 
Malo ti je taj 50mm uzak na kropu, nije za učenje, Nikon ima odličan 35mm 1.8 apsc objektiv, dušu dao za ucenje i razvijanje oka.
 
@Book: hvala ali nemoj se muciti, ja volim raw fotografiju, ne volim nikakve obrade. Znam, sve mi jasno ali ne volim niti cu to koristiti.

Idem danas opet do drugara, moram vam slikati arsenal :D

Ja tek sad vidim ovaj post. Nema veze, koristiće. :D

Kao što reče MM, sa 35mm (ja imam AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G) bi ti bilo mnogo lakše.
 
Duke, nhf ali nema raw fotografije, sve se sredjuje i obradjuje. Polako naucices ali dok naučiš da nabodes ekspoziciju pomirice se zavadjeni balkanski narodi.
Sta mislis sta se nekada radilo sa filmom?
 
Ne mislim nista jer ne znam. Takodje bih radije da se narodi pomire nego da bilo sta nabodem kod fotografije.
Posto su mi to bukvalno prvih 10-tak samostalnih fotki sa SLR-om, tacnije bilo sta ozbiljnije radio sa istim i to jos sve na manual, ja sam zadovoljan sto sam i to uspeo.
Izvini sto sam se oglasio ovde i postavio tako odvratne slike u spojlere, stvarno sam bezobziran prema profesionalcima...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Napisao si volis raw fotografiju, bez obrade.
Raw kod digitalnog aparata je kao negativ kod filma, mora da se obradi/razvije.
Dslr ima 2 opcije kvaliteta slike, raw i jpeg.
Ako ne zelis da obradjujes, na aparatu stikliraj da ti odmah cuva samo kao jpeg.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Pod raw fotografijom sam mislio sirovu, kada neko svojim umecem i/ili srecom uhvati taj momenat i napravi super fotku.
Zbog toga sam rekao da sam zadovoljan svojim bezobzirnim slikama jer sam pod uzasnim osvetljenjem uspeo nesto da izvucem, sto sa dosadasnjim Nikon i Sony dzepnim automaticima nisam mogao da sanjam.
Pa sunce mu, i vi ste isto prosli kada ste pocinjali, niste se rodili kao profesionalci...

Naravno da se sve obradjuje i svestan sam toga i znam sta je raw format.
Znam sta je ali ne znam sta sve moze, za razliku od jpeg i sl.
Danas sam se prvi put igrao ozbiljnije sa njim, praveci nef, jpeg fine, optimal, basic pa gledam razlike na kompu koji je super za gejming ali nikako za slike pa "besnim" kako sam "promasio" sliku a mislio da sam "savrseno" odradio i sl pocetnicke gluposti...


Sve u svemu uzivam i ucim a to je najbitnije. Krivo mi je sto nemam vise vremena da se posvetim a sve imam na tacni od opreme.

U medjuvremenu cu vise pratiti ovu temu pa mozda i uspem nesto nauciti :)

@Book: hvala jos jednom na linkovima, stvarno su korisni

TuturuTu on RN7
 
To ti je svet fotografije, subjektivna je to stvar.

35ica za krop ti je idealna, imam i 35 i 50 1.8G i 35ica mi je all around za sve i svasta ostra kao zilet, ali zavrni na 2.2 ili 2.8 kad god mozes za pocetak dok ne smiris ruke.

Nedavno sam uzeo i Tamron 70-300 VC, neverovatno je zgodan za sve i svasta, narocito zbog stabilizacije koja je fenomenalna.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Znam sta je ali ne znam sta sve moze, za razliku od jpeg i sl.

Pa ko u Matriksu...jpeg plava pilula, editovanje se tu zavrsava, ne moras da radis nista, raw crvena pilula, ostajes u Zemlji cuda i lajtrum i fotosop ti pokazuju koliko je duboka zecija rupa..[emoji3]


Polako teraj, u pocetku jpeg, pa kasnije se poigraj i sa raw-om, sto da ne. Bice ti interesantno, nekad i interesantije od samog fotkanja.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
@Duke... Eto cemu takav stav, lepo sam ti napisao no hard feelings a ti odma takav ton, ljutis se i brecaš, ironišeš, nepotrebno stvarno...
Ovde su svi saveti bili dobronamerni. Ovde niko nije profesionalac vec samo ljudi sa različitim iskustvima i znanjima. Slusaj savete i uci, praksa jednako bitna kao i teorija, proći ce mnogo vremena i hiljada snimaka dok ne napravis nesto pristojno i ti je sve sasvim normalno, svi smo to prosli. Ako si tek počeo a imas stav "ja sam zadovoljan sa onim sto sam uradio do sada", oma batali rabotu. Slusaj kritike n apozitivan nacin, batali ego i slicne fazone ako mislis da stvarno iskoristis potencijale opereme koju imas...
 
Eventualno brecanje i ironisanje je zbog prvog posta koji si obrisao a sad se pravis fin.
Nije mi jasno kako covek tvog ranga, staza i skolske spreme moze tako da pise... jasan mi je stav ali nacin pisanja ne.
I ti i ja imamo iskustva u radu sa strucnjacima, ekspertima i milionskim projektima i bar ja nikada nigde nisam cuo niti video da se neko tako obraca nekom bez obzira na poziciju sagovornika koliko god niska bila. Ne mislim sada konkretno na tvoje zadnje vec uopste kako komuniciras ovde na forumu.
Sa strogom konstruktivnom kritikom nemam problem, ona je odlican ucitelj. NHF gazenje sagovornika gde se licno ni psu ne obracam tako ne bih komentarisao, ali kao sto rekoh, jasna mi je pozadina i motiv takvog pristupa.
Naravno, to je moje vidjenje stvari.
Izvinjavam se ostalima za off, necu vise.

Pitanje za vlasnike Nikon D 7xxx (verovatno i ostalih slr?) aparata, jer nisam nasao ili sam prevideo (user manual je pozamasan) objasnjenje:
Zasto kada slikam preko viewfindera aparat instant okida i pravi odlicne slike dok kada prebacim na monitor za iste uslove, podesavanja i predmet mu treba mnogo, mnogo vise i postolje, gde bilo kakav mikro pokret pravi mutne slike?
Tako je dizajnirano ili podesavanje u aparatu ili....?
Hteo sam slikati nesto iz zablje gde nisam mogao koristiti viewfinder te morao preko monitora i nije bilo sanse da napravim cistu sliku....
Hvala

TuturuTu on RN7
 
Poslednja izmena:
Pitanje za vlasnike Nikon D 7xxx (verovatno i ostalih slr?) aparata, jer nisam nasao ili sam prevideo (user manual je pozamasan) objasnjenje:
Zasto kada slikam preko viewfindera aparat instant okida i pravi odlicne slike dok kada prebacim na monitor za iste uslove, podesavanja i predmet mu treba mnogo, mnogo vise i postolje, gde bilo kakav mikro pokret pravi mutne slike?
Tako je dizajnirano ili podesavanje u aparatu ili....?
Hteo sam slikati nesto iz zablje gde nisam mogao koristiti viewfinder te morao preko monitora i nije bilo sanse da napravim cistu sliku....
Hvala

TuturuTu on RN7

To ne bi trebalo da se dešava, mozda si promenio jos neka podesavanja. U kom modu fotkas? Manual ili auto ili neki treci? Uglavnom , za fotkanje iz ruke, shutter speed ne bi trebalo da bude manji od 1/zizna daljina objektiva , u tvom slucaju 1/50, osim ako nemas bas mirnu ruku. Možda ako ima ois onda može malo manje, ali to je otprilike to. Ispravice me neko iskusniji ako gresim. Neko ti je gore dao link za dslr simulator, igraj se malo sa njim.


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Nisam Djole nista cackao, tako sam dobio aparat. Uopste nemam problem da napravim kristalno cistu sliku na manual, shooter ili aper preko viewfindera.
Sad testirao, u svim modovima se isto ponasa. Resetovao custom podesavanja, opet isto, view savrsen, monitor kao da je zabagovan... Moracu da provalim u cemu je fazon, hvala na pomoci.

TuturuTu on RN7
 
Eventualno brecanje i ironisanje je zbog prvog posta koji si obrisao a sad se pravis fin.
Nije mi jasno kako covek tvog ranga, staza i skolske spreme moze tako da pise... jasan mi je stav ali nacin pisanja ne.
I ti i ja imamo iskustva u radu sa strucnjacima, ekspertima i milionskim projektima i bar ja nikada nigde nisam cuo niti video da se neko tako obraca nekom bez obzira na poziciju sagovornika koliko god niska bila. Ne mislim sada konkretno na tvoje zadnje vec uopste kako komuniciras ovde na forumu.
Sa strogom konstruktivnom kritikom nemam problem, ona je odlican ucitelj. NHF gazenje sagovornika gde se licno ni psu ne obracam tako ne bih komentarisao, ali kao sto rekoh, jasna mi je pozadina i motiv takvog pristupa.
Naravno, to je moje vidjenje stvari.
Izvinjavam se ostalima za off, necu vise.
TuturuTu on RN7

U pokusaju da ostavim smajli u postu, za koji ti kazes da sam obrisao, sve je otislo dodjavola, kucanje iz browsera na telefonu. Tako ispada da se ja sada pravim fin jer kao eto tebi sam se obratio neprimereno. Ima ovde ljudi na forumu koji me znaju i licno, koliko znam niko o meni nema lose misljenje a ovde sam pomogao desetinama i desetinama ljudi, sto preko telefona, preko poruka, preko raznih drugoh nacina. Ti si ocigledno jedan malo osetljiviji covek, sa odredjenim predubedjenima o meni i kroz ta predubedjenja posmatras moje reci, ne upustajuci se u sustinu onoga sto ti objasnjavam. Takodje, ne umes da procenis, sto je malo neobicno za coveka tvojih godina, ko je prema tebi maliciozan a ko nije. Na ovom forumu, u zivotu, za sve ove godine nikada prema nikome. Reci da sam ti se obracao kao psu je veoma preterano i pomalo jadno, kazacu bezobrazno. Gazaenje sagovornika i kao jasna ti je pozadina i motiv toga, to sve nema veze sa zivotom. Niti ja imam bilo kakav motiv tebe da gazim niti to radim. Ponovicu, imas predubedjenja o meni i tome kako ja komuniciram sa drugima ali tvoja stvar, pogresna naravno.

Sad da ne zvuci da se ja tu kao tebi ili nekome pravdam bezveze, iskreno savrseno me nije briga sta ces da mislis o meni. Kao sto ni tebe ne interesuje sto ja mislim da si ti jedan od najgorih modova koje smo ikada imali, sto je u konkurenciji Bahatog i jos par karikatura zaista imrpesivno dostignuce. Sujetan si i zajedljiv, to govori o kompleksima koje nisi resio. Ne prebacuj drugima ono sto sam nisi u stanju da resis sa sobom. Ende...
 
Eto, i to smo resili...

TuturuTu on RN7
 
Evo nekih primera "analognih" fotografija koje je prijatelj pravio sa Mamiya, Toyo, Lindhof, Yashica, Polariod, Kiev, Haselblad i ostali aparati i oprema za koje nisam nikad cuo.
Ima mini laboratoriju i digitalizuje slike specijalnim skenerom za negative.
Sve slike su "original", nista nije obradjivano osim digitalizacije i naravno eventualne saturacije.
Uzivo su fenomenalne, pogotovo vintage fazon, koje se razvijaju premazivanjem hlora preko negativa i traje i po par sati razvijanje.

https://www.instagram.com/p/BAw_wBSJ9eE/?utm_source=ig_web_copy_link

TuturuTu on RN7
 
Foto hipsteraj u najgorem obliku, forma bez sustine.
Fotkanje igracaka sa srednjim i velikim formatom, give me a break...
Sa druge strane, nije sve tako crno, pocetnici i oni koji to zele da budu mogu da na jednom mestu vide kako njihova fotografija ne treba da izgleda.
Fotografija kao i sve vizuelne umetnosti i polja kreativnog izrazavanja, treba da pricaju pricu, storytelling je bitniji od (kvazi)likovnog/estetskog aspekta. Ako ga nema, sve drugo je samo supljina koju pojede vec sutrasnji dan...
 
Pitao sam ga i ja u cemu je fora sa igrackama, rece da je eksperimentisao i vezbao jer je imao previse promasaja + stelovanje negativ skenera pa sve djuture postavio na insta i ostalo, organizacija slika mu nije jaca strana.
Ali eto, sada imamo jos jedan primer kako ne treba raditi.

TuturuTu on RN7
 
Pa pazite, ima ovde na profilu slika koje su u LoMo fazonu.
Lomografija je ipak forma fotografije, svidela se nekome ili ne. Fakticki to jeste obican snepsot al u kombinaciji istrosenih filmova, prejakog kontrasta, blura, odsjaja, probijanja svetlosti, je opet stil. I u slikarstvu, muzici, pozoristu ima tih avangarda stilova, koju samo mali krugovi ljudi razume ili tripuje da razume, a vecini izgleda/zvuci ko smece. Ali da, lomo furaju uglavnom hipsteri i instac infulens ekipa.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Festival Dev9t, bice jedan od mojih radova izlozen, tacnije fotografija, pa ako nekoga bude zanimalo neka poseti.

http://www.dev9t.com/
bbd42afd883601c21d7946ff1bb977b4.jpg


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Kontre bez blica [emoji41]

48139676907_228c1734ee_k.jpg


48139624443_963c3292e8_k.jpg


48139594906_44d03c014b_k.jpg


48139682222_6b8ec59b2a_k.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
sto ne skide ovu aberaciju zivota ti, ivice subjekta ko disko kugla :D
 
Mrzelo me :D. Obećao njoj i još jednoj po 10tak slika dobile skupa 178.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nešto usput sa rodjendana

48194914986_90296ef853_k.jpg


48194955322_490570aa42_k.jpg




Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Raw:
48267087271_c90aa05ef8_k.jpg


Obrađena:
48198688877_80ce744b01_k.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno