Šta je novo?

Fotografije

weasel

E4
Super Moderator
Učlanjen(a)
18.08.2004
Poruke
12,241
Poena
985
Pravila:

1. Ova tema će prvenstveno služiti za pokazivanje tehničkih mogućnosti Vaših digitalnih fotoaparata. Fotografsko umeće je poželjno, ali je u drugom planu.
Opet, sigurno ima i onih koji bi da poprave svoju veštinu, a ovde ima iskusnih članova koji svojim savetima mogu da pomognu onima koji te savete žele da čuju/usvoje.

2. Ako ste postavili fotogafiju, podrazumeva se da su svi dobrodošli da je komentarišu. Nemate mandat da pravite selekciju korisnika koji mogu da komentarišu Vaše delo. Ako Vas neki korisnik posebno iritira iz bilo kog razloga, imate IGNORE opciju na forumu. Za pojedinačne problematične postove imate Report Post dugme. Ta opcija će sigurno prrivući pažnju moderatora.

3. Ako komentarišete tuđe fotografije obavezni ste da to učinite kulturno, razložno, argumentovano. Komentari “krš ti je fotka/aparat/svastika/soba/ker” i slični nisu dobrodošli i mogu Vam doneti samo warn poene. Komentari tipa “ovde je promašen white balance, podeksponirano je, trebao si pomeriti kadar udesno imao bi bolju kompoziciju” jesu dobrodošli. Sve što će pomoći nekom da postane bolji fotograf je dobrodošlo. Reagovati detinjasto kad Vam neko uputi argumentovanu dobronamernu kritiku nije poželjno, ako Vam smeta dobronamerna kritika na račun Vašeg dela, nemojte ni da kačite fotografiju. Ako Vaš aparat pravi “savršene” fotografije, nema potrebe da ih kačite. Zadržite te primere savršenstva za sebe.

4. Postavite fotografije na neki od besplatnih servisa za upload. Primer: Photobucket, Imageshack i slično. Poželjno je da koristite thumbnail preview linkove. Tutorial cemo kasnije dodati za one koji se ne snalaze. Gledajte da fotografije ne prelaze 1024 piksela po dužoj strani i 150KB veličine fajla. Za ovo koristite Resize i Image Quality opcije u Photoshopu, ACDSee i sličnim programima koje koristite za obradu i pripremu fotografija za kačenje. Takodje, budite umereni sa količinom fotografija koje kačite na dnevnom nivou. Zatrpavanje foruma sličnim fotografijama ne izgleda lepo. Izdvojte one koje smatrate svojim najboljima i njih pokažite. Poželjno je da ostavite EXIF informacije prikačene uz fotografiju, umnogome olakšavate nekom ko bi hteo da Vam da savet. A i oni koji bi da nauče kako je nešto fotkano mogu odmah da vide podešavanja.

5. Flame NIKAKO nije dozvoljen, komentari tipa "to može samo Canon/Nikon/Olympus" bez argumenata mogu samo da provociraju, a Vama, naravno, poeni. Imate flame temu o prednostima i manama foto brendova pa se tamo raspravljajte, ova tema služi prvenstveno za fotografije. Dobra fotografija se može napraviti bilo čime od mobilnog telefona do najskupljeg DSLR ili MF aparata. Da li je konkretna napravljena sa 40D ili D90 nije preteratno bitno, bitnije je znanje onoga ko koristi opremu, od opreme same. Suzdržite se od "loženja" na omiljeni brend i još pre od pljuvanja po ostalima. Za to, opet, imate flame temu.

Pravila će se vremenom nadopunjavati, sve će biti u ovom prvom postu. Kada se pravila promene ili se nešto doda u naslov teme će biti ubačeno obaveštenje da treba da pogledate nova pravila.

Bitno: nepoštovanje ovih i opštih pravila foruma povlači automatsko dodeljivanje warn poena. Neće biti upozorenja, brisanja postova, molbi i slično. Svako kršenje pravila će dodavati poene na vaš konto. Ako se posle desi da ste zbog jedne „brate, nemaš pojma, krš ti aparat“ izjave popili ban jer su to bili poeni sa kojima ste ispunili bonus, sami ste krivi, upozoreni ste. Ovo je dosta rigoroznije nego na ostalim delovima foruma, ali smo zbog iskustva sa prethodnom temom ove vrste prinuđeni da se ovako postavimo.

Hvala na razumevanju i happy shooting.

Benchmark mod team
 
Sony WX350 (PointAndShot kamerica)

F/4.5, $ater 1/25, ISO-800, Exposure -1,7step .... Mada sto se tice ove fotke, najvecu ulogu je igrala fino podesena rasvjeta.... Sto se tice ove plave kugle nju
sam skinuo i dodao u obradi, logicno ;p....

 
Poslednja izmena:
Sliku gore sam uklonio sa flickra zbog greske u cropu i malog kvaliteta exporta, moze da se brise post, evo je apdejtovana
 
Trebao si da centriras vrata u kadru. Ovako deluje fotka kao los crop
 
5qDkEP7.jpg


ohPAitJ.jpg


HIj6ta8.jpg
 
Poslednja izmena:
Bilo bi lepo kad bi pored fotografija navodili i modele aparata sa kojim ste slikali da mi lajici možemo da iazberemo nešto za kupovinu :)

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Ako je sa flickr-a, mozes da vidis u infou sta je korisceno.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Odlicno fotke.
Zasto je problem fotosop?
valjda je fotografija umetnost, a bez obrade toga nema. Tako je uvek bilo.
 
A7III + Helios 44-2, retko se igram sa helios al je svaki put uživanje.

32814251508_f0173a37b8_k.jpg


31747676537_29276b39ff_k.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Odlicno fotke.
Zasto je problem fotosop?
valjda je fotografija umetnost, a bez obrade toga nema. Tako je uvek bilo.

Problem je u tome sto PS nije koristio za korekciju nego za kompletno novu sliku.
 
Golf dvica je na slici, sve regularno.[emoji4]

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Mislim da je ova tema imala sasvim drugu svrhu pre malo više od decenije. Prvenstveno je služila... uostalom to i dalje piše:
Pravila:

1. Ova tema će prvenstveno služiti za pokazivanje tehničkih mogućnosti Vaših digitalnih fotoaparata.

dakle, kako bi ljudi videli kakve su mogućnosti pojedinih aparata. A da bi videli kakve su tehničke mogućnosti aparata logično da fotografija ne sme biti obrađivana. Ne bih ulazio u detalje, ali mislim da danas teško da može da posluži toj svrsi.

Da me neko ne shvati pogrešno, nije zbog toga kakve se fotke postavljaju, već zato što su današnji aparati znatno napredovali u odnosu na one pre ~15 godina. Na nezahtevnim scenama se ne vidi neka razlika...

Moja jedina sugestija je da se promene malo pravila, tj. ubaci da je poenta sama fotografija, što kaže slaviša njen umetnički dojam:) a ne tehničke mogućnosti aparata (tada bi trebalo obrisati pola fotki). Evo vidim u pravilima se pominje 40D i D90... što samo pokazuje od kada nisu menjana:) A nama čudno što su neki zakoni iz SFRJ još uvek na snazi:D
 
Slazem se da treba promeniti to pravilo, vec dugi niz godina je postalo potpuno besmisleno s obzirom da danas svi dslr/milc manje vise daju odlican kvalitet.Tj da bas fotografsko umece bude u prvom planu, i komentarisanje istog, kao i eventualni saveti, a ne tehnikalija, koja inace nikad koliko pratim ovaj deo foruma nije ni obradjivana u ovoj temi.

Posto pise vec da ce se pravila vremenom dopunjavati, ima mesta za promene, tako da je sve na kolegama moderatorima.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Da se nadovežem, ne interesuje me znanje fotošopa nego sama fotografija. Ne interesuje me kako je neko obradio fotografiju nego kako je uslikao.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Sem toga ako bi postavljali slike bez obrade verovatno dobar deo?( jedva nas inače i ima) većina nas nebi ni kačili jer slikamo u RAW.

Možda nebi bilo loše Pre & posle te se vidi kako je kamera slikala pa koliko potencijala pruža u obradi, meni bi to više značilo da sam u potrazi nego nešto drugo jer bi video dokle se može ići sa nekim kamerama ...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Odlična ideja Savo za pre (ako je RAW trebalo bi da može da se eksportuje u jpg isto kao što bi to kamera uradila, dakle bez intervencije) i posle.
Onda bi videli šta je na drugoj polovini Kinderove slike:) (možda se nekom više svidi;))
Uostalom kad se od neke krš fotke napravi extra slika, ma koliko da se nekome ne sviđa mora se odati priznanje i poštovanje kada se vidi početna fotka.
 
Da se nadovežem, ne interesuje me znanje fotošopa nego sama fotografija. Ne interesuje me kako je neko obradio fotografiju nego kako je uslikao.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

Pa da kacim ja RAW onda posto slikam u RAW sta ces da vidis onda? :d

edit: vidim sava iskoristio foru pre mene lol. Salu na stranu ljudi zna se sta je obrada osnovnih parametara fotografije. Mada sustinski tema sa parametrima kakvi su postavljeni pre x godina nema smisla slazem se...
 
Poslednja izmena:
Kači RAW pa neka ide život! :)

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Ljudi, ovo je IT forum, ne umetnicki forum.(Zato je napisano prvenstveno. NIje napisano isključivo) Nema menjana pravila(btw nisam ih ja pisao). Vodjene su diskusije o tome jedno 22 puta u proslim temama.
 
nhf, pošto sam ja prvi počeo o pravilima moram reći da sam predložio da se napiše konkretno da je i fotošop, obrada... dozvoljena upravo da bi se izbegli komentari kao što je npr. hektorov da je neko napravio u fotošopu novu sliku... posetim ja ovu temu povremeno i ono što vidim je da je preko 90% fotografija obrađeno tako da nema govora o proceni tehničkih mogućnosti aparata.... a pojavi se i fotka bez exif-a ili bilo kakvog infoa.
Pa pošto su fotke koje prikazuju "tehničke mogućnosti" vrlo retke, a prednjače "umetničke" mislio sam da bi ih trebalo dodati u pravila - nikako im dati prioritet, tu se slažem, ipak je ovo IT forum!

Ili možda temu prebaciti u Bench Clubbing, pošto je u tolikoj meri izgubila taj tehnički deo:) - mada ruku na srce i korišćenje fotošopa spada u IT:)
 
Nazad
Vrh Dno