Šta je novo?

Render konfiguracija

gile23

Slavan
Učlanjen(a)
20.06.2009
Poruke
1,388
Poena
210
Pozdrav,

Firma želi da kupi racunar koji će se koristiti 50% za GPU render i 50% za SolidWorks 3D CAD. Odlučili smo se da ne idemo na Quadro jer se u GPU Renderu mnogo (duplo) više dobija za isti novac u odnosu na Dell/Lenovo/HP radne stanice. Na osnovu toga kako softveri koriste dostupan hardver sastavljena je sledeća konfiguracija:


CPU: i9 9900K - 85k
SolidWorks prvenstveno zavisi od Single Core performansi, a od ovog CPU-a u ovom pogledu trenutno boljeg nema na tržištu. Na i9 9700K ne bi išli jer je njegova cena (62k), a Hyper Threading koji koriste drugi specijalni moduli softvera itekako vredi ~20k doplate.


GPU: RTX 2080 Ti Zotac Twin Fan - 140k
SolidWorks i SolidWorks Visualize su sertifikovani za rad sa Quadro grafikama, ali neoficijelno i ostale grafike rade sasvim korektno. GPU render odlično radi sa RTX-om i GTX-om što su potvrdili ljudi sa x4 1080 Ti i x2 2080 Ti konfiguracijama. Na brzinu rendera utiču CUDA Cores:

RTX 2080 Ti - 4352 Cuda Cores
RTX 2080 - 2944 Cuda Cores
RTX 2070 - 2304 Cuda Cores
RTX Quadro 4000 - 2304 CUDA cores

Idemo na RTX zbog Ray Tracing mogućnosti koje će nVidia uskoro implementirati u svoj render engine, a samim tim i SolidWorks u svoj SolidWorks Visualize render engine. AMD ne dolazi u obzir jer Visualize koristi nVidia IRay engine.


GPU: Gigabyte LGA1151 Z390 Aorus Elite - 22.8k
Ide uz ostatak konfiguracije, ali ukoliko imate neke druge non-gaming varijante (jeftinije), slobodno ih predložite jer nam pola ovih slotova nije uopšte potrebno :).


Storage : Samsung 970 EVO - 500 GB - 16k
Nema potrebe za većim kapacitetom jer se i ovo neće ni do pola popuniti.


RAM : Kingston DDR4 1x16 GB 3200 MHz - 17.6k
Za početak je dovoljno RAM-a, više RAM-a će se lako dodati...


Napajanje : Cooler Master G750M - 12.9k
Poseduje dovoljno konektora i za dual RTX 2080 Ti. Tipujem da je 750W OK za dual RTX2080 Ti jer nikad CPU i GPU neće biti u 100% load-u, mogući su GPU 100% i mix 50%-70% GPU i 50%-70% CPU load.


Kućište : Cooler Master SL600M - 27k
Prelepo kućište minimalističkog dizajna koje je malo skuplje :) i nije dostupno u E**i prodavnici. Otvoren sam za neke (dosta) jeftinije non-RGB varijante dostupne u E**i prodavnici.


Sve ovo u zbiru sa gore navedenim cenama košta 321.3k (au), što je zapravo 3 puta manje u odnosu na cenu softvera (8k eur), ali opet je cifra koju bi bilo poželjno malo smanjiti. PS. Nadam se da neku komponentu nisam zaboravio (monitori, i ostala prateća oprema je već dostupna).

Ono čega se još plašim jesu PCI-E lanes, pri čemu i9 9900K poseduje 16 lane-ova. Grafika će biti x16 dok će M2 biti x4, ja koliko sam istražio ovo će funkcionisati jer ploča pruža dodatna x4 lane-a, da li sam u pravu? Eventualni kasniji upgrade na x2 2080Ti će dovesti do x8 režima rada i pada performansi od 5%, ali to ja kao korisnik želim da izbegnem makar u početku.


Unapred zahvalan.
 
Ploča - MSI Z390-A Pro, mislim da je sasvim korektna i da skuplja i nije potrebna.
Napajanje - Seasonic Focus Plus Platinum 750W sa 10 godina garancije za ~15k.
Kućište - Fractal Design Define S ili R6.

Čime će biti hlađen CPU? Biće potrebno nešto ranga Noctua NH-U14S ili D15S.
 
Poslednja izmena:
Ploča - MSI Z390-A Pro, mislim da je sasvim korektna i da skuplja i nije potrebna.
Napajanje - Seasonic Focus Plus Platinum 750W sa 10 godina garancije za ~15k.
Kućište - Fractal Design Define S ili R6.

Čime će biti hlađen CPU? Biće potrebno nešto ranga Noctua NH-U14S ili D15S.

MSI Z390-A PRO - 16.7k - vidim da ima x2 PCI-E x16 + 1 M.2 slot što bi trebalo da zadovolji sve potrebe. Iz nekog davnog vremena kada sam gledao PC hardver MSI je imao ubedljivo najgoru reputaciju i pouzdanost, ali sada vidim da ih Guru3D preporučuje, što opet ima neku težinu.

Seasonic Focus Plus Platinum 750W SSR-750PX - 17k. Bolji izbor od Cooler Mastera i Hvala na predlogu. Ja sam u E**i-ju samo viđao ona od 620W pa nisam hteo na njih.

Kućište, huh ovo nalazim samo u VIP house-u a ne bih išao dalje od Gig*****a i E**a. U E**i-ju vidim neki BeQuiet brend koji vizuelno izgleda sasvim korektno?

Kuler za procesor: Noctua NH-D15 - 12.6k? - ovo sam gledao pre 2 dana a totalno sam zaboravio sada da dopišem. Mala je cenovna razlika u odnosu na druge kulere, a vidim da daje odlične performanse. Hvala na sugestiji!


Hvala na odgovoru i predloženim sugestijama.
 
Kuciste i cooler su vam komponente koje vredi kupiti gde ima, a da su kvalitetnije, a jeftinije komponente. Nije to CPU ili nesto slicno, i da je "cuknuto" kuciste, nije bitno :)
Za razliku od drugih gde mozda nemate poverenja u garancije.

Zasto samo single channel RAM? Nisam dugo gledao koliko to igra ulogu, a bas cesto sada vidim configs sa single RAM stickovima.
 
:laugh:Da li je ovo neko dete gore sastavljalo?
Molim bez spama podforuma.
U trenutku sam pomislio 'Vlada'... :d

Ja sam sastavljao :D i ne nije zajebancija. Taj Vlada jos zari i pali, secam se nekih njegovih pocetaka na pcberzi pre ~7-8 godina sigurno.

@alfa Pala danas cena za i9 9900k u emmi-ju za 5k tako da ce verovatno ici onaj CM, jer čak vidim i da ga je Bench lepo ocenio.

Single Channel 16 GB RAM za pocetak jer vise nije potrebno, posle cemo lako da dokupimo jos 16 GB i da napravimo Dual Channel. Pazi ja importujem u SolidWorks iz Siemens NX-a celu sasiju automobila koja je direktno dobijena od strane proizvodjaca automobila + otvorim 3 veca SolidWorks sklopa i popunim mozda sa Windowsom i Chromom od 20 tabova do 10 GB rama. Danas je neki optimum 24GB - 32 GB, ali i to ko uspe da to popuni svaka mu čast, sa 16 GB će se preživeti nekoliko meseci :).

Iskreno jedini razlog zašto se ide na 1x16GB je zbog upgrade-a kasnijeg i ničega više :), a to za single RAM configs nisam primetio, ali verujem da je sličan razlog kao kod nas u pitanju.

Btw. GPU render engine sve uglavnom stavlja u VRAM, dok CPU render engine koristi RAM ali CPU render engine ne koristimo.
 
Ne koristim SolidWorks pa ne znam da li uopšte koristi više thread-ova za konverziju koju ti radiš. Ako si siguran onda ok, ali ako ne koristi onda bi mogao da uzmeš i7 9700K ili čak i i5 9600k i taj novac prebaciš za grafičku ili RAM. Za većinu CAD primena (osim simulacije i rendera) najvažnija je frekvencija a ne broj thread-ova.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Ne koristim SolidWorks pa ne znam da li uopšte koristi više thread-ova za konverziju koju ti radiš. Ako si siguran onda ok, ali ako ne koristi onda bi mogao da uzmeš i7 9700K ili čak i i5 9600k i taj novac prebaciš za grafičku ili RAM. Za većinu CAD primena (osim simulacije i rendera) najvažnija je frekvencija a ne broj thread-ova.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Apsolutno se slažem sa svim iznetim i Hvala na odgovoru. Jedina druga grafika na koju bi išli je druga 2080 Ti (140k) koja je apsolutni overkill za sada, a razlika u ceni između procesora i9 9900k i iznetih alternativa je do 43k što je sasvim lepa cifra iskren da budem i može opravdati više RAM-a. Ukoliko budžet bude tanak, onda će se uzeti slabiji CPU, ali iskren da budem ispod i7 9700k se verovatno neće ići iako će sve sasvim korektno funkcionisati i sa i5 9600k.
 
Za 16k umesto tog SSDa mozes i dva 500GB SATA3 SSDa uzeti.
Ali bas me zanima u praksi da proveris da li ti to igra ulogu, mislim da nista se ne osetilo, ali nemam osecaj koliko koji renderer i designer softver koristi.
To je i 100e za druge svrhe ako uzmes jedan od 500gb. Ili RAID1, da bude sigurnije, sto ne verujem da znaci (stalni bekap i SSD ready za zamenu sa instaliran softverom)
 
Za 16k umesto tog SSDa mozes i dva 500GB SATA3 SSDa uzeti.
Ali bas me zanima u praksi da proveris da li ti to igra ulogu, mislim da nista se ne osetilo, ali nemam osecaj koliko koji renderer i designer softver koristi.
To je i 100e za druge svrhe ako uzmes jedan od 500gb. Ili RAID1, da bude sigurnije, sto ne verujem da znaci (stalni bekap i SSD ready za zamenu sa instaliran softverom)

Bio sam zaintrigiran tvojim pitanjem pa sam malo istraživao :).

Što se tiče Read speed-a verujem da će M2 biti brži, ali što se tiče Write performansi, tu će ili biti egal ili će RAID biti brži i to pogotovu pri radu sa malim fajlovima. Što se tiče render workflow-a, storage bi trebalo da ima uticaj samo pri pokretanju aplikacije i pri čitanju fajla, sve ostalo ide u VRAM. Konkretno storage je znatno važniji kod 3D CAD SolidWorks workflow-a jer često postoje zahtevi za otvaranjem ~200+ fajlova od 50-100 KB sa računara i tu bi se neka razlika sigurno osetila. Ali iskren da budem, M2 je elegantnije rešenje u odnosu na RAID.

U početku ne verujem da će se ići na neki storage disk, ali ako se do toga dođe biće verovatno neki 860 EVO od 500 GB čija je cena sada oko 11.6k. Koliko je cena pala govori podatak da sam ja prošle godine za ThinkPad kupio 850 Evo od 500 GB i platio ga 20k, obe cene su iz E**i-ja.

PS. Sada je CPU upitan jer izgleda da će AMD da release-uje Zen 2 i Ryzen 3000 seriju već u Januaru, ali za to čekamo CES keynote 9-og januara u tačno 18h po našem vremenu :). Na osnovu postojećih podataka sa Ryzen-om R7 3700X i 5 GHZ na 12C/24T će se verovatno dobijati do 5% lošije single core performanse ali 50% bolje MultiCore performanse uz nižu cenu i nešto veći broj PCIE lane-ova. Ryzen 3850x sa 16C/32T na 5.1 GHZ bi bio sweet spot, ali izgleda da to neće pre maja, a to je daleko :(.
 
M.2. je brzi iskljucivo za sekvencijalni trasnfer velikih, znaci veliki podaci, kojima se pristupa sekvencijalno. Inace, za sitne fajlove, je RAID0, a za citanje jos bolje RAID1 mnogo brze resenje. Ako gledamo slican NAND i kontroler. Elengancija doduse je nesto skroz drugo :( Padaju 1Tb SSDovi na 100e. A tebi je jos zgodnije ako ti ne treba puno mesta, vise 256GB SSDova, imaces bolje performanse - i vise kablova ;)
Naravno to ne bi trebalo da je stvarno bitna stavka za render, ali ako je pitanje gde ustedeti, ocigledno dobro mesto za ustedi jeste SATA umesto NVMe/m.2.
 
M.2. je brzi iskljucivo za sekvencijalni trasnfer velikih, znaci veliki podaci, kojima se pristupa sekvencijalno. Inace, za sitne fajlove, je RAID0, a za citanje jos bolje RAID1 mnogo brze resenje. Ako gledamo slican NAND i kontroler. Elengancija doduse je nesto skroz drugo :( Padaju 1Tb SSDovi na 100e. A tebi je jos zgodnije ako ti ne treba puno mesta, vise 256GB SSDova, imaces bolje performanse - i vise kablova ;)
Naravno to ne bi trebalo da je stvarno bitna stavka za render, ali ako je pitanje gde ustedeti, ocigledno dobro mesto za ustedi jeste SATA umesto NVMe/m.2.

Hvala na detaljnom objašnjenju jer iskreno nisam bio toliko upućen u tu materiju. Workflow sa velikim brojem sitnih fajlova ću koristiti maksimalno jednom mesečno, pri čemu je load time bitan samo pri otvaranju glavnog fajla koji referencira i paralelno otvara ove manje (može da se isključi da otvara manje ali tada se pojavljuju problemi). Kada je to jednom otvoreno, svi podaci se smeštaju u RAM pa dalje storage ne utiče toliko na rad. Situaciju dodatno pogoršava i činjenica da će se podaci 20% vremena verovatno snimati u Data Management sistem pri čemu će se fajlovi prvo snimati lokalno a zatim preko VPN-a uploadovati na server koji je smešten na drugom kraju sveta :), pa ti je u praksi brzina storage operacija gora u odnosu na klasičan HDD.

Na kraju ako hoćeš iskreno, mnogo mi je lakše da se stavi jedan M2, ali ukoliko ne bude dovoljno novca, onda će se sigurno ići na SATA SSD :).
 
Nazad
Vrh Dno