Šta je novo?

Pristup internetu ali ne i fajlovima preko WiFi

dobry94

Slavan
Učlanjen(a)
19.09.2008
Poruke
70
Poena
310
Pozdrav,

Na poslu imam mrežu koja se sastoji od 4 računara, koji su svi (preko svičeva) povezani na mts-ov ruter. Jedan od tih računara je server. Kako i ljudi koji dolaze kod nas koriste WiFi koji emituje ruter koji je povezan sa ostalim računarima (preko LAN-a), moje pitanje je: kako da onemogućim WiFi korisnicima pristup fajlovima, ali da dozvolim pristup internetu?
 
Sa modemom dobijenim od provajdera - nikako.
Kupi još jedan ruter sa WiFijem. WiFi sa modema ostavi otvoren - za klijente. Posle mts-ovog modema - LAN1 u WAN port tvog novog rutera. Na svom ruteru promeni opseg IP adresa na recimo 192.168.11.0/24 (mts modem je 192.168.1.1). Naravno moraš svim računarima podesiti adrese iz ovog opsega ili prepustiti DHCP serveru tvog rutera da dodeli adrese. WiFi na tvom ruteru uključi, postavi na drugi kanal u odnosu na mtsov i stavi dobru šifru.
Ovo je najbrže rešenje.
 
Plus mozes da iskljucis vidljivost Wi-Fi mreze na kucnoj, podesis rucno na uredjajima preko kojih bi zeleo da koristis tu mrezu :)

Ne bih ostavljao otvoren "guest" Wi-Fi, osim si bez komsija, nema razloga da ti neko crpi mrezu. Ne moras da dodeljujes staticki IP adrese uredjajima na novom ruteru(ako se resis da uzimas uopste), samo podesi opseg DHCP-a i ruter ce sam dodeliti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno