Šta je novo?

Eksterni hdd zakacen na tv

Phoenix92

Cenjen
Učlanjen(a)
04.05.2017
Poruke
1,297
Poena
165
Kupio sam eksterni hdd, služiće mi za multi mediju uglavnom, filmovi i serije na njemu pa je on zakacen na tv.
Ono sto me buni je što sam primetio da hdd radi (osećaju se vibracije kad se pipne) čak i kad ga tv ne koristi, tj ne pušta se nista sa njega već je neki drugi source aktivan na tvu. Je li ovo normalno, da li će da šteti hdd-u ako je ovako ceo dan ustekan u tv, ili je bolje da ga isključim pa da ga zakačim samo kad cu da ga koristim?
 
Ne znam da li ima neka fora da se podesi na tv-u da ne vrti hard ako se ne koristi. Moraću da istražim to malo
 
Nisam primetio da ovaj moj to radi, inace u pitanju je Maxtor M3 Portable 1 TB
 
Na mom tv se moze kao i na kompu ugasiti uredjaj u usb portu, ali nikad mi nije palo na pamet da li se isti hdd ili fleška mogu opet pokrenuti u tv a da se prethodno ne izvade i ponovo utaknu.
Verovatno moze ako se tv ugasi ali bi onda utaknut uredjaj u tv bio opet u potpunosti aktivan (radio bi)...
 
na kraju krajeva ako je 2,5 hdd sigurno ima opciju u samom firmveru diska da se ugasi u idle-u,njemu pristupas preko sentinela i mislim da hdtune i sl softveri imaju isto opciju pristupa podesavanjima u firmveru.ali,ako tv konstatno vuce sa usb-a (npr mislim da samsung bar nesto stariji tv-ovi konstatno vuku informacije sa usb-ova,da bi brze pristupao ugradjenom media player-u) nema pomoci,a sumnjam da imas podesavanje za to u samom tv-u.sem ako je mator i njanjav drajv ne bih se previse sekirao jer generalno vise steti stani kreni i parkiranje glava hdd-ovima neko konstatan rad.jedino ako ne mozes da mu omogucis svez vazduh pa se ukuvava,samo tad je licno bi ga skidao.
 
Ne piše koji TV, ali npr kod Samsunga to ovako: SOURCE/Izabrati USB uređaj/Tools/Disconnect USB Device
 
Da da Samsung je u pitanju. Važi probacu to, nisam u stanu ovih dana
 
Ne piše koji TV, ali npr kod Samsunga to ovako: SOURCE/Izabrati USB uređaj/Tools/Disconnect USB Device

U ovom slučaju, moraćeš ponovo da isčupaš/ubodeš HDD da bi ga TV ponvo prepoznao.
...ili da ugasiš/upališ TV.

Bolje vidi preko Sentinel-a ili sličnog programa, (to radiš preko računara), da li možeš podesiti da HDD stane ako je na idle duže od nekih X minuta. Ako fw to prihvata, može se desiti da će ti raditi kako treba.
Ako ne bi da se bakćeš sa specijalističkim HDD softverima, ubodi taj HDD u računar, ne diraj ništa bar pola sata, ne pristupaj mu, te ga pipni da li se uspavao. Ako jeste, onda mu je sleep mod aktivan po defaultu.

Ali s druge strane, kao što Orchard reče, i ako mu radi sleep, a sistem televizora je takav da malo malo pa proverava stanje na USB drajvovima, on time ne dozvoljava da se HDD "uspava". U tom slučaju, tako ti je kako ti je. To zavisi od televizora.

Ako svaki dan nešto gledaš sa HDD-a, ko ga šiša, neka se vrti. Ako gledaš sporadično, ne budi lenj, ubodi ga za gledanje, te iščupaj kada završiš.
 
Poslednja izmena:
U ovom slučaju, moraćeš ponovo da isčupaš/ubodeš HDD da bi ga TV ponvo prepoznao.
...ili da ugasiš/upališ TV.

Bolje vidi preko Sentinel-a ili sličnog programa, (to radiš preko računara), da li možeš podesiti da HDD stane ako je na idle duže od nekih X minuta. Ako fw to prihvata, može se desiti da će ti raditi kako treba.
Ako ne bi da se bakćeš sa specijalističkim HDD softverima, ubodi taj HDD u računar, ne diraj ništa bar pola sata, ne pristupaj mu, te ga pipni da li se uspavao. Ako jeste, onda mu je sleep mod aktivan po defaultu.

Ali s druge strane, kao što Orchard reče, i ako mu radi sleep, a sistem televizora je takav da malo malo pa proverava stanje na USB drajvovima, on time ne dozvoljava da se HDD "uspava". U tom slučaju, tako ti je kako ti je. To zavisi od televizora.

Ako svaki dan nešto gledaš sa HDD-a, ko ga šiša, neka se vrti. Ako gledaš sporadično, ne budi lenj, ubodi ga za gledanje, te iščupaj kada završiš.
Sad sam u selu za vreme praznika pa ne mogu da probam ništa od ovoga. Pokušaću kad se budem vratio u stan, najverovatnije da ću da ga cupam iz tv-a, nervira me da vrti i kad ne treba [emoji16]
 
E pa onda kupi ssd- i kad radi ne cuje se ! ;-)
Osim toga sa ovim padom cijena bi se mogao malo ponoviti.

Prije nego sto sam presao na nas, koristio sam isto kao i ti stim da je u kucistu bio ssd.
Razlika nepojmljiva!
 
Nije problem buka, ne čuje se hdd dok radi. Samo ne bih da radi ceo dan bez ikakve potrebe,nista drugo
 
Kao "trosi se ili sisa struju"?!

Ma skroz nebitno kako god okrenes.....
 
Kod mene je Transcend od 320 GB zakačen na samsunga ue40h6500 od januara 2015. Služi za snimanje emisija sa tv-a. Do sada je radio bez problema, u kontinuitetu, bez diskonektovanja. Ja bih to pustio da radi i ne bih razmišljao.
 
Nazad
Vrh Dno