Šta je novo?

Brzina LAN-a na ploci

Shobe

Slavan
Učlanjen(a)
16.09.2005
Poruke
871
Poena
330
Imam sledecu maticnu plocu:

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-Z87P-D3-rev-1x#sp

Skoro sam uzeo EON duo premium SBB paket, kojim bi trebalo da imam internet brzine 150 Mbps, medjutim meni ne prelazi 94. Zvao sam njihovu podrsku i oni kazu da je to zato sto moja mrezna kartica ogranicava protok, da su oni sve podesili kako treba. Medjutim, po specifikaciji ploce, stoji da ona podrzava i vece brzine (ako sam dobro razumeo):

LAN Realtek® GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit)

Oni kazu da to znaci da ploca podrzava, ali da i dalje mrezna kartica (u ovom slucaju integrisana) ne podrzava te brzine. Da li je to zaista moguc slucaj? Ja sam mislio da to sto pise u specifikaciji da se to odnosi na sam mrezni adapter ploce, ali izgleda da gresim. Moddem koji sam dobio je Technicolor CGA2121.
 
Probaj da azuriras drajver. Mozda koristis genericki windows pa si zaglavljen na 100mbps.
Osim toga, nisi dao ostale informacije. Kako povezujes racunar? Da li ide preko switcha ili direktno na sbb modem/ruter (home gateway)? Ako ide direktno, da li su uredjaju pored ili daleko, odnosno, koja je duzina kabla.
Ako imas jos neki racunar u istoj mrezi, mozes probati da prebacis neki fajl, npr film, na taj komp da vidis brzine. trebalo bi da prelaze 100mbps. ako ne prelaze, onda je stvarno do tebe, a ne do sbb
 
Ide direktno na SBB modem, modem stoji na kucistu :D Probao sam sad i update drivera i isti djavo. Znaci ipak integrisana mrezna kartica ne mora da podrzava maksimalne brzine koje podrzava ploca. Zahvaljujem se na odgovoru.
Nista, moracu izgleda da kupim eksternu mreznu karticu.
 
Integrisani mrežni čip na ploči je gigabitni Realtek-ov, tako da ploča (i "integrisana mrežna kartica") mora da podržava te brzine... Nešto tu ne valja. Ili provajderski gejtvej (podešavanja ili jednostavno ne radi kako treba), ili ethernet kabl koji povezuje komp i gejtvej, ili je problem to integrisanog mrežnog čipa (softverski ili hardverski)... nema govora o tome da je problem do toga da integrisani LAN ne podržava protok za koji plaćaš...
 
Poslednja izmena:
Meni je konekcija bila "bottleneckovana" matorim kablom, konelcija sa gigabitnog na gigabitni port je bila 100Mb jer je kabl bio neki krs.

Uzeo par Cat 6 kablova, 10m za 500din i 3m za 170din, resen problem. Kad eliminises sve drugo(tj. jedino sto je ostalo jeste da vidis da li je na ruteru/modemu port na koji si povezao gigabitni), menjaj kablove.
 
Poslednja izmena:
Proveri link speed ethernet adaptera na racunaru.

Control panel > Network Connections, pa dvoklik na ethernet adapter. Ako pise 100 Mbps, to je onda brzina ogranicena zbog ethernet adaptera ili zbog loseg ethernet kabla. Ako pise 1 Gbps, onda je u pitanju spor internet i to je problem koji provajder treba da resava.
 
Trebalo bi da bude na Auto po defaultu to.
 
Proveri link speed ethernet adaptera na racunaru.

Control panel > Network Connections, pa dvoklik na ethernet adapter. Ako pise 100 Mbps, to je onda brzina ogranicena zbog ethernet adaptera ili zbog loseg ethernet kabla. Ako pise 1 Gbps, onda je u pitanju spor internet i to je problem koji provajder treba da resava.

Pise mi 100 Mpbs. Tako su i ovi iz SBBa zakljucili da je do mog mreznog adaptera problem. Znaci nisu ni svi mrezni kablovi isti, tj ne obezbedjuju svi iste brzine? Mozda taj Cat 6.

@9r33n_3y3z
"Integrisani mrežni čip na ploči je gigabitni Realtek-ov, tako da ploča (i "integrisana mrežna kartica") mora da podržava te brzine.... nema govora o tome da je problem do toga da integrisani LAN ne podržava protok za koji plaćaš" - ovo mi je bilo bitno da se potvrdi :)

Zahvaljujem se na odgovorima. Nista, probacu onda da kupim neki novi mrezni kabel, samo ne znam kako znam koji valja.
Probao sam sad da isprobam sve LAN portove na modemu, i opet isto.

@edit
Sad sam proverio sta pise nam kablu, pise da je Cat-5e katergorije, a koliko sam procitao na netu, on bi trebao da podrzava brzine do 1 Gbps.

I samo da napomenem da u Advanced opcijama Realtek PCIe kontrolera, pod stavkom Speed & Duplex, imam opciju "1.0 Gbps Full Duplex".
 
Poslednja izmena:
Hvala, probacu svakako da menjam kabel.
 
Mozes da uradis sledecu stvar i posaljes im screenshot na mail, bez ikakve potrebe da navodis specifikacije svog PC-a.
Udjes u control panel, network podesavanja za mreznu karticu, desni klik, status, tu ces videti brzinu.
Takodje, kao druga opcija, otvoris CMD i kucas komandu: wmic NIC where NetEnabled=true get Name, Speed
 
Hvala svima, misterija je resena. Do kabla je bilo. Setio sam se da imam jos jedan negde u fioci, i sad sam ga stavio i ferca. I on je cat 5e, ali ocigledno ispravniji :D U svakom slucaju hvala svima na velikoj pomoci, naucilo se nesto novo :)
 
Каблови би морали да подржавају гигабитне брзине под условом да су исправни. Ако је ручни рад или она серија коју је мтс делио са две парице, они не раде преко 100. Који је уопште кабл у питању? Неки оригинални или домаћа радиност?
 
Каблови би морали да подржавају гигабитне брзине под условом да су исправни. Ако је ручни рад или она серија коју је мтс делио са две парице, они не раде преко 100. Који је уопште кабл у питању? Неки оригинални или домаћа радиност?

verovatno je samo sa dve parice. Dele se ti kablovi uz razne uredjaje. Jednom je i mene maltretirao takav od xboxa.
 
Kabl koji sam ja od provajdera dobio je po specifikaciji podrzavao 1Gbps, svaki put kada se racunar ukljucivao drajver je postavio brzinu na 1Gbps, nakon nekog trenutka pukne veza na 5-6sec i prebaci se nakon toga na 100Mbps.

Nakon nekog vremena je pucala veza odmah pri ukljucivanju i prebacivala se na 100Mbps.
 
Каблови би морали да подржавају гигабитне брзине под условом да су исправни. Ако је ручни рад или она серија коју је мтс делио са две парице, они не раде преко 100. Који је уопште кабл у питању? Неки оригинални или домаћа радиност?

Ne secam se iskreno, vec ga duze vreme imam, neki zuti, realtivno kratak. Sad sam ga bas pogledao, cini mi se da ima 4 parice.
 
Баш о жутим мтс-овим је било приче, ваљда су штедели јер тада и није било већих брзина. Ако има 4 парице, онда је нешто лоше урађено или губи контакт. Јел распоред по пропису или није?

Имам и ја каблове купљене у радњама који би одједном почели да раде споро па би пребацивали и на 10Mbps (било давно када је то било довољно за интернет али споро за интерну употребу) па сам имао проблем док нисам провалио шта је.
 
Iskreno, ne znam, ne znam kakav je pravilan raspored. A moguce da je od MTSa, kad sam bio na njihovom ADSLu, pre vise godina.
 
Дај слику да видимо шта је у конектору кад смо већ почели о томе.
 
Kabl koji sam ja od provajdera dobio je po specifikaciji podrzavao 1Gbps, svaki put kada se racunar ukljucivao drajver je postavio brzinu na 1Gbps, nakon nekog trenutka pukne veza na 5-6sec i prebaci se nakon toga na 100Mbps.

Nakon nekog vremena je pucala veza odmah pri ukljucivanju i prebacivala se na 100Mbps.

Pa, kako onda vratis na 1Gigabitnu brzinu? Ja sam umetao, izmedju zicanog modema optickog modema i PC-a, umetao stari i spori AirLive Ap/ruter, koji mi je smanjivao brzinu sa 100/35 Mbs (koliko mi isporucuje provajder), ma 30/28Mbs. Sada, nakon uklanjanja "sporog" rutera, mrezna kartica postize 93-94/35Mbs (pre "sporog" rutera, postizala je svih 100Mbs, pa i malo vise). Ne smeta mi, ali cisto da znam, o cemu se radi. Hvala.
 
Nazad
Vrh Dno