Šta je novo?

Laptop-Termalna pasta

CaleXX2

Poznat
Učlanjen(a)
24.12.2018
Poruke
8
Poena
31
Pozz

Imam laptop Lenovo B5400 kupljen 2013 godine i do pre 6 meseci nije nikako bila menjana termalna pasta,primetio sam da se jako greje i odlucio da je promenim,sve je to ok proslo,medjutim sad je opet krenuo da se jako greje,toliko se zagreje da ne mogu da drzim ruku na tastaturi iznad dela sa hladnjakom.Pretpostavljam da ta pasta koju sam uzeo i nije bila nekog kvaliteta,pa sad koju bi mi vi preporucili :D Hvala
 
Sto se tice paste Arctic MX-4 ili Noctua NT-H1, ali ne znam sta ti se tacno desava i da li ce ti to resiti problem.
 
Bolje Arctic MX-2, lakse se nanosi od MX-4, jeftinija je a skoro iste karakteristike.
Nekim programom proveri broj obrtaja ventilatora, hoce da oslabi vremenom. HW Info ili HW Monitor.
 
Poslednja izmena:
Prvo proveri da li ti sa dela koji ima resetku duva Toplo (Vruce) ili hladnjikavo (mlako), ako je ovo drugo onda ti ne valja hladnjak jer ne provodi temperaturu sa procesora/grafike do resetke hladnjaka, dzaba ti bilo koja termalna pasta ako hladnjak ne radi posao za koji je namenjen.
 
baš suprotno,ako je hladan ili slabo mlak vazduh lako može biti da nema adekvatnog transfera toplote i da je do paste i/ili loše montiranog kulera.ako izbija vreo vazduh i opet je temperatura van kontrole to je znak da je kuler neadekvatan,a za nekih skoro 20tak godina iskustva sa računarima na laptopima sam video tipa jedan primer toga,i to budžen mislim 45w turion ili tako nekakav cpu na laptop sa hlađenjem za 15 ili 25w proceve.

u prevodu u dell-u,hp-u,ibm-u ne rade veverice da ne znaju da izprojektuju hlađenje da bar koliko toliko adekvatno radi.ako se žele maksimalne performanse i paranoja je oko temperatura,uvek je tu tečni metal i šmirgla.
 
Hladnjak moze i da crkne... ako fluid koji se nalazi u heatpipe-u iscuri/ispari.

Prva stvar - proveri da li su rebra hladnjaka preko kojih ventilator duva cista. Ako nisu ocisti.
Druga stvar - proveri da li si dobro stavio pastu i zavrnuo hladnjak. Ako nisi siguran uradi ponovo. Probaj da poucen prethodnim izgledom "razlivene" paste utvrdis koliko ovog puta treba staviti. Ne valja ni previse ni premalo, vec da pasta pokrije deo CPUa sa kojim hladnjak ima kontakt i nista vise.
Treca stvar - strafovi za pricvrscivanje hladnjaka na CPU laptopa su obicno numerisani. Zavrci ih tim redosledom.
Cetvrta stvar - kad sve ovo uradis, upali laptop i postavi ga bocno, da se oslanja na ivicu ekrana i dela sa tastaturom a da istovremeno mozes da vidis/pipnes heatpipe. Ne pokreci nista zahtevno a unimerom sa termometrom ili nekom drugom spravom (moze i prstima ali pazi da se ne opeces) proveri da li je temperatura na hladnjaku kod CPU ista/slicna kao i temperatura oko sredine heatpipe-a i blizu ventilatora. Trebalo bi da bude priblizno ista ako je heatpipe ispravan.

Ako se i dalje pregreva, a zameni si pastu i heatpipe deluje ispravno onda je ventilator najverovatnije zaribao i ne vrti se dobro/dovoljno brzo.
 
Nazad
Vrh Dno