Šta je novo?

X470 ili B450 za AM4?

Učlanjen(a)
10.12.2016
Poruke
1,464
Poena
165
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600x @4.7Ghz + Phanteks PH14
Matična ploča
Msi Tomahawk B450
RAM
16 GB Corsair Vengeance
GPU
RX 6700 XT - XFX
Storage
256Gb M.2 Samsung + 1 TB SSD Samsung
Zvuk
Edifier R2000DB + Lucya DAC + Qed Profile 1
PSU
Corsair RM850X White
Kućište
NZXT Source 530
Monitor
LG 34GN850
Miš & tastatura
Corsair K70 MK 2 + Sabre Mouse
Mobilni telefon
Samsung S24 Ultra
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
Porucio sam plocu Asrock X470 master SLI, ali sam u medjuvremenu pronasao dosta stvari, pogotovo komentari na VRAM koje me teraju na razmisljanje da li uzeti neku drugu. Konkretno svuda nalazim na preporuke u tom cenovnom rangu(do 120e) za MSI B450 Tomhawk.

Moje pitanje je, da li ostaviti Asrock-a, ili uzeti Tomhawk-a? I da li je moguce da je Master SLI toliko lose odradjena?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Već sam izneo svoje mišljenje. Sa obzirom na to da uzimaš Ryzen 2600, MSI B450 Tomahawk će ti biti best-buy, ta MSI B450 ima bolju naponsku sekciju nego taj X470. Ali na stranu naponsku sekciju, ne verujem da ćeš se baviti ekstremnim overclockingom na tim procesoru već ćeš samo ići do nekih 4.1ghz, mislim da nema potrebe sa x470 pločom. I sa tim overclockom ne treba da gledaš naponsku sekciju već ono što je tebi potrebno da matična ploča ima, m2 slotove, io portove, RAM podršku itd..

Taj ASRock je čista marketinška ploča, stavili su kao 12 phase power a Ryzen 2600 nema snage ni da iskoristi potencijal 4+4. Iako su stavili 8+4 konektore, kako bi rasteretili VRM, on se i dalje greje i nije preporučen za jači OC. Dodali malo RGB i stavili za prodaju. Iako će ova ploča verovatno da opskrbi tvoje zahteve, mislim da je Tomahawk ili Gaming Plus bolja opcija nego nego ASRock.
 
Onda definitivno idem na nju. Ima jos u tom rangu i Asus Rog Stix B450 f kod njih, cini se i ona ok, sta mislite o njoj, ili ipak Toma?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Nije loša, ali ima nešto lošiji VRM, njena B350f izvedba ima čak bolju naponsku sekciju od B450. Skuplja je od Tomahawk, ne donosi ništa bitno osim još jednog M2 porta. Ja sam i dalje za MSI B450, ali ako ti se više sviđa Asus Strix, idi slobodno na nju.
 
Nije loša, ali ima nešto lošiji VRM, njena B350f izvedba ima čak bolju naponsku sekciju od B450. Skuplja je od Tomahawk, ne donosi ništa bitno osim još jednog M2 porta. Ja sam i dalje za MSI B450, ali ako ti se više sviđa Asus Strix, idi slobodno na nju.
Lepsa mi je cak Tom, nego potpuno im je ista cena, pa zbog toga pitah... Onda reseno [emoji16]

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Otkazah na kraju Asrocka i porucih Toma. Ona nije bila na popustu i izasla me malo skuplje (110e), ali sam je, pored preporuka ovde, izucio vise i uglavnom je bb za taj novac, takodje ima i najhladnije vram.. Jedina mana, malo usb slotova, tacno popunjeni svi unapred, ali snacicu se nekako. Nadam se da ce moci 2600x na 4.2ghz na njoj [emoji16]

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
To će mnogo više da zavisi od samog procesora i hlađenja nego od same ploče...ako neće na 4.2, neće i amin, moraćeš da se pomiriš sa tim ili da ga hladiš nekom egzotikom i nadrušaš mu napon :)
Nekad ni to ne pomaže...silikonska lutrija.
 
Nije best buy jer preko oglasa ima Asus Prime X370 Pro za 125e, AsRock X370 Pro4 90e, a kontradiktorno pricama po forumu, hardverski bolja ploca je bitnija od minornih promena u chipsetu.
 
Nije best buy jer preko oglasa ima Asus Prime X370 Pro za 125e, AsRock X370 Pro4 90e, a kontradiktorno pricama po forumu, hardverski bolja ploca je bitnija od minornih promena u chipsetu.
E j****a sad, kasnis Ivane sa preporukama, posluzice i ova valjda, ali generalno nisam hteo ici na plocu ispod 400 chipseta, zato i napisah bb.. [emoji16]

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To će mnogo više da zavisi od samog procesora i hlađenja nego od same ploče...ako neće na 4.2, neće i amin, moraćeš da se pomiriš sa tim ili da ga hladiš nekom egzotikom i nadrušaš mu napon :)
Nekad ni to ne pomaže...silikonska lutrija.
Naravno, prosla i5tica jedva do 4.3 isla dok su ljudi bez problema na forumu do 4.5 bez problema, glavno je kakav ce mi primerak zapasti..

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Ne kasnim nego nisam ni zeleo da pisem, posto izgleda da sam jedini tog misljenja na forumu :)

Mada, Tomahawk B450 ima bios flashback dugme, to je meni ogroman plus :)
 
Definitivno neka MSI B450 ploca. Tomahawk ako planiras OC R5 procesora. U suprotnom Bazooka ili Mortar. U obzir dolazi i Gaming Plus.

Bukvalno se sa cenama nastavljaju, za 80e imas B450M Gaming Plus (da znas da ima 2 DIMM slota), B450M Bazooka je oko 90e, B450M Mortar 100e i B450 Tomahawk oko 120e. Iskreno ako OC nije opcija realno za Tomahawk nemas potrebu na R5 modelima.
 
Poslednja izmena:
I 124e Asus Prime X370 Pro na kojoj moze R7 da se klokuje :)

Mada, uvek moze uzeti noviji chipset umesto ploce koja je iz druge klase.
 
Poslednja izmena:
Što baš ta ploča?
Pitam jer Asusova TUF serija odavno nije šta je nekad bila, VRM im je loš...radije uzmi neku MSI B450.
Zato sto je ASUS u punoj velicini i sto se, navodno, na TUF ploce ugradjuju kvalitetnije komponente. Nisam puno istrazivao - samo sam uporedjivao info sa sajtova proizvodjaca.

Jos uvek sam u fazi planiranja/mastanja kupovine, jer cekam da vidim sta ce biti sa onim glasinama za 3700X procesor :smash:
 
Iskljucivo gledajuci MicroATX format ploca:

MSi B450M Mortar/B450M Bazooka Plus > MSI B450M Gaming plus/MSI B450M Bazooka/v2 > ASUS TUF B450M-Pro Gaming/Gigabyte B450M Gaming > Gigabyte B450M S2H > 12 mesta > ASUS TUF B450M-Plus Gaming

Ne secam se kakvo je stanje VRM sekcije na ne-Plus Bazooci i Gaming plus, ne znam da li je bolje od asus/gigabyte alternativa koja sam naveo (hladnjaci malo losiji ili isti).

Jedino novo sto je interesatno ispod Mortar je ova nova Gigabyte B450M Gaming kao zamena za MSI B450M Gaming plus ako doticne MSI nema nigde i Gigabyte B450M S2H kao najeftinija ploca za APU/6-core ryzen OC.


P.S. ne mesajte Bazooku Plus sa obicnom Bazookom i v2 Bazookom xD kao ni Stare TUF sa novim TUF-PRO, niti staru DS3H Gigabyte sa novom S2H xD

P.S.2 Gigabyte B450M S2H je 7800din u madjarskoj, uporedjujuci odnos cena skupljih kojih ima na oba trzista, kontam da ce kod nas biti 7800-8000 din, a mozda i 7500din ako se smiluju xD sto ce je ciniti absolutnim best-buy-em za 2200G overclock. Ima malkice bolju VRM sekciju od trenutnog best-buy-a AsRock X370M-HDV za 8200din.
 
Poslednja izmena:
Planiram upgrade HTPC-a kupovinom ploče, procesora i memorije uz zadržavanje ostalih komponenti. Izbor je definitno AMD platforma i mATX format zbog ograničenja kućišta. Planiram da krenem sa Atlonom 200GE, uz eventualni kasniji upgrade na 7nm procesor. Držao bih se B450 čipseta (dve više pcie linije od A320, eventualno overklok ako baš zatreba). Možete li da mi preporučite ploču bez toga da VRM bude glavni kriterijum odluke jer na tu ploču sigurno nikada neće ići CPU preko 45W, a ideja je čak i da probam da pasivno hladim 200GE?

Neizbežan zahtev je podrška za HDMI 2.0b (4k@60Hz plus HDR). Stičem utisak da to zavisi isključivo od APU-a, bez obzira šta proizvođač matične navede u specifikacijama. Asus jedino navodi podršku za HDMI 2.0b, Gigabyte daje HDMI 2.0, a MSI HDMI 1.4.

Takođe, malo neobičan zahtev je da su mi potrebna minimum 3 sata konektora koji nisu "pod uglom". Eventualno bih preživeo sa dva i adapterom koji m.2 slot pretvara u SATA konektor. Ovaj zahtev eliminiše, na primer, B450M-GAMING-PLUS
 
uzeo sam ryzen 1600X i MSI B450 gaming plus plocu, na sajtu od MSI vidim da imaju i win7 drajveri..... ima li ko iskustva, jel to radi OK na win7?
Verovatno će morati da se pre-instaliraju. Čipset i USB. Spremi i PS/2 tastaturu za svaki slučaj.
PS:
Vidi na MSI sajtu, imaju neki program da to automatski odradi.
 
Poslednja izmena:
Verovatno će morati da se pre-instaliraju. Čipset i USB. Spremi i PS/2 tastaturu za svaki slučaj.
PS:
Vidi na MSI sajtu, imaju neki program da to automatski odradi.

ne razumem ovo da se pre-instalira, kad ima drajveri i za chipset i usb3.1 za win7 na samom sajtu..... front usb su po njima 2.0, ali imam i ps/2 adapter za tastaturu za svaki slucaj....
samo da nemoram w10 smece da stavljam..... :D
 
Planiram upgrade HTPC-a kupovinom ploče, procesora i memorije uz zadržavanje ostalih komponenti. Izbor je definitno AMD platforma i mATX format zbog ograničenja kućišta. Planiram da krenem sa Atlonom 200GE, uz eventualni kasniji upgrade na 7nm procesor. Držao bih se B450 čipseta (dve više pcie linije od A320, eventualno overklok ako baš zatreba). Možete li da mi preporučite ploču bez toga da VRM bude glavni kriterijum odluke jer na tu ploču sigurno nikada neće ići CPU preko 45W, a ideja je čak i da probam da pasivno hladim 200GE?

Neizbežan zahtev je podrška za HDMI 2.0b (4k@60Hz plus HDR). Stičem utisak da to zavisi isključivo od APU-a, bez obzira šta proizvođač matične navede u specifikacijama. Asus jedino navodi podršku za HDMI 2.0b, Gigabyte daje HDMI 2.0, a MSI HDMI 1.4.

Takođe, malo neobičan zahtev je da su mi potrebna minimum 3 sata konektora koji nisu "pod uglom". Eventualno bih preživeo sa dva i adapterom koji m.2 slot pretvara u SATA konektor. Ovaj zahtev eliminiše, na primer, B450M-GAMING-PLUS

Jesi li proverio da kučište ipak ne podržava ITX ploče? Onda ne bi imao frke za SATA portove. Podržava ATX, zašto ne ideš na normalnu ATX ploču, imaš daleko veći izbor, pogotovo s tvojim specifičnim zahtevima...

Elem, izgleda da samo Asus ploče u startu daju to šta hoćeš. Prime B450M-A ili TUF ploče...TUF imaju kakve-takve VRM hladnjake i USB-C kao prednost.
Gigabyte takođe dolazi u obzir ali ne navode HDMI 2.0b podršku (toliko ti je bitan HDR?) i imaju lošiji set konektora...

Moj izbor je TUF B450M-Pro Gaming, ako ti odgovara cena. Eventualno onaj drugi TUF, pa Prime...Baš i nemaš neki izbor sa mATX.
 
ne razumem ovo da se pre-instalira, kad ima drajveri i za chipset i usb3.1 za win7 na samom sajtu..... front usb su po njima 2.0, ali imam i ps/2 adapter za tastaturu za svaki slucaj....
samo da nemoram w10 smece da stavljam..... :D
Drajvera ima na sajtu ali ne i u Windows 7 a bez njih ne radi USB i još po nešto. Moraju da se ubace u W7 instalaciju prvo.
 
pa pise da ima usb 2.0 konekotre na ploci za prednje panele, a i ako ne rade usb-ovi, kako ce onda instalaciju windowsa uopste sa usb da mi iscita i pokrene?

Radice dok si u biosu, i dok si u Windows instalaciji, cim se zadnji put restartuje komp i udje na instaliran Win7 na samom hardu nece raditi nijedan usb port.
 
Poslednja izmena:
Radice dok si u biosu, i dok si u Windows instalaciji, cim se zadnji put restartuje komp i udje na instaliran Win7 na samom hardu nece raditi nijedan usb port.

pa dobro, preko ps/2 tastature mogu da usmerim na unapred kreiran folder sa skinutim drajverima sa sajta za usb3.1, jel tako? a sta je sa usb2.0 konektorima, zasto oni ne bi radili posle instalacije?
u stvari, probacu, pa cu videti kako ide.... :)
 
Jesi li proverio da kučište ipak ne podržava ITX ploče? Onda ne bi imao frke za SATA portove. Podržava ATX, zašto ne ideš na normalnu ATX ploču, imaš daleko veći izbor, pogotovo s tvojim specifičnim zahtevima...

Elem, izgleda da samo Asus ploče u startu daju to šta hoćeš. Prime B450M-A ili TUF ploče...TUF imaju kakve-takve VRM hladnjake i USB-C kao prednost.
Gigabyte takođe dolazi u obzir ali ne navode HDMI 2.0b podršku (toliko ti je bitan HDR?) i imaju lošiji set konektora...

Moj izbor je TUF B450M-Pro Gaming, ako ti odgovara cena. Eventualno onaj drugi TUF, pa Prime...Baš i nemaš neki izbor sa mATX.

Ne bi trebalo da ima problema oko montaže miniITX, ali su po pravilu dosta skuplje, imaju ono što mi ne treba (wifi), a nemaju ono što mi treba (4 prednja USB 2.0, x1 slot)

Kućište podržava full ATX, tj podržavalo je pre male modifikacije koju sam napravio. Mogu to da vratim, ali ne bih bez pravog razloga. Opet, full ATX mi samo pravi guzvu u kućištu, daje mi slotove koji mi ne trebaju, troši PCIe linije na x1 slotove umesto na m.2, skuplji je, a ne vidim da je nešto bolji izbor B450 ploča...

ASUS TUF B450M-PLUS 90€
ASUS TUF B450M-PRO 114€ (podržava PCIe SSD-ove uz Atlona jer ima jedan m.2 slot povezan na čipset, a ne na CPU)

Da li se isplati razlika?

MSI B450 ploče sve redom podržavaju PCIe SSD-ove uz Athlon procesore.
 
Nazad
Vrh Dno