Šta je novo?

Nov monitor 400+ Eur

Balzak

Cenjen
Učlanjen(a)
25.12.2013
Poruke
866
Poena
180
Pozdrav ljudi, krenuo sam u laganu potragu za monitorom i vec mi se odustaje, pa da vidim jel moze neko od vas da mi pomogne :D

Uzeo bih neki all around monitor, od 144hz, min 2k rezolucijom i 27". TN panel ne dolazi u obzir, tu se i lomim jer je slab izbor sa IPS ekranima a ono sto valja vidim da bas pati od kontrole kvaliteta.

Dolazim do VA panela i tu ne znam sta mi je ciniti, izbor je poprilican ali ne znam kakvi su ovi novi VA paneli, plus svi zivi su isforsirali 32" velicinu, ja bih je izbegao ali izgleda da mi nema izbora.

Naleteo sam na ovaj Benq model, deluje mi da pokriva sve sto zelim, ima cak i HDR i Freesync v2, jest 32" ali ako valja progutao bih velicinu

https://www.benq.com/en/monitor/video-enjoyment/ex3203r/specifications.html

Svaki savet je dobrodosao, uzeo bih iz domace radnje zbog prethodne provere na licu mesta
 
Pozdrav ljudi, krenuo sam u laganu potragu za monitorom i vec mi se odustaje, pa da vidim jel moze neko od vas da mi pomogne :D

Uzeo bih neki all around monitor, od 144hz, min 2k rezolucijom i 27". TN panel ne dolazi u obzir, tu se i lomim jer je slab izbor sa IPS ekranima a ono sto valja vidim da bas pati od kontrole kvaliteta.

Dolazim do VA panela i tu ne znam sta mi je ciniti, izbor je poprilican ali ne znam kakvi su ovi novi VA paneli, plus svi zivi su isforsirali 32" velicinu, ja bih je izbegao ali izgleda da mi nema izbora.

Naleteo sam na ovaj Benq model, deluje mi da pokriva sve sto zelim, ima cak i HDR i Freesync v2, jest 32" ali ako valja progutao bih velicinu

https://www.benq.com/en/monitor/video-enjoyment/ex3203r/specifications.html

Svaki savet je dobrodosao, uzeo bih iz domace radnje zbog prethodne provere na licu mesta

i ja bio u istim mukama. od ips panela imaju 3 modela asus, acer, aoc sa identicnim panelom i problemima. To je ako ti je bitan gsync.
Ako nije bitan gsync, postoji i mg279 od asusa. Ja sam prelomio i uzeo ga. Ima probijanje svetla na samo jednom mestu u donjem desnom ćošku i uopšte se ne vidi.
Za sada nisam zažalio što sam uštedeo jer tearing nisam video
 
Zasto ne tn panel?
Cena tog Benq u nasim radnjama?

TT over M5
 
i ja bio u istim mukama. od ips panela imaju 3 modela asus, acer, aoc sa identicnim panelom i problemima. To je ako ti je bitan gsync.
Ako nije bitan gsync, postoji i mg279 od asusa. Ja sam prelomio i uzeo ga. Ima probijanje svetla na samo jednom mestu u donjem desnom ćošku i uopšte se ne vidi.
Za sada nisam zažalio što sam uštedeo jer tearing nisam video

Nije bitan gsync uopste, ni freesync takodje

Nema ovog benq-a na stanju trenutno, ali moze da se poruci preko domace firme proverio sam, cena je oko 67000.
A zasto ne TN panel, tu ne bih trosio reci previse, ne bih ga uzeo ni da sam profesionalni gejmer
 
To sam i ja mislio dok nisam video novije tn panele koje npr aoc koristi... ne bi verovao da je tn...

TT over M5
 
Si bacio pogled na LG 32GK850G-B (znam da je vise od 400, al nema sanse da nadjes za 400 sve to sto trazis a nema neki veci nedostatak)
 
Ja shvatam 400+ sve vise od 400e, mozda gresim...

TT over M5
 
To sam i ja mislio dok nisam video novije tn panele koje npr aoc koristi... ne bi verovao da je tn...

TT over M5

I pre 10-ak godina je bilo iznenadjujuce dobrih modela sa TN panelom ali u smislu ''atraktivnosti'' prikaza za prosecnog korisnika, kalibracija im nije bila jaca strana (ili je bila ocajna) ali su imali napucane boje, iznenadjujuce dobru crnu a neki cak i dobre uglove gledanja. Koristio sam jedan takav Asus, u odnosu na ostale isprane TN iz klase je delovao kao OLED na neki nacin :D

Ne znam kakva je situacija danas sa skupim igrackim (120Hz+) TN, verovatno su sasvim solidni.
 
Opasno se približavaš 4k, tako da doplati još 100e i elegantno preskoči 2k.
To sam bar ja uradio, direktno sa BenQ HD monitora na U2718Q (koji je kod nas u radnjama preko 80000din heh).

Inače je ponuda kvalitetnih 4k IPS panela od 27 inča kriminalno loša u našim radnjama .
Tako da moraš poručivati preko ako hoćeš ekskluzivu, ali obavezno predvidi mogućnost da možeš da vratiš nazad ako bude neka anomalija.Ako su finansijske mogućnosti veće, onda NEC EA271U ili Eizo FlexScan EV2785.

PS TN paneli su pravo đubre, ko isprani varikinom. VA je odličan ali ga nema u 27 inča na 4k. Samo 32 i preko.
 
Poslednja izmena:
400+ eur je u pitanju, tako da moze i preko, ne bi stedeo na monitoru, trenutno imam benq 24" 4k razmazen sam ostrinom i gustinom pixela tako da mi je lestvica malo visa, al opet ponavljam pare su skoro nebitne, samo da valja. neka moralna granica jedino bi mi bila oko 70000.

Pogledao sam ove VA panele i ovo Ku*** ne valja kako se reklamira, ovaj panel je blizi tv-u nego monitoru

Definitivno mi ostaje samo ips, tn sto spominjete i dalje mi ne uliva nikakvu nadu a i oni umeju da budu bezobrazno skupi

Naleteo sam na Acer xf270hua, stiklira sva polja koja trazim

Sent from my Samsung Galaxy S9
 
Opasno se približavaš 4k, tako da doplati još 100e i elegantno preskoči 2k.
To sam bar ja uradio, direktno sa BenQ HD monitora na U2718Q (koji je kod nas u radnjama preko 80000din heh).

Inače je ponuda kvalitetnih 4k IPS panela od 27 inča kriminalno loša u našim radnjama .
Tako da moraš poručivati preko ako hoćeš ekskluzivu, ali obavezno predvidi mogućnost da možeš da vratiš nazad ako bude neka anomalija.Ako su finansijske mogućnosti veće, onda NEC EA271U ili Eizo FlexScan EV2785.

PS TN paneli su pravo đubre, ko isprani varikinom. VA je odličan ali ga nema u 27 inča na 4k. Samo 32 i preko.
Imam trenutno 4k i ne bih opet isao, dosta problema sa skaliranjem sto u windowsu sto u drugim raznoraznim programima
2k 27" vidim kak odlicnu alternativu, ali sam hteo malo da zacinim pricu da mi ne bude upgrade samo u velicini pa sam dodao i 144hz. Vidim da je kod nas slaba ponuda u tom segmentu, ovaj acer koji sam naveo i onaj asus mg27 ali on je stariji model sa problemima koliko sam se nacitao.

Nadam se da je neko koristio ovaj Acer pa da mi kaze nesto iz prve ruke...

U krajnjem slucaju ako ima mesto valjano dolazilo bi u obzir i sa oglasa al vidim da je i tu slabija ponuda

Sent from my Samsung Galaxy S9
 
PS TN paneli su pravo đubre, ko isprani varikinom. VA je odličan ali ga nema u 27 inča na 4k. Samo 32 i preko.

Vecina starijih TN jeste isprana i sa losim uglovima gledanja ali nisu svi (vec sam naveo primer raznih matorih Asusa iz 2008/2009). Verovatno su noviji igracki TN dosta dobri na tom polju ali svejedno, TN sigurno vise nikada necu koristiti pored odlicnih IPS/PLS/(AM)VA.
 
Ja koliko sam gledao - 34" sa 1440p bez 800€ (kod nas) neće da može...

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Za ultrawide i 34" vec ne bih pravio kompromis, to mi je overkill pritom 2k na 34" msm da je premala rezolucija, to je zapravo full hd ako se ne varam 2560x1080

Sent from my Samsung Galaxy S9
 
Ne ne, to su low-end monitori, verovatno se misli na one sa 3440x1440 rezolucijom.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
mislim,zato sam i napisao 1440p.

u kom smislu je overkill?na slikama deluje impozantno,to je na kraju oko 85cm duzine a visina budimo realni nikad nije problem.takodje po meni vredi napraviti kompromis i uzeti od madjara za tih 650tak e,ali ko mora domace,mora.
 
Onda moja greska za rezoluciju
Overkill mi je po pitanju velicine tj duzine, imam dovoljno velik sto, al ne mogu dovoljno da se odmaknem za tu grdosiju
Drugo, nisam jednostavno zagrejan za ultrawide varijantu

Sent from my Samsung Galaxy S9
 
Imam trenutno 4k i ne bih opet isao, dosta problema sa skaliranjem sto u windowsu sto u drugim raznoraznim programima

Ako je ovaj iz profila-24 inča na 4k, to i jeste premalo. Tu bi jedino MacOS mogao da iskalira lepo pošto postoje Retine (5k) u toj veličini. Da je 4k u toj veličini loš ne bi ga elitni proizvođači uopšte ni pravili, kome će ga prodati ako nema tražnje.

Gomila dizajnera koje poznajem radim preferira manje ekrane, i mislim da im je 27ica na 4k prvi izbor (pored laptopa naravno). Slično važi i za ostale pro korisnike, dakle ne za gejmere.

Možda bi bilo najbolje da kažeš namenu panela- igre ili nešto drugo?
 
Pa, nemaš previše izbora... Za taj novac, Dell S2719DGF, ili za nešto više Acer XF270HUA.
 
Ako je ovaj iz profila-24 inča na 4k, to i jeste premalo. Tu bi jedino MacOS mogao da iskalira lepo pošto postoje Retine (5k) u toj veličini. Da je 4k u toj veličini loš ne bi ga elitni proizvođači uopšte ni pravili, kome će ga prodati ako nema tražnje.

Gomila dizajnera koje poznajem radim preferira manje ekrane, i mislim da im je 27ica na 4k prvi izbor (pored laptopa naravno). Slično važi i za ostale pro korisnike, dakle ne za gejmere.

Možda bi bilo najbolje da kažeš namenu panela- igre ili nešto drugo?
Upravo tako, na hackintoshu mi savrseno radi skaliranje ne samo sistema vec i programa, al nije ipak dovoljno jer malo vise koristim windows.
Namena bi bila svestrana, prvenstveno multimedija, pa onda foto obrada i gejming, pod gejmingom mislim na 2-3 igre, jedna kompetitivna ostale casual
Tako sam i dosao na ideju da pojurim ips 144hz. Po svemu sudeci samo da pogledam uzivo ovaj Acer xf27hua i verovatno cu njega uzeti. Imam i spyder-a za kalibraciju vidim da lako dostize 100%srgb i gamu na 2.2

Sent from my Samsung Galaxy S9
 
Nazad
Vrh Dno