Šta je novo?

Problem oko brzine Ram-a

Marvox

Poštovan
Učlanjen(a)
06.12.2018
Poruke
24
Poena
80
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel® Core™ i7 13700K / Noctua NH-D15
Matična ploča
ASUS Prime Z690-A
RAM
2x16Gb Kingston Fury Renegade DDR5 6400Mhz CL32
GPU
RTX 4080 Palit GameRock OC
Storage
SSD Intel 512Gb, SSD Samsung 120 Gb, 1Tb WD, 4Tb WD RED
Zvuk
Astro A50 / HyperX DualCast
PSU
FSP Hydro G PRO 1000W ATX 3.0
Kućište
NZXT H700i
Monitor
LG 27GL850-B Nano IPS 144Hz / LG 27GN800-B Nano IPS 144Hz
Miš & tastatura
Glorious Model O Wireless/Keychron K2 V2
Mobilni telefon
Samsung S20 Ultra
Pametni uređaji
Garmin Instinct 2 SOLAR Graphite
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Sinoc prvi put uzmem da overklokujem procesor. Uradim sve ali mi je zasmetalo sto je kuler mnogo bucan posto nemam stranicu na kucistu, resim da odmah vratim kako je bilo i u tom procesu mi pukne Win10. Kako ne znam ali ajde. Uradim Repair, dignem sve ali mi Ram sada radi na 1600Mhz i nece da se digne iznad toga. Pokusam da ucitam drugi XMP profil u Bios-u, gde ga penje na 2133 gde je i bio pre one moje zajebancije ali nece da se digne sistem, izbacuje mi da je problem u konfigurisanju Bios-a i da li zelim da vrati na pocetno podesavanje, i ako izaberem, on opet vrati na 1600Mhz i digne sistem.. Jel ima neko ideju sta sam to z? Hvala svima na pomoci

I da imam HyperX Savage 4x4Gb 2400Mhz DDR3...
 
Jel ima neko neki predlog?
 
Jedan update.
Posto imam 4 stika za ram od po 4Gb, probam da izvadim dva da vidim sta se desava. Ostanu mi dva u 2 i 4 slotu ili kako se vec naziva, u dignem ih na 2133 i boot-uje mi sistem. Zamenim i na ista mesta stavim druga dva rama i isto radi, ali cim stavim na sva cetiri ili stavim na 1 i 3, nece da mi boot-uje sistem ako stavim da ide preko 1600Mhz...
Jel ima neko neku ideju?! Ponavljam da je to sve radilo kako treba pre moje igranke.
U principu ne smeta mi i ovako ali me sada vec ozbiljno nervira...
 
Pokusam da ucitam drugi XMP profil u Bios-u, gde ga penje na 2133 gde je i bio pre one moje zajebancije ali nece da se digne sistem, izbacuje mi da je problem u konfigurisanju Bios-a i da li zelim da vrati na pocetno podesavanje, i ako izaberem, on opet vrati na 1600Mhz i digne sistem.
Koliko vidim po specifikacijama, ta ploca ne moze da gura memoriju na 2xxx MHz bez OC-a - https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-970A-DS3P-rev-2x#sp - resetuj BIOS da ponistis to sto si cackao, pa onda vidi oko podesavanja.
 
Resetovao sam ga (vadio bateriju), ali nije uspelo. Meni je je ova rev 1.0 ploca ali su iste specifikacije. Cudno mi je da na 2 i 4 hoce da radi na 2133 a na 1 i 3 nece...

Na sajtu mi pise ovo * To support a DDR3 1866 MHz (and above) memory, you must install an AM3+ CPU first.

Da li ima mozda to neke veze?
 
Poslednja izmena:
FX-8350 ti vec jeste AM3+ CPU.

Ovo ti pise na 9-oj strani uputstva - For optimum performance, when enabling Dual Channel mode with two memory modules, we recommend that you install them in the DDR3_1 and DDR3_2 sockets.

Znam da na nekim plocama postoje ogranicenja kad su svi slotovi popunjeni, a cak ima i ogranicenja za montiranje Single Rank vs Dual Rank, ali tada proizvodjac to naznaci u uputstvu.

Je l' ti sve u vezi memorije namesteno na AUTO?
 
nece vishera da radi na 2133 kamoli na 2400mhz na sva 4 stika bez i to ozbiljnog cackanja (ako uopste,ali ti kazes da je vec radila).u sustini moras da dizes napon imc-u (dakle ne ram-u vec imc-u) jer je amd-ov imc narocito na visheri krs.najbolje da trazis neki guide bas za visheru na gigabajt plocama,ne bi li nasao tacno koje podesavanje i koliko treba da se stavi.
 
Nazad
Vrh Dno