Šta je novo?

Novi PC - Asus ROG Maximus XI Gene + Intel 9700K

Carnivore

Slavan
Učlanjen(a)
03.10.2007
Poruke
52
Poena
310
Prije par dana sam zamijenio klincev stari Asus Strix Z270G Gaming i Intel 7700K sa novim Asus ROG Maximus XI Gene i Intel 9700K.
Maticna ploca je malo skuplja nego sto sam mislio da potrosim, ali nigdje nisam mogao pronaci MSI MPG Z390M Gaming Edge AC, koji mi je bio prvi izbor.
Za Asus plocu sam se odlucio zbog veoma dobrog VRM (u odnosu na ostale mikro-ATX ploce) koji ima snage da stabilno izvuce dosta Hz-a iz 9700K i 9900K.
Sistem je boot-ovao normalno i odmah sam uradio nadogradnju BIOS-a na novu verziju. Ploca je dosla s BIOS verzijom 0506, dok je ova nova 0602 od 19.10.2018. Nakon toga sam restartovao PC i odmah probao da vidim da moze li procesor da radi na 5GHz. Za sad nema problema, ali posto nemam vremena ovih dana da se nesto bakcem s finim podesavanjem, nakon 2 dana sam ga spustio na 4,7GHz. To je iz razloga da klincu slucajno ne bi blokirao dok sam na poslu. :)
Iz starog PC-a sam iskoristio skoro sve - kuciste, napajanje, graficku karticu, SSD, hladjenje i memoriju (doduse, samo 2 modula, jer ova maticna nema 4 slota za ovu vrstu memorije).
Kuciste - Cooler Master MasterBox Lite 3.1 (jeftino i OK mikro-ATX kuciste)
Napajanje - Corsair TX850M
Graficka - Gigabyte Aorus GTX 1080Ti Xtreme Edition
Hladjenje - Cooler Master Masterliquid 240 sa Noctua ventilatorima.
RAM - 2x8GB Corsair Vengeance LPX DDR400, 3000MHz
SSD - Samsung 960 EVO 500GB i Samsung 950 EVO 500GB
Termalna pasta - Noctua NT-H1

Ulavnom, evo par fotografija. Prvo fotografija starog PC-a, a onda proces gradnje novog. (Oppsss.... vidim da ne moze.Mislio sam okaciti vise fotografija, ali sam zaboravio da je ograniceno na 5.)
AKo ima pitanja ili predloga za OC, samo izvolite.

20181219_105624_resize.jpg
20181219_104653_resize.jpg
20181219_130430_resize.jpg
20181219_130440_resize.jpg
20181219_165455_resize.jpg
 
Poslednja izmena:
Nemam pojma ništa oko overkloka na tim novim čipsetovima ali znam da je 90 bolesno visoka temperatura i me znam gde bi ga još više terao?!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Al gde bas stavi te komponente u to kuciste sunce ti..

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Temperatura jeste visoka, ali to je samo na momente priliikom testiranja (u ovom slucaju Lynx). U normalnoj upotrebi pod punim opterecenjem mislim da ne prelazi 80 stepeni. U svakom slucaju sam spustio clock na 4,7GHz, mada cu jos malo da se poigram i sa spustanjem napona.
Sto se tice kucista, to je klinac jos odavno izabrao. :) Svidja mu se jer je crveno s prednje strane, a i nije veliko. Ranije je imao Corsair Carbide Clear 400C, ali se zalio da mu je preveliko, pa sam ga uzeo sebi.
 
Probaj da spustiš temperaturu na 75...meni je i 80 mnogo.
 
I meni se cini da je kuciste samo po sebi ogranicavajuci faktor, kao i slabo hladjenje procesora. Imam vece vodeno hladjenje (Corsair H115i, 2x140mm), ali ne moze da stane u ovo kuciste.
Unutar kucista je temperatura kao u pecnici, iako je panel sa strane skinut. Graficka je isto tako problem jer i ona vecinu temperature samo raspituje unutar kucista. Bolje rjesenje bi bila neka referentna nVidia koja izbacuje vazduh pozadi.
 
Da pojednostavim ugradio si motor ferarija u fićinu karoseriju...kada si već sve to kupio kupi onda i dobro kućište...
 
To sam i ja rekao 10 postova iznad.. Gde bas to kuciste sa tim komponentama. Uzmi fractal meshify C i lepo ohladi sve to.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Uuhhhh. Potpuno vaz razumijem i na vasoj sam strani. Nazalost, nece moci. :) Klincu je muka od velikih kucista. Kao sto sam napisao, imao je sasvim pristojno Corsair Carbide Clear 400C, pa mu je bilo preveliko. Doduse, ima i smisla da se mATX ploca ugradi u manje kuciste. Inace bih kupio ATX plocu koja bi me sigurno kostala manje od ove XI Gene (mislim da su samo 4-5 Z390 ploce skuplje).
Probacu malo da se igram s drugim podesavanjima, kao i da smanjim napon, a usput cu probati da nekako nabudzim neki ventilator koji ce da duva na VRM i procesor. U krajnjem slucaju cu probati vazdusno hladjenje. Imam neki stari Noctua NH-14D, mada ne znam da li moze uopste da stane u to kuciste zbog visine.
Imate li predlog za neko manje kuciste, po mogucnosti za mATX ploce, a ne ovu grdosiju od Fractal Design-a? :d
 
Poslednja izmena:
Ako dobro vidim na slici, ventilanori na hladnjaku uvlace vazduh iz kucista i izbacuju ga napolje. To je suboptimalno jer onda hladis CPU koristeci topao vazduh iz kucista.
Probaj to da obrnes da ventilatori usisavaju spolja hladan vazduh i upumpavaju topao u kuciste, to bi trebalo da pomogne.

Takodje, ne znam koje su Noctue na tom hladnjaku, ali ako ventilator nije optimizovan da pravi veliki potisak vazuha, umesto veliki protok onda si verovatno time dodatno osakatio hladjenje.
Ja sam se slicno bio zeznuo i stavio na moj Alpha Cool neke tihe Cooler Master ventove, umesto stock no-name i bas je lose hladio pod opterecenjem. Onda kada sam odgledao par water cooling 101 klipova od JayTwoCents sam skontao kakvu sam glupost napravio.
Zamenio sam coolere za air pressure optimized (tipa Noctua Idustrial, NZXT Aer P) i drasticno se poboljsala situacija, skoro 10c niza temperatura, i tisi rad.

Isto, ako si ostavio auto voltage na ploci prilikom OC-a, vecina ploca u takvoj situaciji nabije dosta veci napon nego sto je neophodno, cisto da bi 100% bili sigurni da sistem radi stabilno. Kao rezultat temperatura procesora u load-u ode u nebesa.
Tako da ako je to slucaj, pogledaj po netu koji su od prilike stable naponi za 4,9 ili 5,0 OC 9700K pa to rucno unesi i testiraj sa time stabilnost sistema.
 
Poslednja izmena:
Uh, tek sada videh kako to kućište izgleda. Ono baš i nema nešto mogućnosti da uvlači ili izbacuje vazduh sa prednje strane, jer je skoro pa komplet zatvoreno.

U takvoj situaciji možda je 120mm radiator u push-pull varijanti montiran sa zadnje strane bolje rešenje nego 240mm radiator montiran sa prednje strane.
Kako vidim u promo materijalima za kućište samo takvu varijantu za vodeno hladjenje i pokazuju.
 
Poslednja izmena:
Ako dobro vidim na slici, ventilanori na hladnjaku uvlace vazduh iz kucista i izbacuju ga napolje. To je suboptimalno jer onda hladis CPU koristeci topao vazduh iz kucista.
Probaj to da obrnes da ventilatori usisavaju spolja hladan vazduh i upumpavaju topao u kuciste, to bi trebalo da pomogne.

Takodje, ne znam koje su Noctue na tom hladnjaku, ali ako ventilator nije optimizovan da pravi veliki potisak vazuha, umesto veliki protok onda si verovatno time dodatno osakatio hladjenje.
Ja sam se slicno bio zeznuo i stavio na moj Alpha Cool neke tihe Cooler Master ventove, umesto stock no-name i bas je lose hladio pod opterecenjem. Onda kada sam odgledao par water cooling 101 klipova od JayTwoCents sam skontao kakvu sam glupost napravio.
Zamenio sam coolere za air pressure optimized (tipa Noctua Idustrial, NZXT Aer P) i drasticno se poboljsala situacija, skoro 10c niza temperatura, i tisi rad.

Isto, ako si ostavio auto voltage na ploci prilikom OC-a, vecina ploca u takvoj situaciji nabije dosta veci napon nego sto je neophodno, cisto da bi 100% bili sigurni da sistem radi stabilno. Kao rezultat temperatura procesora u load-u ode u nebesa.
Tako da ako je to slucaj, pogledaj po netu koji su od prilike stable naponi za 4,9 ili 5,0 OC 9700K pa to rucno unesi i testiraj sa time stabilnost sistema.

Kad sam kupovao Noctua ventilatore, obratio sam paznju upravo na potisak, i izbor je pao na NF-F12. Ne znam ni sam zasto sam previdio industrial modele. Vjerovatno sam pogresno protumacio da nisu za kucnu upotrebu. Mislim da cu ovih dana naruciti 2 komada, cisto da probam. U medjuvremenu cu se poigrati s naponom, kao sto si i predlozio, a isto tako cu obrnuti ventilatore na vodenom hladjenju da napravim pull sistem.
Trenutno je napon ogranicen na 1,35V, ali ploca sama regulise koliko u datom trenutku povuce.
Ne razmisljam o kupovini 120mm vodenog hladjenja. U krajnjem slucaju cu nagovoriti klinca da ponovo zamijenimo kucista. Meni bi to malo sasvim odgovaralo jer sam jos u novembru kupio mini-ITX plocu Gigabyte Z370N WIFI. Trenutno samo stoji u kutiji jer jos uvijek cekam procesor (i7-8700K) koji sam isto tako narucio u novembru, ali prodavnica stalno odlaze datum isporuke. Nemaju ih na lageru. :S:
 
Proveri ovo, deluje kao odlicno resenje za tebe:

https://cougargaming.com/us/products/cases/qbx/
Interesantno kuciste, a i cijena od oko 60 eura nije visoka. Medjutim, iako pise da podrzava vodeno hladjenje do 240mm, zbog ogranicenog prostora je moguce instalirati samo JEDAN ventilator od 120mm na radijator. To je vec ozbiljan nedostatak bar sto setice mog konkretnog problema.
Sad mi je jasno da, kao sto je vecina vec komentarisala, ne mogu imati hladan PC s ovako toplim procesorom i grafickom u malom kucistu. Mozda mogu da spustim temperaturu za koji stepen mijenjajuci smjer duvanja ventilatora, ili kupovinom jacih, ali to vjerovatno nece previse pomoci upravo zbog nedostatka prostora.
 
Interesantno kuciste, a i cijena od oko 60 eura nije visoka. Medjutim, iako pise da podrzava vodeno hladjenje do 240mm, zbog ogranicenog prostora je moguce instalirati samo JEDAN ventilator od 120mm na radijator. To je vec ozbiljan nedostatak bar sto setice mog konkretnog problema.
Sad mi je jasno da, kao sto je vecina vec komentarisala, ne mogu imati hladan PC s ovako toplim procesorom i grafickom u malom kucistu. Mozda mogu da spustim temperaturu za koji stepen mijenjajuci smjer duvanja ventilatora, ili kupovinom jacih, ali to vjerovatno nece previse pomoci upravo zbog nedostatka prostora.

Nema i jare i pare u tvom slučaju ne može malo a hladno :)....
 
Moze, ali ne moze biti i tiho... :)

TT over 6X
 
Ne mora ni da klokuje na 5Ghz.
Drugo, ako je procesor na 90c u Benchmarku, znaci da verovatno nikada nece preci 70c u igrama.

Neka proba cpu najzahtevnije igre poput Watch Dogs 2, AC Origins i Odyssey, pa vidi.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ovih dana, mozda vec i sutra, okrecem ventilatore i igram se s naponom, pa cu da javim sta je bilo. Mozda kupim i Noctua industrial ventilatore.
Testiracu s P95 26.6.
 
Ja tek treba da se poigram sa ovim mojim 9700K, ali koliko sam video ljudi sa 1,3V ga teraju 5,1 - 5,3 GHz
Dok za 5 GHz koliko vidim 1,2V ili 1,25V je dovoljno.
 
Ovih dana, mozda vec i sutra, okrecem ventilatore i igram se s naponom, pa cu da javim sta je bilo. Mozda kupim i Noctua industrial ventilatore.
Testiracu s P95 26.6.


Uzmi ove NF-A12x25 PWM (2000RPM, 1700 sa resistorom.) NEOPISIVO.
Ja naleteo cim se pojavili uzeo 3 kom za cenu 2.

IMG-0536.jpg

IMG-0539.jpg

Ali kostaju, 3800 din kod nas, 36 eura u Madjarskoj, moze se naci za 3400 din po oglasima.
6 godina garancija.
Nagradjen kao momentalno najbolji 120mm ventilator sa adapterom da stoji na 140mm mestu.
 

Prilozi

  • Noctua_NFA12X25_PWM_pic1.jpg
    Noctua_NFA12X25_PWM_pic1.jpg
    193.9 KB · Pregleda: 67
NF-F12 koji imam, ima nesto veci potisak vazduha od NF-A12 koji je potreban kod vodenog hladjenja, tako da ne bi bilo poboljsanja.
Medjutim, uradio sam nesto jednostavno. Za pocetak sam samo skinuo prednji panel i dva sata testirao temperature u normalnom radu (citaj - klinac igrao Fortnite). Maksimalna temperatura procesora je bila oko 70 stepeni na 4.7 GHz.
Imam 2 NF-A14 i Corsair 115i, pa cu vidjeti sta mogu uciniti s njima (u drugom kucistu, naravno).
20181230_181135.jpg
20181230_181203.jpg
20181230_163915.jpg
20181230_184121.jpg
20181230_185441.jpg
 
Poslednja izmena:
Greota mi kad vidim dobru konf. sprcenu u ta mala kucista... ne znam sta je fora sto svi zele ultra mala kucista, ja sam uvek za vece i da tu ima prostora ;)
 
Greota mi kad vidim dobru konf. sprcenu u ta mala kucista... ne znam sta je fora sto svi zele ultra mala kucista, ja sam uvek za vece i da tu ima prostora ;)

Pa nisu mala kucista losa, sta znam, ima lepih.
Licno ja sam gledao koje su mi opcije sa hardwarom ako uzmem Lian Li PC-Q37, moj omiljeni mali case, tek sam onda uzeo PC-O11 WXC.
Ali posto ja nemam nameru da se odvajam od X platforme do DDR5 a ni posle nisam video opciju koju bi mogao da uglavim u Mini ITX a da mi se svidja.
Mada mislim da bi neznatno vece od PC-Q37 primilo mATX a to bi bilo vec sasvim druga prica. Mogucnost Quad Channel i dedicate zvucne su obavezni.
Meni je dovoljan mATX, po dva DIMM slota sa obe strane, jedan max dva PCI-E x16 i jedan mali PCI-E x1/4 obavezan, nista vise.
 
Nazad
Vrh Dno