Šta je novo?

Krimpovanje - problem

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,415
Poena
390
Treba da spojim racunar sa ruterom koji se nalaze na dva razlicita sprata. Kupio sam preko AE 25m lan kabla cat6. Kabl je (nisam vidjao takav do sada), spljosten, ne okrugao kao ranije sto su bili. Posto sam hteo da busim minimalnu rupu, odlucio sam da skinem glavu/buksnu/konektor, ne znam kako se to strucno zove, sa kabla, pa da provucem samo kabl, koji je mnogo manjeg promera bez te glave, a onda ga krimpujem. Par puta ranije sam krimpovao i nisam imao neke probleme. Ovoga puta imam. Stvar je u tome sto su te zice 8x, toliko tanke, licnaste, da je, meni bar, nemoguce da ih utaknem u novu buksnu, a da mi se ne raspletu, udju dve u jedan otvor i slicno. Probavao sam sve moguce varijante. I sa pincetom i rucno i da ih lepim na selotejp pa da probam nekako da ih uvucem u buksnu, ali nema sanse. Sad me zanima da li neko iskusniji ima neki trik, savet kako ovo uraditi? E da, stvar koja jos otezava sve je redosled zica koje izlaze iz kabla nije isti kao redosled u buksni. Dakle u buksni ide braon, bela, plava, bela, zelena, bela, narandzasta, bela, a u kablu su slozene bron, bela, zelena, bela, plava, bela, narandzasta, bela. Dakle ne samo sto su zice licnaste i ne mogu se nikako ucvrstiti prilikom postavljanja, nego jos cetiri od njih se moraju ukrstiti.
 
Немам искуство са тим пљоснатим кабловима, чуди ме да распоред није већ намештен. Са кабла се скида само спољна изолација, посебне жице се не бланкирају, њих прободу "маказице" из конектора. Када сам се некада тиме више бавио, изабрао сам да монтирам прикључне кутије а колега конекторе на кабловима, мени је било пипкаво да ређам па убадам жице. Пази само да свака друга није бела него је бело и нека од 4 боје. Погледај стандард, у средини се укрштају плава и зелена па "њихове" беле не иду редом.
 
Nemoj nista da ukrstas, kabl nek ti ide 1:1 (svaka boja na isti pin na oba kraja). Nije savrseno ali treba da radi na toj duzini. Ne znam kako se krimpuju ovi kablovi, ti verovatno imas alat za pun presek kabla, za licnaste ima drugi alat I drugaciji konektori. Nemoj skidati izolaciju sa samih provodnika, stanji toliko da moze da udje u RJ45 konektor, pa krimpuj kao i obicno.
 
Poslednja izmena:
Mora da ukršta žice ako mu je fabrički konektor takvog/pogrešnog redosleda.
Sam redosled nije bitan ako je isti na obe strane, samo treba upariti parice (beše 1-2, 3-5, 4-6, 7-8). Zato je kabl i nazvan twisted pair, mada je i to možda nebitno na ovom pljosnatom.

Na pljosnatim kablovima obično postoji crta na sredini sa jedne strane. Kao loša obrada izolacije, svaki telefonski kabl to ima. Ta crta služi za pozicioniranje kako bi se znalo šta je gore, a šta dole. Na mrežnom kablu se krimpuje jedan ovako, drugi onako kako bi redosled bio isti na oba.

Generalno su flat kablovi milina za krimp jer su već raspoređeni. Klešta su ista za sve rj45 konektore. Ili bar za većinu, ako se ne radi o nekom specijalnom primerku.
Ako su kontakti u konektoru preveliki, možda je kabl cat5, a konektor cat6a.
 
Ovo je kabl koji sam kupio. Pise da je cat6. Konektori su neki koje imam odavno u kuci. Sad ne znam da li tu moze da bude neka razlika u velicini ili nesto tako? Meni je medjutim problem sto ja ne mogu da tehnicki uvucem te tanke licnaste zice u konektor. Toliko su elasticne, tanke, da kako god pokusam, neka mi pobegde i ode gde ne treba.

Nemoj nista da ukrstas, kabl nek ti ide 1:1 (svaka boja na isti pin na oba kraja).

Ne znam da li si me razumeo. Ja sam sa vec originalnog kabla skinuo jedan kraj, jednu glavu. Redsoled u toj glavi je ukrsten u odnosu na redosled kako su zice poredjane u samom kablu, ali isti kao i na drugoj strani, odnosno drugom konektoru koji nisam dirao. Pretpostavljam da onda mora redosled da bude identican kao u ovom skinutom i tom konektoru koji nije skinut, na drugoj strani.

Ne znam kako se krimpuju ovi kablovi, ti verovatno imas alat za pun presek kabla, za licnaste ima drugi alat I drugaciji konektori.

Jesi siguran da je drugi alat za licnaste lice? Ako jeste, da se dzabe ne mucim, jer ja imam samo ta standardna klesta za krimpovanje?

Пази само да свака друга није бела него је бело и нека од 4 боје. Погледај стандард, у средини се укрштају плава и зелена па "њихове" беле не иду редом.

Ovo mi je dosta bitno, a nisam siguran da sam razumeo. Znaci kabl je takav da ima boje i bele zice. Bele zice su skroz bele, nisu sarene. Ja sam se vodio logikom da gledam odakle izlazi (posto je flat kabl, pa su poredjane jedna pored druge) zica i da ako izlazi pored, recimo plave, ona je ta koja ide u paru sa plavom. I onda, posto u konektoru ide prvo zelena, pa plava, a u kablu plava pa zelena, ja kada ukrstam zice, da bih postigao redosled koji je bio u originalnom konektoru, ukrstam tako da uz te boje, konkretno plavu i zelenu, ukrstam i te bele, koje idu uz njih. Da li sam dobro razumeo, ili mislis da treba da bele ostavim kako inace idu, a da ukrstim samo tu zelenu i plavu?

Znaci kada gledam zice na preseku kabla to izgleda ovako:

braon / bela 1 / zelena / bela 2 / plava / bela 3 / narandzasta / bela 4.

Kada ukrstam plavu i zelenu, da li onda ukrstam i belu 2 i belu 3, ili samo plavu i zelenu?
 
Poslednja izmena:
main-qimg-40b4518f3748ba4a4cdf9259feaf95bc
 
Једино да измериш са конектора који ниси дирао. Распоред је браон/браон-бела/зелена/плаво-бела/плава/зелено-бела/наранџаста/наранџасто-бела. Делује да је потребно да замениш места белој 2 и белој 3 ... мада теоретски можда и не дираш ништа.

Ови флет каблови су мало специфични, можда постоје и посебни конектори јер ипак улази другачији кабл. Најбоље да измериш са постојећег и тако наређаш. Није исти алат за пуну жицу, то се ради тзв пушкицама и користи се само за конекторе у кутијицама или печ панелу, на кабл тј у конекторе увек иду лицнасте и користи се један алат. Осим ако ови флет имају неки посебан. За погађање рупе мораш да се концентришеш, зато ја и нисам радио то него оно друго.
 
Gledaj raspored sa konektora koji nisi capnuo ili capni i njega, kupi 2 cat 6 konektora i krimpuj po T568B rasporedu boja... Ako je kabl cat6 moraš da koristiš cat6 konektore koji su drugačiji od cat5/5e konektora.
 
Tesko cu ja ovo sam resiti. Jel mozete da mi preporucite neku radnju gde mogu da odnesem kabl da mi to urade, pa cu, posto verovatno niko nece da dolazi kodmene da mi uradi to na licu mesta, da busim siru rupu u plafonu *mjau**mjau**mjau*? Moze i na pm zbog reklame. Pozeljno Banjica ili sto blize.
 
Imap konektore sa uvodnicima, pa je lakša montaža.
abf53dc2323cda5f5106a03955e6baff.jpg

Naređaš žice van konektora, odsečeš višak, ubaciš u konektor i krimpuješ.
 
Poslednja izmena:
Imap konektore sa uvodnicima, pa je lakša montaža.
abf53dc2323cda5f5106a03955e6baff.jpg

Naređaš žice van konektora, odsečeš višak, ubaciš u konektor i krimpuješ.
Oni nisi za flat kabl. 6a konektori su ovakvi jer deblje zice ne staju u red

Sent from my Lenovo L78011 using Tapatalk
 
Kupio sam novi kabl. Nosio sam onaj stari u servis i ni oni nisu uspeli da ga spoje.
 
Čudo. Pa isto je kao i sa običnim okruglim, sem ako nije neki kabl bez standardnih boja parica (I takvi postoje).
 
Evo jedna ideja za one sa istim planovima....a da ne uletite u istu problematiku:

Lan adapteri preko preko strujnih kablova. Mozda ce vam se ciniti kao skupa investicija(koja realno bas i nije), sigurno ce vas postedeti jada i muke !
 
Evo jedna ideja za one sa istim planovima....a da ne uletite u istu problematiku:

Lan adapteri preko preko strujnih kablova. Mozda ce vam se ciniti kao skupa investicija(koja realno bas i nije), sigurno ce vas postedeti jada i muke !

to je poštapalica za one koji su završili posao loše i sada ne mogu da razvuku novo. Normalno provučen kabl je najbolje rešenje za one koji to mogu.
 
Nazad
Vrh Dno