Šta je novo?

Cooler za Ryzen 2600

hektor2

Slavan
Učlanjen(a)
29.07.2006
Poruke
4,362
Poena
450
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600G / LCPower212
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
48GB
GPU
Intel Arc A770 16GB
Storage
500GB nvme
Zvuk
Ima
PSU
LcPower 600W
Kućište
MS V700
Monitor
Tesla 27"
Uzeh ryzena, postavih fabricki cooler i ok je. Medjutim, kad ga bacim na muke i opalim duzi renderaj, temperatura ode do 70 stepeni. Za sad nista nije OC, ali proca sam po sebi ode na 3.9ghz kad krene situacija :D
Sa proslog Intela mi je ostao CM seidon 120, AIO hladjenje, medjutim nema kacenje za AM4. Mogu nesto da izmursujem, da ga priheftam.
E sad, da li je to CM "vodeno" hladjenje bolje od nekog malo kvalitetnijeg vazdusnog (zadnjih 5-6 godina imam samo ova AIO hladjenja tako da nisam upoznat), da li se isplati budzenje CM ili slicne performanse mogu da ocekujem i sa nekim vazdusnim do 50-60e ?
 
Može od CM-a da se nabavi kačenje za AM4 ali nijedno 120mm vodeno nije bolje od dobrih ili osrednjih vazdušara. 70c nebi trebalo da je razlog za heat throttling, možda je nešto drugo.
 
Scythe Mugen 5 rev.B preko oglasa.
 
Nisam ja spominjao nikakve trotlove :) jedino da ide i preko 70 stepeni pri renderovanju. Gledao sam tog mugena. Imam osecaj da ce da otkine plocu :d
 
Nisam ja spominjao nikakve trotlove :) jedino da ide i preko 70 stepeni pri renderovanju. Gledao sam tog mugena. Imam osecaj da ce da otkine plocu :d

Nece :D . Deluje masivno, tj. jeste masivan, ali kaada se usrafi sve lepo ne deluje tako strasno. Samo pazi na sirinu kucista. Ima i visih coolera, ali 155mm nije malo :) . Nisam skoro pustao test, ali iskoristicu malo vremena da pustim Prime95, pa cu napisati rezultate na 2600x.
 
Testirano uz pomoc Prime95, SmalFFT test (onaj prvi). Ryzen 2600X sa XFR, drzi se oko 3.9-4.0, dva case fan-a na 75% manulno i fan na Mugenu na oko 65% auto: 68 stepeni.

Zanimljivo je da ubrzanje ventilatora rucno do 100% ne pravi razliku u temperaturi. Nadam se da je tacna. Merio sam uz pomoc HWiNFO (Ryzen Master mi ne radi jer mi je ukljucena virtualizacija).

Dajem ti ovako rezultate jer su mi svi ventilatori na auto sa krivom naklonjenoj tisini, ali kada se ubrzaju dodje na isto :) .

Imaj na umu da je ovo sinteticki test. Sa ovom masinom ili kompajliram ili se igram, u realnosti nisam video nista ni blizu ovoj temperaturi niti ovim obrtajima :) .
 
Poslednja izmena:
Hvala na testovima. Evo bas cu da probam i ja Prime95 sa ovim stock coolerom, bas da vidim koja je razlika.

PS. Poceo je test 2 i dostigao 75 stepeni :)
 
Poslednja izmena:
Testirano uz pomoc Prime95, SmalFFT test (onaj prvi). Ryzen 2600X sa XFR, drzi se oko 3.9-4.0, dva case fan-a na 75% manulno i fan na Mugenu na oko 65% auto: 68 stepeni.

Zanimljivo je da ubrzanje ventilatora rucno do 100% ne pravi razliku u temperaturi. Nadam se da je tacna. Merio sam uz pomoc HWiNFO (Ryzen Master mi ne radi jer mi je ukljucena virtualizacija).

Dajem ti ovako rezultate jer su mi svi ventilatori na auto sa krivom naklonjenoj tisini, ali kada se ubrzaju dodje na isto :) .

Imaj na umu da je ovo sinteticki test. Sa ovom masinom ili kompajliram ili se igram, u realnosti nisam video nista ni blizu ovoj temperaturi niti ovim obrtajima :) .

Poslednji RM radi i sa uključenom virtualizacijom i Ryzen 2xxx.
 
Hvala na testovima. Evo bas cu da probam i ja Prime95 sa ovim stock coolerom, bas da vidim koja je razlika.

PS. Poceo je test 2 i dostigao 75 stepeni :)

Mh, to i ne zvuci toliko lose, moj bi sa stock dolazio do 80+. Mozda zato sto je X verzija...

@CountMike

Uuu, odlicno. Sinoc se update-ovao, ali nisam ni pokusao da pokrenem, hvala :D .
 
Poslednja izmena:
Ljudi moji, nisam vas poslusao :D
Bacao sam oko na mugena, gledao ga sa svih strana, u glavi montirao :) Onda pogledam cenu, pa postarinu, pa izadje skoro 7000din. Onda opet gledam i naletim na neki LC cooler, polovan 1000din, onda vidim slican takav samo malo veci, 2000din. Onda bacim oko na nase prodavnice i nadjem u emmiju za 2500. Posto su skoro otvorili radnju u Vrscu, na 200m od mene, krenem kod njih da narucim, kad imaju na lageru, komad jedan.
Uzeh, namucih se da ga namontiram, nekako sklepah, zapalih i sve radi :)

U leru 24-25 stepeni (opa bato)
Prime95 smallFFT na sredini drugog testa 54 stepena (oooopa bato)
U prime-u ga je zakucao na 3.9ghz

Jedino me cudi sto kolezin Mugen ima onakve bahato visoke temperature u poredjenju sa ovim malishom.

Razlika izmedju skroz ok stok coolera i ovog entry level, preko 20 stepeni u full load-u. Ja sam prezadovoljan.

Ovaj cooler je u pitanju: LC power lc-cc-120
 
Poslednja izmena:
Ljudi moji, nisam vas poslusao :D
Bacao sam oko na mugena, gledao ga sa svih strana, u glavi montirao :) Onda pogledam cenu, pa postarinu, pa izadje skoro 7000din. Onda opet gledam i naletim na neki LC cooler, polovan 1000din, onda vidim slican takav samo malo veci, 2000din. Onda bacim oko na nase prodavnice i nadjem u emmiju za 2500. Posto su skoro otvorili radnju u Vrscu, na 200m od mene, krenem kod njih da narucim, kad imaju na lageru, komad jedan.
Uzeh, namucih se da ga namontiram, nekako sklepah, zapalih i sve radi :)

U leru 24-25 stepeni (opa bato)
Prime95 smallFFT na sredini drugog testa 54 stepena (oooopa bato)
U prime-u ga je zakucao na 3.9ghz

Jedino me cudi sto kolezin Mugen ima onakve bahato visoke temperature u poredjenju sa ovim malishom.

Razlika izmedju skroz ok stok coolera i ovog entry level, preko 20 stepeni u full load-u. Ja sam prezadovoljan.

Ovaj cooler je u pitanju: LC power lc-cc-120

Drago mi je zbog tebe, i ja sam se kratko razmisljao za to, ali avaj, kompenzovao sam izgleda :d . Moracu da proverim jos jednom temperature, samo u Ryzen Masteru, sad je pitanje da li je tacno ono :) . Idle temperature se poklapaju, moracu da proverim da ga nisam previse utisao negde, a da nisam svestan :) . 7000 rsd je svakako puno, meni je izaslo znatno manje.

Btw. koje kuciste imas?
 
Poslednja izmena:
Kuciste je neko jeftino, takodje LC power, samo sam mu ja sklonio stranicu :)

d7aa91ce74.jpg
 
Kuciste je neko jeftino, takodje LC power, samo sam mu ja sklonio stranicu :)

d7aa91ce74.jpg

Haha, ok, moguce je i zbog toga :) . Moj je u NZXT H500, ono je poprilicno zatvoreno. Zbunio si me jer sam malo citao i nasao lika koji sa 360mm blokom na 2600X u prime95 ima 65 stepeni...
 
Poslednja izmena:
Dok nisam prodao 4790k, imao sam neko MS kuciste, lepo samo tako, ali malo. Skockao sam nekako sve unutra. Tokom rada primetio sam da mi temperatura procesora ogromna, u nekim slucajevima je dostizala 100 stepeni. Hladjenje je tad bilo CM seidon 120. Otvorih stranicu, kad ono rerna. Vrelina samo so me nije oprljila :) Iako sam imao gomilu ventilatora, kuciste je izgleda bilo malo i ta kolicina vazduha se brzo zagreje, samim tim i sav metal u kucistu.
Posle sam sve prebacio u ovaj stari LC i od tad samo kabriolet varijanta, i zimi i leti. Mnogo je bolje. Jeste da ima vise prasine ali je barem sve hladjeno kako treba.
 
Otvorena stranica pomaze samo kad je protok los. Ako je protok vazduha dobro uradjen, bolje su temperature kad je zatvoreno kuciste.
 
Otvorena stranica pomaze samo kad je protok los. Ako je protok vazduha dobro uradjen, bolje su temperature kad je zatvoreno kuciste.

to je više netačno nego što je tačno. za delove koje nemaju aktivno hlađenje jeste bolje sa zatvorenim kućištem( diskovi, matična itd.) a za grafičku i procesor obično je bolje otvoreno kućište.
 
Netacno.

Ako je kuciste sa normalnim filterima napred(a ne staklom ili plastikom koji remere protok vazduha), temperature ce biti nize ako se kuciste zatvori nego kad je otvoreno.

Takodje sitaciju dosta poboljsavaju 140mm ventilatori za intake, 120mm ne ubacuju dovoljnu kolicinu vazduha da bi napravili razliku.

Testirao na licnoj konfiguraciji, MS Falcon sa 2x140mm i 3x120mm, vece su temperature svega kad otvorim kuciste. Mada, Falcon ima odlicne mogucnosti za hladjenje, napred je aluminijumska mreza koja je uvek hladna i prakticno hladi vazduh koji kroz nju prolazi :)

Mada, sad ljudi kupuju kucista i ventilatore da lepo izgledaju i da sijaju, nevezano za mogucnost hladjenja, tako da nije ni cudo sto je u vecini konfiguracija temperatura niza sa zatvorenim kucistem.
 
Poslednja izmena:
ne mozes me uveriti da ce tower hladnjak procesora dobiti hladniji vazduh u zatvorenom kucistu pored graficke u loadu, 2-3hdd itd...nego kad je otvoreno kuciste.
 
Naravno da mogu.

Ako je protok vazduha uradjen kako treba, bice nize temperature nego kad je kuciste zatvoreno. Kada se kuciste otvori, to u potpunosti remeti protok vazduha i topao vazduh ide svuda, a kada je zatvoreno i kada je protok balansiran i dovoljan, dakle da ista(koliko je to moguce, uglavnom bude slicna) kolicina vazduha ulazi i izlazi, topao vazduh se efikasno izbacuje gore i pozadi a intake ventilatori konstantno donose hladan vazduh ventilatorima GPU-a i CPU-a.

Slika je pogresna, tek sad vidim da je gornji-desni vent stavljen kao intake, mada je ostatak dobar.
 

Prilozi

  • download (1).jpeg
    download (1).jpeg
    16.1 KB · Pregleda: 52
Poslednja izmena:
npr. meni graficka vecinu vazduha izbacuje u kuciste a ne napolje. sve sto ona izbaci hvata hladnjak procesora.
ovo moze da prodje za referentne verzije grafickih kartica(turbine).
 
Poslednja izmena:
Naravno, ali se u slucaju otvorenog kucista pravi oblak toplog vazduha koji ne ide nikuda(koji se mesa sa vazduhom iz sobe, sto je bolje nego prakticno ni sa cim u slucajevima gde je protok los), a u slucaju zatvorenog(i dobrog protoka vazduha) mesa sa hladnim koji konstantno dolazi od intake ventilatora i izlazi pozadi.

Ako imas Dark Shadow kuciste i 120mm ventove, sve je jasno :)
 
Poslednja izmena:
secam se prethodnog kucista koje je bilo provetreno super i razlike u temperaturama. diskovi i maticna topliji kad je otvoreno a procesor hladniji dosta, graficka slicno. dark shadow je *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* to znam, s obzirom da mi jetfloi rade na 2000rpm kad se igraju igre, pa opet nisu zavidne temperature iako kuciste samo sto ne poleti.
 
Nebitno je sto vrte na 2000rpm, to su i dalje samo dve 12-tice, to je i dalje staklo napred koje sakati protok vazduha, i dalje nema ventilatora na gornjoj strani koji izbacuju(levi gornji je bitan, desni manje-vise).

U tom kucistu je nemoguce napraviti dobar protok, mogu i na 5000rpm da vrte ventilatori, dzabe :)

Mada kod tebe je i procesor furuna, vreme je za promenu :D
 
Poslednja izmena:
npr. meni graficka vecinu vazduha izbacuje u kuciste a ne napolje. sve sto ona izbaci hvata hladnjak procesora.
ovo moze da prodje za referentne verzije grafickih kartica(turbine).

Bas ne, radi sasvim kako treba sa nereferentnim, samo treba da se skinu metalne zastite za pci-e slotove oko graficke, da se deo toplog vazduha ohladi i izleti napolje pre ulaska u cpu heatsink, a drugi deo da proleti kroz deo heatsink-a izmesan sa toplim vazduhom od procesora.

Samo je bitno da temperatura vazduha ispred ventilatora za cpu heatsink ne bude vise od ~2-5 stepena veca od izvan kucista, a ostatak koji nije izasao napolje i koji ulazi iza tog ventilatora u samu aluminijumsku konstrukciju nece praviti problema. Takodje i jos manji deo toplog vazduha koji bi se nasao oko donjeg dela ventilatora na cpu heatsink-u u slucaju da je graficka veoma dugacka nece praviti problem, pogotovo sa dovoljnim strujanjem vazduha od prednjih ventilatora.

U tome je i poenta kvalitetnih 140mm sa dobrim potiskom i cistim prostorom i do graficke i do ventilatora na cpu cooler-u, da ne dozvoli da se topao vazduh dize, i da omoguci da temperatura vazduh tik ispred prvog ventilatora na procesoru i grafickoj bude najvise ~2-5 stepena toplija u odnosu na van kucista.

Naravno ovo podrazumeva minimalne prepreke u prednjem delu kucista, nikakvi kablovi, maksimum jedan 5.25"/2x3.5" polu-otvorena slota na vrhu, max jedan 3.5" hdd na podu da ne smeta prednjim ventilatorima.
 
Poslednja izmena:
Jes furuna, al nemam potrebe za jace, jedino zbog pubg-a kojeg igram pomalo. Al eto ima nas koji picimo pubg na c2q. [emoji16]
Kad vec offtopicimo sta se desava ako odmaknem graficku na donji slot? Oce se smanjiti perfomanse na donjem slotu?
Hteo bih da je odmaknem malo jer ona topao vazuh izbacuje samo ispred kulera procesora napolje ne ide skoro nista u to sam uveren.

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Ako je to ova ploca, nista, oba slota su x16.
 
To je ta, za sada to preostaje. Ne mogu da se cimam da menjam kuciste a i ventilatore jer cekam jos malo pad ryzena( pa neki polovan komplet da se uzme) pa neki rgb da se odradi kad je kuciste vec za takav kiceraj. A jetfloi ce ostati za neki cpu kuler kasnije. Temperature su generalno ok, maticna 40-45, graficka od 40-65, diskovi s obzirom da su ih tri dole 35-45 al zato procesor jer sav topao vazduh prvo prodje kroz kuler pa napolje pici do 80. Npr u bf 5 igrah sinoc u aidi pokazuje za procesor 105w, u prime i ostalim testovima ~130w( sto je mnogo i za ovaj kuler).

Sent from my P10 lite using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno