Šta je novo?

i5 9600k + koja ploca i RAM?

Stefan_91

Poštovan
Učlanjen(a)
23.12.2014
Poruke
19
Poena
54
Cao svima,

Prosli put sam se obratio za pomoc pri kupivini komponenti i dobro sam prosao, pa se nadam da ce te i sada pomoci.
Radim upgrade racunara posle 2-3 godine koriscenja.
Trenutno imam i5-6500 i 8GB rama.

Mislim da mi i7 8700(k) ne treba za gaming zasta najvise i koristim racunar, pa sam izabrao i5-9600k. (~280e preko madjara).
Da li imate neki savet za plocu i ram?

Posle citanja ne znam ni ja cega vise po internetu moj izbor se sveo na sledece:
- Asus ROG Strix Z390-F GAMING (~200e preko KP)
- G.SKILL 16GB Trident Z RGB DDR4 3200MHz CL16 KIT (~170 novo, 135 polovno u garanciji, tako kaze KP)

Jos jedno jako bitno pitanje, da li cekati jos malo sa upgredom?

Pozdrav svima i unapred hvala!
 
Za pocetak, uzmi 50e jeftiniju plocu i stavi 8700k.
 
Lično, sačekao bih. Šuška se da će AMD u toku 2019. izbaciti novu generaciju Ryzena i nove chipsetove, još ne znamo šta i po kojoj ceni, ali tvoj stari i5 će biti sasvim ok dotle (ja još uvek koristim matori i5-4670K). Onda možeš videti šta ćeš a cene starijih procesora (od obe strane) bi trebalo da padnu.

Ako ti se ne čeka, i jedna i druga varijanta su validne...

8700K ima HT i više threadova i manje će dati za ploču. Ali, skuplji je, trebaće da ga deliduje za dobar OC i threadovi mu neće značiti mnogo za igre.
9600K može da se klokne koliko i 8700K, može da se prođe i bez delidovanja (dobro hlađenje se podrazumeva za oba), u igrama u 90% slučajeva neće primetiti razliku...ali, dobra ploča će koštati više i biće slabiji tamo gde znače threadovi (streaming, obrada videa, etc). Ukupno, ipak, izašlo bi 30-50€ jeftinije zbog razlike u ceni procesora.

Prva varijanta: 8700K + ASRock Z370 Extreme4 (ili Z370 Fatality K6, isti VRM uz dodatne korisne sitnice na ploči i 20€ više).
Druga varijanta: 9600K + Gigabyte Z390 Aorus Elite/Pro/Ultra. Sve 3 ploče imaju isti VRM, razlike su opet u nekim dodacima i ceni (Elite < Pro < Ultra). Batali Asus za Z390, Gigabyte ima najbolje Z390 ploče, drugi su konkurentni tek u najskupljem segmentu...

Realno, i 8600K bi bila opcija. Ne gubiš ništa posebno u odnosu na 9600K, OC i performanse su skoro isti, dosta jeftinija opcija (pogotovo ako nađeš polovan), razliku u ceni usmeriš na jaču grafiku.



Pa sad, ti vidi...
 
Poslednja izmena:
60e je razlika izmedju 9600k i 8700k na KP, a ploca na KP od 150e je dovoljno dobra, nece dobiti nista sa 50e skupljom.
Covek uzima procesor za igranje, a ne da juri OC rezultate.

Igre sve vise koriste vise jezgara, a 8700k ce tek za godinu, 2 pokazati koliko je zapravo bolji od 9600k.
Znam po mom 6700k i drugarovom 6600k na istom kloku.
 
Igre sve vise koriste vise jezgara, a 8700k ce tek za godinu, 2 pokazati koliko je zapravo bolji od 9600k....
Ovo slusam od AMD FX serije.
Ne lipsi magarce do zelene trave...
Na onome na cemu ce on verovatno da igra nece se primetiti razlika za pet godina. A za tri ce ponovo da promeni komplet konfiguraciju[emoji16]


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Sada je to cinjenica.

A i dalje nisi rekao zasto da uzme 9600 umesto 8700, sta dobija time.

Kod mene se za 2 godine i te kako primetila razlika izmedju 6700k i 6600k.
 
Poslednja izmena:
Sada je to cinjenica.



Kod mene se za 2 godine i te kako primetila razlika izmedju 6700k i 6600k.

Ti si srecan covek, ja jedva primetio razliku izmedju ranijeg 3770k i sadasnjeg 7700k .... Nisam nikada imao I5. Ali sam jedno naucio na licnom primeru - future proof ne znaci nista ako daleku buducnost ne docekujes sa istom konfiguracijom, solidna oc ploca jos manje ako ne oc-ujes (osim dodataka koje mozda samo ta verzija ploce ima).
Nego mogao bi Stefan da podeli sa nama i ostatak konfiguracije - grafiku, monitor, napajanje pa da mu sede glave ovdasnje odgovore da li ima smisla i7 na tu grafiku, da l' ce da se primeti silni fps na monitoru od 76Hz, da l' moze ili nikako ne moze to napajanje, da ne spali covek po' kuce i sl. Ima tu materijala za diskusiju kol'ko 'oces, vise nego za validan odgovor.
Sa moje tacke gledista nesto ne znam koliko ce mu znaciti I5 vs I7 na recimo RX 470 ali mozda hoce na 2080, ali to ne znamo. Mada cisto sumnjam kad smo poceli da zbrajamo kako da se ustedi 50e da ce taj 2080 biti skoro u igri.
 
Poslednja izmena:
Ovo slusam od AMD FX serije.
Ne lipsi magarce do zelene trave...

I ja...i još uvek se igram na matorom 4-core.

Gro igara će se praviti sa konzolama na umu, kao najmanjem zajedničkom...sadržaocu? A ne sećam se da konzole pucaju od CPU-intensive igara. Čak i da se konačno odlepe od 4-core optimizacije sa sledećom generacijom konzola, 6c/6t će biti sasvim dovoljno za 90% igara u naredne 3 godine, ako je klok visok kao kod Intela...

Čak nema ni razloga da uzima 9600K kad može i 8600K, ništa ne gubi. Ne samo to, ni skok na 9600K sa njegovog 6500 nije neki dramatični apgrejd za igre, kad se uzme u obzir cena novog procesora i ploče (500€, okvirno, plus 50-100€ za kuler). Možda bi više dobio ako proda i5 i grafičku, ubode polovni i7 i uzme 1080Ti, ko zna...ne znam šta sve ima od komponenti.
 
Poslednja izmena:
Nikako 6/6 procesor u high end konfu.
 
Cao svim,

Prvo hvala svima na odgovorima. Ja sam nekako mislio da sam resio problem procesora, a vi ste ga tek sada zakomplikovali :)

Prvo da navedem ostatak kofiguracije :)
GPU: Asus Strix 1070
Napajanje: EVGA 850G3
Monitor: Dell U2412 (To je samo full HD monitor za 60Hz, ali planiran je neki upgrade samo ne jos uvek, jedino gde sada mogu lepo da se igram je na 4K LG TV :)
Kuler: Hyper 212 EVO - Da li ima potrebe da menjam ovaj kuler za ove K procesore?

Moze li neko da mi nesto kaze o RAM-u? :)
Koji da uzmem, moj postojeci Crusical 8GB 2133MHz planiram da prodam sa ostatkom (CPU+MB).
Iskreno nisam sada planirao da menjam graficku skoro sam uzeo i ovu sto imam, jos je u garanciji pa neka je jos malo dok ne padne cena ovim novijim grafikama.
 
Za igranje nikakve skupe ploce i OC varijante za lozenje... To je postalo bacanje novca, pogotovo u ovoj sirotinjskoj drzavi. Lepo je imati, ali treba biti realan malo. Da li cu igrati na ULTRA ili MAXIMUM - razliku necu videti ali ce me kopkati sto nemogu na ULTRA pa daj da spucam jos 1000e za OC plocu i CPU K verziju. Samo dobra grafa za igre, i neki fin i5 i igras sve zivo i nezivo.
 
Cao svim,

Prvo hvala svima na odgovorima. Ja sam nekako mislio da sam resio problem procesora, a vi ste ga tek sada zakomplikovali :)

Prvo da navedem ostatak kofiguracije :)
GPU: Asus Strix 1070
Napajanje: EVGA 850G3
Monitor: Dell U2412 (To je samo full HD monitor za 60Hz, ali planiran je neki upgrade samo ne jos uvek, jedino gde sada mogu lepo da se igram je na 4K LG TV :)
Kuler: Hyper 212 EVO - Da li ima potrebe da menjam ovaj kuler za ove K procesore?

Moze li neko da mi nesto kaze o RAM-u? :)
Koji da uzmem, moj postojeci Crusical 8GB 2133MHz planiram da prodam sa ostatkom (CPU+MB).
Iskreno nisam sada planirao da menjam graficku skoro sam uzeo i ovu sto imam, jos je u garanciji pa neka je jos malo dok ne padne cena ovim novijim grafikama.
Preporuka, 8700k i neka ploca od 150e na KP.
Moze da gura taj kuler, ali bez klokovanja, mislim da ces moci da ukljucis all core clock, da ti sva jezgra rade na max default taktu, jer standardno samo jedno jezgro ide n max brzinu.

Ddr bi bio solidan od 3000Mhz neki, barem 8gb, a preporuka i 16GB za futureproof, ako se presaltas sa nekom novom grafom na vise rezolucije ,za godinu, 2, mada se meni za sada u bas retkim igrama isplatilo 16GB na 1080p na max.
Ja imam Kingston Predator 3000 vec par godina, klokovan na 3.150, zadovoljan sam.
 
Poslednja izmena:
Prvo da navedem ostatak kofiguracije :)
GPU: Asus Strix 1070
Napajanje: EVGA 850G3
Monitor: Dell U2412 (To je samo full HD monitor za 60Hz, ali planiran je neki upgrade samo ne jos uvek, jedino gde sada mogu lepo da se igram je na 4K LG TV :)
Kuler: Hyper 212 EVO - Da li ima potrebe da menjam ovaj kuler za ove K procesore?

Non K i7 8700 + B360 ploča, a razmisli i o R5 2600X + B450 ploča.
 
To i jeste realan predlog, ako gleda da se ustedi.
Do sada je samo predlagano ono sto kosta isto kao sto je covek planirao da kupi, a bolje je.
Na non k nema klokovanja i ne mogu sva jezgra da rade na max frekvenciji, sto je meni velika mana, ali je pitanje da li se nekome isplati u odnosu na jeftiniji 8700 i jeftinu plocu.
 
To i jeste realan predlog, ako gleda da se ustedi.
Do sada je samo predlagano ono sto kosta isto kao sto je covek planirao da kupi, a bolje je.
Na non k nema klokovanja i ne mogu sva jezgra da rade na max frekvenciji, sto je meni velika mana, ali je pitanje da li se nekome isplati u odnosu na jeftiniji 8700 i jeftinu plocu.

Ne mogu ni na 8700k, bar ne u standardnoj izvedbi (osim mozda na skupljim plocama (z370), po analogiji sa 7700k, nemam 8700k). Razlika je osim oc valjda u osnovnoj fr. -3.2 naspram 3.7 GHz i max fr. 3.6 tj. 3.7GHz. Turbo im je slican.
 
Poslednja izmena:
Pa za 150e na kp kupuje super z370 ploce.
Ja sam svojevremeno ,a 150e uzeo Z170 pro gaming asus i z270 Gaming K5 Gigabyte, obe super ploce, isto tako kostaju i z370.

I fora je sto ce na turbo sva jezgra da rade na max frekvenciji kod 8700k, a na 8700 ce samo jedno, razlika je veca nego solidan OC na 8700k.
 
Poslednja izmena:
Cao svima,

Za sada ovako napreduje sklapanje :)
Porucena je memorija G.SKILL 16GB Trident Z DDR4 3200MHz CL16 ~162e, bilo je par nekih varijati za neke druge ramove, ali na kraju se prelomilo na ovo.
Sada ce biti mala pauza, dok ne nadjem kupca za moje komponente, ali to ce verovatno biti 9600k (ukoliko ne iskoci neki polovni procesor).
Za plocu se jos uvek razmatram
Hvala svima na pomci.
 
Cao svima,

Za sada ovako napreduje sklapanje :)
Porucena je memorija G.SKILL 16GB Trident Z DDR4 3200MHz CL16 ~162e, bilo je par nekih varijati za neke druge ramove, ali na kraju se prelomilo na ovo.
Sada ce biti mala pauza, dok ne nadjem kupca za moje komponente, ali to ce verovatno biti 9600k (ukoliko ne iskoci neki polovni procesor).
Za plocu se jos uvek razmatram
Hvala svima na pomci.

Ako si baš rešio 9600K i overklok, uzmi neku od Gigabyte ploča, Z390 Aorus Elite/Pro/Ultra. Sve 3 imaju isti VRM, razlikuju se po konektorima i dodatnim stvarčicama...uzmi onu čija ti cena odgovara. Gigabyte ima najbolje Z390 ploče a te 3 su neki best buy (cena/kvalitet).
 
Uzet i procesor i5 9600k, iz Svajcarske za ~240e ostala jos ploca.
Razmatram izmedju Elite i Pro.
Da li je bolje da dam malo vece pare i uzmem pro, ili te pare da ulozim u bolji cooler od ovog sto imam, Hyper 212 EVO?
 
Porucena i ploca Z390 Aurus PRO. Neki iz NS preko KP, 168e. Kazu na akciji je :)
Tako dam sa na kraju cini mi se prilicno drobro prosao,

240e CPU - i5 9600k
162e RAM - G.Skill Trident Z 2x8 3200MHz
168e MBU - Z390 Aurus PRO WiFi

Racunao sam da ce sve biti i preko 600e, ali izgleda je dobro proslo.
Ima te li neki hint za Cooler? Posto sam na kraju skontao da ja nazalost nemam 212EVO nego TX3 EVO koji je slican ali opet dosta gori od ovog.

Nisam bas siguran da moze da mi stane neki veci Cooler u ovo kuciste https://www.thermaltake.com/products-model.aspx?id=C_00001440
 
Noctua nh-d15, jedan od najboljih vazdusnih kulera, a verovatni i najveci je 165mm, tako da mozes da biras super kulere.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno